Jump to content

przygotowanie akwarium 500L


Łza
 Share

Recommended Posts

Przez przypadek stałem się właścicielem akwarium 525 litrów.. postanowiliśmy je wstawić do salonu i założyć wielogatunkowy, słodkowodny zbiornik.

W czasie gdy produkuje się szafka, mam czas na skompletowanie niezbędnego wyposażenia.

na początek takie pytanie: Czy ma ktoś akwarium podobnej wielkości oświetlone żarówkami LED w standardowych oprawkach halogenowych GU10? Ile takich potrzeba, przy wydajeności jednej żarówki 900 lumenów?

Link to comment
Share on other sites

Zbiornik 175 x 50 cm, wysokość 60cm.

Jestem na etapie projektowania pokrywy (będę sam ją majstrować ze spienionego PCV). W zasadzie obmyśliłem sposób, by umieścić oświetlenie tak, by łatwo było je wymontować i zastąpić innym, gdyby się nie sprawdziło. Dlatego chciałbym użyć żarówek LED z oprawkami GU10 (tzw. halogenków). Wyczytałem, że dodatkowo warto dodać taśmę LED z czerwonymi i niebieskimi diodami przeznaczoną do uprawy roślin. Być może też taką dodam, albo zostawię miejsce żeby można było łatwo dodać później.

 

Akwarium będzie raczej proste do utrzymania - słodkowodne wielogatunkowe, więc i zestaw niewymagających roślin do niego. Nie zastanawiałem się jeszcze nad tym dokładniej. (jedyne co mogę z pamięci powiedzieć, że pewnie będzie moczarka, nurzawiec, troszkę mchu,  może jakaś paprotka. Na pewno nie będziemy hodować roślin i ryb, które są ciężkie w utrzymaniu (wymagających specjalnych warunków)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Na pewno nie będziemy hodować roślin i ryb, które są ciężkie w utrzymaniu (wymagających specjalnych warunków)
Wszystkie ryby wymagają określonych warunków. Nie ma gatunków, które mogą żyć w czymkolwiek. Dowiedz się, jaką masz wodę, to dowiesz się, jakie ryby możesz trzymać. Proste.
Link to comment
Share on other sites

Wysokość ponad 50, więc jeśli chcesz mieć rośliny to pomyśl nad czymś innym niż belka led .

Dlatego spytałem czy ktoś tu ma zbiornik podobnej wielkosci oświetlony halogenkami LED gu10 i ile ich trzeba.

 

Czytałem o przeliczniku watt/litr, ale takie przeliczanie jest do niczego, bo każda żarówka ma inną sprawność. Poza tym istotniejsze jest pole powierzchni lustra wody niż objętość akwarium. Chyba najlepszym przełącznikiem byłby lumen/pole oswietlanej powierzchni, ale nie spotkałem się z takim przełącznikiem.

 

Ktoś coś wie, czy trzeba eksperymentować samemu?

 

 

 

A może lepiej wrzucić świetlówki LED, powiedzmy 4 x 150cm, każda o innej temperaturze światła? 

wówczas będzie około 8800 lumenów.

 

I do tego dopalacz LED do wzrostu roślin (czerwono-niebieski) 14.4W/metr

Edited by Łza
Link to comment
Share on other sites

 

 

Dlatego spytałem czy ktoś tu ma zbiornik podobnej wielkosci oświetlony halogenkami LED gu10 i ile ich trzeba.

Ja mam 53 cm wysokości w 280 L, i zamontowane pod pokrywą dwie Gu-10 - 7,5 W, 500 Lumenów , były skierowane na dwie amazonki i te nie narzekały.

Link to comment
Share on other sites

Chciałbym tylko, żeby rośliny żyły, żeby nie obumierały z braku światła ;) Czyli spoko, 8 powinno wystarczyć, kupię o różnych temperaturach światła.Najwyżej dorzucę jeszcze taśmę dla roślin czerw-nieb.

Muszę teraz obmyślić pokrywę.

Link to comment
Share on other sites

Pokrywę mam w zasadzie zaprojektowaną, Oprawki i żarówki zamówiłem. Jutro, może pojutrze będę zamawaiać materiały na pokrywę.

Znalazłem w domowej rupieciarni grzałkę z termostatem 100W (z poprzedniego mojego akwarium, ma chyba z 15 lat, ale działa - nastawiłem na 24 stopnie, wrzuciłem do wiaderka razem z termometrem, włączyłem na parę godzin - zagrzała wodę i potem utrzymywała 24 stopnie, stara ale jara..) 

Będę musiał dokupić drugą, bo 100W to może być dużo za mało. Jaką kupić drugą? Ile watów łącznie powinienem mieć? W domu mam 19 stopni nocą i 21-22 w dzień. Będę hodował niewymagające gatunki, więc nie będe potrzebował cieplejszej wody niż 24-25 stopni. (Internety piszą, że 300W wystarczy - powiedzcie z doświadczenia, czy to prawda?).

Edited by Łza
Link to comment
Share on other sites

w zasadzie jest 3 kandydatów:

- AQUAEL UNIMAX 500 ~589zł
- AQUA NOVA NCF-1500 ~240zł

- Diversa Exus1200 ~265zł

ikola maxx 600 ~300zł
- SUNSUN HW-303A ~200zł

- SUNSUN HW-303B ~250zł (z lampą UV)

Ktoś ma któryś z nich - jakieś opinie? uwagi?
Dlaczego ten z firmy aquael jest 2 razy droższy? nie widzę, żeby szczególnie odstawał w budowie i cechach od pozostałych. :help:

Edited by Łza
Link to comment
Share on other sites

Na "kubłach" się nie znam, ale ja chciałem kupić filtr kaskadowy i praktycznie wszyscy na forum zaproponowali mi FZN Aquaela. Najwidoczniej produkty tej firmy "dają radę" :) No i gwarancja w przypadku Aquaela to tez duży plus: producent nie zadaje miliona pytań ani nie próbuje pozbyć się problemu (klienta) - bez szemrania wysyła nowe części itp.

 

Pewnie stąd ta cena :)

Link to comment
Share on other sites

Czasami zajeżdżam do hodowców po rośliny czy jakieś rybki czy krewetki i często spotykam się z opinią bezawaryjności filtrów typu HW-304B. Mają fajną regulację i pracując w 450 litrach utrzymują klarowną wodę. Cenowo to połowa ceny pospolitych "lepszych" filtrów.

Zobacz ten https://www.plantagarden.pl/filtry/693-filtr-kubelkowy-sunsun-hw-304b-lampa-uv.html

Chwalą sobie je bardzo i nie zdarzyło się nikomu aby przeciekały.

 

 

Sam używam kaskad z tej firmy i też jestem zadowolony, ale tylko z tych większych. Małe jak się wrzuciło do nich ceramikę to brzęczą. Tych kubełków nie słychać.

Link to comment
Share on other sites

O dzięki, rzeczywiście fajny ten filterek, (tylko że strasznie prądożerny - 55W). Fajne jest to, że ma dopał UV, żaden z w/w konkurentów nie ma tego. Dopisuję do listy.

Edited by Łza
Link to comment
Share on other sites

Z sumpami się nigdy wczesniej nie spotkałem. Teraz trochę poczytałem i strasznie to wszystko skomplikowane. (w zasadzie trzeba to wszystko samemu posklejać, wykombinować instalację hydrauliczną, itd.). Na razie wolałbym po prostu kupić gotowca "pług & graj" ;), więc będzie filtr kubełkowy. Może też dodam kaskadę.

Chyba wezmę tego sunsuna z lampą UV. Mam starą, kilkunastoletnią kaskadę z poprzedniego akwarium, sprawdzę czy ona jeszcze działa i może dodam ją w ramach uzupełniania kubełka.

Edited by Łza
Link to comment
Share on other sites

Pomyśl co się stanie z przepływem jak narzucisz mediów filtracyjnych do koszy i się filtr zabrudzi, to taki 25W-35W prawie nie będzie efektywny a tu masz nadmiar mocy i fajną regulację (wajcha na zaworach). Tylko trzeba brać taki co ma największy kubeł - chyba 8 litrów.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Z sumpami się nigdy wczesniej nie spotkałem. Teraz trochę poczytałem i strasznie to wszystko skomplikowane. (w zasadzie trzeba to wszystko samemu posklejać, wykombinować instalację hydrauliczną, itd.)

 

To tylko tak strasznie wygląda a nie ma szans np na zalanie i pojemnościowo bije inne filtrację na łeb na szyję.

No ale jak chcesz iść w kubełki to ok.

 

 

Chyba wezmę tego sunsuna z lampą UV

Lampa UV nie jest Ci wcale do niczego potrzebna. Szkoda kasy da dodatkowy "gadżet".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...