Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Past hour
 2. Sprawdź tylko ten keramzyt czy nie miesza w parametrach, często potrafi paskudnie zatwardzać.
 3. maziama

  Rybka nie je od 3 dni

  Nie znam tych ryb, szczerze mówiąc, ale porównując zdjęcia z internetu to nie wygląda mi ta twoja rybcia na żwawik czerwieniak (Aphyocharax anisitsi) tylko na żwawik Rathbuniego (Aphyocharax rathbuni). Wrzuć zdjęcia pozostałych twoich żwawików dla porównania. Piszę o tym, bo jeśli to rzeczywiście ten pierwszy gatunek to nie tylko spore wychudzenie widać, ale i utratę kolorów (szczególnie na płetwach). Tak czy owak dobrze byłoby go oddzielić do osobnego akwarium leczniczego (z filtrem i dojrzałą wodą z ogólnego). Co do objawów to pasują głównie do pasożytniczej choroby. W przypadku tego konkretnego osobnika obawiam się, że jest już za późno na leczenie (wychudzenie jest znaczące). Pytanie brzmi, czy pozostałe ryby wykazują jakiekolwiek objawy, nawet minimalne (apatia, płochliwość). Dobrze by było jakbyś się przyjrzała odchodom ryb i postarała sie je opisać. Wrzuć zdjęcie całego zbiornika. Co dokładnie oznacza poniższe zdanie? Węgiel (carbon) usuń z filtra, nie jest potrzebny na stałe, bo pochłania także te pożyteczne składniki z wody. Używaj go tylko w razie potrzeby (np. żeby usunąć leki z wody po leczeniu). O jakich ozdobach tu piszesz:
 4. Today
 5. Jaśko

  Wymiana medium biologicznego

  Włożyłem do pojemnika na media starą gąbkę która kiedyś filtrowała mi mechaniczne wodę. Chyba działa, wysypu glonów nie było, wszystko wygląda ok. keramzyt przy restarcie na pewno będzie dany na dno.
 6. Last week
 7. alveanaerle

  Rybka nie je od 3 dni

  Jak w temacie, rybka od 3 dni nie chce jeść i wyraźnie jest chuda i wygłodzona. Jest to żwawik czerwieniak. Mam jeszcze 3 od tego samego sprzedawcy, wszystkie zachowują się normalnie. Rybki mieszkają u mnie już od ok 3 miesięcy. Akwarium stosunkowo nowe, ale dojrzałe. Ma mniej niż pół roku, może 5 miesięcy. Wygrałam 2x z pierwotniakami, z plagą okrzemki, glonow nigdy nie miałam, ewentualnie znikome ilości. Dziś woda klarowna jak z okładki i akwarystyce. Akwarium 105l Temperatura stała 26°C Oswietlenie ok 7-8h dziennie (białe), w nocy niebieskie, bzyczki napowietrzające obecne 2szt., w trudnych warunkach dodatkowo mocne napowietrzanie z filtra. Filtr Fluval4, regularnie czyszczony w wodzie z podmianki. Bakterie obecne, dodawane regularnie, media wymieniane regularnie (carbon co miesiąc, ceramika co 3 miesiące połowa). Wyłączany max na 30 min jeśli jest taka potrzeba, generalnie wsadzam łapy przy włączonym. (Testament spisany 😁😉) Podmianki wody jeśli "zdrowa" 1x w tygodniu ok 35%, przy walkach z plagami czy jeśli toksyny przypadkiem się wysmykną na wyższy poziom - 20% 2-3x w tygodniu. Dno czyszczone przy okazji podmianek, tak samo rurki, sprzęt, szyby, miękką szczoteczką ozdoby. Rośliny naturalne, rosną przepięknie i zdrowo, jest ich sporo. Podłoże piasek i średni żwirek. Obsada: Corydoras 4x, kosiarka 2x, Cardinal 4x, Platinum Rummynose 4x, tiger barb 4x, Harlequin 3x, zebra Danio dlugopletwe 2x, ślimaki, krewetki Ammano i filtrujące. Do tego żwawik czerwieniak 4x. Żwawików mam 4sz, jeden z nich nie je od kilku dni. Pływa na różnych poziomach, nie dziubkuje, jest blady i chudy. Danio trochę go "popychają" przy karmieniu, więc przeniosłam pacjenta do zbiornika tymczasowego, jutro kupię pojemnik do zawieszenia w akwarium głównym. Rybka nie je nawet w osobnym pojemniku. Niby podpłynie do płatka od niechcenia i jakby chciała go skubnąć, ale nie zjada i odpływa. Poza tym jedzenie może leżeć a ona nic. Próbowałam 3 rodzaje pokarmu. Płatki, drobne granulki oraz tabletkę. Jakieś pomysły? Edit: Rybka odzyskała trochę kolory w osobnym pojemniku, ale dalej nie je. To już przynajmniej czwarty dzień.
 8. Dzień dobry. Problem dotyczy dwóch roślin, cryptocoryne wendtii i anubiasa nie wiem jakiej odmiany. Rośliny rosną ostatnio w zadowalającym dla mnie tempie. Martwi mnie tylko że od czasu do czasu trafia się taki moment że kilka liści tych roślin odpadnie, gniją łodygi tych roślin i odpadają. Co może być przyczyną tego stanu rzeczy?
 9. Sławek121

  Co dolega tej roślinie?

  Kryptokoryny pobierają składniki odżywcze głównie poprzez system korzeniowy, więc jeśli chodzi o nie to pewnie mało żyzne podłoże. Jednak stan pozostałej zieleninki ( zaglonienie ) wskazuje raczej na przenawożenie toni wodnej, ew. zaburzenie NPK.
 10. maziama

  SPIS CHORÓB - Kompendium wiedzy

  Mikrosporidioza (Choroba neonów) OPIS: Mikrosporidioza wywoływana jest przez pasożytniczy pierwotniak Pseudoloma neurophilia (z rodzaju Microsporidia), który atakuje głównie ośrodkowy układ nerwowy (mózg, rdzeń kręgowy), czasem mięśnie. Pasożyt ten jest w stanie przeżyć poza organizmem ryby - w formie przetrwalnikowej - nawet kilka lat. GATUNKI SZCZEGÓLNIE NARAŻONE: - karpiowate (np. danio); - kąsaczowate (np. neon, bystrzyk); CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE: - obniżona odporność (stres); - przerybienie; - złej jakości woda; - kupowanie ryb z niepewnych źródeł; OBJAWY CHARAKTERYSTYCZNE: - utrata kolorów (u neonów lśniącej wstęgi); - białe przebarwienia na ciele; - deformacja/skrzywienie szkieletu (kręgosłupa); INNE OBJAWY: - wychudzenie; - uszkodzenie płetw; LECZENIE: - choroba uznawana za nieuleczalną (pasożyt Microsporidia jest odporny na leki) - wszystkie ryby należy humanitarnie uśmiercić, a akwarium gruntownie zdezynfekować; - dotychczas jedynym lekiem stosowanym na mikrosporidiozę była fumagilina (lek dla pszczół), ale ze względu na brak skuteczności i niepożądane skutki uboczne, został on zakazany do stosowania na terenie UE; - niektórzy próbowali leczenia eksperymentalnego, stosowanego przy plistoforozie (ze względu na podobieństwo drogi zakażenia), jednak nie potwierdzono skuteczności tej metody przy mikrosporidiozie;
 11. ahr

  Czy komoda wytrzyma

  Tak jak Kolega pisze wytrzyma, zwłaszcza, że akwa raczej będzie się opierało o dwie pionowe płyty. Plecy z hdf 3,2mm z reguły są mocno niedoceniane, a to z powodu takich właśnie mebli w paczkach: dzielone na 3 części i przybite 10 gwoździkami. Jak się takie plecy przykręci solidnie wkrętami 3x35 to się robi solidna konstrukcja, nie rozkołysująca się z czasem. Odsuń szafkę i daj kilka wkrętów.
 12. Earlier
 13. Sławek121

  Skąd się wziął Twój nick?

  Miał byś sam Sławek, a ze nick już był zajęty, jak i kilka kombinacji z cyframi to piłka i historia krótka, pierwszy lepszy wolny Sławek 121
 14. Sławek121

  Czy komoda wytrzyma

  Spokojnie wytrzyma ciężar, byle by się nie opierać o nią w bok, bo te plecki 3mm na ścinanie nie mają zbyt dużej wytrzymałości.
 15. Przed poddaniem drewna akwariowego działaniu np. wrzątku, należy je wcześniej namoczyć. Jeśli nie jest traktowany, prędzej czy później wystrój doprowadzi do śmierci roślin, ryb i innych żywych mieszkańców miski. Procesy obróbki wstępnej: Określenie wielkości potrzebnych ślimaków, biorąc pod uwagę wielkość zbiornika; Usuwanie kory, usuwanie zbędnych gałęzi; Obowiązkowo - oczyszczenie zanieczyszczonych miejsc za pomocą dostępnego narzędzie snycerskie, wycięcie miękkich miejsc i miejsc z zgnilizną. Szczotka o sztywnym włosiu usuwa wierzchnią warstwę drewna; Powierzchnie są dobrze oskrobane. Naturalne drewno musi być dokładnie zdezynfekowane. W tym celu można użyć aktywnego chloru, który jest uważany za związek uniwersalny. Służy do pozbycia się szkodliwych mikroorganizmów, np. z wody wodociągowej.
 16. Dobryana

  Samica borelli i nowy samczyl

  Wśród raf występują zarówno gatunki poligamiczne, jak i takie, które tworzą pary na całe życie. Indywidualnie stworzona przez akwarystę para nie zawsze wychodzi daleko, dlatego najlepiej zakupić niewielką grupę ryb i poczekać aż same nie wybiorą sobie towarzysza. it depends..
 17. maziama

  SPIS CHORÓB - Kompendium wiedzy

  Plistoforoza (Choroba neonowa) OPIS: Plistoforozę wywołuje pasożytniczy pierwotniak Pleistophora hyphessobryconis (z rodzaju Microsporidia), który infekuje głównie mięśnie, rzadziej narządy wewnętrzne. Pasożyt ten jest w stanie przeżyć poza organizmem żywiciela (ryby) - w formie przetrwalnikowej - nawet kilka lat. GATUNKI SZCZEGÓLNIE NARAŻONE: - kąsaczowate (np. neon, bystrzyk, zwinnik); - żyworódki (np. gupik); - karpiowate (np. danio, razbora); CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE: - nieodpowiednie parametry wody (za niska temperatura); - kupowanie ryb z niepewnego źródła; OBJAWY CHARAKTERYSTYCZNE: - białe, połyskujące kropki/punkciki na ciele (pod skórą); - poprzeczne białe smugi; - pływanie ukośne (ogonem w dół); - bielenie ogona; - utrata kolorów (u neonów lśniącej wstęgi); INNE OBJAWY: - niepokój; - nerwowe pływanie po całym akwarium (zwłaszcza w nocy); - uszkodzenie płetw; LECZENIE: - choroba uznawana za nieuleczalną (pasożyt Microsporidia jest odporny na wszelkie stosowane dotąd leki) - wszystkie ryby należy humanitarnie uśmiercić, a akwarium gruntownie zdezynfekować; LECZENIE EKSPERYMENTALNE: Istnieją doniesienia o udanych próbach wyleczenia plistoforozy, stosując włókno kokosowe jako ściółkę w akwarium. Wiadomo, że oprócz pokarmu ryby próbują złapać do pyszczka również inne rzeczy, w tym odchody, zarażając w ten sposób od nowa siebie i innych mieszkańców akwarium. Włókno kokosowe (lub inna ściółka na dnie - mech jawajski, ruszt ikrowy, siatka perlonowa/nylonowa, itp.) ma na celu uniemożliwić rybom pobieranie pokarmu (i innych rzeczy) z dna akwarium, przerywając zamknięte koło zakażeń. Istotne przy tym jest nie wzburzanie dna (np. podczas podmian/sprzątania) by nie powodować unoszenia się zarodników w toni wodnej. Leczenie to należy przeprowadzać w osobnym zbiorniku, a akwarium ogólne w tym czasie poddać gruntownej dezynfekcji i ponownie wystartować (dojrzewanie biologiczne). Skuteczność tej metody nie została potwierdzona naukowo i nie daje gwarancji wyleczenia.
 18. maziama

  SPIS CHORÓB - Kompendium wiedzy

  Choroba kwasowa OPIS: Choroba kwasowa wywoływana jest przez spadek odczynu wody (pH) poniżej wartości tolerowanej przez dany gatunek. Dotyczy to również ryb na co dzień żyjących w wodach miękkich i kwaśnych, gdy pH spadnie poniżej 5,5. GATUNKI SZCZEGÓLNIE NARAŻONE: - kąsaczowate (np. hokejówka amazońska, neon innesa, neon czerwony) - to ryby, które potrzebują do tarła wody o bardzo niskim odczynie; nagłe przeniesienie ich do takiej wody może wywołać chorobę kwasową; - żyworódki (np. gupik, molinezja) - to ryby z wód twardych o odczynie neutralnym lub wyższym; trzymane na co dzień w wodach miękkich mogą zacząć wykazywać objawy choroby kwasowej; CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE: - przerybienie; - duża ilość roślin przy jednoczesnym intensywnym oświetlaniu zbiornika (wahania pH do skrajnych wartości); - bezpośrednie działanie promieni słonecznych; - zaleganie i rozkładanie się materii organicznej w akwarium (gnijące części roślin, resztki pokarmu, martwe ryby); - nadmierne użycie dwutlenku węgla; - nadmierne użycie środków zawierających garbniki do zmiękczania i zakwaszania wody (np. szyszki olchy, liście dębu, torf); OBJAWY: Wywołane nagłym obniżeniem pH: - gwałtowne ruchy, pływanie skokami; - wyskakiwanie z akwarium/nad powierzchnię wody; - przyspieszone oddychanie; - łapanie powietrza znad powierzchni wody; Wywołane powolnym/długotrwałym obniżeniem pH: - ociężałe pływanie; - apatia; - płochliwość; - drżenie płetw; - zmętnienie skóry/skrzeli (śluz); - zmętnienie oka (głównie u ryb drapieżnych); - śnięcie bez widocznych objawów; Nie obserwuje się braku apetytu, natomiast ubarwienie może być intensywniejsze. LECZENIE: - zaleca się podmianę 30% wody na taką o odczynie neutralnym; Następnym krokiem jest usunięcie przyczyn choroby: - korekta niewłaściwego odczynu wody (np. przed dodanie sody oczyszczonej) - nie należy zmieniać wartości pH więcej niż 0,3-0,4 na dobę; - ustabilizowanie pH (np. przez dodanie do akwarium skał wapiennych); - usunięcie z akwarium zalegającej materii organicznej (sprzątanie i odmulanie dna np. podczas zalecanej wyżej 30% podmiany); - korekta oświetlenia (gdy jest zbyt intensywne) i zredukowanie ilości roślin (gdy jest ich zbyt dużo); Choroba kwasowa nie wymaga podawania żadnych leków, jednak osłabia odporność ryb, przez co stają się podatne na zakażenia wtórne (bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze), wymagające podania odpowiednich środków leczniczych.
 19. maziama

  Choroba kirysa spiżowego- potrzebna diagnoza

  Nie no, bez przesady Do rozmnażania wymaga pH 6,0-6,5, ale na co dzień w okolicach 7,0-7,5, natomiast dodatek torfu i chłodna woda (19-22*C) bardzo wskazane.
 20. Mateusz 2001

  Czy komoda wytrzyma

  Witam dopiero zaczynam z akwarystyką i chciałbym założyć zbiornik 40x25x25, pytanie czy moja komoda wytrzyma grubość blatu to 16 mm płyta wiórowa, szerokość blatu 120 cm, głębokość 35, tył komody to cienka dykta.
 21. CzłowiekAkwarysta

  Choroba kirysa spiżowego- potrzebna diagnoza

  Faktycznie, zapomniałem ich uwzględnić w opisie obsady akwarium. Kwaśnej, to znaczy pH 5,6?
 22. maziama

  Choroba kirysa spiżowego- potrzebna diagnoza

  Rzeczywiście rogatka jest sporo, powinien "wyrabiać". Nie musisz przesuwać roślin, wierzę na słowo, że echinodorus tam jest Skoro ryby się ożywiły po podmianie, to znaczy, że trzeba kontynuować "leczenie" podmianami. Na zdjęciu widzę też neony - potrzebują miękkiej, kwaśnej i chłodnej wody.
 23. CzłowiekAkwarysta

  Choroba kirysa spiżowego- potrzebna diagnoza

  NO3 testowałem przed podmianą i tyle wynosiło. Rogatek strasznie się rozrasta ale staram się go przerzedzać, zdjęcie załączone ale Echinodorus jest z tyłu i go nie widać, jutro może poprzesuwam rośliny i będzie widać więcej. Dziękuję za informacje o pokarmie i będę dalej obserwował ryby, po podmianie zaczęły normalnie pływać między roślinami i po całym akwarium.
 24. maziama

  Choroba kirysa spiżowego- potrzebna diagnoza

  Jeśli pytasz pod kątem choroby, to będzie zależne od dalszych objawów. Ocieranie się kiryska może być wstępem do ospy, obserwuj więc czy nie pojawi się wysypka (na którejkolwiek rybie). Jeśli ryby po tych kilkudniowych podmianach nadal będą pływać przy powierzchni lub pojawią się inne objawy, o których pisałam, wtedy będziemy myśleć co dalej. Co do samego akwarium. Jak dasz radę to wrzuć zdjęcie całego akwarium, bo to zdanie... ...niewiele mówi o ilości roślin w zbiorniku. NO3 jak rozumiem, sprawdzałeś po podmianie? Jeśli tak, to przed podmianą było wyższe od 20/30, czyli zdecydowanie za dużo. Szkoda, że nie masz testu na NO2, bo to bardziej trujący związek azotu i byłoby ważniejsze wiedzieć, jaka jest wartość. Rogatek to bardzo szybko rosnąca roślina, więc powinien "zjeść" NO3, ale widocznie nie nadąża, albo światło mu nie pasuje, albo brak innych składników. Pokarmy masz tylko dwa i oba są po prostu wieloskładnikowe, z najniższej półki (pod kątem składników i jakości), czyli dieta dość monotonna. To może również przyczyniać się do problemów trawiennych (ocieranie się). Jeśli chcesz pozostać tylko przy suchych pokarmach to zaopatrz się w jeszcze 2-3 różne pokarmy (w składzie) i karm na zmianę. Szczególnie gupiki wymagają w swojej diecie sporego udziału składników roślinnych. Polecam Tropical Spirulina 36% w płatkach. Dla ryb dennych Tropical Pleco's tablets, również zawierają spirulinę - te tabletki są dość duże i rozpadają się po jakimś czasie od wrzucenia do wody, więc jak ryby tego nie zjedzą to trzeba je sprzątnąć (ściągnąć wężykiem do podmian). Tabletki można łamać i wrzucać tylko część. Pomocny artykuł na temat pokarmów suchych: https://forum.superakwarium.pl/topic/10949-przykładowe-menu-dla-ryb-pokarmy-suche/ W obsadach nie za bardzo pomogę, ale masz ryby z różnych środowisk, nie pasujących do siebie (np. gupiki i zbrojniki). Tu też trzeba by zrobić porządek.
 25. CzłowiekAkwarysta

  Choroba kirysa spiżowego- potrzebna diagnoza

  Tak, właśnie w ten sposób do tej pory zajmowałem się filtrem. Zastosowałem się do porad i podmieniłem dzisiaj 30% wody, sprawdziłem NO3 i PO4 (testu na NO2 nie było). NO3- 20/30 PO4- 0.5 Filtr oczywiście od tej chwili będę płukać w wodzie wziętej z akwarium. Mam tylko pytanie, co dalej. To znaczy oprócz częstszych podmian wody i okiełznania sytuacji przez parę najbliższych dni mam coś jeszcze dodatkowo robić? I mam jeszcze pytanie o pokarm, bo jak na razie karmię Tropicalem wieloskładnikowym w płatkach i Novo Tabs od JBL w tabletkach. Należałoby coś zmienić? Dziękuję serdecznie za pomoc 😊
 26. DavyJones

  jak przykleić tło?

  Ja pomalowałem czarnym sprayem.
 27. kropkaband

  Brązowa woda

  Dzięki. Nie napisałem ale sytuacja jest raczej opanowana. Woda przestała być brązowa zrobiła się znowu mleczna i robi się coraz czystsza. Rdzawy nalot na żwirku pozostał. Mam założone filtry do tej wody i jest aż za czysta bym powiedział. Nie mogłem znaleźć czytelnych informacji co robić więc zbierałem tylko ten film bakteryjny z powierzchni. Później zauważyłem że brązowa jest tylko niżej więc czekałem. W miarę upływu czasu będę dolewał wody z RO i dojdzie do odpowiednich parametrów. Także wystarczyło poczekać 🙂
 28. Obwód kapelusza
 1. Load more activity


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?

  Sign Up
×