Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 03/07/2020 in all areas

 1. 2 points
  Plaża ma to do siebie, że ciężko jest ją utrzymać aby nie mieszała się z innym podłożem, zwłaszcza przy rybach kopiących. Znalazłem dla ciebie fajny ciemny żwir: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/aqua-della-alps-5410?variant=10kg-5689
 2. 1 point
  Koleżanka tak się skupia na różnej maści przeliczeniach, że gubi chyba sens ich wykonywania. Księgowa z zawodu, czy po prostu nerwica natręctw? Rośliny nie mają w tej chwili co jeść, więc jak wsadzisz ich jeszcze trochę to nie będą miały tym bardziej. Masz jakiś nawóz makroelementowy? Ewentualnie odrobinę saletry potasowej, tak na samiutkim czubku łyżeczki. Podmiany jak najbardziej, coś tam dołożysz w wodzie kranowej mikroelementów czy nawet odrobinę makro. Podmień 2-3 wiadra, to dobry przelicznik. Pomyśl o jakimś sposobie zmiękczenia wody, bo bardzo ograniczy to możliwości obsady. Chwilowo możesz dodać odrobinę octu (2-5ml dziennie), to trochę (niewiele) wpłynie na twardość, a z drugiej strony dostarczy odrobinę węgla roślinom.
 3. 1 point
  Filtracja może być niewystarczająca. Podmiany wody mogą być też niewystarczające. Daj pożyć akwarium. Może po 3-6 tygodniach zbiornik zacznie dochodzić do siebie.
 4. 1 point
  Z lektury na temat CO wychodzi, że tak. Bowiem dzięki CO2 roślinom dostarczany jest węgiel, który wykorzystują do wzrostu. Żeby jednak mogły ten węgiel efektywnie wykorzystywać, potrzebują innych składników odżywczych (potas, żelazo - przykładowo). Im więcej węgla zużywają do budowy, tym więcej składników odżywczych potrzebują. To wiąże się również ze zwiększonym zapotrzebowaniem na światło. Podobno regułą jest przy CO2 minimum 05W/L wody, nie wiem, jak ta proporcja wygląda w przypadku oświetlenia LED. Jeśli rośliny nie mają nawozów przy CO2, nie zużywają całego węgla, i pożywkę mają glony. Mam nadzieję, że czegoś nie namieszałam ja z chemii też nie jestem najlepsza...
 5. 1 point
  na początku, przy starcie spokojnie możesz podmieniać kranówką bez odstawiania. Dopiero w trakcie używasz odstanej. i później. możesz używać tylko dwóch próbówek do wszystkiego, ale pamiętaj wypłukać je kilkakrotnie w gorącej wodzie i dobrze wysuszyć przed ewentualnym nałożeniem zatyczek. A przed kolejnym testem przepłukaj zimną wodą i dobrze "otrząśnij"
 6. 1 point
  Ryby - niektóre akwariowe - w naturalnym środowisku.
 7. 1 point
  Czy ja dobrze widzę? Zestaw za niespełna półtora tysiąca, gdzie nie ma nawet filtra? W ogóle to uważam, że kupowanie gotowych zestawów to jakieś nieporozumienie. Oczywiście kupno wszystkiego osobno, to trochę więcej zachodu, ale wychodzi taniej i można wszystko dopasować. Pod względem rozmiaru i estetyki. Bo tą z tych gotowych zestawów uważam za mocno wątpliwą.
 8. 1 point
  Akurat tutaj podpowiedziano mi fajny patent na to, który później znalazłem w 3 czy 4 filmach. Oddziele ciemny żwirek od jasnego piasku "murkiem" z kamienia. Murek sklejony silikonem, a do tego od strony żwiru pójdzie grubszą folia, która zapobiegnie przesypywaniu się piasku i zwirku przez pozostałe otwory Konsultowane z chłopakiem, który to ma i działa bezbłędnie Zawsze coś tam będzie ale to pojedyncze ziarna. Dzięki za żwirek!
 9. 1 point
  Pozostałe ryby w akwarium też są zainfekowane tylko nie mają objawów lub są nosicielami. Podawanie leków gdy w filtrze jest węgiel nie ma sensu.
 10. 1 point
  Tak. Niestety skalar padł. To najprawdopodobniej wiciowce. Leczyłeś z węglem w filtrze? 🤔
 11. 1 point
  Może zacznij od dokładnego opisu akwarium według załączonego schematu, będzie prościej. Bo tak to piszesz o akwarium roślinnym a masz 3 zdychające badylki, do tego oświetlenia mnóstwo więc nie ma się co dziwić że i nie wygląda to najlepiej. Woda wygląda na dość jałową, zaraz się okaże, że filtrujesz ją przez kationit sodowy stąd niskie twardości itp itd.
 12. 1 point
  Ten skalar ma zaczerwienione skrzela.
 13. 1 point
  Mimo nieporozumienia Serdecznie dziękuje.
 14. 1 point
  Spokojnie. Połowa się nie przyjmie. 😁
 15. 1 point
  Możesz spróbować, więcej roślin rybom nie zaszkodzi.
 16. 1 point
  Kobieto zanim coś napiszesz zerknij na datę. Post był przed awarią. Poza tym twoje rady polegały na powtarzaniu w kółko tego samego nie umiesz podejść do tematu obiegu azotowego na spokojnie. Stało się więc działamy w dany sposób. Mówisz tak a dokładnie piszesz jak bym co dziennie miał 40 padłych ryb. A tu niespodzianka wszystko żyje. Odcień wody może to nie kryształ ale a bardziej polski staw. Ale każde akwarium jest inne z różnych przyczyn post o 240 był lub jest sprawozdaniem i szukaniem pomysłu lub korekt. A rady typu spość połowę ryb w kiblu bo trafiły z adopcji a jest niedomknięty cykl azotu mnie średnio bawi. Bocje dają masę uciechy z sadzeniem hemiantusa 2 razy dziennie.
 17. 1 point
  Nie radzisz sobie z jednym zbiornikiem, a zakładasz kolejny?! Człowieku, ty nie masz pojęcia na co się porywasz! Ja już kończę mój udział w Twoich postach i problemach, bo słów mi zabrakło, a wyobraźnia zawiodła Życzę powodzenia w uzyskaniu porad, ja odpadłam, bo do Ciebie nic nie dociera. Pozdrawiam
 18. 1 point
  Czy 2x36W było z odbłyśnikami? LED 24W może być trochę za mało. Czekać. Może to wystarczy. Lanie teraz nawozów nie ma sensu. Jeśli ilość światła jest niewystarczająca to będzie wysyp glonów.
 19. 1 point
  Przecież to widać że to Żółtaczek indyjski, Etroplus maculatus. Rybki są zdrowe i nic im nie dolega ,taki ich urok. Jak będą starsze to mogą mieć jeszcze więcej ciemniejszego koloru. Cytrynowo żółte na pewno nie będą.
 20. 1 point
  Mała aktualizacja. Dino i bryopsis wreszcie zniknęły! Myślę, że podziałało ograniczenie podmian i stosowanie sporej ilości bakterii probiotycznych wraz z pożywką, plus ręczne usuwanie cholerstwa i ogromna dawka cierpliwości (uniknęłam chemii i/lub zaciemnienia zbiornika). Wpuściłam pierwsze ryby: 2x Dascyllus melanurus. Nic szczególnego, ale autentycznie mam z obserwacji frajdę jak dziecko. W tym miesiącu dojdą też 2x Amphiprion ocellaris oraz ślimaki turbo, krewetka czyszcząca i może coś jeszcze... Potem przyjdzie czas na zapełnianie baniaka koralami. Akwarium ma 7 miesięcy, spokojnie dojrzewało sobie sobie przez ten czas i żyło swoim życiem. Rozwinęła się w nim masa drobnego mikro życia, od pierdyliona oczlików, makroalg i licznych gąbek, po pokaźną populację kiełży. Ryby mają więc co podjadać między posiłkami, a chętnych na drobne resztki nie brakuje. Cały czas się uczę, ale jednego jestem niezmiennie pewna - akwarystyka to nie wyścigi, natura wymaga cierpliwości i na nią zasługuje... Choć przyznam, że widok świeżej partii dino porastającego od nowa wszystko już dzień po sprzątaniu, doprowadzał mnie często do cichej furii. Niemniej opłacało się być systematycznym i czekać. Zbiornik wciąż dopiero raczkuje i jeszcze daleka droga przed nim zanim w ogóle choć zbliży się wyglądem do tego co planuję, ale z niczym mi się nie spieszy. Już teraz mam masę satysfakcji z obserwacji tej małej kropli morza w domu. Trochę fotospamu: Pozdrawiam
 21. 1 point
  Nie bardzo jest co apdejtować. Poza pojawianiem się nowych polipów brak zmian, miałam ostatnio trochę innych spraw na głowie. Nie mogę też póki co grzebać w solniczce z uwagi na nowy tatuaż - aby go zabezpieczyć musiałabym chyba zaopatrzyć się w długie weterynaryjne rękawice, takie jak do grzebania krowom w d... Gdy będę już mogła swobodnie moczyć łapy dokończę walkę z dino, którego widok doprowadza mnie powoli do szału. Kiedy się go wreszcie pozbędę na pewno wrócę do palenia pieniędzy w sklepach, a na razie muszę niestety być cierpliwa. Siemka Khazad, dzięki za kibicowanie. Co do sumpa to w pierwotnym założeniu miał być. Były projekty i wyceny, ale ostatecznie szafka okazała się za niska, poza tym nie chciałam już dłużej kombinować i czekać z założeniem zbiornika. I szczerze mówiąc okazuje się, że panel jest spoko i wszystko co trzeba się w nim mieści. Oczywiście z sumpem na pewno byłoby wygodniej, mogłabym też mieć jeden większy odpieniacz zamiast dwóch mniejszych, ale ogólnie nie sadzę aby sump był mi niezbędny do szczęścia. W panelu są odpieniacze, grzałka, koszyki z mediami (aktualnie: rowa phos, sioprax, matrix, węgiel) i wciąż jest jeszcze miejsce, więc nie jest źle. W kolejnym, większym akwarium na pewno będzie już sump (i szafka zostanie inaczej zaplanowana), ale przy obecnym zaledwie 300-litrowym szkiełku naprawdę mi go jakoś mocno nie brakuje. Na koniec standardowo obrazki: Pozdrawiam!
 22. 1 point
  Ponieważ do baniaka trafiło wreszcie pierwsze życie pora na mały fotospam. Ogólnie nic specjalnego, same najprostsze korale, w większości malutkie szczepki, ale i tak mam frajdę z nauki oraz satysfakcję, że wszystko żyje i ma się dobrze. Mam niepokojące wrażenie, że gdy baniak porządniej dojrzeje będę kupować korale jak cukierki ._. Na chwilę obecną w szkiełku żyją: * mały Sarcophyton * Cespitularia * biała Xenia * 2 rodzaje Zoa * jakiś ciemnoczerwony wodorost (ledwo widać go na zdjęciach, rośnie u podstawy Xeni). * Grzyby: - 21 x czerwone Discosoma, kupione jako blado pomarańczowe - 2 x Rhodactis (te małe zielone) - 1 x "white stripe velvet", taki grzybek Discosoma z białymi łatkami. Do tego: * xxx kiełży * 5 krabów Niebawem dojdą też ślimaki: trochusy, turbo i pewnie coś jeszcze. Na koniec dodam, że jakiś czas temu przeprosiłam się z lustrzanką i uczę się na nowo robić zdjęcia. Nie jest to (przynajmniej dla mnie) takie proste przy ciemnym aktynicznym świetle, w dodatku migoczącym od ruszającej się wody. Dlatego wybaczcie ciemne i miejscami poprzepalane zdjęcia. Niecałe 300 litrów świętego spokoju Niby grzyby a prawie jak maki: Zoa: Biała Xenia z wodorostami u podstawy: Rhodactisy wyszły nieco zimowo, bo zmieniałam ustawienie falowników i trochę piasku poderwało się z nurtem w toń: Sarcophyton: Cespitularia: Zoa: Łaciaty grzybek: Na koniec pan krabik, jeden z pięciu: Pozdrawiam
 23. 1 point
  erryk czy jak ci tam co ty mbrazasz moje akwarium od saklanki ? morze 1000L
 24. 1 point
  Jeśli nie widziałeś nigdy dorosłych skalarów to idź do sklepu i sprawdź jakie rosną wtedy może sobie przetłumaczysz to i owo
 25. 1 point
  Nie wiem czy jest sens trzymać na forum takiego czereśniaka Ja bym proponował poczęstować go banem na ip


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?

  Sign Up
×