Jump to content

ahr

Moderator
 • Content count

  2,239
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  105

ahr last won the day on June 1

ahr had the most liked content!

Community Reputation

384

1 Follower

About ahr

 • Rank
  Ban Master

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa

Recent Profile Visitors

7,548 profile views
 1. Zmiany, zmiany, zmiany...
 2. ahr

  Restart 95 l.

  Podmieniaj, to jakaś bzdura z tym wybijaniem bakterii. Przy restarcie zdecydowanie warto pilnować podmian, żeby dać czas roślinom na start, ograniczyć karmienie (żeby dać czas bakteriom na rozwój). Akwarystyka wcale nie jest skomplikowana. Wystarczy jej sobie nie komplikować. :D
 3. Cenowo porównywalnie, może trochę drożej. Zaworek potrzebny jest żeby puszczał powietrze w stronę akwarium a nie pozwalał się cofnąć wodzie w stronę pompki.
 4. Pompka jak pompka, najważniejsze żeby cicha była. Ta jest chyba jedną z lepszych (cichszych), świetnie sobie radzą też pompki Eheima - wysoka kultura pracy. Najważniejsze jest użycie zaworka przeciwzwrotnego, żeby nie zassała wody, albo nie spłynęła do niej jak będzie wyłączona, a pompa będzie stała poniżej lustra wody.
 5. ahr

  Czy to była na pewno ospa ?

  Pamiętaj, że albo lekarstwo, albo temperatura. I napowietrzanie intensywne.
 6. Oddaj ryby do sklepu, a w tym słoiku ogórków zakiś albo cukierków sobie nasyp. Za chwilę będziesz miał trupy.
 7. ahr

  Rybki masowo zdychają

  Tak na przyszłość polecam poradnik dr Marty Mierzeńskiej dotyczący kwarantanny, aklimatyzacji i tzw. "mieszania biologii". W tej chwili możesz wspomóc trochę ryby stosując preparat wzmacniający typu Zoolek Aquasan Immuno lub Kordon Prevent Ich, raczej nie zaszkodzą, a może pomogą.
 8. Bierze się belkę, patrzy czy ładnie świeci i czy rośliny rosną. Nie zawraca sobie głowy liczeniem, akwarium to nie statek kosmiczny. Aquaelem może ładniej doświetlisz zbiornik rozsuwając belki i boki (bo są dłuższe). Chihiros będzie miał tę przewagę, że wysterujesz moc światła w zależności od potrzeb, a dokładając jakiś sterownik zrobisz świty/zmierzchy, czy inne burze. No i cenowo wychodzi lepiej. Nawet ze sterownikiem i dodatkowymi nóżkami.
 9. Udało się opanować sytuację? Na pierwotniaki i zielenice najskuteczniejsza metoda to wata do filtra i czas. Jesteś zadowolony ze swojego akwarium? 1. Skąd bierzesz wodę, że masz takie dziwne parametry? 2. Jesteś przekonany, że dokładnie usunąłeś wszystkie truchła ślimacze z podłoża? Wszystkie te środki trujące sprowadzają się do problemu rozkładających się szczątków, z którymi sobie biologia nie radzi. Jedyna i skuteczna metoda to helenki. 3. Podłoże nie dość że dyskusyjnej urody to jak na uprawę roślin jest go zdecydowanie za ubogo. Moim zdaniem w takich zbiornikach mało obsługowych najlepiej sprawdza się piach. Pod niego ewentualnie jakieś kapsułki, kulki gliniano-torfowe albo pałeczki nawozowe punktowo pod rośliny. Dolewanie różnej maści chemii to też dyskusyjny sposób, czas jest najważniejszy. Przy restartach warto użyć rogatka w dużej ilości wrzuconego luzem do akwarium, pozwala zapanować nad początkiem cyklu azotowego. No i karmienie, ograniczone do minimum, co dwa, trzy dni, dopóki nie odbuduje się flora bakteryjna.
 10. ahr

  Glony/sinice

  Na tym zdjęciu jedyne sinice to chyba na tej fototapecie z tyłu. Na tym anubiasie to raczej szantrasje. Wyciągnij go do osobnego pojemnika, potraktuj carbo punktowo i spróbuj usunąć mechanicznie co się da.
 11. ahr

  rybki umierają.

  Raczej szkoda kasy. Jak już to nawet pat mini ale z większą gąbką (trzeba dokupić drugi taki koszyczek na który zakładasz gąbkę, albo gotowego u-jeta - z tego co kojarzę to pasuje do tego filtra).
 12. ahr

  rybki umierają.

  W takich sytuacjach, jak i przy wszelkich kryzysowych bąbelki robią dobrą robotę, warto ich używać. Na chwilę obecną możesz zbijać NO2 poprzez podmiany wody, nawet codzienne. Przygotuj wodę wieczorem, na drugi dzień podmiana, 10 - 20 litrów wystarczy. Przygotowanie wody i podmiana w kolejny dzień. Musisz pomóc rybom zanim bakterie nitryfikacyjne namnożą się w ilości zdolnej przerabiać produkty przemiany materii ryb. Oczywiście warto ograniczyć karmienie ryb, raz dziennie albo nawet co drugi dzień. Ogólnie to nie karmisz za dużo? Filtr masz nietęgi, ale obsada nie jest póki co jakaś kosmiczna. Jak akwarium dojrzeje to powinien wystarczyć, główna biologia i tak będzie w podłożu, a ten filterek będzie służył jako mechanik i mieszadło wody.
 13. ahr

  [45l] W stylu nature

  Moim zdaniem możesz spokojnie spróbować. W tym wypadku od tych nieszczęsnych W/L istotniejsza jest wysokość szkła. Ja w akwarium o wysokości 30cm wymęczyłem trawnik z małego heńka przy 3W leda aquaelowego.
 14. Ktoś ten statecznik tam jakoś wsadził. Zazwyczaj przez taką klapkę od góry wklejoną na silikon. Bierzesz nóż i ją podważasz. Chociaż w tym przypadku chyba ten klocek trzeba jakoś rozparcelować.
×