Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Yesterday
 2. maziama

  Tęczanki w 98l???

  https://forum.superakwarium.pl/topic/45736-tęczanka-wspaniała-melanotaenia-boesemanii/ Zwróć uwagę na podpunkt: "Akwarium" Z własnego doświadczenia nie polecam tej tęczanki do zbiorników mniejszych niż 240 litrów (przy standardowych wymiarach). To spore ryby i bardzo ruchliwe z natury.
 3. red eye

  Filtr Eheim na 375L

  Wiesz, po nick-u ciężko jest potwierdzić doświadczenie przedmówcy. Tak samo zresztą jak płeć.
 4. Last week
 5. DavyJones

  Filtr Eheim na 375L

  Jasne stary, weź to mniejszy. Każdy ma prawo do popełniania błędów. Nie ma obowiązku słuchania bardziej doświadczonych kolegów.
 6. red eye

  Filtr Eheim na 375L

  Będzie to akwarium słodkowodne. Średnio zarośnięte z rybkami raczej jakaś ławica plus dno standard Kiryski krewetki. 375L wychodzi z wymiarów akwa, minus podłoże itd. to zawsze wyjdzie mniej wody. Właśnie obawiam się pralki w akwa jak dam ten na 450L 😕 . W grę wchodzi tylko Eheim.
 7. Cześć, nabyłam akwarium 80x35x35. Chciałabym zbiornik z roślinami co powoduje, że kilka ryb, które mi się podobają odpada na starcie. Marzą mi się tęczanki boesmana, ale mam wątpliwości czy mój zbiornik nie będzie za mały... (różnie źródła podają litraż z tymi tęczankami) Mogłyby to być nawet same tęczanki. Np. 6 i nic więcej. Pytanie czy taka wielkość akwa jest akceptowalna, bo w sumie chciałabym, żeby się dobrze czuły. Help!
 8. DavyJones

  Filtr Eheim na 375L

  Co będzie w tym akwarium? Ile roślin? Ile i jakie ryby? To wszystko ma znaczenie. Przy tej objętości filtr dedykiwany na zbiornik 450 l to minimum. U mnie w 200l przy średnio zarośniętym zbiorniku, kilkunastu młodych skalarach i drobnicy, pracują dwa filtry: 1) ikoka maxx 400 2) Tetra EX 1200 Pralki nie ma. W twoim litrażu dałbym minimum Tetra ex 1200, lub odpowiednik innej firmy. W nowym akwarium o pojemności 480 l przeznaczonym dla tychże skalarów postawię dwa filtry Tetra ex 1200. Jak uznam że to mało to dołożę jeszcze trzeci.
 9. Witam! Po długim czasie postanowiłem wrócic do akwarystyki. Kiedyś miałem baniak 112L i teraz chciałbym założyć nowy lepiej. Troche się nauczyłem i nie popełnię tych samych błędów ale wiele przede mną dlatego ten post do was. Mam zamiar kupić fluvala 180L wymiary 100cmx50cmx40cm – w zestawie filtr wewnętrzny fluval bioflow 3.0. Ma być to akwarium LT - na dno dam ziemie ogrodniczą bez dodatków nawet nie chce dawać kulek torfowych ( niby zakwaszają wode i sama ziemia wystarczy? ). Na ziemie żwirek granulacja myśle nad 2-4mm czarny. Co do obsady to myślałem o mieczykach , gurami, kiryski, glonojady i parke skalarów. Moje pytania do was: 1 w zestawie jest ten filtr wewnętrzny czytałem że jest bardzo dobry ale zajmuje miejsce w baniaku i myślę żeby go wymienić na zewnętrzny , mało tego co tydzień należy w nim wymieniać gąbkę , co 3 tyg inną gąbke itd. W sumie jest tam chyba z 7 wkładów gąbkowych które trzeba wymieniać a to kosztuje poza tym czytałem że nie należy wymieniać tych wkładów w filtrze bo są tam bakterie które dobrze wpływają na biologie baniaka, a jak to jest z filtrem zewnętrznym ? Ja kiedyś mojego czyściłem raz na 2 miesiące i zwyczajnie go wymyłem , dodatkowo nie wiem czy ten wewnętrzny filtr odpowiednio napowietrzył by wodę – no chyba że podepnę mu deszczownie,co myślicie ? 2 Oświetlenie – są tam świetlówki nie wiem jakie ale mają 6 miesięcy więc jeszcze pociągną, czy warto dokupić jedną świetlówke dla roślin ? czy zostawić białe ? 3 Tło – kiedyś miałem 3D i to była tragedia ( tanie tło za 100zł ) , za tłem gromadziło mi się masa syfu, teraz myślę o tle: czarnym / bez tła oraz 3D ale lepszej jakości ( wypełnione przyklejone na silikon – ale nie wiem czy i tak tam nic nie będzie się gromadziło ). Tło 3D wygląda świetnie ale boje się konsekwencji. 4 Napowietrzanie wody – czy taki napowietrzacz ( pompka wężyk i kamień ) to w ogóle coś daje, jest to konieczne ? Mając filtr zewnętrzny napowietrzałem deszczownią ale jeśli zostawię ten filtr wewnętrzny fluvala to nie wiem czy zdoła mi napowietrzyć tą wodę ( gdzieś wyczytałem że należy obniżyć poziom wody żeby wylot był wyżej ale za to tracimy na poziomie wody… ) 5 Nawożenie – tutaj dla mnie magia , wiem już teraz że będę używał testów wody ale czy możecie mi jakoś dać wskazówki do akwarium LT ? Co jaki czas sprawdzać wodę ? Jakie powinny być optymalne wyniki wody ? Wcześniej tego nie robiłem a teraz powinienem zacząć. 6 Mieszkam za granicą i tutaj dużo droższe są akcesoria do akwariów, np. żwir kosztuje trzy razy więcej niż w Polsce , kamienie itp. Tak samo , czy mogę np. kamienie użyć z rzeki ? korzenie ? żwir musi być akwarystyczny ? Wiem że kamienie i korzenie należało by wygotować we wrzątku aby pozbyć się bakterii czy mam racje ? Za wszelkie odpowiedzi dziękuje.
 10. AdamSikora

  25L pod krewetki

  Update. Rośliny rosną jak szalone, tutaj trawnik po przycięciu. W akwa pojawiło się z 20-cia młodych Blue Velvet i dołożyłem nowych mieszkańcó, czyli kilka Crystali. Parametry wody to: ph 7 - 7,5 w zależnosci od pory dnia i ilości roślin (roślinki dosyć mocno konsumują CO2 i wtedy pH lekko się podnosi, dlatego przycinki są koniecznością) Przewodność 212 na mierniku, czyli jakieś 430 us kH 2-3 gH 7 - 10
 11. domus12

  Obsada 200l/netto 170

  Sprawdź parametry także wody z kranu, ale jeśli chodzi o tak wysokie NH4 i NO2 to ja nie wiem jaka jest jakość tych testów, rok to troszkę mało, więc wątpię w to, że się zepsuły, ale wiadomo, że nigdy nic nie wiadomo Do kompletu tych nawozów jeszcze mikro by się przydało.
 12. domus12

  Pomoc w doborze obsady - 240l

  Witaj, Myślę, że obsada 30-40 neonów i Kilku skalarów (6-8) + piskorki Kuhla byłaby ciekawa i odpowiednia. Sam mam Skalary z Neonami i nigdy nie było problemów z tym, żeby Skalary je zjadły, ale bywa różnie.
 13. domus12

  Filtr Eheim na 375L

  Witaj, nie znam się na Eheimach, ale z autopsji wiem, że mając np. akwarium 200l, to filtr na max 200l nie jest dobry rozwiązaniem, gdyż trzeba go częściej czyścić i mocniej się zapychają węże. Polecałbym wziąć większy.
 14. karamba90

  Obsada 200l/netto 170

  Kulki GT bo JBL manado to nie substrat a podłoże jałowe nim przykrywa się jbl aquabasis ale ja z niego zrezygnowałem. Za mały jestem jeszcze na takie coś 🤣 testy kupione w zeszłym roku walizka zoolek Aquaset 1. Dodatkowo Ca Mg i K. Czy możliwe że są już nie dobre? A że ryb nie mogę wpuścić to wiem, spokojnie... Nh3 i NO2 na poziomie 0 dopiero wtedy. Do wody dodałem bakterie Azoo NitraAct i NitriPro. Póki co z nawozów mam potas, azot, magnez i carbo 6% .
 15. domus12

  Obsada 200l/netto 170

  Witaj, po pierwsze to nie wiem po co dodałeś kulki gt do substratu ? testy nie wyglądają na zbyt precyzyjne, gdyż 1 ppm NH4+ to troszkę zbyt duża wartość jak na start, czy dodałeś coś do akwarium, by szybciej dojrzało? Poziomu NH4+ i NO2 są tak duże, że na razie, nie ma co myśleć o wpuszczaniu jakichkolwiek ryb, jedynie, że parametry te są winą starego testu. Testy jak rozumiem są kropelkowe? Skąd też tak duże PO4? Dobra, ale przechodzą do sedna, czyli wyboru obsady, to niestety ale te parametry nie nadają się do tej obsady. Już nie mówiąc o tym, że jest to mix różnych ryb z różnych rejonów świata i różnych siedlisk. Lista tych ryb także, na pewno nie odpowiada 200l, wymagane byłoby większe akwarium. Poczytaj troszkę o nich i wybierz jeden gatunek który najbardziej Ci się podoba i coś do niego dobierzemy. Jak akwarium pochodzi już ze dwa tygodnie, to zaopatrz się w nawozy Makro i mikroelementowe, lub poszczególne nawozy: potas, żelazo itp. Jeśli chcesz mogę zrobić na zamówienie pisz priv.
 16. Po pierwsze usuń węgiel aktywny, phosmax, zeolit itp., bo ja nie mam pojęcia po co stosować wkłady wyjaławiające wodę i dozować nawozy. Po drugie usuń stare liście z glonem i te przeżółkłe też. Nawozy także, że tak powiem ogarnij bo jaki jest sens podawania kilku pierwiastków tego samego typu w kilku różnych nawozach - Nie podawaj dodatkowego Ferro+, gdyż żelazo masz już w Classicu, dodatkowy potas też bez sensu. Stosujesz 2ml Macro i Classica? Po trzecie podmieniaj normalnie wodę (30% raz na 7 dni, a nie 10%), a teraz podmień 50% wody. Po czwarte przez następne dni mierz poziom NO3 i PO4. Po piąte zacznij od poznania podstaw akwarystyki, bo te glony to najprawdopodobniej również krasnorosty.
 17. karamba90

  Obsada 200l/netto 170

  Wysłany: 17 Lip 2019 12:54 Temat postu: [200l] obsada Witam. Jestem nowym użytkownikiem choć juz sporo czasu obserwuję forum. Moje akwarium: -200l brutto -172l netto -podłoże JBL Manado -kulki GT -oświetlenie belka led 50 diod w tym 6500, 8500, FS, RB, DR -2x Eheim 2028 1xbiolog 1xmechanik Parametry wody: (akwarium nie dojrzałe) zalane 2.07.2019) testy zoolek z dnia 14.07.2019 pH w skali 4.5-9.0 = 7.5 pH w skali 6.0-8.0 = 7.2 GH 20 KH 9 NH3 1,0mg/l NO2 1,5mg/l NO3 20mg/l PO4 0,25mg/l FE 0mg/l Ca 150mg/l Mg 6mg/l CO2 z bimbrowni wg kalkulatora 17,04 ppm Rośliny to: -pelia -bucephalandra shineblue (korzeń) -sagittaria szerokolistna -chrismass moss (korzeń, kulka w siatce po ważywach) -duży Heniek -wgłębka (w siatce po warzywach) -hygrophila difformis -wywłócznik -Anubias nana Mini Bonsai mały -Bacopa Caroliniana -Limnophila sessiflora -Ludwigia Repens -Moczarka Kanadyjska -Staurogyne repems Póki co leje tylko Potas i delikatnie Magnez i jak wspomnialem CO2 z bimbrowni. Co jeszcze? aha. chce dołożyć kilka ozdób kokos sam zrobie, moze jakies kamienie oczywiscie zeby nie podbic juz GH bo i tak wysokie... no i oczywiscie dosadzic jeszcze roslin ale poczekam az akwa sie ustabilizuje. Zacząłem myslec o obsadzie i z tym pytaniem zgłaszam się tutaj do Was drodzy akwarysci. Wiem, wiem ze napewno poleje sie hejt w mojĄ strone no ale cóż takie czasy. Myslałem nad taka obsadą bardzo mi sie podoba. -Kirys Albinos lub Pigmej x 10 -Molinezja Ostrousta 2 samce 6 samic -Neon Innesa x 20-25 -Otos przyujściowy x 8 -Pielęgniczka Kakadu 1samiec 2 samice -Tetra czarna (żałobniczka) x 10-15 -Zbrojnik pospolity x2 -Zmienniak plamiasty (Platka) 2samce 6 samic -Kosiarka x2 (wiem ze inny biotop ale bardzo mi się podoba) W tym miejscu Chciałbym aby zaczęła sie wasza rola/pomoc. 1) Jakich ryb wiecej jakich mniej z jakich zrezygnowac lub jaki gatunek dodać jeszcze? 2 Niechciałbym przerybić akwa
 18. Jak podoba Ci się ten rodzaj witryny:  https://gry-hazardowe-za-darmo.com/book-of-ra/
 19. Earlier
 20. No tak, no tak... 😆 Monotematyczna makietka koloru ciemnego już w drodze. Choć ścianę mam koloru ciemny brąz, to jednak przewody wiszące z tyłu nie wyglądają zbyt estetycznie Problem z klejem został zażegnany. Spuściłem wodę 3 cm poniżej poziomu, na którym kończył się ślad po kleju, czyli, de facto, niemalże cały zbiornik. Z pomocą przybył mi zwykły spirytus spożywczy. Wystarczyło przesuszyć, nasączyć lekko klej i po paru minutach delikatnie potrzeć gąbką jeszcze nasączoną spirytusem. Potem, naturalnie, przemyłem gąbką z czystą wodą. Łącznie zużyłem jakieś 15 ml specyfiku. Spirytus ze wszystkiego zła, jakie mogłem do tego użyć, chyba był najbardziej zjadliwy Akwarium zostało na powrót zalane, tym razem nie wlewałem wody ciurkiem z michy, a użyłem wężyka od odmulacza jak człowiek cywilizowany 🤣 Zanieczyszczenie się wzbiło do wody, ale już bez porównania do tego, co stało się za pierwszym razem. Jedną z roślinek będę musiał prawdopodobnie zastąpić. Niestety zaczęła czernieć i jakby gnić, prawdopodobnie mam stanowczo zbyt słabe światło. Wodę chwilowo mam mętną, mleczną - z tego co wywnioskowałem, to pierwotniaki. Tym się nie przejmuję na razie bo to dopiero początkowa faza startowania akwarium, ale do PATa mini dołożyłem wężyk napowietrzający i zafundowałem zbiornikowi "pralkę". Póki nie ma mieszkańców, nie powinno, myślę, być problemu Do tego w drodze jest większa i gęstsza gąbka od u-jeta, tak, jak polecał kolega @ahr. Do tej pory działał z zamienną, "gęstszą" gąbką dedykowaną dla PATa. Powiem Wam, że dobrze, że to dopiero początkowa faza startu. Na miejscu rybek nie byłbym zachwycony jakby jakiś gościu bez przerwy mi mieszał w wodzie i łapy wsadzał. ☺️
 21. Tło i tak montujesz od zewnątrz... Ja osobiście zalecałabym wylanie całej wody i wyczyszczenie szyby z kleju. Pozytywna strona tej sytuacji to taka, że możesz naprawić przy okazji błąd wynikły z nieprawidłowego nalewania wody
 22. Witajcie, pytanie. Z wymiarów akwa wychodzi mi 375L i teraz nie wiem czy kupić filtr do max 350L czy do 400L bo taki jest przeskok. Interesuje mnie tylko i wyłącznie Eheim zewnętrzny. Który wziąć?
 23. Hejka! Wczoraj nastąpił w końcu ten dzień - pojechałem do sklepu, nabyłem podłoże, rośliny, wymiksowałem, wymieszałem i zalałem akwarium. 😁 Ale! Cóż... Nie obyło się bez durnych wpadek początkującego, który dostał w swoje rączki po raz pierwszy zabawkę o nazwie "akwarium". Komplikacje zaczęły się już w momencie zalewania wodą. O ile początkowa faza szła nawet gładko przy wykorzystaniu metody "na talerzyk" i dno zostało przykryte, w przypływie mojej nieocenionej inteligencji postanowiłem spróbować zalewać dalej bez talerzyka. Efekt? Nie widziałem co, gdzie i jak sadzę 😒 Tutaj zarazem popełniłem dwa błędy - z sianiem roślin mogłem (czy może nawet - powinienem?) zaczekać te dwa-trzy dni aż filtr wypracuje sobie ten bałagan + jednak mogłem wymyślić coś, dzięki czemu nie lałbym wody prosto na dno nie zraszając tego bałaganu. Efektem tego był szok kiedy zobaczyłem co ja tam najlepszego narozrabiałem kiedy to wszystko już opadło 😅 korzonki powywijane do góry ponad podłoże, jedna roślinka to w ogóle wyskoczyła z podłoża i pływała przy tafli... No tak, moje zdolności manualne bywają czasami z a t r w a ż a j ą c e. W tej chwili woda nabrała już na przejrzystości i widać znacznie, znacznie więcej niż wczoraj (po zalaniu to nie widać było nawet korzenia leżącego przy przedniej ściance :D), niemniej przy tafli i w toni pływają jeszcze zanieczyszczenia typu resztki roślin, liście, pojedyncze źdźbła trawy i ziarenka podłoża. Czy filtr da radę to czyścić, czy powinienem wziąć się za to samodzielnie? Może problem rozwiąże się, kiedy to wszystko opadnie na dno, a ja za tydzień dokonam pierwszej podmiany wody ok. 50%, odsysając z dna to, co zalega? Dokonałem też, niestety, rzeczy, która przechodzi ludzkie pojęcie - dopuściłem się bezmyślnego przyklejenia termometru wewnątrz akwarium, który przeznaczony jest do użytku zewnętrznego i teraz mam klej w miejscu, gdzie ten termometr był - brawo ja. Co mogę, a może co POWINIENEM z nim zrobić? Bo zdaję sobie sprawę, że tego typu chemia raczej niespecjalnie dobrze może wpłynąć na komfort życia w zbiorniku. No i na koniec jeszcze jeden głupi błąd - kupując rośliny zapomniałem o tym, że nie mam jeszcze tła na tylną ściankę... No i teraz nie mam tła. Myślicie, że sytuacja jeszcze do odratowania, czy już tak będę musiał żyć? Nie śmiejcie się, ja wiedziałem, że tak będzie. 😅
 24. Witam forumowiczów :D. Mam remont generalny w jednym z pomieszczeń, po jego zakończeniu (za miesiąc / dwa) będę zakładał akwarium - 240l proste o standardowych wymiarach (bodajże jest to 120/40/50); nie większe nie mniejsze. A jeszcze później coś tam wpuszczę, ale póki co nie mam wizji konkretnej obsady. Na wstępie od razu mówię że woda w kranie nie ma znaczenia, bo tak czy siak dostosuje ją do wymagań ryb. Pieniądz nie gra roli, a czasu i chęci mam dużo (trochę gorzej z umiejętnościami bo będzie to mój 1szy tak duży zbiornik :P). Nie będzie to akwarium biotopowe, ale towarzyskie/ogólne. Ma ono "tętnić" życiem - chcę tak dobrać obsadę, żeby w każdej jego części coś się działo - przy dnie, w środku i przy tafli. Chce mieć sporo roślin, głównie tych wysokich i średnich (bardzo niskie typu "trawnik" mi się średnio podobają). Pewną część podłoża będzie stanowiła plaża. Zdecydowany jestem raczej na pewno na piskorki kuhla (cierniooczki) oraz na 2 ławice małych rybek - jakich gatunków konkretnie nie mam pojęcia, kwestia żeby pasowały do reszty obsady (myślałem nad neonami albo jakimiś razborami / zwinnikami). Wiem że najlepiej 1 większa, ale dwie w 240l nie powinny sobie bardzo przeszkadzać. Do tego grupa trochę większych i średnich ryb.... No i co do reszty musicie mi pomóc bo mam mętlik w głowie, dodam tylko że podobają mi się takie rybki jak: - paletki (bardzo wymagające, raczej na pewno odpadają) - samiec bojownika syjamskiego (agresor, ciężko go z czymkolwiek sparować) Myślałem jeszcze nad gurami, otoskami, skalarami (raczej kłopotliwe bo mogą zjadać drobne ławicowe). Ciekawie wygląda też przylga chińska. I nie wiem co jeszcze :). Jest jeszcze coś ładnego lub coś co ciekawie pływa? Chcę ustalić najpierw obsadę po to żeby przygotować im perfekcyjne warunki, niż potem dobierać coś pod warunki. Dziękuję za pomoc z góry, mam nadzieję że jeszcze nie wszyscy wyjechali na wakacje i ktoś się odezwie, ciao!
 25. Witam, jakiś czas temu poradziłem sobie z krasnorostami, to teraz mam inny typ glonów. Zdjęcia pod linkiem. https://photos.app.goo.gl/KGwj1EtUWxJfGYCq8 Liście się kurczą, dziurawią, żółkną i odpadają. Niestety podłoże jest ubogie bo to tylko żwirek, codziennie podaje, Planta Gainer K+, Macro Green, Ferro+, Classic oraz węgiel w wpłynie Growise Akwarium 60L, filtr kaskadowy Aquael na 200l a w nim obecnie - gąbka, zeolit, ceramika, phosmax basic na glony i wata filtracyjna i węgiel aktywny. Wodę podmieniam 10L co 7 dni. Jak z tym walczyć?
 26. Dzierzka666

  Czarne punkciki

  Skoro masz substrat podżwirkowy, to po co dałeś tabletki z nawozem? To chyba glony.
 27. Dzierzka666

  Co to jest i jak sobie z tym poradzić?

  Sprawdź w internecie objawy niedoborów związków mineralnych.
 28. Możesz spróbować podstawić coś pod nóżki szafki - jeśli takowe posiada. Mówiąc szczerze nie mam pojęcia, skąd te linie. U mnie takie zjawisko nigdy nie wystąpiło. Bąbelki to powietrze.
 1. Load more activity


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?

  Sign Up
×