Skocz do zawartości

ahr

Moderator
 • Zawartość

  2183
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  102

Ostatnia wygrana ahr w dniu 21 Listopad

Użytkownicy przyznają ahr punkty reputacji!

Reputacja

381

O ahr

 • Tytuł
  Ban Master

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa

Ostatnie wizyty

3252 wyświetleń profilu
 1. ahr

  jarzeniówki w 112l

  Taka barwa to raczej nie jest polecana do roślin. Samej mocy jest sporo jak na takie szkło.
 2. ahr

  [12l] Neoheterandria Elegans

  To dokładasz drugie 100 i powoli można myśleć o jakiejś CA.
 3. ahr

  [60l] A.Borelli

  Niepotrzebnie się tyle szafki marnowało.
 4. ahr

  Płeć ramirezek

  To chyba dobrze. Daj to co przez sito przeleci, nie to co zostanie. Frakcję pylistą zgubisz przy płukaniu. Jak wsypiesz go przez butelkę to nawet bałaganu nie narobisz.
 5. ahr

  Płeć ramirezek

  Wszystko wskazuje raczej na dwie samiczki.
 6. ahr

  Jak usunąć zaschnięte glony z akwarium?

  Namoczyć i zeskrobać jakąś plastikową kartą.
 7. ahr

  Co to za glony i jak z nimi walczyć.

  Jakieś takie mam nieodparte wrażenie, że może mieć to jakiś związek. Sinice wytępiłem dopiero chemicleanem, i powoli zaczyna mi szkło dochodzić do siebie. Ale nie wyglądało to dobrze.
 8. ahr

  Co to za glony i jak z nimi walczyć.

  To jest chyba brunatnica. U mnie występuje w komplecie z sinicą, dokładnie w ten sam sposób atakuje kryptokoryny. Żeby było śmieszniej tylko w jednym akwa. Masz obsadę w tym akwa? Jakiego piachu użyłeś, przypadkiem nie Sobex?
 9. ahr

  Katastrofa w akwarium

  Taki pokarm zalegający z reguły pleśnieje. Następnym razem zostaw przygotowane porcje. I też tylko jedną na tydzień, wystarczy. Tydzień przed wyjazdem karm normalnie, potem podmianka i możesz jechać - akwa sobie poradzi lepiej samo niż z przypadkowymi opiekunami. A akwarium możesz odkazić nadmanganianem potasu, ale to raczej zbyteczne w tym przypadku.
 10. ahr

  Częściowy restart 160l

  Te obejmy są zazwyczaj na tyle mocne, że powinny utrzymać je obok siebie (nie jedna pod drugą). A poza tym te moduły mają IP 68, mogą być nawet pod wodą. Dołóż tylko drugi programator czasowy, tak żebyś mogła zapalać ledy niezależnie od świetlówek - stopniowo zwiększając czas dodatkowego oświetlenia. No chyba że użyjesz jednej spalonej świetlówki. Może ograniczenie karmienia rozwiąże problem tego NO2.
 11. ahr

  Częściowy restart 160l

  Mogą nie chcieć działać pojedynczo, prawdopodobnie jest tak, że działają albo obie albo wcale. Ale możesz użyć dwustronnych obejm i zamontować leda do jednej ze świetlówek. https://allegro.pl/uchwyt-lacznik-t5-t8-stal-nierdzewna-i7093161904.h Wszystko do użycia. Masz niskie KH więc z potasem tak delikatnie, może być potrzeba podania dodatkowo Mg. Wygląda jak przekarmienie. O ile podwyższony fosfor czy azot nie jest wielką tragedią, to wykrywalne NO2 może świadczyć o jakimś zachwianiu biologii. Nie robiłaś nic co mogłoby zdestabilizować akwa? Płukanie filtra? Jakieś leki? Zbadaj kranówkę. Często latem, przy niskich poziomach wód parametry trochę się zmieniają. Ale i tak fajne, dają spore możliwości jeśli chodzi o obsadę bez potrzeby zmiękczania.
 12. ahr

  Częściowy restart 160l

  1. Ziemię warto przykryć warstwą piasku 2-3 cm, dopiero na to podłoże "właściwe" - dalej piasek albo żwir (ja polecam piasek, nic się wtedy nie syfi pomiędzy żwirem, śmieci łatwo zebrać z powierzchni podczas podmiany wody). Warstwa piasku skutecznie izoluje warstwę ziemi od słupa wody. Przy sporej warstwie podłoża nawet bocje nie powinny się do ziemi dokopywać. 3. Świetlówki T8 na statecznikach magnetycznych (tych ciężkich, buczących i grzejących się) dość szybko się wypalają, stąd pojawiające się zalecenie wymiany przynajmniej co roku. Stateczniki elektroniczne dość łagodniej się z nimi obchodzą, wtedy można wymieniać rzadziej. Mocniejszej świetlówki nie kupisz w takim rozmiarze. Wymiana na T5 wiąże się z wymianą statecznika i oprawek. Leddy Retro fit Aquaela mają takie plastikowe uchwyty którymi montuje się je w miejscu obecnych świetlówek. To moim zdaniem najłatwiejsze rozwiązanie. Ewentualnie dokupienie dodatkowej świetlówki montowanej na obejmach do tej świetlówki co masz w pokrywie. 4. Nic im nie będzie. 5. Z odrobiną czegoś w podłożu przy niewielkim oświetleniu zazwyczaj wystarcza to co dostarczamy z kranówą przy podmianach. Czasami trochę potasu trzeba dodać lub magnezu. Tym czerwonym warto wetknąć jakąś tabletkę żelazową pod korzenie, działa to lepiej niż podawanie żelaza do słupa wody (to często kończy się zielonym pyłem na szybach).
 13. ahr

  Częściowy restart 160l

  A jesteś przekonana, że aktywne podłoże jest Ci do czegokolwiek potrzebne? Osobiście nie stosowałem, ale z tego co się orientuję to one też wymagają specjalnej obsługi - woda ro, mineralizatory, kontrola parametrów, pochłanianie fosforu, dodatkowe nawożenia. Na kranówce szybko tracą swoje właściwości. Może zamiast tego użyć ziemi ogrodowej? Taniej, a efekt podobny. Znajdziesz tutaj na forum temat jak to ugryźć: Tak naprawdę doba w zupełności wystarczy, tyle aby temperaturę pokojową osiągnęła. Aż tyle nie chlorują teraz, żeby to musiało się tyle czasu utleniać. T8 to jednak mało wydajna technologia. Jaki wiek tych świetlówek? Jeśli dodatkowo statecznik magnetyczny to raczej warto się zastanowić nad wymianą na coś lepszego. Koszt wymiany świetlówek plus odbłyśniki to już połowa jednej belki led. Sprzedaj manado, dołóż trochę (to co zaoszczędzisz na ziemi zamiast podłoża aktywnego) i sukcesywnie wymieniaj. Są osoby, które chwalą lampy led robione z pasków w tubie, np.: https://allegro.pl/swietlowka-led-lampa-akwarium-8520-70cm-slim-i-i7350748917.html. Ja polecam produkty Aquaela. Z podmian bym nie rezygnował, normalnie raz w tygodniu. Ograniczyłbym tylko trochę karmienie, w pierwszym tygodniu ze 3 dni głodówki, w drugim 2, w trzecim już normalnie jedna głodówka. Bardzo często wystarczy te rośliny odpowiednio posadzić. Czyli sadzimy te wymagające więcej światła tam, gdzie to światło jest. Taki już urok tych pokryw, że pozostają po bokach strefy niedoświetlone. Posadź tam te nie wymagające dużo światła, kryptokoryny, hygrophile, korzeń obsadzony anubiasami czy mikrozorium. Niech stanowią zielone tło dla tych które będą w centrum. I może lepiej odpuścić trawnik z marislei a zamiast niej użyć trochę większej echinodorus magdalensis. Tak, żeby nie przekombinować i nie rozczarować się. Bo nie sztuką jest dokładać CO2, nawozy.
 14. ahr

  Częściowy restart 160l

  Tylko manado nie jest aktywnym podłożem. To wypalana glinka, jałowa jak żwir. Dlatego polecają go w połączeniu z JBL AquaBasis, który jest z kolei substratem. Przed użyciem manado dokładnie przeczytaj instrukcję użycia, z tego co pamiętam wymaga przepłukania gorącą wodą, inaczej strasznie syfi (pyli) i pływa.
 15. ahr

  Belka akwarium 140L

  Użytkownicy chwalą te belki. Nawet w wysokich szkłach.
×