Jump to content

DavyJones

Użytkownik
 • Content count

  1,839
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  57

Everything posted by DavyJones

 1. DavyJones

  Prosze o pomoc w zdiagnozowaniu

  Molinezje i/lub zbrojniki mogą to zjeść.
 2. Niektóre aktywne podłoża się rozpadają, tzn nie widać już kulek tylko jednolitą masę. To w niczym nie przeszkadza. Na pewno wyjaławiają się po nawet 3 miesiącach, z reguły właściwości nawożące utrzymują się między 6 mcy a jednym rokiem. Potem trzeba nawozić kapsułkami pałeczkami itp. Efekt zmiękczania wody jest zależny od tego jaką wodę stosujemy. Przy wodzie twardej ta właściwość podłoża aktywnego wyczerpuje się dość szybko. Rozważ też użycie Manado. Osobiście uważam, że jest to najlepsza opcja do akwarium z roślinami.
 3. Mam takie akwarium już kilka lat, pokrywę i belkę 2x15W zrobiłem sam. Link w stopce. Nie wiem ,czy te 7W w pokrywie aquaela będzie wystarczające. Używam prawie tego samego: Aqua Szut 500. Polecam. Pojemność akwarium jest tak niewielka, że możesz nawet kupić podłoże aktywne i nie wyjdzie jakość kosmicznie drogo.
 4. DavyJones

  Wymiana gąbki

  Wymień na taką jaką proponuje Aquael do tego filtra.
 5. DavyJones

  Pokarmy premium

  Na pewno są pokarmy lepsze i gorsze. Na pewno łatwiej zrobić pokarm z warzyw i ryb niż pokarm z owadów, larw owadów i skorupiaków wodnych lub alg. Nie sądzę, żeby wysoki poziom PO4 był spowodowany jakimkolwiek pokarmem dedykowanym dla ryb. To raczej kwestia przekarmienia, przerobienia, roślin w akwarium, filtracji i podmian wody. Dobre produkty ma Hikari. Przygotowywali nawet produkty dla NASA, która prowadziła badania nad rybami na promie kosmicznym.
 6. DavyJones

  Cmentarz.

  Jaki jest plan naprawczy?
 7. DavyJones

  Cmentarz.

  E-mail zachęcający do odwiedzenia forum po jakimś okresie nieobecności dostałem tylko raz w ciągu 10 lat. Promocja nie istnieje.
 8. DavyJones

  Cmentarz.

  Ponoć jest w kraju 800 tysięcy akwarystów. Tylko gdzie oni są, bo na wszystkich forach jest tak samo. Ponoć przenieśli się na FB, ale to to ma taką konstrukcję, że nie da się tego używać jak forum.
 9. DavyJones

  Samiec czy samica gupika?

  Samiec.
 10. DavyJones

  Parametry i testy

  Ale ile zapłaciłeś za to?
 11. DavyJones

  Parametry i testy

  Ile kosztowała Cię ta lampa? Liście roślin mogą z kilku powodów. Rośliny z hodowli szklarniowej pod wodą wykształcają nowe podwodne liście - stare będą obumierać i/lub odpadać. Do dolnych partii dociera za mało światła. Albo słabe oświetlenie albo doły są zacieniane przez inne rośliny. U niektórych roślin to naturalne, np u żabienic. Stare liście będą obumierać i trzeba je usuwać. Brak nawozów. NO3 i PO4 to nie wszystko. Zbiornik nie jest wysoki więc to raczej nie chodzi o moc oświetlenia. W moim akwarium o wysokości 62 cm (sam słup wody bez podłoża to 50 cm) Ludwigia inclinata var Cuba nie gubi dolnych liści. Ale niektóre żabienice już tak. Zielenice to z kolei może być skutek mocnego oświetlenia.
 12. DavyJones

  Problemy z gupikami

  Nie zawsze da się odratować daną rybę pomimo leczenia.
 13. DavyJones

  Problemy z gupikami

  Musi być włączone napowietrzanie, bo tych preparatach może być przyducha.
 14. DavyJones

  Oświetlenie akwarium 60l - dylemat

  Jeśli pod żwirem lub w żwirze ma coś być jakiś substrat podżwirowy (Tetra Complete), nawóz (kapsułki, kulki, pałeczki) to tego żwiru musi być na tyle gruba warstwa żeby to się nie przedostawało do wody. Po drugie, jeśli chodzi o rośliny żwir wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem.
 15. DavyJones

  Oświetlenie akwarium 60l - dylemat

  I w te 3 cm udało Ci się wcisnąć kulki GT? 😁 Mistrz. Na 100% coś z podłoża przedostało się do wody.
 16. DavyJones

  Problemy z gupikami

  Trudno powiedzieć. Może to jakieś pasożyty (nicienie, wiciowce), albo bakterie. Trzeba zrobić badanie mikroskopowe odchodów, żeby potwierdzić lub wykluczyć nicienie i wiciowce. Możesz w akwarium zastosować profilaktycznie Blue Zooleka, przeciwko pierwotniakom i bakteriom. Stosowałem Blue w połączeniu z Capisolem i w połączeniu z Protosolem. Była jakaś poprawa ale objawy szybko wracały. Od kiedy zmieniły się przepisy UE dotyczące leków to większość zmieniła skład lub zniknęła z rynku. Na nicienie najskuteczniejsze są tabletki na odrobaczanie dla psów - zabijają również tasiemce. Podaje się dwie dawki do wody w odstępach 7 dni. Na wiciowce Metronidazol podawany w pokarmie. Z tym preparatem może być kłopot, bo jest na receptę, ale weterynarz powinien sprzedać jeśli wytłumaczysz do czego Ci to jest potrzebne.
 17. DavyJones

  Oświetlenie akwarium 60l - dylemat

  Co składa się na podłoże i jakiej jest to grubości?
 18. DavyJones

  Problemy z gupikami

  Kiedyś kupowałem "rasowe" odmiany gupików w sklepach. Niezależnie od sklepu żyły kilka tygodni do 3 miesięcy. Wreszcie kupiłem najzwyklejsze mieszańce od akwarysty na OLX po 1 zł za sztukę. Nie sądziłem, że ryba może być taka zdrowa.
 19. DavyJones

  Oświetlenie akwarium 60l - dylemat

  Są takie miedziano-czerwone? To znaczy, że lampa jest mocna.
 20. DavyJones

  Akwarium 250L

  Tutaj to napisałeś: Jeśli upierasz się, że Paletka to nie Dyskowiec, to zacytuję znany portal o akwarystyce: Czytając to co piszesz w ogóle piszesz w tym temacie, to widać, że nie wiesz o czym piszesz, a nawet nie rozumiesz tego co sam napisałeś.
 21. DavyJones

  Skalar pomarańczowa plama

  Każde wprowadzenie do zbiornika nowej ryby, rośliny, ślimaka wiąże się z niebezpieczeństwem wprowadzenia wiciowców ponownie do zbiornika. Miałem tak dwa razy.
 22. DavyJones

  Problemy z gupikami

  Miecz z jeziora robi wrażenie. Już samo dolanie wody rozcieńczy złe metabolity.
 23. Włącz napowietrzanie.
 24. DavyJones

  Skalar pomarańczowa plama

  Dostępne w sklepach preparaty lecznicze w większości przypadków pomagają... zarobić producentowi i sprzedawcom. Po skuteczny lek na wiciowce musisz się udać do weterynarza i kupić Metronidazol w płynie. Ja kupiłem Metronidazol firmy Polpharma 5mg/ml (0,5%). Moczysz w tym pokarm dwa trzy razy dziennie i podajesz rybom. Kuracja trwa kilka dni. Jeśli ryby nie chcą jeść to jest problem. Można użyć też Metro w tabletkach, ale oczywiście trzeb ale rozdrobnić i rozpuścić. Ten sam lek jest stosowany w ginekologii i zakażeniach spowodowanych przez wiciowce, np rzęsistka pochwowego, więc może go przepisać też lekarz pierwszego kontaktu. Czasami w aptece jak się dobrze nawinie makaron na uszy to farmaceuta sprzeda lek bez recepty. Wiele gatunków ryb jest nosicielami wiciowców ale nie wykazuje objawów (piękniczkowate), nawet nigdy nie zachoruje. Skalary natomiast są nosicielami i bardzo łatwo zapadają na choroby powodowane przez wiciowce, wystarczy jakiś stres spowodowany czymkolwiek, przeprowadzka, nieodpowiednie parametry wody, temperatura, inny osobnik, który atakuje słabszy okaz. Przeleczenie Metro zazwyczaj pomaga i wystarcza na długo. Ja do skalarów podchody robiłem dwa razy. Dopiero za drugim razem się udało. Ale trzeba przeleczyć, na nicienie i na wiciowce.
 25. DavyJones

  Skalar pomarańczowa plama

  Tak. Z dnia na dzień. Wieczorem wyglądają na zdrowe a rano są już martwe.
×