Jump to content

DavyJones

Użytkownik
 • Content count

  1,280
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  31

DavyJones last won the day on June 4

DavyJones had the most liked content!

Community Reputation

72

About DavyJones

 • Rank
  Fanatyk

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Wrocław

Recent Profile Visitors

967 profile views
 1. DavyJones

  Skałka zieleńcowa

  Zależy od składu. Więc niektóre mogą zatwardzać wodę, więc nie będą nadawały się do każdego zbiornika.
 2. Plant i 12 godzin świecenia. możesz dołożyć od początku Sunny, włączać ją na kilka godzin żeby oglądać zbiornik.
 3. Dwie takie belki przy dużej ilości roślin i CO2 z butli będą OK. Możesz zacząć od jednej belki a potem dołożyć drugą. Ja w takim akwarium jak Twoje miałem świetlówki 4x90W + CO2 z butli i było OK. Link do akwarium w stopce.
 4. Przy LED inaczej liczy się - jeśli już - W/l. Ten przelicznik został wymyślony dla świetlówek T8/T5 i działa całkiem dobrze. Jeśli chcieć go zastosować do LED to trzeba W pomnożyć przez 2 a nawet 2,4. Więc moduł Aquaela o mocy 36 W jest odpowiednikiem świetlówki 54-80 Watowej. Dwa takie moduły to może być za dużo i skutkować wysypem glonów. Co do lumenów i tego że dobre oświetlenie powinno mieć tyle a tyle. Dobre do czego? Było to klepane na tym forum i wielu innych: lumeny są dla ludzi, konkretnie oka ludzkiego. Im więcej lumenów tym ludzie widzą światło jako jaśniejsze. Rośliny odwrotnie. Ładnie pokazuje to ten obrazek: Światło niebieskie i czerwone ludzkie oko odbiera jako ciemne, niejasne. A takiego światła właśnie potrzebują rośliny. Nic się nie zmieniło po wprowadzeniu LED do akwarystyki. Dlatego większość modułów - konkretnie tych lepszych - ma zainstalowane diody niebieskie i czerwone dla fotosyntezy i białe dla obserwatora. Warto zauważyć, że profesjonalne hodowle roślin oświetlają uprawy światłem czerwonym z dodatkiem niebieskiego. Oświetlanie światłem białym byłoby marnotrawstwem pieniędzy. Oczywiście czasami trzeba oświetlić rośliny światłem białym, żeby hodowca mógł ocenić stan roślin ale do fotosyntezy jest ono mało przydatne. Dlaczego więc większość zaleca światło 6500K? W przypadku świetlówek jest tak, że zawsze będą one świeciły w jakimś % światłem niebieskim i czerwonym. Więc przy odpowiednio dużej mocy rośliny dostaną to czego potrzebują. Dwa linki opisujące w/w poruszone zagadnienia: https://zoobranza.com.pl/lumeny-par-czy-ra-jak-dobrac-swiatlo-do-akwarium-cz- 1/ https://zoobranza.com.pl/lumeny-par-czy-ra-jak-dobrac-swiatlo-do-akwarium-cz- 2/
 5. DavyJones

  Kiryśnik czarnoplamy - Biała plama

  Bazalt. To jest przyczyna.
 6. DavyJones

  Pomożecie z Podłożem ?

  Jako żwirek OK. Dobierz jakiś substrat pod żwir.
 7. DavyJones

  Pomożecie z Podłożem ?

  Ten żwir jest za gruby do uprawy roślin. Lepiej jest założyć zbiornik od nowa. Jeśli decydujesz się na żwirek to o granulacji 2-4 mm. Kolejna opcja - wcale niedroga - to Manado. Jest z gliny więc w jakimś stopniu będzie buforować. W przypadku żwirku i Manado dobrze jest dać jakiś substrat podżwirowy, np Tetra Complete, JBNL Aquabasis lub coś podobnego.
 8. DavyJones

  Malawi

  Ascetycznie i mrocznie. Jak to zbiornik z afrykańskimi pielęgnicami to może Anubias? Tego nie zjedzą raczej.
 9. DavyJones

  Oswietlenie

  Można. Na Allegro są całe zestawy taśm łącznie z profilami aluminiowymi do zbudowania własnej belki LED.
 10. Gotowe pokrywy z tworzywa nie są takie złe. Obecnie wiele firm oferuje zestawy z takimi pokrywami z zainstalowanym oświetleniem LED i wygląda to bardzo estetycznie. Problem zaczyna się wtedy gdy planujesz akwarium roślinne i fabryczne oświetlenie jest niewystarczające. Natomiast jeśli ma to być akwarium biotopowe z ewentualnie niewymagającymi roślinami (Microsorium, mchy, zwartki), to nic nie trzeba zmieniać, wystarczy to co jest w pokrywie. Zawsze możesz samemu zrobić pokrywę, tak ja tutaj:
 11. DavyJones

  Rośliny na czas dłuższej nieobecności

  Nawożenie jest niewłaściwe a akwarium na pewno jest przerybione. Z czasem NO3 dochodzi do takiego poziomu, że staje się szkodliwe dla ryb i roślin. Podmiana na wodę wodociągową to zawsze lepsze niż nic - (najlepiej robić to RO + mineralizator) - ale należy pamiętać, że woda wodociągowa zawiera składniki mineralne w tym NO3 a polska norma dopuszcza nawet 50 ppm.
 12. DavyJones

  Filtr Eheim na 375L

  Jasne stary, weź to mniejszy. Każdy ma prawo do popełniania błędów. Nie ma obowiązku słuchania bardziej doświadczonych kolegów.
 13. DavyJones

  Filtr Eheim na 375L

  Co będzie w tym akwarium? Ile roślin? Ile i jakie ryby? To wszystko ma znaczenie. Przy tej objętości filtr dedykiwany na zbiornik 450 l to minimum. U mnie w 200l przy średnio zarośniętym zbiorniku, kilkunastu młodych skalarach i drobnicy, pracują dwa filtry: 1) ikoka maxx 400 2) Tetra EX 1200 Pralki nie ma. W twoim litrażu dałbym minimum Tetra ex 1200, lub odpowiednik innej firmy. W nowym akwarium o pojemności 480 l przeznaczonym dla tychże skalarów postawię dwa filtry Tetra ex 1200. Jak uznam że to mało to dołożę jeszcze trzeci.
 14. DavyJones

  Parametry wody dla Neocardin

  Nie rozumiem dlaczego ludzie marnują wodę RO mieszając ją z kranówą. Są nawet tacy, którzy mieszają ją z odpadem - to już kompletne szaleństwo. Dopuszczalna norma w wodzie pitnej to aż 50 mg/l na litr azotanów i 0,50 mg/l azotynów, a to oznacza śmierć niektórych gatunków zwierząt hodowanych w akwarium, albo przynajmniej jak to się kolokwialnie mówi: złe samopoczucie. Sam kiedyś uważałem, że woda kranowa jest OK, nic złego się nie dzieje ale to taka prawda jak "G" prawda. Nawet twierdziłem, że już nie stosuje się chloru i pochodnych do odkażania wody, co jest półprawdą, bo po awariach sieci i ich usunięciu na wszelki wypadek chloruje się instalację, żeby zabić drobnoustroje. Nawet gdybyś miał akwarium tylko z roślinami, bez ryb, to taka woda rozwali ci kompletnie cały plan nawożenia. Dużo lepszą metodą "mineralizacji" wody RO jest użycie choćby JBL Aquadur. Sam ustalasz ile sypiesz tej soli i jakie KH i GH chcesz osiągnąć, bez NO2, NO3. Ja kupuję wodę DEMI z elektrowni, raz na dwa tygodnie 140 litrów i uzdatniam ją Aquadur'em. Ryby po prostu ożyły.
 15. DavyJones

  Takie rybki i akwarium.

  Molinezja, gupiki, Razbory klinowe. Ryby o zupełnie odmiennych wymaganiach co do wody. Osobiście pogoniłbym piękniczkowate i zostawił Razbory.
×