Jump to content

Dhuz

Ekspert
 • Content count

  2,577
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  87

Everything posted by Dhuz

 1. Dhuz

  Żółw wonny - co dalej?

  @1) Dla żółwia potrzebujesz tylko test na NO3. Przydają się też na amoniak i NO2.z JBLa powinny być ok, nie kojarzę czy ostatnio ktoś tego nie obalił w imię polecania czegoś innego. Testy na twardosć nie są ważne. @2) Żółwie wonne były spotykane na głębokościach nawet kilku metrów. Nie ma czegoś takiego jak "za duże akwarium". Ale obecne jest w porządku. Jedyne co idzie za zmianami to to, że im większe akwarium zamówisz, tym lepiej dla żółwia a tym samym dla Ciebie (większy sztuczny ekosystem = stabilniejsze warunki = mniejsze wymagania co do Twojej ingerencji). Odoratusy lubią kopać w podłożu, wobec czego głębsze dno pozwoli mu na więcej aktywności w ciągu dnia. Tak z 4-5cm starczy. @3) Zrób rewizję prowadzenia gospodarki świetlnej w akwarium. Wyłącz światło nocne. Koniecznie. W naturze poza terenami opanowanymi przez ludzi nocą jest całkowicie ciemno. To, co Ty robisz jest właśnie nienaturalne dla zwierząt. Częściej rób podmiany wody. To wystarczy. :) Daj np. lampę grzewczą i UVB nakierowane na część akwarium, gdzie żółw może się wygrzewać i nie świeć nad akwarium niczym innym, zwłaszcza lampami akwarystycznymi, które spowodują wysyp glonów. Żółw tego nie potrzebuje, gupiki tego nie potrzebują. Nie dokładaj ryb. Więcej ryb = więcej nawozu = więcej glonów. Otoski zjedzą glony a potem zdechną z głodu jeśli nie będziesz ich karmić. W dodatku to ryby stadne, delikatne. @4) Nie dokupuj żadnych ryb. Zredukuj karmienie żółwia. Skoro jest dorosły, wystarczy jak nakarmisz go raz-dwa na tydzień, objętościowo tyle ile zajmuje głowa żółwia. Z czasem głodny żółw znajdzie sposób na dogonienie gupików. Jak zredukuje się ich ilość możesz karmić żółwia częściej. Alternatywnie wyjmuj gupiki pojedynczo i likwiduj przez natychmiastową dekapitację ostrym nożem, po czym nakarm żółwia. To bardziej humanitarna opcja wykończenia ryby, niż przerybienie i choroby. Zapewnij żółwiowi w diecie kawałki sepii. Dokup mu kiełża. Spróbuj czasem zorganizować ślimaki, np. zatoczki. Mój odoratus uwielbia zatoczki, dałaby się pewnie za nie pociąć :)
 2. Wymiary? Wodę jaką masz? Trochę informacji na temat tego, czym dysponujesz byłoby całkiem użyteczne.
 3. Dhuz

  [180l] Tanganika

  Licz przynajmniej 2 muszle na rybę. Kup po stadku 6szt obydwu gatunków i będzie ok - ryby muszą się same podobierać. Co do roślin to zależy, u mnie u similisów np. nurzańce, anubiasy i pelia(w pewnym stopniu) rosną sobie spokojnie, czasem ryby potargają roślinę, która sięgnie ich muszli. Najbliżej będziesz mieć chyba w Tropheusie w Krakowie.
 4. Dhuz

  Duże akwarium

  Minus głównie taki, że jak tam coś wsadzisz to raczej nie wyciągniesz bez wysięgnika. Filtracja i opływ wody musiałby być góra-dół, więc odpowiednio ukierunkowany wylot i zasys - najlepiej, by zasys był na samym dole, powodzenia z doprowadzeniem go tam. No i obsadę rybną nadal będziesz mieć maksymalnie taką na akwarium 28x40cm. Czyli w sumie taka, jak do 25-litrowego zbiornika, zatem ryby max 3-4cm długości i to nie wszystkie dostępne z tego rozmiaru, tylko może gupik/endlerek żeby mieć pewność, że to da sobie radę w tym zbiorniku.
 5. Dhuz

  [180l] Tanganika

  Z caudo powinny się dogadać telmatochromisy - czy to temporalis "shell", czy vittatus. Vittatusy w sumie tworzą małe kolonie, może nie tak imponujące jak multiki, ale za to nie będziesz się musiał przejmować redukcją obsady co chwilę.
 6. Dhuz

  [180l] Tanganika

  Nie myślałeś o caudopunctatusie? Pływają w toni, powinny się nadać do wyciągniętej w górę dwusetki. Oświetlenie nie powinno być za jasne, a filtr będzie dobry jak każdy inny to tylko tanganika.
 7. Dhuz

  Problemy z welonką

  Masz welonkę, było się tego spodziewać. Jedyne, co mogę zasugerować to pozbycie się tej ryby i ogarnięcie tematu tak, by się nie narobić przy akwarium. Da się. Nawet przy welonkach, ale to mówimy o akwariach 500+
 8. Od wolno płynących strumieni, przez stawy po rozlewiska. Tak nadmienię tylko, bo w przeciwieństwie do przekopnic i na przekór podaniom nie żyją w kałużach. A przynajmniej nie żyją w nich dość długo, by to się liczyło. Akwaria bez filtra są jak najbardziej wykonalne.
 9. Dhuz

  [160] Uzupełnienie obsady - w stronę Azji

  Nie mówię, że biotopy nie istnieją. Po prostu "biotop azjatycki" nie odnosi się do niczego. Jest jezioro Inle. Są chińskie górskie strumienie. Są czarne wody regionu Sarawak. Ale to nie jest jeden biotop. Tyle Chcąc zrobić biotop sprawdzasz z jakiego rejonu pochodzi Twoja ryba i dobierasz jej towarzystwo z tych samych wód - masz wtedy tez pewność, że zwierzaki będą mieć podobne potrzeby co do warunków wodnych. Tylko u gurami ta tolerancja na twardą wodę nie przenosi się na ryby, które z nimi żyją w naturze :S
 10. Dhuz

  [160] Uzupełnienie obsady - w stronę Azji

  Tak tylko nadmienię, że w kontekście zapewnienia rybom odpowiednich warunków w akwarium nie istnieje "biotop azjatycki". Podobnie, jak nie ma biotopu europejskiego, czy afrykańskiego. Ani biotopu Ziemi. Titeyki nie są rybami, które powinno się trzymać na 20GH+. Brzanki, które mogą w takiej wodzie żyć długoterminowo są z tych zimnolubnych, więc konfliktują z gurami. Gurami też by nie pogardził miększą wodą. Jeśli zbrojnik to faktycznie plecostomus, to dość dziwne, że jeszcze nie wyrósł z akwarium po 11 latach. O_o Sugeruję zjechać trochę z parametrami lub dobrać obsadę niekoniecznie z tego samego kontynentu.
 11. Dhuz

  Choroba ryb

  Testy do kosza, paski 6w1 JBLa to kał i uryna. Kropelkowe JBLa są ok. Do zakupu: Test GH/KH (albo miernik TDS, który jest drogi) Test pH (albo miernik pH) Test NO3 W międzyczasie przeanalizuj warunki, jakich potrzebują Twoje ryby. Co do piskorków jest to dość rozbieżne, bo teoretycznie to ryby wód chłodnych, ale praktycznie żyją w regionach, z których pochodzą ryby ciepłolubne. 26°C dla nich i bojownika brzmi ok, za to danio na pewno mają za ciepło, co przyspiesza ich metabolizm i zmniejsza odporność. 26°C to dla danio dobra temperatura okresowa (np latem), nie na długotrwałą opiekę. Jeśli ryby są skrzywione, do poczytania ta sekcja: https://domowe-akwarium.pl/akwarium/choroby-ryb#wyglad
 12. Podstawowe pytanie - czy chcesz, by akwarium było robione pod rośliny (tak jak na zdjęciu, które załączasz) czy pod ryby?
 13. Bojownik robi gniazdo, obrał sobie akwarium za swoje terytorium. Jeśli akwarium zostało założone kilka dni temu i już pływa w nim ryba, to znaczy, że będzie Ci zbiornik dojrzewał ze zwierzakiem w środku. Poczytaj o cyklu azotowym w akwarium.
 14. Dhuz

  Ryby w akwarium a ustawa o ochronie zwierząt

  Awykonalne. Jedyne prawo jakie możesz mieć zastosowane to takie, że jak pozyskasz z natury chroniony w Polsce gatunek i go będziesz trzymać w niewoli to Cię pokarają. Trucie ryb ich własnymi wydalinami podobnie jak i trzymanie w niewłaściwych warunkach nie podejdzie pod żaden paragraf. Co najwyżej TOZ może przeprowadzać w sklepach "pogadankę".
 15. 24 to dla prętników tak trochę przy minimum, po wyleczeniu zacznij podkręcać w kierunku 26-27 jak Dzierzka sugeruje. Jeśli ryba nie ma problemów z równowagą i pływaniem to też obstawiałbym flexi, więc zrób jeszcze jedną podmianę, postaraj się odmulić dobrze dno, przy podmianie wlej wodę która nie podniesie ani nie obniży temperatury wody w akwarium. I tak podmieniaj wodę przynajmniej co 2 dzień po około 40 litrów. A prętnika możesz poddać kąpielom w roztworze soli niejodowanej 3% 5 minut kilka razy dziennie - zerknij sobie na opis flexi i metody leczenia na domowe-akwarium.
 16. Dhuz

  corydoras pantanalensis

  Zerknij na forum Cichlidae i poszukaj ludzi którzy mają do czynienia z importem. Poza tym chyba tylko na glaserze
 17. Dhuz

  Akwarium a metro

  Jeśli metro będzie powodować takie wibracje, że pęknie akwarium, to bałbym się o ściany. Będzie dobrze, nie stresuj Tak dodam od siebie, że lepiej kupić 160l standard (100x40x40) bo to tylko 48l wody więcej, a wygląda dużo lepiej i możesz je konkretnie urządzić. Miałem u siebie ponad dekadę 112l, 80x35x40. Gorszy od tych proporcji jest chyba tylko 80x35x45, a widziałem nawet wersję 50cm wysokie.
 18. Dhuz

  Śmierć otosków i choroba danio

  Wpuściłaś bardzo delikatne (otoski), agresywne (danio) i mocno brudzące (kiryski) ryby do niedojrzałego zbiornika, który jest dla wszystkich tych gatunków i każdego z osobna mocno za mały i ma nieodpowiednie parametry. Wobec czego masz do czynienia z: - danio, ryby stadne, są w stresie, bo brak im towarzystwa własnego gatunku, przez co będą nękać pozostałe ryby w zbiorniku, stresując je i: > ryby pływają we własnych wydalinach, drobnoustroje w zbiorniku nie są w stanie sobie z tym poradzić, wobec obydwu tych faktów: >> ryby są osłabione stresem i trują się, przez co są podatne na choroby, jak splend zauważył, możesz mieć Plistoforozę, możesz też sobie zajrzeć na domowe-akwarium i próbować dopasować objawy: https://domowe-akwarium.pl/akwarium/choroby-ryb. Do wyboru: a) w przypadku, gdy to jednak jakaś inna, uleczalna choroba, leczysz ryby i kupujesz zbiornik jakiego potrzeba, by nie musieć prowadzić 24/7 mini-szpitala/laboratorium do leczenia ryb w zbyt małym akwarium, co jest praktycznie konieczne w takim zestawieniu b) przeprowadzasz humanitarną eutanazję obecnych ryb (podpowiedź: spuszczanie w WC nią nie jest, prędzej już szybka dekapitacja) i zasiedlasz zbiornik czymś, co może w nim żyć (krewetki LUB małe raki LUB drobniczki) albo sprzedajesz kostkę i kupujesz normalne akwarium, którego utrzymanie nie będzie dla Ciebie obciążeniem emocjonalnym zamiast hobby. Pragnę nadmienić, że parametry masz prawdopodobnie subiektywnie w normie, przy czym normą dla takiego zestawienia jest śmiercionośny koktajl. Zaczynałem w podobnych warunkach - moje pierwsze ryby zakończyły żywot przez brak ogólnodostępnej wiedzy i pomocy ze strony sprzedawcy, wobec tego proponuję zacząć tą nudną część hobby, czyli rycie nosem po publikacjach i naukę. ._.
 19. Dhuz

  Śmierć otosków i choroba danio

  Pytanie do autorki: chcesz usłyszeć, co zrobiłaś źle, czy tylko samą chorobę, która niszczy i zabija Twoje zwierzęta?
 20. Dhuz

  60l - nowa obsada również roślinna

  Nie trzymałbym klinowych z rybami z rodzaju Boraras bo klinowe to dużo większe, masywniej zbudowane i silniejsze ryby. Może takie połączenie jest już sprawdzone, dla mnie byłoby to ryzykowne ze względu na kwestię dopchania się do żarcia.
 21. Dhuz

  60l - nowa obsada również roślinna

  Borarasy. "Razbora borneańska" należy do rodzaju Boraras. W tym rodzaju masz sporo gatunków, najczęściej widuję R. maculata i R. urophthalmoides. Zdarzają się inne, albo źle ometkowane, ale zwykle z jednego gatunku. Nie tyle wpisałaś, co wymieniłaś między razborami. Osobiście nie przepadam za nazwą handlową "galaxy" skoro mamy naszą normalną polską nazwę dal tego gatunku, ale cóż, tak się utarło. Tak samo jak "gupik endlera". Mh.
 22. Dhuz

  60l - nowa obsada również roślinna

  Czy rozwiniesz stado klinowych, czy zrobisz np. Borarasy to zachowania będą dośc podobne - zamulacze, więc musisz tu sama podjać decyzję co chcesz oglądać . Galaxy to danio perłowy, nie razbora.
 23. Odniosę się głównie do postu autora, bo ten spam poniżej trochę odchodzi od tematu. Jakich nowych mieszkańców chcesz dodać i ile?
 24. Dhuz

  60l - nowa obsada również roślinna

  Micro? Możesz rozwinąć?
 25. Nadal będziesz musiał czyścić prefiltr, więc wybór sprzętu nie gra roli, jeśli nie masz problemu z parametrami - po prostu zamiast płukania wkładów z tetry będziesz płukać gąbkę z prefiltra. Celowałbym raczej w kubeł, jeśli już zewnętrzny. Przemyśl, czy na pewno chcesz kiryski całe życie trzymać na bazalcie, to podłoże jest dla tych ryb szkodliwe.
×