Skocz do zawartości

przygotowanie akwarium 500L


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

W/litr to można przeliczyć dla grzałek a nie dla światła. Jeśli ktoś podaje współczynnik świtała wymagany przez akwarium w watach na litr jest dla mnie skreślony jako ktoś kompletnie niepoważny, lub pozbawiony elementarnej wiedzy.

 

Jesteś śmieszny. :razz: Jak "przełącznik". 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może odpuśćmy sobie takie kategoryczne stwierdzenia, bo to właśnie one często brzmią niepoważnie :P  Elementarna wiedza to taka np. że wat to jednak jednostka mocy a nie pracy. Wolt to jednostka napięcia i nie da się nią mierzyć ani pracy, ani mocy, ani tym bardziej światłości.

 

Przelicznik wat/litr służy do porównywania świetlówek tego samego rodzaju (wykonanych w tej samej technologii - np. T5 lub T8) Za pomocą tego przelicznika nie da się oczywiście porównywać np. lampy LED z T5. Po prostu świetlówka T5 o mocy 20W daje (w wystarczającym przybliżeniu) 2x więcej światła niż T5 o mocy 10W

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy jest jakaś różnica czy dam tam żarówkę energooszczędną 7w cool white, ledy 7W czy energooszczędną 7W warm white?


Jest różnica w kolorze światła. Jeśli chodzi o świetlówki  energooszczędne vs LEDy to świetlówki są starszą technologią i raczej powoli znikają z rynku. LED może dać więcej lumenów z wata niż świetlówka, o ile trzyma parametry podane przez producenta. (chińskie nonejmy zazwyczaj nie trzymają parametrów, przykładowo jest napisane że mają 300lm a w rzeczywistości jest 100lm, dlatego najlepiej kupić żarówki firmowe lub takie, które ktoś ze znajomych ma i jest zadowolony)

Wydaje mi się że najlepiej oświetlić akwarium pół na pół zimnymi i ciepłymi żarówkami. ja przynajmniej tak postąpiłem w mojej pokrywie (http://forum.superakwarium.pl/topic/50336-%C5%82atwa-do-wykonania-pokrywa-na-dowolny-rozmiar/?do=findComment&comment=502283).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lumen to jasność światła - mówiąc po ludzku -, jaką widzi ludzie oko. Dla człowiek najjaśniejsze jest światło o falach z przedziału 500-600 nm. Dla roślin akurat jest to mało przydatne w fotosyntezie, które to wolą fale z przedziału 400 - 450 nm oraz 650 - 700 nm  - czego ludzkie oko nie widzi jako jasnego światła.

wykres-fotosyntezy.jpg

 

Dlatego świetlówki tzw akwarystyczne np Grolux, świecą dla ludzkiego oka niezbyt jasno, ale rośliny rosną pod Groluxem doskonale chociaż sam Grolux 45W ma tylko 1230 lumenów. Dla porównania dużo jaśniejsza świetlówka dla ludzkiego oka, Juwel Day 45W ma 2800 lumenów.

 

Przy doborze oświetlenia do akwarium nie należy sugerować się ilością lumenów. Lumen nie oddaje faktycznej ilości emitowanych fotonów a jedynie subiektywne, odczucie jasności źródła światła.

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zakupiłem matę, (180x50, muszę 3 cm jakoś równiutko odciąć) 3 duże worki żwiru i 8kg "kory" kamiennej. Jutro ma się pojawić szafka ;) Nie mam pojęcia jak wypłukać taką ilość żwiru. Chyba będę musiał dzielić na małe porcje które zmieszczą się w misce. To z kolei zajmie wieki.. Nie jestem też pewny, czy nie będzie mało. Najwyżej dokupię.

 

Ewentualnie, zastanawiam się, czy nie dać też trochę piachu. (mam na podwórku z tonę ładnego, gruboziarnistego kwarcowego piachu, więc jedyne co pewne, że piachu nie zabraknie). 

Edytowane przez Łza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zakupiłem matę, (180x50, muszę 3 cm jakoś równiutko odciąć) 3 duże worki żwiru i 8kg "kory" kamiennej. Jutro ma się pojawić szafka ;) Nie mam pojęcia jak wypłukać taką ilość żwiru. Chyba będę musiał dzielić na małe porcje które zmieszczą się w misce. To z kolei zajmie wieki.. Nie jestem też pewny, czy nie będzie mało. Najwyżej dokupię.Ewentualnie, zastanawiam się, czy nie dać też trochę piachu. (mam na podwórku z tonę ładnego, gruboziarnistego kwarcowego piachu, więc jedyne co pewne, że piachu nie zabraknie).
Ja bym dał sam piach:)

 

Lumen to jasność światła - mówiąc po ludzku -, jaką widzi ludzie oko. Dla człowiek najjaśniejsze jest światło o falach z przedziału 500-600 nm. Dla roślin akurat jest to mało przydatne w fotosyntezie, które to wolą fale z przedziału 400 - 450 nm oraz 650 - 700 nm - czego ludzkie oko nie widzi jako jasnego światła.wykres-fotosyntezy.jpgDlatego świetlówki tzw akwarystyczne np Grolux, świecą dla ludzkiego oka niezbyt jasno, ale rośliny rosną pod Groluxem doskonale chociaż sam Grolux 45W ma tylko 1230 lumenów. Dla porównania dużo jaśniejsza świetlówka dla ludzkiego oka, Juwel Day 45W ma 2800 lumenów.Przy doborze oświetlenia do akwarium nie należy sugerować się ilością lumenów. Lumen nie oddaje faktycznej ilości emitowanych fotonów a jedynie subiektywne, odczucie jasności źródła światła.
No tak, czyli jednak nie chodzi tylko o waty/litr czy lumeny itd. Trzeba zwracać uwagę na kilka kwestii.9 lat temu miałem rośliniak 165x55x45 oświetlony 2x t5 150cm czyli chyba 80w.Przelicznik wata na litr był bardzo mały a rośliny rosły pięknie. Lumenów za to było sporo bo przez pomyłkę znajomy przysłał mi świetlówkę do morszczaka, zainstalowałem ją tymczasowo, żeby rośliny miały światło i już została na stałe bo wbrew obiegowej opinii robiła super robotę. Edytowane przez Daniel Z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i rybom ;) Ale jak poprzednio miałem sam żwir, to rybki nic nie mówiły, że im się dno nie podoba ;)


Przelicznik wata na litr był bardzo mały a rośliny rosły pięknie. Lumenów za to było sporo bo przez pomyłkę znajomy przysłał mi świetlówkę do morszczaka, zainstalowałem ją tymczasowo, żeby rośliny miały światło i już została na stałe bo wbrew obiegowej opinii robiła super robotę.

 

Pewnie ta świetlówka emitowała spektrum zbliżone do światła słonecznego. Z pewnością światło najbardziej zbliżone do słonecznego większość roślin lubi najbardziej, w końcu właśnie takie ma w naturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i rybom ;) Ale jak poprzednio miałem sam żwir, to rybki nic nie mówiły, że im się dno nie podoba ;)

 

Pewnie ta świetlówka emitowała spektrum zbliżone do światła słonecznego. Z pewnością światło najbardziej zbliżone do słonecznego większość roślin lubi najbardziej, w końcu właśnie takie ma w naturze.

Ja też często robię coś inaczej niż "trzeba" i jakoś moje ryby też się nigdy nie skarżył, nawet w Wigilię;)

A świetlówkę mam do teraz to sobie jutro sprawdzę co to jest.

 

Edytowane przez Daniel Z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O spamie też jest punkt w regulaminie. Zapoznajcie się z nim i mam nadzieję, że to moje ostatnie upomnienie kogo kolwiek w tym temacie.

 

Co do tego piachu czy nie, to każdy wybiera to co chce tylko czy w jego interesie będzie dobro ryb  zależy czy taki ktoś będzie akwarystą czy tylko po prostu będzie miał akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 lat temu miałem rośliniak 165x55x45 oświetlony 2x t5 150cm czyli chyba 80w. Przelicznik wata na litr był bardzo mały a rośliny rosły pięknie. Lumenów za to było sporo bo przez pomyłkę znajomy przysłał mi świetlówkę do morszczaka, zainstalowałem ją tymczasowo, żeby rośliny miały światło i już została na stałe bo wbrew obiegowej opinii robiła super robotę.

 

Pewnie ta świetlówka emitowała spektrum zbliżone do światła słonecznego. Z pewnością światło najbardziej zbliżone do słonecznego większość roślin lubi najbardziej, w końcu właśnie takie ma w naturze.

 

Świetlówki do zbiorników morskich dają w większości światło o falach z przedziału 400 - 450, świecą na niebiesko lub biało. Akurat taki zakres fal preferują rośliny i doskonale wykorzystują to widmo, podobnie jak np w Grolux'ie. Czyli nie świecą pełnym spektrum jak napisał Łza.

 

A dla panów poniżej obrazki widma świetlówek morskich, żeby lepiej zrozumieli. :)

 

fg_juwel_aquarium_T5_blue_spektrum(2)-l.

swietlowka-hilite-marine-t5-24w-438mm-ju

Dodatkowo "dają" mniej lumenów z Wata niż dzienne świetlówki, więc to że rośliny rosły wg Daniel Z dobrze nie jest zasługą ilości lumenów tylko barwy, długości fal tych z przedziału 400-450. Podobny efekt byś uzyskał na Groluxach, które lumenami też nie szastają.

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mapet, a gdzie tu jakiś spam? Widzisz tu jakąkolwiek reklamę czegokolwiek? A że się to ospałe forum nieco rozkręciło, to chyba dobrze? Wyświetlicie więcej reklam (spamu serwowanego przez Was) i dostaniecie więcej kapusty.

Edytowane przez Łza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mapet, a gdzie tu jakiś spam? Widzisz tu jakąkolwiek reklamę czegokolwiek? A że się to ospałe forum nieco rozkręciło, to chyba dobrze? Wyświetlicie więcej reklam (spamu serwowanego przez Was) i dostaniecie więcej kapusty.

 

Nie będę pisał o co chodziło Mapetowi, bo pewni Ci to sam napisze. Natomiast jeśli chodzi o: "Wyświetlicie więcej reklam (spamu serwowanego przez Was) i dostaniecie więcej kapusty."   to wyświetla to Google a nie superakwarium.pl

 

Kolejny raz strzelasz swoimi złotymi myślami w płot. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulamin 5.2. f Te działy nie są na to aby sobie coś rozkręcać czy rozluźniać, rozkręcić mogę sobie kołowrotek w domu.

Chcecie sobie "pop..." głupoty od tego jest dział: " Rozmowy o wszystkim i o niczym".

Tu tematy mają być czytelne bez żadnych bzdur. Spam to nie reklama.

Moderatorzy nie nie dostają żadnej kapusty ani nawet rzodkiewki, na forum zarabia ale właściciel (może być że i kapuste wozami jemu wożą w bonusie nawet dostaje kiszoną), na reklamy nie mamy żadnego wpływu.

Jak to mówi mój kolega: Opanuj sny Krystyna!

Następnym razem już nie będę się bawił w pisanie jakiś wywodów tylko polecą punkciki, mam nadzieję, że się zrozumieliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za punkciki? Jak się uzbiera trochę, to można je wymieniać na jakieś nagrody?


Szafka się objawiła.

 

post-24672-0-71922700-1488055338_thumb.jpg

Korzystając z jej obecności przygotowałem dno, zamontowałem filtr i wlałem 1/3 wody. Jutro doleję do pełna. Woda ma 8 stopni.. warunki arktyczne..

 

post-24672-0-37517200-1488055356_thumb.jpg


Czy jak wleję wodę i uruchomię filtr, powinienem na dzień dobry użyć przez kilka dni dołączonych torebek z węglem, coby wychwycić paskudne substancje i bakterie coli z kranówy - wodę do picia uzdatniam przez taki specjalny filtr pod zlewem, który zawiera węgiel i jeszcze jakieś tam żywice. Ale z tego filtra ledwo ciurka, akwarium bym tym w tydzień nie napełnił, więc do akwarium wlewam kranówę. 

Edytowane przez Łza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tła nie dajesz??

Szafka fajnie pasuje do ściany;)

Jak bym lał kranówkę , przecież przy podmianach itak nie będzie węgla.

 

Nie wiem jak Ty, ale ja w tym baniaku widzę bolbitis, microzorium, anubiasy i lotosy, może jakieś mchy i byłoby super.

Edytowane przez Daniel Z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...