Jump to content

ahr

Moderator
 • Content count

  2,217
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  105

Everything posted by ahr

 1. ahr

  Wybór Filtra

  Znam osoby, które bez mrugnięcia okiem poleciłyby Ikolę, ta podróba Eheima podobno świetnie sobie radzi i nie ciągnie się za nią smrodek filtrów HW. Poszukaj może Unimaxa 250, ostatnio Clarias je wyprzedawał po 200zł bodajże. To ostatnie solidne filtry od Aquaela. Co prawda Maxikani nie miałem w ręku, ale ultramaxy przerażają mnie swoim niepotrzebnym pokomplikowaniem i oszczędnościami na użytych materiałach.
 2. Rozejrzyj się po ogłoszeniach na olx, można za fajne pieniądze dostać prawie nowe zestawy (pomijając Januszy, którzy nie dość, że chcą się pozbyć kłopotu to jeszcze na tym zarobić), jest spora szansa że zestaw z pokrywą i filtrem wewnętrznym znajdziesz za 120 - 150 zł. Drugą opcją są zestawy z wystaw akwarystycznych (ale chwilowo chyba żadnej nie ma w najbliższym czasie), ja po targach w Nadarzynie kupiłem taki zestaw (szkło 60x30x30, belka, grzałka, filtr minikani 80, szafka) za 200 zł (a kolega godzinę później jeszcze wyrwał za 150).
 3. To ja Ci napiszę co ja o tym sądzę: 1. Szkło. Parszywy wymiar do aranżacji, żeby wykorzystać przestrzeń musisz użyć dużych roślin (które pomniejszą optycznie akwarium) albo zbudować konstrukcję jakąś korzenną z epifitami (co z kolei zajmie całe miejsce w zbiorniku). Zrób sobie model z kartonu, pokombinuj, bo może znajdziesz jakiś sposób. W kwestii doboru obsady to mimo wszystko nadal szkło 54l, więcej to chyba żyworódek można by dodać. I to też niewiele bo nie wyrobisz z filtracją. A będziesz się irytował, że szkło jakieś puste takie. 2. Oświetlenie. Czy z pokrywą, czy z belką oświetleniową (jednak zdecydowanie nie taką jak proponujesz, a raczej coś w stylu Aquael Leddy Slim) to do większości tych lamp nie zamontujesz mechanizmu zmierzch/świt. Można to zrobić w formie dodatkowego oświetlenia (na bazie np modułów samsunga), albo od razu belka na zamówienie (są już dostępne tanie chińskie sterowniki, takie o jakich wspomina maziama). Ilość światła jakiej będziesz potrzebował wyniknie z wysokości zbiornika i roślin jakie wybierzesz. Pokrywa z reguły nie lubi się z roślinami pływającymi takimi jak pistia, więc jakbyś chciał ich użyć to miej to na uwadze. 3. Grzałka. Raczej poszukałbym czegoś markowego. 4. Filtr. Niewielkie złoże to częste czyszczenie. Ja bym pokusił się o użycie nawet pata mini, tylko z gąbką od chociażby u-jeta, chociaż niewątpliwie jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby użycie filtra zewnętrznego. 5. Szafka powinna wytrzymać jak ją dobrze posklejasz, da dykta z tyłu to jej słaby punkt. Mata pod akwarium to raczej pianka lub karimata niż guma. 6. Czyścik magnetyczny to fajna sprawa do czasu pierwszego ziarenka piasku i rysy przez całą długość przedniej szyby. 7. Odmulacz najprostszy, byle nie aqua nova. Mi się udało kupić nie działający. 8. Nawozy, podłoże, dwutlenek zależy od wyboru roślin i ryb. Jeśli pójdziesz w epifity to bez sensu będzie dawanie żyznego podłoża, które przyda się raczej kryptokorynom czy żabienicom. Jak dasz ziemię (cienka warstwa 1 cm) to przykryj ją raczej piaskiem, odizoluje to ją od słupa wody i ograniczy dostęp glonów do składników odżywczych. Możesz też nawozić podłoże punktowo jakimiś kulkami czy pałeczkami. Dodatkowe nawożenie zdeterminuje też woda, bo może okazać się, że na potrzeby Twojego zbiornika wystarczy tego co dostarczysz w wodzie do podmian i z karmienia ryb. Przemyśl wszystko po trzy razy. A potem zastanów się czy nie przekombinowałeś. I spiesz się powoli. Powodzenia.
 4. Łapkę i wężyk do podmian.
 5. ahr

  Brązwienie Roślin ,

  Ludzie z powodzeniem stosują nawet pałeczki do kwiatów doniczkowych. Idea jest taka, żeby udostępnić nawóz roślinie a nie glonom. Pakujesz tabletki/pałeczki/kulki pod korzenie po prostu.
 6. To już niedługo. Zapowiada się znakomicie.
 7. ahr

  Brązwienie Roślin ,

  A na jakiego tego glona chcesz to carbo dawać? Glonojady bardzo rzadko żywią się glonami. Większości roślin które masz (nurzańce, kryptokoryny) dobrze zrobiłaby większa warstwa podłoża, dodatkowo wzbogacona jakimś nawozem (czy to w tabletkach czy kulkach gliniano-torfowych). Co do samego brązowienia to moim zdaniem albo okrzemki - spowodowane światłem, albo brunatnice i tutaj przyczyn doszukiwałbym się w parametrach wody. Możesz dokładniej opisać oświetlenie, bo przynajmniej barwę światła ma dla mnie podejrzaną?
 8. ahr

  Parametry wody dla Neocardin

  Garść szyszek do akwa 25l to dobry przepis na herbatę. Dodawaj po 1-2 szt i czekaj kilka dni obserwując co się dzieje.
 9. ahr

  Takie rybki i akwarium.

  Ja bym na Twoim miejscu zaczął od poczytania o podstawach zakładania i funkcjonowania akwarium. Bo moim zdaniem dołożenie obsady do tego co widać na zdjęciu grozi tylko katastrofą i regularnymi wizytami w sklepie celem dokupowania nowych rybek, bo stare zdychają.
 10. ahr

  Podłoże pod Aquascaping

  Spam / dubel / zabronione treści / do kosza.
 11. ahr

  [37L] Oświetlenie

  Tak wygląda szkło 50x30x30 z Aquael leddy tube 6W plant. Wystarczy tylko dobrać rośliny mniej wymagające pod względem światła i być cierpliwym. Rośliny na początku potrzebują trochę czasu, żeby wystartować. Mogą gnić, zwłaszcza jak są z upraw nadwodnych, mogą marnieć, bo transportują minerały w rozwój systemu korzeniowego kosztem liści.
 12. ahr

  [37L] Oświetlenie

  Odkręcasz śrubki, zdejmujesz przeźroczystą osłonę, demontujesz świetlówkę kompaktową. W sklepie kupujesz dwa mocowania świetlówki T8 (najlepiej plastikowe, to nie zardzewieje) i na przykład retro-fit Aquaela 8W (może być wersja Plant), albo jakiś inny moduł ledowy w szklanej rurze jakich pełno na alle. W pokrywie masz miejsca na wkręcenie śrub i zamocowanie uchwytów, w nie wpinasz rurę ledową i już. Wbrew pozorom 12 godzin świecenia w akwarium to dość sporo, zazwyczaj wystarcza około 10 godzin świecenia.
 13. ahr

  FILTR PAT MINI

  Nie są to części niezbędne do funkcjonowania tego filtra. Z reguły wystarcza odpowiednie poruszanie tafli wody przy użyciu końcówki 13, ale może się zdarzyć, że mieszkańcy akwarium wymagać będą mocniej napowietrzonej wody, wtedy warto zastosować zwężkę. Idą upały, w wyższej temperaturze rozpuszczalność tlenu jest mniejsza, wtedy też warto zastosować "bąbelki". Warto jednak w tym filtrze wymienić gąbkę na większą przy użyciu np. podwójnej końcówki nr 10. Przy większej gąbce ten filtr jest w stanie obsłużyć nawet większe zbiorniki.
 14. ahr

  Lekko zielona woda

  Spam / dubel / zabronione treści / do kosza.
 15. ahr

  240 l - stres u rybek

  Spam / dubel / zabronione treści / do kosza.
 16. ahr

  pielęgnacja roślin

  Pytanie podstawowe brzmi: jakie rośliny? Jak nie zmodernizujesz bardzo oświetlenia (nawiasem mówiąc ja bym wywalił ten cały układ T8, zamiast niego jakiś retrofit od Aquaela 8-16W) to warto pójść w wolnorosnące, epifity - a wtedy z nawożeniem też nie ma potrzeby szaleć. Jeśli nie użyjesz wody z filtra ro, to zazwyczaj kranówka przy podmianach zapewnia pewne minimum nawożenia.
 17. Wodę masz z własnego ujęcia? Pewnie ta bliżej nieokreślona zawartość różnych minerałów sprowadza glony. Tym razem może być podobnie niestety. Tego kokosa to owiń jakimś mchem, anubiasem, a najlepiej schowaj z tyłu tyłu.
 18. ahr

  Problem z roślinkami.

  Skoro chcesz trawnik to zacznij od przesunięcia tej świetlówki do przodu. Co prawda to tylko 6cm, niby nic (dla pewności spytaj żonę ;)), ale niech świeci na trawnik a nie na te biedne żabienice i kryptokorynę. twarda woda, to i mikro pewnie ma w sobie wystarczającą ilość dla tej masy roślinnej i jej tempa wzrostu. Podanie mikro najprawdopodobniej zapewni Ci wątpliwą przyjemność poznania zielenic. Jak podłączysz grzałkę to moczarka zacznie ginąć, nadmiary DOC i znowu ryzyko glonów. Spiesz się powoli. Obserwuj. Czytaj. Zastanów się trzy razy, potem się prześpij i jeszcze raz zastanów. Nie stawiaj sobie za wzór akwariów z konkursów.
 19. ahr

  Jak zmierzyć pha wody?

  Ja bym spróbował testem pH albo miernikiem.
 20. ahr

  Zmana Ph wody

  A po co? Bez dokładnego opisu ciężko będzie wywróżyć co podnosi pH. Może podłoże, może skała z wapienia. Cokolwiek. Dla neonków (wszystko jedno jakich), razbor zdecydowanie za wysoko.
 21. ahr

  Problem z roślinkami.

  Ta warstwa grysu marmurowego to jakiś koszmar.
 22. ahr

  112l Obsada.

  Woda bardzo ładna, chociaż to testy paskowe o kant d potłuc. Żwirek drobny, a najlepiej piach. Przy haremie pielęgniczek sterbaie mogą nie mieć lekko, u mnie z akwarium pożegnały się pielęgniczki.
 23. ahr

  [200L] roślinne

  Pewnie żyją, radośnie machają płetwami do właściciela potwierdzając słuszność jego opinii, tylko co to za życie...
 24. ahr

  Glony w mikro akwarium

  Żarówka do roślin z Ikei to może i do marychuaniny się sprawdza, do wody możliwe że nie za bardzo. Podłoże takie sobie, za to uwalnia składniki z ziemi na pociechę glonom. Kryptokoryna nie zacznie sobie tak hop siup rosnąć, zwłaszcza w takim gruzie, prawdopodobnie zgubi liście a dopiero po aklimatyzacji odbije od nowa, może to potrwać kilka miesięcy. Sinice pasą się w najlepsze, bo rośliny nie mają co jeść a biologia nie działa. Jaka temperatura?
 25. ahr

  Akwarium 112L - Pomocy

  Dla takich roślin jak masz teraz to zdecydowanie nie warto. Nabawisz się jeszcze ciekawszej kolekcji glonów tylko. Zmniejsz oświetlenie, dodaj nawożenie makro (ewentualnie kilka samców gupika/żyworódki endlera). Anubiasa wyciągnij trochę do góry, tak żeby mu kłącze wystawało nad podłoże, w podłożu tylko cienkie korzenie. I przesuń go na bok, w cień bardziej bo zaraz go zielone futerko ogarnie. Przy tych twardościach wody to warunki w sam raz na afrykańskie jeziora. Masz stację uzdatniania wody że Ci taki miesza w wynikach testów?
×