Jump to content

SirBogus

Użytkownik
 • Content count

  41
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

SirBogus last won the day on December 28 2020

SirBogus had the most liked content!

Community Reputation

5

About SirBogus

 • Rank
  Małomówny
 1. SirBogus

  Co to za roślina?

  ... Albo jak Bolbitis Heteroclita (nie difformis) https://akwa-mania.mud.pl/ryby-i-rosliny/atlas-roslin/roslinyb/bolbitis-heteroclita/
 2. Może odpuśćmy sobie takie kategoryczne stwierdzenia, bo to właśnie one często brzmią niepoważnie Elementarna wiedza to taka np. że wat to jednak jednostka mocy a nie pracy. Wolt to jednostka napięcia i nie da się nią mierzyć ani pracy, ani mocy, ani tym bardziej światłości. Przelicznik wat/litr służy do porównywania świetlówek tego samego rodzaju (wykonanych w tej samej technologii - np. T5 lub T8) Za pomocą tego przelicznika nie da się oczywiście porównywać np. lampy LED z T5. Po prostu świetlówka T5 o mocy 20W daje (w wystarczającym przybliżeniu) 2x więcej światła niż T5 o mocy 10W
 3. Jeśli mogę radą posłużyć (mam oba te gatunki): Dokup jeszcze z 6 modrooków - one lubią mieć tłumek. Głowaczykom zapewnij norki (po jednej na dwóch końcach akwarium) tak, żeby miały "sufit". Na tym suficie samica będzie składać ikrę a samiec będzie tej ikry pilnował. U mnie doskonale sprawdzają się połówki łupin kokosa.
 4. SirBogus

  [450l] sump czy kubeł

  A w czym kubeł jest lepszy w roślinnym, a w czym w tanganice sump?
 5. Cześć, Mam szansę postawić w pracy trochę większy zbiornik (ok 450-500l). Czy moglibyście mi podać plusy i minusy jednego i drugiego rozwiązania? Czy są jakieś oczywiste zalety sumpa, które stawiają go ponad kubłami?
 6. Rozumiesz, że to nie jest filtr akwarystyczny (do akwarium) tylko filtr RO? On produkuje wodę demineralizowaną i jako taki może produkować tę wodę dla każdego akwarium. (Oczywiście nie umieszcza się go w akwarium, tylko podłącza do instalacji wodnej (np. przy kranie w kuchni albo łazience) Edit: Ok - przeczytałem w innym wątku, że wiesz o co chodzi z fitrem... Może być. Chociaż ja szukałbym z wydajniejszą membraną - ale to odrobinę zwiększa cenę.
 7. Powoli.... Chcesz: 1. LT na ziemi 2. Black water 3. HT ? 1 i 3 to sposoby prowadzenia akwarium roślinnego, 2 to bardziej typ biotopu (czyli konkretnego miejsca na ziemi, gdzie żyją konkretne organizmy). Zacznij od określenia się, czy na pewno chcesz akwarium typowo roślinne.
 8. Cześć, Mi się wydaje, że LT jest dużo łatwiejszym sposobem na pierwsze akwarium. Rośliny nie rosną po 20cm / tydzień, glony nie wybuchają plagą w ciągu 6 godzin, ryby nie zdychają z nadmiaru światła, mieszkanie nie staje się magazynem kabli, rurek, butli. (żarcik taki) Tak naprawdę, to na początek warto zrobić po prostu akwarium stabilne - nie ważne w jakiej technice prowadzone. Nie wybieraj b. wymagających roślin czy podłoży. Zasyp dno piachem, włóż kulki gliniano-torfowe pod korzenie niewymagających roślin, wrzuć parę kamieni czy korzeni i zalej wszystko wodą. Potem obserwuj i czytaj (np. w necie) o tym, co widzisz. Takie podejście oszczędzi Ci wiele kosztów - a przede wszystkim - frustracji, że "miało być tak pięknie, a są glony i ohyda" P.S. Czarne wody to wody prawie jałowe - roślinność tam jest skrajnie niewymagająca.
 9. 1. Bardzo zatwardza wodę 2. Wprowadza sól (nie wiem, czy da się to wypłukać do końca) 3. (tak jak każdy piach z "natury") jest niepewny co do składu, zanieczyszczeń itp. IMO piach w markecie (np. ten ZEW) jest tak tani i przez tylu sprawdzony, że nie warto kombinować P.S. "rybkOM" na litość...
 10. Morski piasek nie nadaje się do akawrium słodkowodnego (do słonego zresztą też nie).
 11. Niedojrzała woda? (jak po restarcie) Jeśli tak, to przejdzie - zaczną się glony
 12. SirBogus

  Pomoc w obsadzie 112l

  Ludzie trzymają różne rzeczy - także gupiki z neonami i molinezje w 45 litrach. Nie sugeruj się tym, co ludzie... tylko weź za dobrą monetę, co piszą Ci doświadczeni "trzymacze ryb". Ja na ten przykład (nie udzielając się zanadto) wyczytałem z tego forum naprawdę mnóstwo przydatnej wiedzy. Przejrzyj dział "Obsady" w interesującym Cię zakresie akwa i już zyskasz jako-takie pojęcie o tym, co z czym i dlaczego.
 13. Ten Eleocharis to trochę światłolubna roślina. To po prawej to chyba bacopa - przy b.słabym świetle też nie rośnie. Z kolei nie masz chyba nic, co wymagałoby solarium. Radziłbym Ci celować w ok 0,4W/litr i może zastąpić jakimiś LEDami. To jest małe akwa - więc inwestycja w lampę LED nie będzie kosztowna, a dużo większy komfort użytkowania potem (a i prądu nieco mniej żre). Może Aquael retrofit? Taka LEDowa świetlówka - np. 2x 8W powinna dać radę. Nie jest to na pewno najtańsza opcja, ale łatwa w montażu - jedną wrzucasz zamiast istniejącej świetlówki, a drugą np. doczepiasz na klipsy do tej pierwszej. Nie ma sterowników - po prostu kabel do prądu i jazda.
 14. Musisz się zastanowić do czego to światło - co chcesz robić z tym akwa. Nie ma czegoś takiego jak światło "odpowiednie". Jeśli chcesz np. tzw. "czarne wody" to światło, które masz będzie nawet zbyt mocne. Jeśli chcesz natomiast high techowego roślinniaka na substracie - wtedy światła jest ze 3-4x za mało. Pomiędzy tymi wartościami jest miliard innych, które są "odpowiednie" do konkretnych zastosowań.
 15. Czy zna ktoś jakieś ryby z Nowej Gwinei żyjące w strefie przydennej? 200l (dno 40x100) Gh 10 Ph 6,8 Temp. 26*C Światło 0,4 w/l Dno piaszczyste Obsada: Tęczanki neonowe, Głowaczyki barwne, Modrooki słoneczne Niestety głowaczyki nie są - jak się spodziewałem - rybami przydennymi. Owszem, składają sobie ikrę w zakamarkach na dnie, ale pływają aktywnie po całym akwarium, a dno się marnuje
×