Skocz do zawartości

Dhuz

Ekspert
 • Zawartość

  2538
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  82

Ostatnia wygrana Dhuz w dniu 19 Grudzień 2017

Użytkownicy przyznają Dhuz punkty reputacji!

Reputacja

289

O Dhuz

 • Tytuł
  Pogromca Shoutboxa
 • Urodziny 18.03.1989

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Wieliczka
 • Zainteresowania
  Akwarystyka, Terrarystyka, Drób ozdobny, Paleontologia

Ostatnie wizyty

901 wyświetleń profilu
 1. Dhuz

  Projekt akwarium

  Skalary to ryby tropikalne i wód miękkich. Brzanka różowa to dobry wybór, bo w takim basenie będzie mieć miejsce na popływanie i nie przeszkadza jej twarda woda. Chyba że mówimy o GH 20+.
 2. Wsadź wycior do rury. Nie czujesz żadnego oporu? Kup wycior do szerszej rury. Czujesz bardzo silny opór/blokowanie? Kup wycior do węższej rury. I pilnuj swojego zachowania, bo jak będziesz w ludzi rzucał takimi tekstami, to pewnego dnia może się okazać, że masz bardzo ważne pytanie, ale nikt jakoś nie ma ochoty wchodzić z tobą w interakcje
 3. Dhuz

  Selektywna choroba bojowników

  Zdrowie bojowników jest mocno chimeryczne. Jeden przetrwa w kuli, drugi nie wytrzyma przenosin z lekkim zachwianiem warunków bytowania. Dlatego lepiej zawsze zakładać, że kupujemy tego drugiego i obchodzić się jak z... normalną rybą. A że są podatne na martwicę płetw, to trzeba trochę też jak z jajkiem. Jeśli zamierzasz obniżać pH, to nie schodź raczej poniżej 7,2 przed kupnem bojownika. A to dlatemu, że kupisz go z kranówy i jakbyś wsadził taką rybę do teoretycznie optymalnego, to by się przekręciła bez kilkutygodniowej aklimatyzacji.
 4. Dhuz

  Selektywna choroba bojowników

  Gwałtowna zmiana środowiska -> Osłabienie -> Bakteryjna martwica płetw -> Brak reakcji ze strony opiekuna -> Śmierć ryby Martwicy jeszcze nigdy nie zaleczyłem CMFem. Trypaflaviną za to tak. Przede wszystkim temperatura w górę, hodowlanki lubią 27-28°C. Co oznacza, że z danio i kiryskami wypadałoby się pożegnać chcąc bojowniki, jeśli neony to Innesy, to z nimi też.
 5. Dhuz

  Czy można trzymać razem prętniki i ramirezy w 112 L?

  Ramirezy wolą kilka stopni cieplej od prętników
 6. Dhuz

  Azotany i ich kontrola

  W uproszczeniu: pokolenia akwarystów metodą prób i błędów opracowały 'przykładową' podmianę, która nie jest na tyle drastyczna, by zaburzyć równowagę w akwarium, a jest na tyle duża, by zbiornik dostał zastrzyk świeżej wody. Jak masz dużo ryb, to robisz większe lub częstsze podmiany. Jak masz mało ryb, to mniejsze lub rzadsze. I obserwujesz, jak się te organizmy trzymają - czy chorują, na co chorują, jak się zachowują. Nie ma magicznych procentów zależnych od czegośtam, każdy zbiornik to osobny, sztuczny ekosystem, który rządzi się odrobinę innymi zasadami zależnie od tego, co do niego wsadzisz. Ciekawym aspektem jest analiza, którą wymieniasz, bo... Jak masz ochotę, to analizuj co tylko się da. Zrób sobie nawet wykresy i rozpiskę co względem czego jak szybko się kumuluje w jakich stężeniach. I porównaj z kondycją ryb. Tylko nie przeginaj ze stężeniami, do których dopuścisz, żeby to nie podeszło pod eksperymenty na zwierzętach To, co dla jednej ryby jest temperaturą optymalną, dla innej może być minimalną lub maksymalną, ale mieści się w 'widełkach' i stronki będą podawać, że np. można trzymać razem neony Innesa ze skalarami - bo 25-26 będąca górną (i temperaturą tarła) dla neonów Innesa jest tolerowana dołem przez skalary. To nie znaczy, że obydwu zwierzakom będzie to pozytywnie działać na zdrowie. Wręcz przeciwnie.
 7. Masz akwarium-kolumnę przeznaczoną do hodowli drobnych skorupiaków. Możesz wpuścić jakiegoś raka Cambarellus np.
 8. Dhuz

  [300l] Akwarium Towarzyskie

  Autorze, proszę, przeanalizuj to sformułowanie pod kątem długotrwałej opieki nad żywymi zwierzętami w warunkach domowych, gdzie w założeniu powinny spędzać resztę swojego życia, a nie w warunkach sklepowych (przejściowych), czy u hodowcy (linia produkcyjna byle szybko i dużo). Nie nakłaniam do zmiany swojego podejścia, po prostu do zastanowienia się nad tym, co łatwe, a co właściwe i wybrania tak, by nie skracać zwierzakom życia w imię zasady "byle jak, byle się dało".
 9. Dhuz

  [45l] Biotop Azja (Tajlandia)

  > pierwsze akwarium > biotop Ten temat to czysty bursztyn. I nie mówię o kolorze wody. Fajny baniak, gratulacje
 10. 1. Akwarium musi odstać chociaż 3 tygodnie z działającym systemem filtracyjnym, by zawiązała się biologia. 2. Przy tych ceramicznych ozdobach nastaw się raczej na drobne jajożyworódki - Endlerki, Gupiki. Mogą z nimi żyć raki CPO. I w takiej wielkości akwarium naprawdę nie szarżuj z czymś więcej, bo jeśli to pierwsze zetknięcie z akwarystyką, to bardzo łatwo jest paść ofiarą własnej pogoni za kolorami i przerybić.
 11. Skoro już stosujesz się do prostych zasad prowadzenia akwarium jak te, to pozostałe nie powinny ci sprawić dużo kłopotów ;P
 12. > Nie rzucaj rybom kawałków parówek (bo i tak nie zjedzą, a zasyfi wodę) > Dobierz gatunki tak, by miały pokrywające się wymagania, które znów pokrywają się z tym, co wiesz, że płynie z twojego kranu (możesz sobie sprawdzić na stronie swoich wodociągów - nie musisz kupować testów. Albo dasz kilka złotych w dobrym akwarystycznym i ci sprawdzą) > Nie pij wody z akwarium > Małe akwarium = mało małych ryb. Duże akwarium = mało dużych ryb, lub więcej małych ryb. Długość akwarium licz 10x długość dorosłej ryby przy gatunkach ryb mniej ruchliwych (piękniczkowate, pielęgnicowate, sumokształtne), a 15x do 20x przy gatunkach ryb bardziej ruchliwych (wszelkie kąsaczokształtne, brzanki, razbory - typowe ławicowce i ryby stadne) > Nie oceniaj jakości wody na 'oko', bo nie masz w oku mikroskopu i nie widzisz, co w tej wodzie jest. Jedyne, co w ten sposób robisz, to z siebie pośmiewisko przed samym sobą i jak się tym chwalisz, to przed całym internetem. Już prędzej oceniaj na zapach - jak capi, to znaczy, że mocno nie tak. Dobrze prowadzone akwarium ma zapach co najwyżej lekkiej stawary, ale nie zajeżdża pleśnią/gnijącym mięsem/zgnilizną/bagnem. > Jak za często będziesz zmieniać wkłady w filtrze, zapewnij swoim bakteriom nitryfikacyjnym inne siedliska - dużo roślin, kawałków drewna itp. To zmniejsza przestrzeń życiową ryb, ale pomaga utrzymać je przy życiu. Dlatego nie powinno się ładować do byle jakiego akwarium byle jakich gatunków w byle jakiej ilości, bo masz potem kilka kawałków mięsa zamulających w czymś o pojemności dużego kubła na wodę. > I co najważniejsze, zawsze szukaj informacji, choćbyś był przekonany, że pozżerałeś wszystkie rozumy tego świata i więcej wiedzieć nie możesz, bo jesteś najmądrzejszy. Siedzenie w bezczynności na dupie i wołanie "wiem wszystko od cioci, możecie mi skoczyć" to zachowanie niegodne opiekuna żadnego zwierzęcia. Jak informacje uzyskane na forum ci nie pasują, to szukaj gdzie indziej. Miej tylko na uwadze to, żeby te twoje ryby przeżyły blisko swojej maksymalnej długości życia, a nie to, byś usłyszał to, co chcesz usłyszeć. Po to ostatnie idzie się do wróżki. Płacisz 50 zyla i dowiadujesz się wszystkiego. Prezentujesz postawę roszczeniową "a powiedzcie mi. nie, nie wiem. macie mi powiedzieć". To znaczy, że jesteś albo rozpuszczony i chcesz mieć wszystko podane na tacy i zrobione za ciebie, albo piszesz tu tylko po to, by powkurzać ludzi, dla których zwierzęta są podopiecznymi, a nie ozdobnymi kawałkami mięsa. W obydwu przypadkach sugeruję zapisać się na jakieś treningi rozwojowe dla charakteru, bo będzie ci ciężko w życiu poza-hobbystycznym.
 13. > ciocia nie pamięta, kiedy zajmowała się akwarium > ale ciocia pamięta, że ryby mają 3 lata Coś mi tu śmierdzi i nie jest to gaz, jaki puściłem rechotając z tego tematu.
 14. Dhuz

  [25l] Neoheterandria elegans

  Borarasy sobie zrób na torfiance
 15. Dhuz

  112l - co polecacie?

  Biorąc pod uwagę, że trzymasz otoski - ryby wód raczej chłodnych, miękkich i kwaśnych z molinezjami - rybami wód ciepłych, twardych i zasadowych, w wodzie, która odpowiada tym drugim, to szukaj czegoś z ameryki środkowej - najlepiej inne piękniczkowate i pomyśl, czy na pewno chcesz otoskom skracać życie
×