Jump to content

Mapet

Moderator
 • Content count

  4,620
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  120

Mapet last won the day on February 13 2019

Mapet had the most liked content!

Community Reputation

404

About Mapet

 • Rank
  Ban Master

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  ul. Sezamkowa
 • Zainteresowania
  Paintball, Akwarystyka, trochę Fotografia

Recent Profile Visitors

13,803 profile views
 1. Mapet

  Cmentarz.

  Wg mnie taki, iż każdy wpisujący hasło w wójka google otrzymuje na naszym forum gotową odpowiedź, bo jest taki tu zasób wiedzy, że więciej nie trzeba? Było przerabiane setki tych tematów. A FB no cóż każdego kto jest "niewygodny" można zablokować nawet admina danej grupy i nadal pisać głupoty i ludzie piszący baniauki to wykorzystują a leniwi tam piszą bo łatwo otrzymać odpowiedź od ręki , niestety prowadzi to do błędnego koła, bo tu były wiadomości segregowane prawda vs fałsz a tam no cóż....
 2. Ten aranż już nie istnieje, świeciło do wody 3 x gu-10 - 6500K, na rośliny jakieś power led 4 x 3W 5500K i zwykły pasek led. Około 10 h. Ano odkopłeś...
 3. Mapet

  ryby padają jedna po drugiej

  To podobna sytuacja jak Hiszpanie dotarli do ameryki, dzięki nim wśród tubylczych indian śmiertelność wynosiła od 50 do 90%, bo nie byli uodpornieni na patogeny z którymi europejczycy sobie radzili.
 4. Mapet

  bialy pryszcz u gurami

  I tak trzymać... Za mało zapłciłeś za swoje ryby, lekarstwa, czas? Gratulacje. Obce ryby wpuszcza sie do osobnego akwa, teraz i Twoje za to mogą zapłacić. Powodzenia.
 5. Mapet

  ryby padają jedna po drugiej

  Cross contamination - reakcja krzyżow a w skróce wprowadziłeś sobie nie te patogeny co trzeba. Cały czas kiedyś było powtarzane przed wpuszczeniem kwarantnna , kwarantanna i jeszcze raz kwarntanna, chyba nigdy to nie dotrze... Powodzenia.
 6. Mapet

  Paraliż bojowniczki

  Duże prawdopodobieństwo zapalenia pęcherza pławnego na tle bakteryjnym. Zrób porządek z parametrami wody, daj im witaminy czasami to pomaga a jak nie to antybiotyk, restart, ale nie wiem czy będzie Ci się chciało w to bawić jak widć, że pH jest problemem.
 7. Mapet

  Profilaktyka

  Lepiej grubsze i takie dłuższe, nie chciała byś chodzić z popalonymi rękami. Możesz podzwonić np. po hurtowniach chemicznych, bo w aptekach bieda ostatnio, byłem w 5-ciu i mieli sól gorzką tylko w saszetkach. Raczej nie powinno być problemu, ale na 100% Ci nie powiem, w mało widocznym punkcie możesz zrobić "próbę".
 8. Dla ludzi? Nie. A jeżeli chodzi Ci o ryby to zwykle jest tak, że jeżeli ma coś jedna ryba to 99% ryb w całym akwarium jest nosicielami, choć mogą jeszcze nie mieć symptomów. Dla ryb , tak jest zakaźna.
 9. Mapet

  Choroba pawiookiej

  Widzę, że zaczynasz kombinować... Zmniejsz pH zamiast inwestować w "prochy".
 10. Dziurawica. Bakterie plus pasożyty wewnętrzne ; najpewniej wiciowce w połączeniu z nicieniami... Długa droga, mikroskop, dużo lekarstw, dużo podmian, restart i duużo czasu...
 11. Mapet

  Choroba pawiookiej

  Martwica płetw jest chorobą wywołaną przez bakterie. Czasami jest w takim statdium, że powinno podać się antybiotyk (ale to już wyciągamy ciężkie działa). Śluzowanie może mieć dwa podłoża pierwsze na tle bakteryjnym drugie to pierwotniaki, orzęski, np tetrahymena. Jeżeli ryba jest osłabione przez bakterie to wtedy wkraczają inne żyjątka które do tej pory żyły z rybami w symbiozie. Gdy podrażniają rybom skórę wydziela ona śluz który ma ją chronić, wraz z bakteriami działa to już lawinowo, bo tworzy ona pożywkę bakteriom. A stres jest to jedna część składowej która osłabia a nawet czasmi zabija nam ryby a to wiąże się z ich odpornością. Kiedyś dużo rzeczy leczyło i widziało się inaczej, często żle wyciągane wnioski powodowały armagedon. Jeżeli woda będzie nadal przejrzysta to jutro jak największa podmiana i powtórka, jeżeli woda zmętnieje to po 4 h od dawkowania podmiana i powtórka.
 12. Mapet

  Choroba pawiookiej

  Tak, w aptece mają w tabletkach. Szklana buteleczka 3g.
 13. Mapet

  Choroba pawiookiej

  Podnoszenie temp.w takich przypadkach to najgorsze co może być. Dzierzka666 dobrze zauważyłaś że to może być coś bakteryjnego a w takich przypadkach nie podnosi się temp. Przyśpiesza to tylko rozwijanie się bakterii. Zmniejsz temp; 2 tabl. (200 mg) nadmanganianu na 100 L( rozpuść) i łyżka soli na 100L (wsyp do akwarium).
 14. Lubi płatać "figle" początkującym. Następna sprawa jeżeli chcesz w "stylu Amnao" to przy braku czasu , żeby codziennie zajrzeć do akwarium nie dasz rady. Kontrola ilości nawozów, testy, podmiany żeby wywalić nadwyżki niektórych pierwiastków. Po przycince znów musisz korygować nawożenie, jak na pierwsze akwarium proponuje jakiś łątwiejszy cel. Tak wiem każdego początkującego jest marzeniem takie zielone akwarium ale to trudne i pochłaniające czas. Co do automatyki to rób jak uważasz. Paletki to twarde ryby wbrew pozorom, dobrze źródło, trochę wiedzy i idzie łatwo ale nie w takim akwa i z takim połączeniem (jak wspomniała Bombabomba).
 15. Moja rada , jeżeli dopiero zaczynasz z akwarystyką to: 1. Nie pchaj się w Adę 2. Mniej wymagające rośliny. 3. Łatwiejsze ryby. 4. Na początek mógłbyś również uprościć sumpa bez tej całej "automizacji", to zawsze możesz dodać. W sumpa ceramika i gąbki. Jak byś chciał to wszystko na raz zrobić to za dużo infrmacji miał byś do przyswojenia i by Cię to przytłoczyło i raczej by zraziło jak zaraziło.
×