Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Today
 2. ahr

  Rybki masowo zdychają

  Tak na przyszłość polecam poradnik dr Marty Mierzeńskiej dotyczący kwarantanny, aklimatyzacji i tzw. "mieszania biologii". W tej chwili możesz wspomóc trochę ryby stosując preparat wzmacniający typu Zoolek Aquasan Immuno lub Kordon Prevent Ich, raczej nie zaszkodzą, a może pomogą.
 3. Yesterday
 4. Witam, posiadam akwarium ok, 110l i parę mniejszych rybek (w tym 3 Kiryśniki), duża roślinność, 2 tyg temu dokupiłem trawę podwodną, jeszcze się nie rozrosła. Mój Problem jest taki że moje Kiryśniki dzień temu straciły połowę wąsów, w tym samym czasie z niewyjaśnionych przyczyn, a dziś rano u największego zauważyłem, biała plamę na środku głowy (jak na zdjęciu). Zauważyłem też dziś że moje kiryśniki nie pływają na dnie tylko, próbują leżeć na termometrze który jest ustawiony 10 cm od powierzchni, w ciagu 4h tylko 1 raz pływał na dnie ten z plamą na głowie (wtedy zrobiłem zdj ). Jeden z nich znalazł sobie miejscówkę i leży na filtrze (pokrywa zabezpieczająca Bioceramika) (aquael Turbo 500). Prosił bym o pomoc, i zdiagnozowanie choroby. Zauważyłem też przed chwilą ze ten kiryśnik z plamą, pływa w góre i dół szyby ocierając pyszczkiem. Akwarium: Ph - w normie Twardość - Nie mierzyłem (lecz dodane środki na oczyszczenie wody kranowej jakiś 1/1,5 mies temu) Temp- Na termometrze 28C na grzałce ustawione 30C Napowietrzanie - 300 l/h (w 2 kamyczkach po 150l/h) Mikro Makro - Podawane raz na 2 tyg
 5. Dzierzka666

  Rybki masowo zdychają

  Kupione neonki przyniosły coś, na co Twoje ryby nie są odporne. W akcie desperacji ja bym zrobiła restart akwarium z wygotowaniem żwirku, wymoczeniem roślin i ryb w roztworze nadmanganianu potasu i chyba samego akwarium również (tylko baniak mocniejszym roztworem). Rybom podaj witaminy z pokarmem...
 6. Bierze się belkę, patrzy czy ładnie świeci i czy rośliny rosną. Nie zawraca sobie głowy liczeniem, akwarium to nie statek kosmiczny. Aquaelem może ładniej doświetlisz zbiornik rozsuwając belki i boki (bo są dłuższe). Chihiros będzie miał tę przewagę, że wysterujesz moc światła w zależności od potrzeb, a dokładając jakiś sterownik zrobisz świty/zmierzchy, czy inne burze. No i cenowo wychodzi lepiej. Nawet ze sterownikiem i dodatkowymi nóżkami.
 7. Last week
 8. Witam. Piszę ponieważ nie wiem co robić. Zauważyłam u podstawy akwarium coś co wygląda jak pęknięcie. Nie wiem co powinnam teraz zrobić i czy przypadkiem nie planować kupna nowego zbiornika. Proszę o poradę w tej sprawie. Akwarium 100l, stoi na macie, było uszczelniane miesiąc temu silikonem akwarystycznym.
 9. krzysiekniesz

  Rybki masowo zdychają

  Witam Mam akwarium 240 itrów w nim 4 skalary, 2 bocje 15 neonek 10 rozbor 5 kirysków kilka glonojadów a w zasadzie miałem dokupiłem 10 neonek i po tygodniu zaczęło się zdechły 4 neonki rozbora kirysek, następnego dnia to samo. Nie ma żadnych oznak jedzą normalnie, wybarwione, nie chowają się , po prostu nic. Podmieniłem wodę , dużo i dolałem Trypoflawinę. Chyba w akcie desperacji. Jeden dzień był spokój, dzisiaj znowu kirysek i neonka. Przez kilka lat nic mi nie zdechło a tu taki armagedon. W zoologicznych rozkładają ręce
 10. Dzierzka666

  375L jaką osadę?

  Zależy chyba od parametrów, jakie posiada Twoja woda, chyba że zamierzasz używać wody RO.
 11. jardebinski01

  375L jaką osadę?

  Kupiłem zbiornik o pojemności 375 L. Proszę o podpowiedź, co tam mogę wpuścić? Interesują mnie pielęgnice,ale chciał bym dobrać coś do skalarów. Jakieś kirysy ,no i coś kolorowego. Pozdrawiam.
 12. krak33

  Szary nalot na rybkach.

  Przecież to widać że to Żółtaczek indyjski, Etroplus maculatus. Rybki są zdrowe i nic im nie dolega ,taki ich urok. Jak będą starsze to mogą mieć jeszcze więcej ciemniejszego koloru. Cytrynowo żółte na pewno nie będą.
 13. krak33

  Mieczyk, platka czy molinezja ?

  Molinezja na 100% nie żadna platka.
 14. Dzierzka666

  Mieczyk, platka czy molinezja ?

  Mi to wygląda na platkę.
 15. Witam, proszę o pomoc w identyfikacji samiczki. Czy jest to mieczyk, platka czy molinezja.
 16. Witam! Rozglądam się za kamieniami na internecie ale nie wiem jakie kupić aby nie zmieniały parametrów wody. Podobno Dragon Stone nie zmienia a np. łupek drzewiasty ?
 17. P.S.: Tak z moich obserwacji wynika, że miedź też zatoczkom nie szkodzi - od kiedy dodaję Ferro+ z AA (które ma w sobie związki miedzi) - mnożą się jak króliki albo szczury. W akcie desperacji kupiłam ślimaka - kanibala. Mam nadzieję, że ten nawóz podziała na niego jak na zatoczki a nie jak na moją biedną moczarkę. Może zatoczki są korzystne w akwarium, ale już mam serdecznie dosyć tego brązowego badziewia, które zamiast pożerać glony staje się świetną pożywką dla glonów 😕 mam nadzieję, że Hela trochę ograniczy tę plagę...
 18. Deadmau5

  Ameryka Południowa-Metynnis fasciatus

  Do akwarium doszły guianacara stergiosi najprawdopodobniej 3+1. Mega fajne rybki, bardzo ożywiły zbiornik bo same metynnisy były mało ruchliwe.Teraz gujanki obrały swoje rewiry i płaskie są trochę przeganianie przez co więcej się ruszają co cieszy oko.
 19. Earlier
 20. Ok. Dzięki za podpowiedź 🙂
 21. Dzierzka666

  Mętna woda w akwarium.

  Kup nurzańca. Kabomba jest delikatną rośliną. Podobno paprotki z rodzaju Ceratopteris są dobre do świeżego akwarium, ale nie mam pewności.
 22. Witam. Wodę zawsze przywoziłem źródlaną i do tej pory było dobrze, sprzedawca ze sklepu zoologicznego mówił że parametry na Aquateście kropelkowym między 6,6 a 7,0 to najlepsze parametry więc tego się trzymałem zresztą roślin mieliśmy pełne akwarium i trzeba było je sporo przycinać. Rybki się rozmnażały i jakichś większych problemów nie było. Co do trucheł ślimaczych to raczej wszystkich nie usunąłem a roślin zostało nam tylko tyle, choć dosadziliśmy już trzy nowe krzaczki kabomby, i kupimy jeszcze rogatka. Do tej pory stosowałem tabletki nawozowe pod rośliny aż posłuchałem pewnego pana (czego teraz mocno żałuję) i zacząłem dolewać nawozów i mam za swoje. Wymieniliśmy jeszcze filtr na TURBO FILTER 1000 z Aquaela i owijamy gąbkę ściereczką wiskozową którą codziennie się wymienia (taką metodę znaleźliśmy w internecie). Oprócz tego wymieniam dwadzieścia litrów wody co drugi dzień. Z obsady zostało tylko cztery neonki i narazie nie dokupuje bo szkoda rybek. Jak narazie woda jest jeszcze mętna choć w mniejszym stopniu niż przedtem.
 23. Tak na szybko to zrozumiałam, że mierzy się stosunek lm/W, a ważne są jakieś luxy/m2. Przyznaję, że coś nowego dla mnie poza tym przeczytałam, że powinno być 30lm/L, więc chyba miałbyś za dużo. Ale to naprawdę ciężkie dla mnie do zrozumienia....
 24. Dzierzka666

  Szary nalot na rybkach.

  A możesz napisać, jaki to gatunek?
 25. zsolpyW

  Szary nalot na rybkach.

  Witam Na tych super zoltych rybkach pojawil sie brunano-czarny nalot. zmiany w zachowaniu ryb nie zauwazylem. Co to za choroba i jaki preparat zastosowac ? Akwarium 120l Temp wody: 24-26 Karmienie: mrozonki co 2-3- dni, suchy urozmaicony. Karmienie 2-3x dziennie. Pozdrawiam
 26. Tez z wielu forum i opracowań czytałem, że patrzy się na lumeny. Dwie belki aquaela dają 6400LM co daje przy 160L, 40LM/L więc chyba ok? nie wiem czy to dużo czy mało, zaś same waty wychodzą 0,45W/L
 27. Te 36W w LED-ach nie będzie za dużo? Z tego, co czytałam, to przy oświetleniu LED powinno się brać pod uwagę raczej liczbę lumenów, a samą moc świetlną liczy się inaczej. Poza tym mnie wydaje się, że lepiej rozłożyć oświetlenie na 2 belki, przy jednej to oświetlenie chyba nie będzie tak rozproszone i skupi się w jednym miejscu. Interesuję się tym tematem, ponieważ mam podobne akwarium i zastanawiam się nad zmianą oświetlenia na LED-owe właśnie. Zaś co do wymagań niektórych roślin - u mnie lotosy czerwone rosły i rozmnażały się w akwarium przy oświetleniu 0,27W/L, a padły w akwarium przy oświetleniu 0,4W/L, więc nie przesądzałabym.
 28. Udało się opanować sytuację? Na pierwotniaki i zielenice najskuteczniejsza metoda to wata do filtra i czas. Jesteś zadowolony ze swojego akwarium? 1. Skąd bierzesz wodę, że masz takie dziwne parametry? 2. Jesteś przekonany, że dokładnie usunąłeś wszystkie truchła ślimacze z podłoża? Wszystkie te środki trujące sprowadzają się do problemu rozkładających się szczątków, z którymi sobie biologia nie radzi. Jedyna i skuteczna metoda to helenki. 3. Podłoże nie dość że dyskusyjnej urody to jak na uprawę roślin jest go zdecydowanie za ubogo. Moim zdaniem w takich zbiornikach mało obsługowych najlepiej sprawdza się piach. Pod niego ewentualnie jakieś kapsułki, kulki gliniano-torfowe albo pałeczki nawozowe punktowo pod rośliny. Dolewanie różnej maści chemii to też dyskusyjny sposób, czas jest najważniejszy. Przy restartach warto użyć rogatka w dużej ilości wrzuconego luzem do akwarium, pozwala zapanować nad początkiem cyklu azotowego. No i karmienie, ograniczone do minimum, co dwa, trzy dni, dopóki nie odbuduje się flora bakteryjna.
 29. ahr

  Glony/sinice

  Na tym zdjęciu jedyne sinice to chyba na tej fototapecie z tyłu. Na tym anubiasie to raczej szantrasje. Wyciągnij go do osobnego pojemnika, potraktuj carbo punktowo i spróbuj usunąć mechanicznie co się da.
 1. Load more activity


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?

  Sign Up
×