Jump to content

DavyJones

Użytkownik
 • Content count

  1,273
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  31

DavyJones last won the day on June 4

DavyJones had the most liked content!

Community Reputation

72

About DavyJones

 • Rank
  Fanatyk

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Wrocław

Recent Profile Visitors

909 profile views
 1. DavyJones

  Oswietlenie

  Można. Na Allegro są całe zestawy taśm łącznie z profilami aluminiowymi do zbudowania własnej belki LED.
 2. Gotowe pokrywy z tworzywa nie są takie złe. Obecnie wiele firm oferuje zestawy z takimi pokrywami z zainstalowanym oświetleniem LED i wygląda to bardzo estetycznie. Problem zaczyna się wtedy gdy planujesz akwarium roślinne i fabryczne oświetlenie jest niewystarczające. Natomiast jeśli ma to być akwarium biotopowe z ewentualnie niewymagającymi roślinami (Microsorium, mchy, zwartki), to nic nie trzeba zmieniać, wystarczy to co jest w pokrywie. Zawsze możesz samemu zrobić pokrywę, tak ja tutaj:
 3. DavyJones

  Rośliny na czas dłuższej nieobecności

  Nawożenie jest niewłaściwe a akwarium na pewno jest przerybione. Z czasem NO3 dochodzi do takiego poziomu, że staje się szkodliwe dla ryb i roślin. Podmiana na wodę wodociągową to zawsze lepsze niż nic - (najlepiej robić to RO + mineralizator) - ale należy pamiętać, że woda wodociągowa zawiera składniki mineralne w tym NO3 a polska norma dopuszcza nawet 50 ppm.
 4. DavyJones

  Filtr Eheim na 375L

  Jasne stary, weź to mniejszy. Każdy ma prawo do popełniania błędów. Nie ma obowiązku słuchania bardziej doświadczonych kolegów.
 5. DavyJones

  Filtr Eheim na 375L

  Co będzie w tym akwarium? Ile roślin? Ile i jakie ryby? To wszystko ma znaczenie. Przy tej objętości filtr dedykiwany na zbiornik 450 l to minimum. U mnie w 200l przy średnio zarośniętym zbiorniku, kilkunastu młodych skalarach i drobnicy, pracują dwa filtry: 1) ikoka maxx 400 2) Tetra EX 1200 Pralki nie ma. W twoim litrażu dałbym minimum Tetra ex 1200, lub odpowiednik innej firmy. W nowym akwarium o pojemności 480 l przeznaczonym dla tychże skalarów postawię dwa filtry Tetra ex 1200. Jak uznam że to mało to dołożę jeszcze trzeci.
 6. DavyJones

  Parametry wody dla Neocardin

  Nie rozumiem dlaczego ludzie marnują wodę RO mieszając ją z kranówą. Są nawet tacy, którzy mieszają ją z odpadem - to już kompletne szaleństwo. Dopuszczalna norma w wodzie pitnej to aż 50 mg/l na litr azotanów i 0,50 mg/l azotynów, a to oznacza śmierć niektórych gatunków zwierząt hodowanych w akwarium, albo przynajmniej jak to się kolokwialnie mówi: złe samopoczucie. Sam kiedyś uważałem, że woda kranowa jest OK, nic złego się nie dzieje ale to taka prawda jak "G" prawda. Nawet twierdziłem, że już nie stosuje się chloru i pochodnych do odkażania wody, co jest półprawdą, bo po awariach sieci i ich usunięciu na wszelki wypadek chloruje się instalację, żeby zabić drobnoustroje. Nawet gdybyś miał akwarium tylko z roślinami, bez ryb, to taka woda rozwali ci kompletnie cały plan nawożenia. Dużo lepszą metodą "mineralizacji" wody RO jest użycie choćby JBL Aquadur. Sam ustalasz ile sypiesz tej soli i jakie KH i GH chcesz osiągnąć, bez NO2, NO3. Ja kupuję wodę DEMI z elektrowni, raz na dwa tygodnie 140 litrów i uzdatniam ją Aquadur'em. Ryby po prostu ożyły.
 7. DavyJones

  Takie rybki i akwarium.

  Molinezja, gupiki, Razbory klinowe. Ryby o zupełnie odmiennych wymaganiach co do wody. Osobiście pogoniłbym piękniczkowate i zostawił Razbory.
 8. DavyJones

  Parametry wody dla Neocardin

  Na PH duży wpływ mają kwasy w akwarium: garbniki, rozpuszczone CO2 itd. Ważniejsze dla zwierząt wodnych jest KH i GH. Jeżeli KH i GH twojej wody są w widełkach zalecanych dla Neocardiny, to moim zdaniem wystarczy dodać do wody trochę liści i garbników.
 9. SGH w Warszawie, jak dasz radę. 😎
 10. DavyJones

  [200l] - roślinne

  Akwarium wciąż żyje. Aktualnie robi za przedszkole dla skalarów, które zostaną przeniesione do akwarium 480 litrów. Ograniczyłem światło do 2x45W T5. Nawożenie to tylko kapsułki do podłoża i K+Fe+micro (Zoolek) do wody. Nie podaję N i P bo akwarium jest przerybione i jedynie podmianami i PSB mogę zbić wysoki azot. Zmieniła się filtracja. Dwa filtry JBL poszły w świat i zastąpiła je jedna Ikola Maxx 400 - świetny filtr. Tymczasowo na tym zbiorniku dojrzewa jeszcze Tetra EX 1200 plus, która docelowo będzie pracować w/w 480 l.
 11. Też uważam, że lepiej i bezpieczniej jest w okolicy 0,7 W/l (przy świetlówkach). Przy żyznym podłożu i CO2 z butli można nawet nie podawać nawozów do wody przez dłuższy czas i nic złego się nie dzieje. Ja robiłem bimbrownię w plastikowych baniaczkach 5 l bez drugiej butli. Nie zauważyłem żadnych negatywnych skutków. Tylko musi być dużo miejsca nad zacierem żeby zacier/piana nie przedostał się do akwarium. Ja dawałem 2,5 litra zacieru na bańkę 5 l. Kiedyś i tak dojrzejesz do zestawu CO2. 😜
 12. Inaczej liczy się moc dla świetlówek a inaczej dla LED. Gdyby przeliczyć moc twojego oświetlenia na świetlówki to masz prawie 1,3 W/l. Bez butli CO2 ten zbiornik wkrótce zarośnie glonami. Carbo to za mało. Większość zbiorników HT nie ma tak mocnego oświetlenia. Powinieneś zredukować moc, np używając tylko leddy sunny. Drugi moduł mógłbyś włączać na np 2 godziny ale wtedy kiedy rośliny zaczną naprawdę rosnąć.
 13. Zależy od metody. Przy podawaniu CO2 i mocnym oświetleniu nawozy podaje się od pierwszego dnia. To żeby nie nawozić przez miesiąc czy ileś tam to jakiś mit, niezrozumienie faktu, że rośliny są organizmami żywymi i potrzebują do wzrostu nawozów i światła. Światło też z jakiegoś niezrozumiałego powodu jest ograniczane do 6 godzin. U siebie nawozy i światło od pierwszego dnia w moich akwariach są nielimitowane, a jak to wygląda możesz zobaczyć, klikając na link w stopce.
 14. DavyJones

  [37L] Oświetlenie

  Cóż... Nie jest pokrywa i tym samym oświetlenie, które pozwoli na prowadzenie akwarium roślinnego.
 15. Nie ma potrzeby suszenia lub płukania ziemi ani odcinania jej siatką. Ziemii wystarczy zaledwie 1cm. Lepiej dać mniej niż przesadzić a potem żałować. W LT nie nawozi się. Przynajmniej nie na początku życia zbiornika. Bakterie są OK. Kulki przy samym piachu są dobrym pomysłem. Należy je umieszczać stosunkowo głęboko, do samej szyby. Zasada ta sama jak przy ziemi: nawozy muszą zostać pod piachem. Minimalna grubość podłoża przy roślinach to chyba 4cm. Jest też zależna od ogolnej wielkości zbiornika. Im większe akwarium tym grubsze podłoże. Jeśli podłoża jest za mało rośliny nie będą rosły albo będą rosły slabo. Przy akwarium 80*40 dałbym 1cm ziemi i na to 4-6 cm piachu. Żabienice i zwartki lubią grube podłoże. W jednym akwarium mam 15cm Manado z tyłu i 6 cm z przodu. Ciężko jest utrzymac różnicę poziomów. Większość podłoży z czasem wyrownuje się, a jak masz ryby kopiące i żerujące na dnie to dzieje się to bardzo szybko.
×