Skocz do zawartości

przygotowanie akwarium 500L


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pojemność akwarium: do 600 l
Wydajność: 1350 l/h
Pojemność filtra - 9.5
Pobór mocy:32 W 
Wymiary filtra w cm 26x26x40

 

Myślę że na twoje 500l to ta wydajność jest trochę za słaba chyba że masz w planach jeszcze jakiś drugi filtr  pobór prądu nie jest jakoś bardzo wysoki ale bywają takie które pobierają go mniej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w 450l miałem 100w w ledach (100 x 1w), filtr hw302 i jakiś wewnętrzny też chiński z przepływem ok 1000l. Przy 8 skalarach i 3 zbrojnikach niebieskich, roślinach mało wymagających (kryptokoryna wendeti Brown, hygrophila polysperma, jakiś mech, i jakieś trawy wysokie) dawało rade, że filtr hw jako biologa przez prawie 2 lata nie czyscilem, a wewnętrzny co 2 tygodnie przy czyszczeniu dna myłem. Więc chiński filtr powinien dać radę spokojnie.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilkugodzinnym drążeniu danych technicznych, cen, pojemności, ilości koszy, porównaniu kosztów zakupu + roczny koszt energii elektrycznej zużytej przez filtr... itp.. doszedłem do wniosku, że najlepszym stosunkiem ceny do jakości będzie TETRA EX1200 PLUS, dedykowany do akwariów do 500l. Na alle za 468 PLN z wysyłką. Być może wesprę go starą kaskadą, którą posiadam ze starego zbiornika.

Nie mam nic do Susnsuna, ale po prostu po roku ten filtr zeżre tyle prądu, że będzie droższy niż tetra, a po dwóch latach nawet droższy niż Eheim, (a eheim to nokaut cenowy).

Wszystkie filtry są chińskie, nawet te polskie i niemieckie filtry też są chińskie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bardzo najbliższym czasie będę montować pokrywę "zrób to sam". Zamowilem płyty ze spienionego pcv na wymiar oraz kanały wentylacyjne z PVC 60x120mm, w których będzie zamocowane oświetlenie, w postaci żarówek Halogenowych LED. (Gu10). Oglądałem kilka filmów na yt na których ludzie przedstawiali swoje pokrywy, bardzo długo planowalem, ale w końcu wpadłem na nieco nietypowy pomysł, z użyciem kanałów wentylacyjnych, dzięki czemu zbudowanie pokrywy będzie dużo prostsze niż te na yt. Wystarczy przymocować kanały do płyty pcv, wywiercić otwory na oprawki, wstawić oprawki i w zasadzie gotowe. Materiały powinny przyjść w tym tygodniu. Jeszcze się muszę wybrać do marketu budowlanego po klej do pcv, wyłączniki kolyskowe i zawiasy - połowa pokrywy będzienieruchoma, połowa uchylna.

 

Być może całość pomaluje na czarno

Edytowane przez Łza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analizowałem ikola maxx 600. Uwazam, że ten filtr ma bardzo dobrą cenę do parametrow. Całkiem możliwe iż jest to przyzwoity filtr. Odrzuciłem go jednak z powodu niskiej objętości kubła (6l) i tylko 3 koszy. Niewiele droższa tetra (+70zł) ma 12 litrów i 5 koszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli myślisz, że takich nie ma?

Pewnie są, ale chodzi o to, że na forach najczęściej piszą właśnie o markowych filtrach, że ciekną, mają problemy z zaworami itp. ,a o HW (które są pewnie młodsze i mniej popularne) jest mało opinii.

Nie mówię, że są super-extra, ale w stosunku do ceny jak najbardziej OK. Ja użytkuję 3 filtry hbl (kaskady) i jest ok, ale to dopiero pół roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena zakupowa sunsunów jest niska, ale pobór prądu czyni je bardzo drogimi w eksploatacji. Sumarycznie, długofalowo patrząc są znacznie droższe niż inne filtry. Po 2-3 latach cena zakupu + rachunków za prąd zrównuje je z ceną zakupu+rachunków za prąd najdroższych filtrów.

Roczny koszt prądu do eheima eko do mojego akwa (500L) to 88zł, do tetry 103zł, a do sunsuna aż 270zł. Czyli po 2-3 latach koszt sunsuna zrównuje się z eheimem, a potem już zaczyna być tylko droższy i coraz droższy.

No chyba, że ktoś ma przydomową elektrownię ;) A może w Chinach mają prąd po 2 grosze.. :blink:

Edytowane przez Łza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr już zamówiony. (wyżej wspomniana tetra).

Tymczasem zmierzyłem kranówę. Ph 7, twardość 250ppm czyli 15 °dH. (czyli tak średnio, średnio.) Trochę dziwne, bo ostatnio mierzyłem w połowie grudnia, przy okazji wymiany filtrów i było 320ppm. Może się zmieniać w zależności od sezonu? 

Po przegotowaniu ma 220ppm

No nic, zmierzę ponownie za jakieś dwa tygodnie i zobaczymy, czy rzeczywiście ta woda ma takie fluktuacje twardości. Na razie jeszcze nie myślę o obsadzie, Myślę że może jeszcze z miesiąc upłynąć zanim wleję wodę, a 2 miesiące zanim zarybię, więc na razie tym sobie nie zaprzątam głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chyba najlepszym przełącznikiem byłby lumen/pole oswietlanej powierzchni, ale nie spotkałem się z takim przełącznikiem. Ktoś coś wie, czy trzeba eksperymentować samemu?

 

Przełącznikiem? Chyba przelicznikiem.

 

Jeśli chodzi o świetlówki, to 900 lumenów to jest nic. Świetlówką T5 45W (takich używam) o najwyższej liczbie lumenów jaką udało mi się znaleźć jest Juwel Nature - 3300 lumenów. Ale już Grolux 45W ma mniej niż 50% tego co Juwel Nature.

 

Spotkałem się opinią w jakimś artykule, że akwarium powinno być oświetlone takim źródłem światła które da 40-60 lumenów na litr.

 

Z kolei inna teoria mówi, że lumeny i barwa są kwestią drugorzędną i po pierwsze liczy się moc, czyli W.      

 

W przypadku świetlówek jest to już w zasadzie dobrze rozpracowane i stosowanie W/l sprawdza się całkiem dobrze.

 

W przypadku LED jest trochę zamieszania i nawet eksperci z salonów akwarystycznych mają problem z doborem odpowiedniego oświetlenia LED, gdzie w firmowych zbiornikach oświetlanych LED'ami rośnie glon na glonie.

 

Jeśli chcesz "widzieć" to światło to powinieneś wg mnie wybrać takie LEDY, które dają najwięcej lumenów na Wat (lm/w).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/litr to można przeliczyć dla grzałek a nie dla światła. Jeśli ktoś podaje współczynnik świtała wymagany przez akwarium w watach na litr jest dla mnie skreślony jako ktoś kompletnie niepoważny, lub pozbawiony elementarnej wiedzy. Natężenie światła mierzymy w lumenach a nie watach. Watt to jest jednostka pracy, równie dobrze można by podawać w woltach. Była by taka sama bzdura.

Każde źródło światła emituje wiązkę o określonej ilości lumenów i tego się powinniśmy trzymać. Ile pracy jest potrzebne do wyprodukowania konkretnej ilości lumenów jest raczej kwestią ekonomiczną, może i interesującą ze względu na rachunki za prąd, ale kompletnie nie do rzeczy w kontekście ilości światła jakie powinienem zapewnić zbiornikowi.

Edytowane przez Łza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...