Jump to content

ahr

Moderator
 • Content count

  2,343
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  117

ahr last won the day on May 24

ahr had the most liked content!

Community Reputation

405

1 Follower

About ahr

 • Rank
  Ban Master

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa

Recent Profile Visitors

11,617 profile views
 1. ahr

  Bojownik

  Poprosimy o zdjęcia tej królikarni. Internet to takie miejsce, gdzie można znaleźć cokolwiek, często bardzo odległego od faktów autentycznych (że tak się wyrażę). Z bojownikami to jest tak, że mogą tolerować obecność krewetek, ale lubią też je sobie przekąsić. Problem z łączeniem bojowników i krewetek to też niestety niezgodność temperatur. Krewetki to woda raczej chłodna, bojowniki to ciepła zupa. Małe szybkie ryby, chociażby coś z Boraras spokojnie sobie radzą z bojownikami, które wbrew pozorom nie są specjalnie ruchliwe. Więc jeśli nie pływają w akwarium udekorowanym dwoma badylkami na krzyż, to sobie spokojnie te rybki od bojownika uciekną i się ukryją. A bojki, te hodowlane ze szklanek nie bardzo sobie radzą z pływaniem jednak. Stąd nawet bardzo wskazany minimalny ruch wody, aby nie musiały walczyć z prądem, bo zwyczajnie im serducha nie wytrzymują takiej gimnastyki.
 2. ahr

  montaż filtra RO

  Masz dwa wyjścia, albo zamawiasz zestaw z przyłączem 1/2 cala(takie chyba masz rury) i montujesz to na stałe - masz cały czas dostęp do wody z kranu i dodatkowy zawór do ro. Druga opcja to redukcja nakręcana na ten kran (chyba 3/4 na 1/4 szybkozłączka), np coś takiego: https://allegro.pl/oferta/ci320816fs-john-guest-zlaczka-kurkowa-1-4-x-3-4-9394086253 Masz wysokie ciśnienie w kranie? Bo jak nie to rozważaj zakup zestawu ro z pompą i dwiema membranami, inaczej ilość odpadu Cię wykończy, nie nadążysz opróżniać zbiorników.
 3. ahr

  Bojownik

  Może napisz coś więcej o akwarium i glonach, może będzie łatwiej usunąć przyczynę. ;)
 4. Sprawdź tylko ten keramzyt czy nie miesza w parametrach, często potrafi paskudnie zatwardzać.
 5. ahr

  Czy komoda wytrzyma

  Tak jak Kolega pisze wytrzyma, zwłaszcza, że akwa raczej będzie się opierało o dwie pionowe płyty. Plecy z hdf 3,2mm z reguły są mocno niedoceniane, a to z powodu takich właśnie mebli w paczkach: dzielone na 3 części i przybite 10 gwoździkami. Jak się takie plecy przykręci solidnie wkrętami 3x35 to się robi solidna konstrukcja, nie rozkołysująca się z czasem. Odsuń szafkę i daj kilka wkrętów.
 6. Jeśli skutkowałoby to zwiększeniem ilości podłoża to tak. Ale ja bym nie kombinował. Żwir wystarczy do wydajnej filtracji tlenowej i procesów beztlenowych. Z gąbką bedziesz miał problem jak poprzerastaja ją korzenie itp, z czasem się zbije pod ciężarem żwiru.
 7. Po roku działania akwarium to te 0,5l ceramiki to jest pryszcz. Prawdziwą biologię masz w podłożu. Możesz wymieniać całość. A czy sera czy nawet matrix albo zwykła gąbka to wszystko jedno. Lawy bym się bał, to jednak jakiś smietnik jest.
 8. Tak jak radzi Koleżanka wymień sztuczne na żywe rośliny. Przy tej kosteczce to ustawienie wlotu/wylotu moim zdaniem wystarczy do przyzwoitej cyrkulacji. Te filtry chyba tak mają, że warczą. Nie wiem jak po dłuższym używaniu i zalepieniu wirnika czy robi się ciszej. Masz go dobrze odizolowanego od szafki, żeby nie rezonowała? Jakaś gąbka/mata/ koperta bąbelkowa pod spód, węże żeby nie dotykały szafki bezpośrednio itp. Ostrożnie z karmieniem ryb, rób to po trochę i niekoniecznie codziennie. Daj biologii szansę na rozwinięcie się, tydzień, dwa i będzie dobrze. Miej w pogotowiu wodę na podmianę jakby co.
 9. Teraz pływają neonki i pandy. I badyl w piwnicy znalazłem z pierwszej 112.
 10. Po pięciu miesiącach wygląda tak: Akwarium oświetla pierwsza seria ledów Aquaela w postaci modułu Leddy 500 o porażającej mocy 9W (sterowanym S2Pro), miesiąc temu dołożyłem leddy tube 8W ale załącza się tylko na 4 godzinki.
 11. ahr

  Rodzaj skła

  1. Nie ma potrzeby, raczej nie opuszczają akwarium 2. Jak masz możliwość to bierz opti 3. Niektórzy twierdzą, że jest bardziej miękkie, ale ciężko powiedzieć. Jak trafisz ziarno piasku pod czyścik magnetyczny to i tak porysujesz. Kwestia umiejętnego i delikatnego traktowania przy czyszczeniu.
 12. A jak u Ciebie z parametrami wody? 1. Filtr to owszem nadaje się do bojownikarium, ale bez wielu towarzyszy. To takie mieszadełko do wody, na tyle słabe, że bojki w spokoju sobie pływają bez walki z prądem. Ale max to chyba 40cm długości akwarium, przy 60 może być zupełnie za słaby, zwłaszcza, że chcesz większą obsadę. 2. Na podłoże poleciłbym Ci piasek z kulkami g-t. To dobre podłoże na początek. 3. Rośliny tak jak Kolega przede mną polecił: kryptokoryny (na 2-3 plan, plus ewentualnie parva na "trawniczek"), korzeń obsadzony mikrozorium czy anubiasem i jakimiś mchami. 4. Raczej bym nie celował w nic z ryb które wybrałeś. Jak kirysy to raczej poszedłbym w pandy, stadko z 10-12 szt. Ławicę jakichś drobniejszych ryb, tak żeby łatwo uciekały przed bojkiem a nie stawały do walki. Wspomniane razbory byłyby niezłym wyborem, ewentualnie coś z boraras, ale to już potrzeba by dopasować parametry wody.
 13. ahr

  Zmiana podłoża

  No raczej. https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=2751 Poczytaj sobie, tam masz różne testy i opinie.
 14. Teoretycznie może, ale to co podają Twoje wodociągi to nie jest jeszcze jakiś kosmos. Pytanie ile masz w akwarium. Pewnie inne rzeczy też mogą mieć wpływ. Możemy wróżyć z kuli, możesz też spróbować opisać akwarium zgodnie ze schematem podpiętym w dziale z chorobami.
×