Jump to content

DavyJones

Użytkownik
 • Content count

  1,596
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  42

Everything posted by DavyJones

 1. Nie ma powodu do paniki. Cryptocoryny "obumierają" kiedy gwałtownie zmieni im się warunki, lub kiedy zostaną posadzone w nowym akwarium. Mogłaś obciąć im liście przed posadzeniem. One odrosną. W zasadzie to zrób to teraz. Obetnij wszystkie stare liście Cryptocoryn, bo i tak zgniją. Te najnowsze możesz zostawić. Jeśli w podłożu JBL Florapol, to te rośliny powinny sobie poradzić. Możesz dokupić JBL Ferropol i dozować do wody 1/2 dawki. Światła jest mało, chociaż te rośliny mogą na nim rosnąć. Możesz dokupić moduł Led, który mocujesz do świetlówki w pokrywie. znacząco poprawi to ogólną moc oświetlenie.
 2. DavyJones

  3.jpg

  Świetny pomysł z tym konarem i oświetleniem.
 3. DavyJones

  1.jpg

  Extra.
 4. DavyJones

  LEDy do pokrywy Aquael Leddy 75

  Współczynnik W/l jest dla świetlówek.Żeby zastosować go dla LED, to należy moc LED podzielić przez litraż i pomnożyć przez 2 a nawet 2,4. W twoim akwarium jest trochę za mało światła. Dołożenie drugiego modułu LED poprawi sytuację. W uproszczeniu lm (lumen) to jasność dla ludzkiego oka. Rośliny odbierają to inaczej. Dobry przykład to Grolux. Mało lumenów (ciemne światło dla ludzkiego oka) a dużo "dobrego światła dla roślin". Rośliny wolą światło niebieskie i czerwone. Drugi moduł LED powinien wg mnie być w wersji Plant.
 5. DavyJones

  Czego brakuje tym roślinom ?

  PH spada przez zerowe KH. Ja do mineralizacji używam JBL AquaDur Plus. Tani mineralizator i prosty w użyciu. Efekty znacznie lepsze niż mieszanie RO z kranem.
 6. DavyJones

  Roslinki

  Jeśli 25 to wysokość, to jest to dziwne akwarium. 😄 Nie prościej zmierzyć? Generalnie jako pierwsze wykazują braki czegokolwiek. Jeśli ta woda jest taka twarda i ma takie złe parametry to jedynie RO lub Demi może uratować sytuację.
 7. DavyJones

  pierwsze akwarium

  Wszystko jest prawidłowo. Filtr musi gdzieś zasysać to powietrze, żeby z deszczownicy leciały "bańki". Napisz jaki to model filtra i marka. Napowietrzanie nie jest wymagane w akwarium. Jednego Bojownika albo grupę małych Razbor. Jakich Tetr? To akwarium jest za małe, bo większość gatunków to średniej wielkości ruchliwe ryby. Są to ryby żyjące w grupach, ławicach. Trzymanie 2 sztuk to zbrodnia. Może neonki tak. Dla pozostałych akwarium jest za małe. Jeśli podobają ci się małe kolorowe gatunki ryb to może Rasbora karłowata? https://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/razbora-plamista-karlowata/
 8. DavyJones

  Nazwa rybki

  Oryzias woworae. Ryżanka Daisy. Bardzo fajne ryby. Miałem je.
 9. DavyJones

  Roslinki

  Akwarium... ile litrów, wymiary.
 10. DavyJones

  Roslinki

  To napisz jeszcze wymiary akwarium i ile litrów, bo 15W na 40 l, a 15W na 96 l to różnica.
 11. DavyJones

  Roslinki

  Braki potasu są widoczne na starych liściach. Jakie jest oświetlenie? Jeśli nie ma CO2 z butli to możesz podawać Carbo w płynie.
 12. DavyJones

  Roslinki

  Na drugim zdjęciu to Hygrophila polysperma 'Rosanervig'. Te dziury na nowych liściach mogą świadczyć o braku żelaza. Napisałeś: Jeśli tak jest w rzeczywistości - pytanie jaki poziom Fe był gdy te liście wyrastały - to być może powinieneś zwiększyć cyrkulację albo przesadzić roślinę tam gdzie jest prąd wody. Może nie wszystkie składniki docierają do niej w wystarczającej ilości.
 13. DavyJones

  czy mogę ?

  Na pewno akwarium musi "dojrzeć". Czekanie na rośliny aż urosną, może w przypadku niektórych gatunków zająć tygodnie. Osobiście - niezależnie czy akwarium dojrzało - użyłbym uzdatniacza wody dedykowanego dla krewetek.
 14. DavyJones

  Klej do roślin oraz lawa drewno.

  Ciekawe jak to będzie wyglądało jak mech urośnie. koniecznie wstaw zdjęcie w lipcu, siepniu.
 15. DavyJones

  Dodatkowe oświetlenie

  Możesz dołożyć ten moduł Diversy lub Aquaela. Pamiętaj że samo oświetlenie - chociaż kluczowe - to nie wszystko.
 16. DavyJones

  czy mogę ?

  Lepsze będą niewielkie korzenie, połamane łupiny orzecha kokosowego, albo specjalne rurki ceramiczne jako kryjówki dla krewetek. Pożądane będą też suche liście dębu, buku, ketapangu, jako schronienie i również pokarm.
 17. DavyJones

  czy mogę ?

  Myślę, że możesz.
 18. DavyJones

  Mleczna woda w akwarium

  Zatoczki i inne ślimaki akwariowe nie zjadają żywych roślin. Liść musi być już obumarły, żeby zaczęły go rąbać ślimaki.
 19. DavyJones

  Czego brakuje tym roślinom ?

  http://www.biologia.net.pl/metabolizm/faza-ciemna-fotosyntezy.html
 20. DavyJones

  Czego brakuje tym roślinom ?

  Potrafią zjeść delikatne rośliny. U mnie zjadły rotalę wallichi. Zostały same badyle.
 21. DavyJones

  Czego brakuje tym roślinom ?

  W starych liściach jak były dziury to tego nie zmienisz. Jeśli ciągle pojawiają się w nowych to znaczy, ze dalej brakuje jakiegoś pierwiastka (K). Ja mam ubytki na echinodorusach. Dzięki Ancistrusom, które wyskrobują na nich regularne wzorki. Jest coś takiego jak ciemna faza fotosyntezy. Dobry pomysł. Większość problemów z roślinami to: za mało CO2 za słaba cyrkulacja
 22. DavyJones

  Akwarium 60l - padają rybki.

  Jeśli chodzi o kwarantannę, to sama izolacja nowych zwierząt - bez leczenia - przed wpuszczeniem ich do zbiornika nie ma większego sensu. Danio i inne karpiowate nie zapadają często na choroby w tym pasożytnicze, chociaż jak każda ryba mogą być bezobjawowymi nosicielami, więc możesz je wpuścić do zbiornika po wyrównaniu temperatury i parametrów chemicznych wody w worku z rybami.
 23. DavyJones

  Akwarium 60l - padają rybki.

  A jakie ryby?
 24. To nie jest skomplikowane. Kupujesz np to: https://www.plantica.pl/akwarystyka-slodkowodna/preparaty/uzdatnianie-wody/jbl-aquadur-plus-mineralnie-zbilansowana-sol-250g.html Dozujesz wg tabelki, która jest w instrukcji. Jeśli chcesz inne wartości niż podane w tabelce to musisz sobie je wyliczyć przeliczasz, co tez nie jest trudne.
 25. DavyJones

  Klej do roślin oraz lawa drewno.

  Jak kleiłem rośliny na mokro to po kilku dniach klej puszczał. Więc chyba lepiej na sucho.
×