Skocz do zawartości

DavyJones

Użytkownik
 • Zawartość

  1216
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  28

Ostatnia wygrana DavyJones w dniu 18 Marzec 2018

Użytkownicy przyznają DavyJones punkty reputacji!

Reputacja

67

O DavyJones

 • Tytuł
  Fanatyk

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Wrocław

Ostatnie wizyty

547 wyświetleń profilu
 1. DavyJones

  Korzenie-preparowanie octem

  Cóż... Korzenie/drewno sprzedawane w sklepach nie są poddawane żadnym zabiegom konserwującym przez ich dostawców. Usuwane są tylko miękkie fragmenty, które mogłyby gnić. Nikt tego nie preparuje i nie konserwuje.
 2. DavyJones

  oświetlenie akwarium 60 l

  Sylvania Aquastar.
 3. DavyJones

  oświetlenie akwarium 60 l

  Ja miałem w układzie: 1x15W Narva Oceanic Fluora 1x24W 6500K Takie połączenie sprawia , że ten róż jest niezauważalny, rośliny dobrze rosną i akwarium ładnie się prezentuje. Zamiast Narvy może być Grolux. Dobry w tym połączeniu ze swietlówką 6500K jest też Juwel Warm-lite. Aquastar to słaba świetlówka. Nie wiem dlaczego ludziska polecają ją do akwarium roślinnego, często w połączeniu z Grolux'em, gdzie producent takie połączenie zaleca do akwarium morskiego. Nie kupuj Aquastara, rozczarujesz się.
 4. DavyJones

  Zalobniczka

  Podłoże masakra.
 5. DavyJones

  250l oświetlenie

  Będzie OK.
 6. DavyJones

  Jaka roślina

  Anubias wolno rośnie. Długo będzie wyciągał. Z własnego doświadczenia polecam pistię i rogatka.
 7. DavyJones

  Prośba o identyfikację rośliny

  To nie jest wywłucznik. To jest wywłócznik.
 8. DavyJones

  Kiedy podawać nawozy

  To nie wiem w jakiej formie podajesz to żelazo, bo istnieje sporo preparatów tak schelatowanych, że światło nie zdąży ich rozłożyć a rośliny pobiorą sobie porcję żelaza taką jaką potrzebuję. Znam tez pewnego akwarystę, który poszedł w nawożeniu żelazem tak daleko, że fotodegradacji nie spowoduje nawet laser. Mianowicie przy zakładaniu zbiornika sypie na dno (na to dopiero żwir) stare zardzewiałe gwoździe. Rośliny później bez nawożenia rosną bardzo dobrze. O czyms podobnym było na vlogu akwarystycznym na YT. Jak napisał Ahr to podawanie nawozów tuż przed lub chwilę po zapaleniu oświetlenia ma większy sens. Ale jak jesteś zadowolony z roślin przy dozowaniu nawozów na noc to po co to zmieniać?
 9. DavyJones

  250l oświetlenie

  Jeśli chodzi o świetlówki to stosowany przelicznik W/l, chociaż przybliżony jest w zupełności wystarczający. Gdyby stosować go do LED to wyszłoby nam, że akwarium jest niedoświetlone. Dlatego sumę mocy (W) wszystkich LED trzeba pomnożyć przez 2,4 i wynik dopiero podzielić przez litraż. (16*3*2,4)/250=0,46 Więc wg przyjętych standardów twoje oświetlenie powinno być wystarczające dla większości roślin hodowanych w akwariach.
 10. DavyJones

  Pomoc w wyborze filtra 228l/285l

  Miałem JBL e901 w 200l. Kpina, nie dawał rady. Teraz mam Ikola Maxx 400 i różnica w filtracji jest zauważalna na korzyść Ikoli. Nie polecam filtrów zewn JBL.
 11. DavyJones

  Kiedy podawać nawozy

  Cóż.. W internecie krąży wiele legend.
 12. DavyJones

  Oświetenie

  Nie, nie są zbędne. Jakoś to akwarium roślinne trzeba oglądać. Jeśli masz w pokrywie tylko jedno miejsce na świetlówkę, to wtedy instaluje się Day. Jeśli masz miejsce na więcej niż jedną, to już warto zainstalować przynajmniej jedną roślinną świetlówkę obok tej Day. Ja z tych co używałem/używam, polecam groluxy, narva oceanic fluora i moje ulubione Juwel Warm i Nature. Warm i nature można używać jako jedyne oświetlenie roślinnego.
 13. DavyJones

  Oświetenie

  To jest kolejna nieprawda powielana na forach. Rośliny nie będą się rozwijać przy nieodpowiednim świetle, nawet jeżeli jego ilość będzie duża. Nieodpowiednie czyli takie o długości fali 500-550 nm. No to dlaczego rosną pod najtańszymi świetlówkami za 10 zł sztuka? Bo nawet takie świetlówki, choć w niewielkim stopniu emitują fale w zakresach 400-500 nm i 600-700 nm. Więc kilka takich świetlówek może zapewnić dostateczną ilość światła w odpowiednich barwach/długościach fal. Jest to oczywiście strata energii elektrycznej z punktu widzenia hodowli roślin. Tu pojawia się kwestia czy oszczędzić na świetlówkach akwarystycznych, czy na prądzie? Czy wydać więcej pieniędzy na świetlówkę roślinną, czy raczej kupić te tańsze i zapłacić więcej za energię elektryczną. To już każdy niech rozstrzygnie indywidualnie. Z punktu widzenia akwarysty roślinnego nie są istotne lumeny, ale widmo, długość fal i coś co zostało nazwane Photosynthetically active radiation (promieniowanie fotosyntetyczne czynne) - PAR. Jeśli już ktoś chce dzielić włos na czworo. PAR mieści się w zakresie długości fali 400-700 nm, czyli takim które jest wykorzystywane przez rośliny w procesie fotosyntezy. Najistotniejsze są zakresy 400-500 nm i 600-700 nm. Światło słoneczne ma go około 45%. Im wyższy PAR w świetlówce tym lepiej dla roślin. Jeśli chodzi o świetlówki liniowe to wystarczającymi parametrami są W i barwa. Warto zawsze też rzucić okiem na wykres z rozkładem widma. Natomiast jeśli chcesz sobie oświetlić pomieszczenie w którym mieszkasz, pracujesz, to tutaj dopiero mają znaczenie lumeny. Im więcej lumenów tym oko ludzkie odbiera światło jako jaśniejsze. Znam akwarystów, którzy oświetlają zbiorniki roślinne wyłącznie świetlówkami roślinnymi. W zbiorniku jest ciemno, różowo i nieatrakcyjnie. Dopiero kiedy wracają do domu i chcą zobaczyć co się dzieje w akwarium, włączają świetlówki typu Day.
 14. DavyJones

  Oświetenie

  Dalej nic nie zrozumiałeś. Grolux ma znacznie mniej lumenów niż ten przykładowy Juwel, ponieważ emituje więcej fal w paśmie 400-450 i 600-650, czyli takich jakich potrzebują rośliny. Dla ludzkiego oka juwel świeci jaśniej (więcej lumenów) bo emituje więcej fal w paśmie 500-550, które człowiek wodzi jako "jasne" światło. Świetlowki "roślinne" świecą dla człowieka ciemniej, dają mnie lumenów z Wata ale korzystniejsze światło z punktu widzenia fotosyntezy. Lumen to w uproszczeniu jasność światła odbierana przez ludzkie oko dla roślin jest to Mało istotne. Jedyną świetlówka która znam, dającą "światło roślinne" i jednocześnie stosunkowo dużo lumenów jest Juwel Nature. Prościej już się nie da.
 15. DavyJones

  Pokrywa Diversa 60l wymiana startera

  Możliwe, że to statecznik elektroniczny. Tylko magnetyczne maja startery.
×