Jump to content

DavyJones

Użytkownik
 • Content count

  1,251
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  29

DavyJones last won the day on April 20

DavyJones had the most liked content!

Community Reputation

68

About DavyJones

 • Rank
  Fanatyk

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Wrocław

Recent Profile Visitors

715 profile views
 1. DavyJones

  Zielona woda

  Problemem jest zbyt duża ilość światła na które wystawiony jest ten zbiornik. 3x16W LED Aquael to już za dużo a do tego dochodzi jeszcze światło słoneczne. Tak długo jak nie odetniesz promieni słonecznych od tego zbiornika problem będzie powracał. Druga sprawa to ziemia pod cieniutką warstwą żwiru. Gleba wywala Ci do wody nawozy i glony maja się dobrze. Żwiru jest stanowczo za mało. Ludzie piszą bzdury typu: daj 2 cm ziemi i 2 cm żwiru. Chyba po to żeby mieć inwazję glonów. Powinno być minium 6 cm żwiru, inaczej nawozy z gleby wydostaną się do wody. Jednokomórkowe zielenice nie lubią mocnego przepływu wody, możesz zwiększyć przepływ co nieznacznie może poprawić sytuację. Najskuteczniejsza jednak będzie lampa UV, zainstalowana na wężu "out" filtra zewnętrznego. To rozwiązuje problem.
 2. DavyJones

  Jakie oświetlenie do akwarium 25L?

  Aquael ma kilka belek led o różnej długości i mocy. Poszukaj na ich stronie.
 3. DavyJones

  Jakie oświetlenie do akwarium 25L?

  Kiedyś sam polecałem bimbrownię. Ma niestety sporo wad. niemożliwość regulacji obok CO2 podaje do wody inne substancje Szybko się kończy Bimbrownia będzie dobra na krótką metę, powiedzmy na początek, żeby zagazować rośliny (akwarium bez ryb). Carbo będzie wygodniejsze. Przy Carbo, podłożu aktywnym i nawożeniu Vimi, powinieneś solidnie poświecić nad tym zbiornikiem. Zgodnie z zasadą i tym co pokazuje praktyka im większe akwarium tym mniej światła potrzebuje, a mniejsze odwrotnie, twój zbiorniczek powinien mieć go przy LED'ach co najmniej 0,5W/l. Czyli w/w dwa moduły Aquaela. Przy wymagających roślinach i stabilnym CO2 nawet 3 x LED Tube 6W. Skoro VIMI to będziesz stosował EI jako metodę nawożenia? Jeśli to twoje pierwsze akwarium to spodziewam się totalnej inwazji glonów w ciągu pierwszych 3 tygodni. W małych zbiornikach trudniej jest utrzymać równowagę i łatwiej coś zepsuć. Duże zbiorniki więcej wybaczają.
 4. DavyJones

  Jakie oświetlenie do akwarium 25L?

  Akwarium 40×25×25 nie nazwałbym roślinnym. Czy będzie podawane CO2? Jakie podłoże? Jakie planujesz nawożenie?
 5. DavyJones

  Oswietlenie

  Albo LED roślinny albo świetlówka roślinna. Przy dwóch roślinnych będzie trochę ponuro i różowo. Ewentualnie dwa białe źródła światła.
 6. DavyJones

  Oswietlenie

  LED 10W może być mało. Chociaż świetlówkę 20W wymień na nową. Może być 18W - długość ta sama. Jest odbłyśnik?
 7. DavyJones

  pielęgnacja roślin

  To są dwie różne technologie. Jak świeczka i latarka.
 8. DavyJones

  Oswietlenie

  Dziwne bo na tym stateczniku jest napisane: 2x15W, czyli powinien pracować z dwoma świetlówkami. To statecznik magnetyczny, do świetlówek T8. Możliwe, że może obsłużyć świetlówki 15W i 18W(20W), a nawet 30W. Jeśli chodzi o wymianę na mocniejszą świetlówkę to tu nie ma pola do manewru. Moc świetlówki jest powiązana z jej długością i więcej niż 18-20W tu nie wciśniesz. Są oczywiście świetlówki T8 i 58W ale mają 15, m długości. Jeśli chodzi o zwiększenie mocy oświetlenia w tej pokrywie to możesz zrobić dwie rzeczy (najprościej): dołożyć drugą świetlówkę T8 18W lub T5 24W, używając zestawu do modernizacji pokrywy, koszt 80 - 100 zł. dołożyć jakiś moduł LED, koszt 100 - 200 zł Przy dwóch świetlówkach można już "zaszaleć" z oświetleniem i jedno źródło światła zainstalować tzw roślinne, np świetlówka: Sylvania Grolux Narva Oceanic Fluora Ja w 72l miałem 1x15W Narva Ocenic Fluora a druga 1x24W Aquael Sun(czy jakoś tak) 865 i rośliny wreszcie ruszyły. Ponieważ rośliny (w uproszczeniu) wolą światło czerwone i niebieskie (przewagę takiego mają w/w świetlówki) to na pewno skorzystają z takiej kombinacji. Zawsze też możesz zrobić akwarium odkryte, bez pokrywy, instalując belkę oświetleniową stawianą na bocznych szybach zbiornika, w zależności od źródła światła, koszt od 170 zł. W każdym z w/w uzyskasz moc oświetlenia pozwalająca na hodowlę niewymagających roślin. Da się na tym stworzyć całkiem ładny zbiornik roślinny.
 9. DavyJones

  Chory glonojad, proszę o pomoc!

  Musisz mieć bardzo gorące dłonie.
 10. DavyJones

  Chory glonojad, proszę o pomoc!

  Nic takiego się nie wydarzy, chyba że jest Liz'ą Sherman, dziewczyną Hellboya. To jakiś mit. Strony akwarystyczne, które jeszcze go rozpowszechniają powinny zostać zbanowane. Na zdjęciu w załączniku jeden z najbardziej znanych i cenionych akwarystów na świecie: Heiko Bleher. Trzyma gołymi rękoma zbrojnika złapanego w naturze. Pewnie chce go upiec i zjeść. Zdjęcie pochodzi z: https://www.practicalfishkeeping.co.uk/blog/articles/meet-the-expert-heiko-bleher
 11. Inaczej liczy się potrzebne światło przy świetlówkach a inaczej przy LED'ach. Porównujesz dwa różne źródła światła. Przeliczając moc LED na moc świetlówek to te 62W LED jest odpowiednikiem 120-150 W ze świetlówek. Akurat zestawy JUWEL nie są szczególnie pro-roślinne. Będziesz musiał jednak dołożyć oświetlenia. Ja mam pokrywę JUWEL 100x40 z T5 i na tylko tym oświetleniu rosną gatunki o niewielkich wymaganiach świetlnych. Nawet niektóre gatunki żabienic nie radzą sobnie za dobrze z takim światłem. Co do filtrów BIOFLOW. To jest naprawdę bardzo dobry filtr. Większość użytkowników sobie chwali te filtry. To jest opatentowane rozwiązanie firmy Juwel, które umożliwia zarówno nitryfikację jak i denitryfikację, co w kubłach jest trudne do uzyskania. Z reguły w kubłach zachodzi sama nitryfikacja a NO3 się kumuluje. Przy rozsądnej obsadzie i nie przerybionym akwarium te filtry spisują się bardzo dobrze.
 12. W sumie niezły pomysł - jeśli przetrwa w wilgotnym środowisku. Ta świetlówka LED jest mniej więcej odpowiednikiem dwóch T5 Grolux 45W. W zbiorniku będziesz miał landrynkowo dołóż jakąś białą świetlówkę 830 lub 865. Miałem w akwarium 200 litrów 4 x 45W T5, więc jak do tego LED'a dołożysz nawet dwie białe T8 36W, to powinno być OK.
 13. DavyJones

  Chory glonojad, proszę o pomoc!

  Że jak?
 14. DavyJones

  Co ta za rybka

  Fantom czerwony.
 15. DavyJones

  wybór filtra

  JBL to skompromitowana firma. Miałem dwa JBL e901. Za sprzedawanie tego gówna Komisja Europejska powinna nałożyć na nich karę. Filtr ma wadę konstrukcyjną, jest bublem. Bierze wodę bokiem. Pierwsza wersja bez uszczelki - tragedia. "Poprawili" to i "wymyślili" uszczelkę pod głowicę. Nie pomogło. Trzecia wersja: wymyślili specjalną podstawkę pod głowicę, którą kazali kupić! Tu już bywało różnie jak na loterii. Ale chyba nie pomogło bo: Czwarte podejście zastosowane w e902 i w e901: "specjalny" koszyk. Jak chcesz to się nabieraj. Miałem dwa e901 w akwarium roślinnym 200 litrów. Ciągle problem z wodą. Oddałem te buble za grosze. Te same problemy ma e1501, w e1502 nic się nie zmieniło więc nie oczekuj dobrej filtracji. Loteria, może trafisz, może nie. W zamian kupilem jedną Ikola maxx 400. Polecam. Poprawa widoczna natychmiast. Jest też ikola maxx 600. JBL ma 50% deklarowanego przepływu. Będziesz miał maksymalnie 750l/h i jest to nawet napisane w instrukcji. Weź Ultramaxa 2000. Kolega ma i jest bardzo zadowolony. Szczególnie z tego patentu z prefiltrem. Osobiście kupiłem do nowej bańki 400 l, Tetra ex 1200 plus (cena mnie skusiła) który dojrzewa sobie w tym roslinnym 200 l. Ma regulację przepływu i to jest dobre. Zarówno Tetra i Ikola biją na głowę JBL jakością wykonania. Ikola. Ma tylko słabsze rurki. No i nie biorą wody bokiem jak JBLtylko filtrują. Chciałem poczekać na nowego Fluvala 407, na zachodzie już jest, w Polsce jeszcze nie. Już 406 był rewelacyjny. Może ty się doczekasz. Zobacz jeszcze na Hydor professional. Dobre filtry. Filtr zawsze warto wziąć większy do litrażu niż sugeruje producent. Ikola maxx 400 jest niby do zbiorników 400 l a w 200 l sprawdza się dobrze i myślę, że to jest jej przeznaczenie. Do akwarium 400 l brałbym filtr dedykowany do zbiorników 500 - 700 l.
×