Jump to content

ahr

Moderator
 • Content count

  2,227
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  105

ahr last won the day on June 1

ahr had the most liked content!

Community Reputation

384

1 Follower

About ahr

 • Rank
  Ban Master

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa

Recent Profile Visitors

6,866 profile views
 1. Ktoś ten statecznik tam jakoś wsadził. Zazwyczaj przez taką klapkę od góry wklejoną na silikon. Bierzesz nóż i ją podważasz. Chociaż w tym przypadku chyba ten klocek trzeba jakoś rozparcelować.
 2. Uwielbiam takie sformułowania. Normalnie wszystko jest super i rewelacja. Tylko akwarium szag trafia dziwnym trafem... Te testy nie pokazuję żadnych problemów, bo one nic nie pokazują. Możesz nimi mierzyć wodę do prania, czy jest twarda czy miękka. Nic więcej. W dziale z chorobami jest podklejony taki temat ze schematem opisu akwarium, przydaje się to przy szukaniu rozwiązań jakichkolwiek problemów. Dokładny opis to podstawa. Pierwszą reakcją powinno być intensywne natlenianie. Nawet tym małym filtrem wewnętrznym. Kolejna sprawa to podmiana wody. Co drugi dzień albo nawet codziennie. Jak wygląda karmienie ryb po restarcie? Zrobiliście jakąś przerwę czy normalnie jak do tej pory? Glony w akwarium też raczej nie wzięły się z niczego. I raczej nie z powodu małego filtra. Obstawiałbym przekarmianie i zaniedbanie.
 3. ahr

  Problem z wodą i rybkami

  Spam / dubel / zabronione treści / do kosza.
 4. ahr

  Problem z wodą i rybkami

  Raczej nie od tabletek ta tragedia. Cykl azotowy, pierwotniaki to tematy warte zgłębienia.
 5. ahr

  Co to za rybki ?

  Dopóki ludzie będą kupować te wynalazki, to żółci bracia będą je produkować.
 6. ahr

  [45l] W stylu nature

  Anubias, mikrozorium, bucephalandra, kryptokoryna. Czy jest tu potrzebne tyle światła i nawożenie? Moim zdaniem niekoniecznie.
 7. ahr

  Metnienie wody

  Pierwsza to kapusta, nymphoides taiwan moim zdaniem. Na ostatnim zdjęciu to może być cyperus helferi, ładna roślinka ale chyba raczej do terrarium, pod wodą może obumrzeć. Trochę za delikatne te rośliny jak na welony.
 8. ahr

  Metnienie wody

  Jeśli chodzi o nadfiltrację do takiego zbiornika to jeśli masz możliwość powieszenia czegoś na ścianie powyżej akwarium to zerknij w stronę Versa Garden Aquaela, doniczki obsadzone skrzydłokwiatem czy nawet zwykłymi ziołami pomogą usuwać związki azotowe. A przy okazji masz ogród wertykalny. Oczywiście do filterka napędzającego ten system zdecydowanie trzeba wymienić gąbkę na większą, żeby robiła za skutecznego mechanika. I wody trzeba często dolewać bo sporo paruje, ale w sezonie grzewczym warto trochę wilgotność powietrza w domu podnieść.
 9. ahr

  Metnienie wody

  I zwrócić uwagę na karmienie, bo do tego to się dziecko pewnie garnie? Pilnować, żeby nie za dużo się sypało. Za roślinkami rozejrzyj się na jakimś lokalnym forum, może uda Ci się dostać za przysłowiową czekoladę garść roślin. Raczej celuj w mocne, jak anubiasy, ale garść rogatka wrzucona nawet luzem może pomóc przy dojrzewaniu.
 10. Przy wysokości 45 ja bym się nie zastanawiał i brał 8mm. I jak budżet pozwoli to opti. Nie samo szkło robi różnicę a jego obróbka: szlifowanie i klejenie. Co do szafki to bez dodatkowych wzmocnień i podparcia o ziemię w miejscu pionowych przegród bym nie ryzykował. Skręcana pewnie na mimośrodach i plecy z hdf dzielonego, to nie jest gwarancja solidności.
 11. Wrzuć fotki tych brzydkich roślin i całego akwarium najlepiej. Moim zdaniem nie ma co przesadzać z nawozami skoro masz sporą obsadę. Raczej bym się kierował w stronę częstszych podmian. Tylko tu jest problem z braku wiedzy o tej wodzie, czy ona zamiast pomóc nie zaszkodzi. Napiszesz jakie masz to oświetlenie i jak długo oświetlasz akwarium? Dwa miesiące to żaden wiek dla akwarium, do wszystkiego podchodź na spokojnie, to musi się ustabilizować. Jak rozwinie się życie w podłożu, odpowiedzialne za procesy w akwarium to dopiero wszystko zacznie funkcjonować jak należy. Nie dajmy się zwariować jeśli chodzi o filtry i ich magiczne zdolności biologiczne. To kropla w morzu.
 12. 1. Z wymienionych chyba najlepsza będzie Ikola, ma niezłe opinie. HW ma złą passę jeśli chodzi o kulturę pracy i awaryjność. Fluval będzie za słaby zdecydowanie. 2. Manado jest jałowe, będzie wymagało jakiegoś nawozu pod spód. Ja bym polecił zwykły piasek, w nim jakieś kulki g-t, czy tabletki nawozowe. Żeby górka się nie rozsypywała najlepiej ją czymś wzmocnić: albo obsadzić roślinami trawnikowymi, albo przyblokować ją kamieniami lub korzeniami. Podłoże i jego wzmocnienie nawozami zależy tak naprawdę od roślin, które zamierzasz trzymać. 3. Na tych świetlóweczkach raczej holendra nie zrobisz. 2 x 6W to trochę za mało. I tak musisz przerobić pokrywę, więc bez znaczenia co zamontujesz. Czy leda, czy nawet zwykłe świetlówki, ale T5 ~24W.
 13. Jeśli to zwykłe Manado, to pasowałoby wetknąć coś pod korzeń (kulkę gliniano-torfową, tabletkę, czy nawet pałeczkę do kwiatków. W słupie wody dodać potasu i węgla, ewentualnie makro. No i zacząć robić częściej podmiany, co tydzień. Nie ma potrzeby odstawiania wody na 24h jak nie chlorujesz. Nalej prysznicem, co się będzie miało utlenić to utleni, podgrzej do temperatury wody w akwarium i podmieniaj. Z podmianą dostarczysz podstawowych mikroelementów, resztę wyprodukują ryby (ważna urozmaicona dieta). No chyba, że masz wybitnie zażelazioną, albo alkaliczną wodę. To wtedy filtr ro i mineralizacja. Jak nie masz jak zmierzyć parametrów wody to rozejrzyj się za targami zoologicznymi w okolicy, tam z reguły Zoolek przeprowadza testy (poczytaj o Aquatest Express, ewentualnie skontaktuj się z nimi na facebooku).
 14. ahr

  Wybór Filtra

  Znam osoby, które bez mrugnięcia okiem poleciłyby Ikolę, ta podróba Eheima podobno świetnie sobie radzi i nie ciągnie się za nią smrodek filtrów HW. Poszukaj może Unimaxa 250, ostatnio Clarias je wyprzedawał po 200zł bodajże. To ostatnie solidne filtry od Aquaela. Co prawda Maxikani nie miałem w ręku, ale ultramaxy przerażają mnie swoim niepotrzebnym pokomplikowaniem i oszczędnościami na użytych materiałach.
 15. Rozejrzyj się po ogłoszeniach na olx, można za fajne pieniądze dostać prawie nowe zestawy (pomijając Januszy, którzy nie dość, że chcą się pozbyć kłopotu to jeszcze na tym zarobić), jest spora szansa że zestaw z pokrywą i filtrem wewnętrznym znajdziesz za 120 - 150 zł. Drugą opcją są zestawy z wystaw akwarystycznych (ale chwilowo chyba żadnej nie ma w najbliższym czasie), ja po targach w Nadarzynie kupiłem taki zestaw (szkło 60x30x30, belka, grzałka, filtr minikani 80, szafka) za 200 zł (a kolega godzinę później jeszcze wyrwał za 150).
×