Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie     

 1. Dzisiaj
 2. ahr

  Częściowy restart 160l

  Mogą nie chcieć działać pojedynczo, prawdopodobnie jest tak, że działają albo obie albo wcale. Ale możesz użyć dwustronnych obejm i zamontować leda do jednej ze świetlówek. https://allegro.pl/uchwyt-lacznik-t5-t8-stal-nierdzewna-i7093161904.h Wszystko do użycia. Masz niskie KH więc z potasem tak delikatnie, może być potrzeba podania dodatkowo Mg. Wygląda jak przekarmienie. O ile podwyższony fosfor czy azot nie jest wielką tragedią, to wykrywalne NO2 może świadczyć o jakimś zachwianiu biologii. Nie robiłaś nic co mogłoby zdestabilizować akwa? Płukanie filtra? Jakieś leki? Zbadaj kranówkę. Często latem, przy niskich poziomach wód parametry trochę się zmieniają. Ale i tak fajne, dają spore możliwości jeśli chodzi o obsadę bez potrzeby zmiękczania.
 3. Ostatni tydzień
 4. Serwus. Z racji tego, że przeniosłem swoje akwa do nowego mieszkania, pozbyłem się przy okazji swojego małego zbrojnika, pozbywam się również części gupików (wiadomo, mnożą się jak szalone). Zostaje 8 neonek (ewentualnie dokupię) + kilka gupików. Kochani, można do tego coś dorzucić, czy raczej nie? Mam jeszcze helenek kilkanaście.
 5. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Żerowanie różanki pospolitej W internecie można znaleźć wiele informacji o tym, że różanka pospolita odżywia się tylko i wyłącznie fitoplanktonem, co oznacza, że jest roślinożerna. Jest to nieprawda. Oczywiście spory procent jej diety to pokarm roślinny, ale nie pogardzi również mniejszymi bezkręgowcami. Gdzieś wyczytałem, że zapotrzebowanie na pokarm zwierzęcy maleje wraz z wiekiem i wzrostem ciała tej ryby. Podczas ostatnich nagrań na Piławie, zauważyłem kilkadziesiąt różanek „podskubujących” rdestnicę grzebieniastą (Potamogeton pectinatus). Przepięknie falowały razem z długimi włosami rośliny. Oderwałem kilka liści rdestnicy, żeby sprawdzić czym różanki się tak namiętnie zajadają. Na liściach odkryłem tysiące małych „robaczków”. Były to kilkumilimetrowe larwy owadów z rodziny meszkowatych (Simuliidae), najprawdopodobniej larwy mustyka (Simulium sp.). Do złożenia jaj przez dorosłego owada musiało dojść jakieś dwa tygodnie temu, gdy poziom rzeki był niski i łodygi rośliny unosiły się na powierzchni wody. Inspiracje naturą/część 6 - rzeka Rurzyca Kolejna odsłona serii to biotop rzeki Rurzyca, a dokładniej jej początek znajdujący się w miejscowości Szwecja k.Wałcza. Przepiękne miejsce ze źródliskami, sporą ilością roślin i krystalicznie czystą wodą. Minusem jest brak ryb na tym kilkukilometrowym odcinku rzeki. Jednym z powodów może być bardzo niska temperatura wody (nie miała więcej niż 10 stopni).
 6. domus12

  Testy akwariowe

  Posiadam już całą serię testów, mianowicie pH, KH, NH4/NH3, dodatkowo teraz NO2, NO3, PO4 i od dziś jeszcze na krzemiany - SiO2. Zapraszam do kupna, ceny niskie, a zostało ich jeszcze dużo. Jeśli ktoś nie wierzy w ich dokładność, to proszę sprawdzić ich porównanie. Jeśli ktoś miałby możliwość porównania testów np. na azotany jbl i mój to testy wyślę za darmo.
 7. Siema, sytuacja wygląda tak, iż moje akwarium przeszło chorobę bakteryjną, ryby padły ,ale ślimaki przeżyły. Mogę je tak poprostu wrzucić do innego akwarium czy muszę je jakoś "zdezynfekować'? Z góry dzięki! :)
 8. katija

  Częściowy restart 160l

  Super. Tak więc: 1. Ziemię pokryję warstwą 2-3 cm piasku, a na to dałabym czarny drobny żwirek wymieszany z Manado JBLa (jeden worek mi pękł i czapa - nie sprzedam, a wymieszane całkiem ciekawie wygląda). Manado oczywiście przepłuczę przed użyciem kilkakrotnie gorącą wodą wg zaleceń bo faktycznie syfi a część nie opada (przetestowałam w kubeczku). Środek akwa wysypię piaskiem drobniusim, jak sobie zaplanowałam. Gdzie ziemia będą rośliny, w centrum ich nie potrzebuję. Bocje odsprzedaję fascynatowi (ma już sporą grupkę), bo we dwie strasznie kiszą mi w akwarium... 3. No właśnie znalazłam sobie te Leddy Retro Fit Plant Aquaela w dobrej cenie. Ale czy (na początek) mogę zamontować jedną Leddy, a drugą zostawić jak jest? Dwóch na raz nie kupię :/ Nie będę się bawić w wymiany stateczników czy oprawek, bo pojęcia o tym nie mam... 4. Głodówkę to już muszę im wszystkim zrobić, ale niżej o tym napiszę 5. Mam Carbo w płynie, kulki gliniane z żelazem i kapsułki nawozowe Planta Gainer Aqua Art'u. Potas mi się skończył, więc muszę ewentualnie zakupić. Coś z tego się nada? Jeśli coś do poprawy to pisać śmiało, bo rady na tym forum faktycznie są fachowe A teraz wrócę do pkt. 4, choć nie do końca odpowiedni temat... Jeszcze nie wystartowałam z restartem, opóźniam ze względu na Leddy, które mają lada dzień przyjść. Najpierw muszę mieć wszystko przygotowane, gotowe do użycia, zorganizowane i wolną chwilę Ze zbiornikiem postępuję jak dotychczas i nie miałam jakiś wielkich problemów, aż tu nagle... Ta ram! Pop***rzyło mi parametry! Testy robię tylko kropelkowe: PO4 Zooleka, NO2 JBL'a, NO3, KH, GH, pH mam Tropicala (niestety, ale lepsze niż paski). Z dzisiejszego wieczornego pomiaru: a. PO4 2-3 mg/l b. NO3 ok. 20 mg/l c. NO2 0,1-0,2 mg/l d. pH 7,5 e. GH 10-11 st. f. KH 4 st. Do tej pory NO3 miałam na poziomie 10 mg/l, NO2 max 0,025 mg/l a pH 7,0... PO4 nie wiem, bo test niedawno zakupiłam. A wydaje mi się, że parametry a do d są stanowczo za wysokie. GH jest chyba ok. Nie wiem jak z KH. Nie kumam tych zależności po prostu Podmiana była teraz w weekend... Tak mnie tchnęło na zrobienie testów i wyszło... Na bank przekarmiłam ryby, moja wina, zrobię im głodówkę jak zalecane po restarcie, może PO4 opadnie... Aczkolwiek coś jeszcze może wpływać na takie wyniki, jakaś podpowiedź? Jeśli dałoby radę tak przy okazji to dzięki z góry za podpowiedzi. Pozdrawiam
 9. Wcześniejsza
 10. ahr

  Częściowy restart 160l

  1. Ziemię warto przykryć warstwą piasku 2-3 cm, dopiero na to podłoże "właściwe" - dalej piasek albo żwir (ja polecam piasek, nic się wtedy nie syfi pomiędzy żwirem, śmieci łatwo zebrać z powierzchni podczas podmiany wody). Warstwa piasku skutecznie izoluje warstwę ziemi od słupa wody. Przy sporej warstwie podłoża nawet bocje nie powinny się do ziemi dokopywać. 3. Świetlówki T8 na statecznikach magnetycznych (tych ciężkich, buczących i grzejących się) dość szybko się wypalają, stąd pojawiające się zalecenie wymiany przynajmniej co roku. Stateczniki elektroniczne dość łagodniej się z nimi obchodzą, wtedy można wymieniać rzadziej. Mocniejszej świetlówki nie kupisz w takim rozmiarze. Wymiana na T5 wiąże się z wymianą statecznika i oprawek. Leddy Retro fit Aquaela mają takie plastikowe uchwyty którymi montuje się je w miejscu obecnych świetlówek. To moim zdaniem najłatwiejsze rozwiązanie. Ewentualnie dokupienie dodatkowej świetlówki montowanej na obejmach do tej świetlówki co masz w pokrywie. 4. Nic im nie będzie. 5. Z odrobiną czegoś w podłożu przy niewielkim oświetleniu zazwyczaj wystarcza to co dostarczamy z kranówą przy podmianach. Czasami trochę potasu trzeba dodać lub magnezu. Tym czerwonym warto wetknąć jakąś tabletkę żelazową pod korzenie, działa to lepiej niż podawanie żelaza do słupa wody (to często kończy się zielonym pyłem na szybach).
 11. rybitwa

  Oceanarium Kołobrzeg

  Miejsce fajnie położone ale wydać 20 zł za osobę i akwaria brudne i spędzić z rodziną tylko 15 minut bo w tyle można wszystko obejść, słabo to wygląda.
 12. katija

  Częściowy restart 160l

  Podoba mi się krótko, na temat i bez wyszukanych metod heh Tak to jest jak ci niby eksperci doradzają... Więcej namieszają, naciągną a i tak d**a z tego wychodzi... 1. właśnie się zastanawiałam nad ziemią ogrodową zamiast tych cudów... A czy mogę tę ziemię (mam całkiem dobrą) pokryć warstwą drobnego żwirku czarnego akuratnie? Mam bocje siatkowane, choć zaczęłam się zastanawiać nad oddaniem ich... Moje są strasznie łobuzujące i nie chciałabym mieć na wierzchu ziemi, którą non top by roznosiły... Gdybym je oddała to zostawiłabym sobie piskorki i może kiryski, które dostałam w prezencie, choć nie są "azjatyckie". Chyba mniej wzruszają podłoże niż te moje kloce 10 cm... 2. woda odstała jest zazwyczaj tyle, bo wcześniej napełniam bukłaki. Ale skoro aż tyle nie musi być, to będę sobie odlewała góra 2 dni wcześniej. Trzymam je na balkonie, od południowej strony. 3. z tym oświetleniem to jakaś magia dla mnie :/ świetlówki mają ok 1,5 roku. Wymienić powinnam na mocniejsze (są takie w wymiarze do pokrywy 100 cm?) czy co? Lewa byłam całe życie z fizyki etc. Ja sama nic z tym nie zdziałam, a nie ma mi kto pomóc kurka rurka tu mam zgryz 4. Ta głodówka nie zaszkodzi zwierzakom? A krewecie? Zrobiłam takie cudeńko z pojemniczka plastikowego, że tylko krewecie tam wlezą na żarełko. Sprawdza się. Jak z głodówką u nich? No ok, czyli standardowe podmiany. 5. Co do roślin to chyba faktycznie zbyt jałowo mają... O wszystkich roślinkach, które miałam się oczytałam. I po wzorowanych obliczeniach tak sadziłam, by te wymagające więcej właśnie były w zasięgu najmocniejszego światła, ale czapa Jak mamę kocham najlepiej mają się wszelkie cryptocoryny... Rosną aż miło. Jeszcze w miarę dobrze trzyma się Ludwigia repens "red", choć przeszła na zwykłą "green"... Glony mnie ostatnio wytrzebiły z mchu nawet! Masakra jakaś! Specjaliści zrobią mi aranżację z "moich" materiałów za 350zł, z ich (może lepiej dobranymi) nawet nie chcę wiedzieć! A już popłynęłam na okazuje się zbędne podłoże w sporej ilości... A na swoją pasję mam ograniczone koszty... I co ja biedna mam zrobić?! Oszaleję zaraz!
 13. ahr

  Częściowy restart 160l

  A jesteś przekonana, że aktywne podłoże jest Ci do czegokolwiek potrzebne? Osobiście nie stosowałem, ale z tego co się orientuję to one też wymagają specjalnej obsługi - woda ro, mineralizatory, kontrola parametrów, pochłanianie fosforu, dodatkowe nawożenia. Na kranówce szybko tracą swoje właściwości. Może zamiast tego użyć ziemi ogrodowej? Taniej, a efekt podobny. Znajdziesz tutaj na forum temat jak to ugryźć: Tak naprawdę doba w zupełności wystarczy, tyle aby temperaturę pokojową osiągnęła. Aż tyle nie chlorują teraz, żeby to musiało się tyle czasu utleniać. T8 to jednak mało wydajna technologia. Jaki wiek tych świetlówek? Jeśli dodatkowo statecznik magnetyczny to raczej warto się zastanowić nad wymianą na coś lepszego. Koszt wymiany świetlówek plus odbłyśniki to już połowa jednej belki led. Sprzedaj manado, dołóż trochę (to co zaoszczędzisz na ziemi zamiast podłoża aktywnego) i sukcesywnie wymieniaj. Są osoby, które chwalą lampy led robione z pasków w tubie, np.: https://allegro.pl/swietlowka-led-lampa-akwarium-8520-70cm-slim-i-i7350748917.html. Ja polecam produkty Aquaela. Z podmian bym nie rezygnował, normalnie raz w tygodniu. Ograniczyłbym tylko trochę karmienie, w pierwszym tygodniu ze 3 dni głodówki, w drugim 2, w trzecim już normalnie jedna głodówka. Bardzo często wystarczy te rośliny odpowiednio posadzić. Czyli sadzimy te wymagające więcej światła tam, gdzie to światło jest. Taki już urok tych pokryw, że pozostają po bokach strefy niedoświetlone. Posadź tam te nie wymagające dużo światła, kryptokoryny, hygrophile, korzeń obsadzony anubiasami czy mikrozorium. Niech stanowią zielone tło dla tych które będą w centrum. I może lepiej odpuścić trawnik z marislei a zamiast niej użyć trochę większej echinodorus magdalensis. Tak, żeby nie przekombinować i nie rozczarować się. Bo nie sztuką jest dokładać CO2, nawozy.
 14. katija

  Częściowy restart 160l

  A np. AquaArt Aqua Substrate II, H.E.L.P. Advanced soil plant albo Tetra ActiveSubstrate? To chyba substraty, ale we wszystkich jest napisane o aktywnym działaniu etc. i nie ma wzmianki o dodatkowym czymś... Kurczę, kiedyś tego nie było, a jesze nie wszystko jest mi oblatane... o znalazłam też AquaNova i jak byk napisane jest, że aktywne. 3l za 35 zł. 6l by mi starczyło przy zmieszaniu z manado?
 15. katija

  Częściowy restart 160l

  O kurczę, to mnie oszukali! Po polsku nic nie ma na opakowaniach, a niemieckiego nie znam... Wciskali mi, że to aktywne... To się zrobiłam na łyso :/ No nic, to jesze zdążę zakupić faktycznie aktywne podłoże. Jakie najlepiej? Rozłożyć je muszę po bokach i z tyłu zbiornika, środek zajmie piach. Tak, żeby było przystępnie, bo już z kasą poleciałam trochę... Dzięki śliczne za uwagę. A jakieś porady co do samego restartu? Pozdrawiam
 16. ahr

  Częściowy restart 160l

  Tylko manado nie jest aktywnym podłożem. To wypalana glinka, jałowa jak żwir. Dlatego polecają go w połączeniu z JBL AquaBasis, który jest z kolei substratem. Przed użyciem manado dokładnie przeczytaj instrukcję użycia, z tego co pamiętam wymaga przepłukania gorącą wodą, inaczej strasznie syfi (pyli) i pływa.
 17. domus12

  Preparat na głony

  Najlepiej jest zająć się przyczyną glonów najpopularniej: dostęp światła słonecznego, złe oświetlenie, zbyt częste grzebanie w podłożu, złe podłoże, stosunek NO3 do PO4. Nie zawsze należy wiedzieć jaki to rodzaj glonu, ale tutaj na forum czy też na forum roślinyakwariowe jest to dość fajnie opisane. Korekta tych rzeczy pomoże w pozbyciu się większości glonów, ponad to polecam stosowanie carbo całkowicie wystarczy, jakby co to mam dużo do sprzedania. Osobiście też ni spotkałem się jeszcze z takim preparatem i wątpię w jego działanie, carbo i inne preparaty działają na dwóch zasadach: działanie niszczące białka (uszkadzanie struktury glonów) i rozkład na łatwo przyswajalny dwutlenek węgla który także powoduje spowalnianie glonów i przyśpieszenie wzrostu roślin (czyli rośliny zjadają pożywienie zabierając je glonom).
 18. Witam serdecznie. Nadal czuję i zaliczam się do początkujących, dlatego tutaj zadaję pytanie. A że dotyczy konkretnego zbiornika, nie wszystkie metody nadają się. Muszę zrobić częściowy restart akwa, bo popełniając standardowe błędy, użyłam jałowego podłoża. Chciałabym mieć bujną roślinność składającą się nie tylko z mchu i cryptocoryn... A z racji posiadania Neocaridin w zbiorniku, nawożenie doraźne odpada :( Kulki gliniano torfowe słabo się sprawdzają... Wpadłam na pomysł użycia podłoża aktywnego firmy JBL Manado - już zakupione. I tu właśnie musiałabym wykonać częściowy restart zbiornika. Jak to widzę: chcę wykorzystać jak najwięcej dojrzałej wody, w pierwszym miesiącu nie ruszać filtra i nie robić podmiany. Mając okazję przepłukać obecny żwir. Do podmian używam kranówki ale odstałej ok. 3-4 dób. Moje pytanie brzmi: Jak to najlepiej zrobić krok po kroku? Innej metody nie widzę, bo głupotą byłoby wsypanie po prostu aktywnego podłoża do zbiornika... :) Jeśli potrzebne są jakieś szczegółowe informację to proszę pytać, bo nie wiem co powinnam napisać. Zależy mi na czasie :) A przy okazji, mam dość słabe oświetlenie bo 60W. Nie mam możliwości zamontowania dodatkowego w pokrywie, ledy drogie, więc pomyślałam o odbłyśnikach. Czy faktycznie zwiększą moc oświetlenia? Czekam na instrukcje, z góry dziękuję i pozdrawiam
 19. 14142_big.jpg.13ccb4ec399bbfcd8309600e89eabec0.jpgKtoś wie co to za gatunek?

 20. Kingson

  Historia mojego akwarium. Od samego początku do teraz !

  Super! tez kiedyś chciałabym się dorobić takiego akwarium, na razie jednak muszę uporać się z glonami
 21. Hej wszystkim! Jestem kinga a pierwszą styczność z hodowlą rybek miałam podczas kąpieli nad rzeką jako dziecko. Wtedy tez łapałam dziko żyjące rybki do słoików i to robiło za moje pierwsze akwarium. Teraz zdecydowałam się założyć takie z prawdziwego zdarzenia i poszukuję tutaj cennych wskazówek i odpowiedzi których tutaj pełno pozdrawiam!
 22. Kingson

  Preparat na głony

  Hej! Mam od dłuzszego czasu problem z glonami w moim akwarium, a niestety nie mam na co dzień tyle czasu by go doglądać i czyścić co dwa dni z glonów. Dodam jeszcze że mam w akwarium sporo roślin i ozdóbek na których po prostu te glony osiadają. Myślałam o zastosowaniu preparatu który zbierał by te glony w konglomeraty pływające po powierzchni. I tutaj pytanie, czy takie środki nie szkodzą rybką? Jeśli testowaliście jakieś preparaty to który jest najlepszy? Prosze o pomoc!
 23. Kingson

  Największe akwarystyczne mity

  Z tym oknem to faktycznie mi, stawiałam swoje akwarium w rożnych częściach domu i w tych bardziej zacienionych może glonów było mniej ale odbijało się to też na roślinach. Glony niestety potrzebują znacznie mniej światła by się rozwijać niż przeciętne rośliny w akwariach
 24. Cześć, Oddam/zamienię dużego samca barwniaka czerwonobrzuchego, ma ok. 10 cm jest agresywny w stosunku do niektórych ryb, a nie zwraca uwagi na tetry i kiryski itp. Lokalizacja: Andrychów. Odbiór: tylko do rąk własnych Chętnie przygarnę w zamian jakieś roślinki. Chyba, że ktoś ma jakąś inną propozycję Kontakt wyłącznie na info@lukaszmajewski.com!
 25. khazad92

  [ok 300L] luniakowe morskie

  Zazdroszczę małych pterapogonów... Szkoda tylko że się nie odchowały, ale w głównym akwarium ciężko to zrobić. Ja przegapiłem moment amorów moich pteran Nie karmiłem ich intensywniej i samiec po "ciąży" mimo że jadł później normalnie to biedaczek padł :/ Co do chelmona to nie zalecają go łączyć z mandarynem bo to specjaliści pokarmowi i jeden drugiemu będzie wyjadał robaczki ze skały Sam jestem teraz na etapie powiększenia zbiornika i już nie mogę się doczekać Czekam na foteczki bo zbiornik naprawdę fajnie się prezentuje
 26. Kokokabana

  opieka nad narybkiem ( jajorodne)

  Dzięki za odpowiedź. U mnie niestety wszystko pada. Wpuściłem nawet krewetki, żeby czyściły, ale coś mi się wydaje że filtr je zasysa, bo nigdzie nie ma szczątek narybku. Chyba zastawię następny wyleg w głównym. Ramirezki znalazły sobie gniazdo w przepołowionym kokosie w gęsto porośniętym trawniku z Henia
 1. Pokaż więcej elementów aktywności


 • Biuletyn

  Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi nowościami i informacjami?

  Zapisz się
×