Jump to content

ahr

Moderator
 • Content count

  2,214
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  105

ahr last won the day on June 1

ahr had the most liked content!

Community Reputation

384

1 Follower

About ahr

 • Rank
  Ban Master

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa

Recent Profile Visitors

5,714 profile views
 1. Łapkę i wężyk do podmian.
 2. ahr

  Brązwienie Roślin ,

  Ludzie z powodzeniem stosują nawet pałeczki do kwiatów doniczkowych. Idea jest taka, żeby udostępnić nawóz roślinie a nie glonom. Pakujesz tabletki/pałeczki/kulki pod korzenie po prostu.
 3. To już niedługo. Zapowiada się znakomicie.
 4. ahr

  Brązwienie Roślin ,

  A na jakiego tego glona chcesz to carbo dawać? Glonojady bardzo rzadko żywią się glonami. Większości roślin które masz (nurzańce, kryptokoryny) dobrze zrobiłaby większa warstwa podłoża, dodatkowo wzbogacona jakimś nawozem (czy to w tabletkach czy kulkach gliniano-torfowych). Co do samego brązowienia to moim zdaniem albo okrzemki - spowodowane światłem, albo brunatnice i tutaj przyczyn doszukiwałbym się w parametrach wody. Możesz dokładniej opisać oświetlenie, bo przynajmniej barwę światła ma dla mnie podejrzaną?
 5. ahr

  Parametry wody dla Neocardin

  Garść szyszek do akwa 25l to dobry przepis na herbatę. Dodawaj po 1-2 szt i czekaj kilka dni obserwując co się dzieje.
 6. ahr

  Takie rybki i akwarium.

  Ja bym na Twoim miejscu zaczął od poczytania o podstawach zakładania i funkcjonowania akwarium. Bo moim zdaniem dołożenie obsady do tego co widać na zdjęciu grozi tylko katastrofą i regularnymi wizytami w sklepie celem dokupowania nowych rybek, bo stare zdychają.
 7. ahr

  Podłoże pod Aquascaping

  Spam / dubel / zabronione treści / do kosza.
 8. ahr

  [37L] Oświetlenie

  Tak wygląda szkło 50x30x30 z Aquael leddy tube 6W plant. Wystarczy tylko dobrać rośliny mniej wymagające pod względem światła i być cierpliwym. Rośliny na początku potrzebują trochę czasu, żeby wystartować. Mogą gnić, zwłaszcza jak są z upraw nadwodnych, mogą marnieć, bo transportują minerały w rozwój systemu korzeniowego kosztem liści.
 9. ahr

  [37L] Oświetlenie

  Odkręcasz śrubki, zdejmujesz przeźroczystą osłonę, demontujesz świetlówkę kompaktową. W sklepie kupujesz dwa mocowania świetlówki T8 (najlepiej plastikowe, to nie zardzewieje) i na przykład retro-fit Aquaela 8W (może być wersja Plant), albo jakiś inny moduł ledowy w szklanej rurze jakich pełno na alle. W pokrywie masz miejsca na wkręcenie śrub i zamocowanie uchwytów, w nie wpinasz rurę ledową i już. Wbrew pozorom 12 godzin świecenia w akwarium to dość sporo, zazwyczaj wystarcza około 10 godzin świecenia.
 10. ahr

  FILTR PAT MINI

  Nie są to części niezbędne do funkcjonowania tego filtra. Z reguły wystarcza odpowiednie poruszanie tafli wody przy użyciu końcówki 13, ale może się zdarzyć, że mieszkańcy akwarium wymagać będą mocniej napowietrzonej wody, wtedy warto zastosować zwężkę. Idą upały, w wyższej temperaturze rozpuszczalność tlenu jest mniejsza, wtedy też warto zastosować "bąbelki". Warto jednak w tym filtrze wymienić gąbkę na większą przy użyciu np. podwójnej końcówki nr 10. Przy większej gąbce ten filtr jest w stanie obsłużyć nawet większe zbiorniki.
 11. ahr

  Lekko zielona woda

  Spam / dubel / zabronione treści / do kosza.
 12. ahr

  240 l - stres u rybek

  Spam / dubel / zabronione treści / do kosza.
 13. ahr

  pielęgnacja roślin

  Pytanie podstawowe brzmi: jakie rośliny? Jak nie zmodernizujesz bardzo oświetlenia (nawiasem mówiąc ja bym wywalił ten cały układ T8, zamiast niego jakiś retrofit od Aquaela 8-16W) to warto pójść w wolnorosnące, epifity - a wtedy z nawożeniem też nie ma potrzeby szaleć. Jeśli nie użyjesz wody z filtra ro, to zazwyczaj kranówka przy podmianach zapewnia pewne minimum nawożenia.
 14. Wodę masz z własnego ujęcia? Pewnie ta bliżej nieokreślona zawartość różnych minerałów sprowadza glony. Tym razem może być podobnie niestety. Tego kokosa to owiń jakimś mchem, anubiasem, a najlepiej schowaj z tyłu tyłu.
 15. ahr

  Problem z roślinkami.

  Skoro chcesz trawnik to zacznij od przesunięcia tej świetlówki do przodu. Co prawda to tylko 6cm, niby nic (dla pewności spytaj żonę ;)), ale niech świeci na trawnik a nie na te biedne żabienice i kryptokorynę. twarda woda, to i mikro pewnie ma w sobie wystarczającą ilość dla tej masy roślinnej i jej tempa wzrostu. Podanie mikro najprawdopodobniej zapewni Ci wątpliwą przyjemność poznania zielenic. Jak podłączysz grzałkę to moczarka zacznie ginąć, nadmiary DOC i znowu ryzyko glonów. Spiesz się powoli. Obserwuj. Czytaj. Zastanów się trzy razy, potem się prześpij i jeszcze raz zastanów. Nie stawiaj sobie za wzór akwariów z konkursów.
×