Jump to content

ahr

Moderator
 • Content count

  2,245
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  106

ahr last won the day on January 14

ahr had the most liked content!

Community Reputation

386

1 Follower

About ahr

 • Rank
  Ban Master

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa

Recent Profile Visitors

8,242 profile views
 1. Dużo dłuższe podróże wytrzymują. Worek foliowy, 1/3 wody, 2/3 powietrza. W 40 minut nic im się nie powinno stać.
 2. ahr

  Identyfikacja tego glona

  Używasz mineralizatorów? Bo twardości spore jak na ro.
 3. ahr

  Ktoś coś???

  Nie dość, że naciągnęła Cię na te sztuczne kwiatki to jeszcze wynalazki z azjatyckich ferm sprzedała. Co prawda taka jej rola, żeby zarobić, ale do sklepu trzeba chodzić przygotowanym, żeby się nie dać naciągnąć. Poczytaj o cyklu azotowym i prowadzeniu akwarium bo za chwilkę będziesz miała kłopoty.
 4. ahr

  Ktoś coś???

  Jakieś mutanty zrobione z molinezji. Serio podobają Ci się takie nienaturalnie pokrzywione rybki?
 5. ahr

  Obsada pierwszego akwarium 160l

  Nie wiem gdzie znalazłaś ten kalkulator, ale mi pokazał jakieś głupoty. Zdecydowanie nie polecam.
 6. Podawanie CO2 w akwarium z pyszczakami żeby anubiasy szybciej rosły. Normalnie masakra jakaś. Przy tej wysokości słupa wody to raczej bez szans na trawniki bez użycia porządnych lamp. Aby anubiasy rosły na korzeniach nie koniecznie przy dnie to powinna wystarczyć zwykła belka od Aquaela nawet, jak masz je na dnie to niewiele da takie światło (w sieci bez problemu znajdziesz informacje o przenikaniu światła przez wodę). W wyższym budżecie to lampy Fluvala (PLANT) albo Juwela, z regulacjami, ustawieniami barw, świtami i zmierzchami. Porządna lampa na power ledach wyjdzie niewiele taniej (pod warunkiem, że sam ją polutujesz i poskładasz).
 7. Zmiany, zmiany, zmiany...
 8. ahr

  Restart 95 l.

  Podmieniaj, to jakaś bzdura z tym wybijaniem bakterii. Przy restarcie zdecydowanie warto pilnować podmian, żeby dać czas roślinom na start, ograniczyć karmienie (żeby dać czas bakteriom na rozwój). Akwarystyka wcale nie jest skomplikowana. Wystarczy jej sobie nie komplikować. :D
 9. Cenowo porównywalnie, może trochę drożej. Zaworek potrzebny jest żeby puszczał powietrze w stronę akwarium a nie pozwalał się cofnąć wodzie w stronę pompki.
 10. Pompka jak pompka, najważniejsze żeby cicha była. Ta jest chyba jedną z lepszych (cichszych), świetnie sobie radzą też pompki Eheima - wysoka kultura pracy. Najważniejsze jest użycie zaworka przeciwzwrotnego, żeby nie zassała wody, albo nie spłynęła do niej jak będzie wyłączona, a pompa będzie stała poniżej lustra wody.
 11. ahr

  Czy to była na pewno ospa ?

  Pamiętaj, że albo lekarstwo, albo temperatura. I napowietrzanie intensywne.
 12. Oddaj ryby do sklepu, a w tym słoiku ogórków zakiś albo cukierków sobie nasyp. Za chwilę będziesz miał trupy.
 13. ahr

  Rybki masowo zdychają

  Tak na przyszłość polecam poradnik dr Marty Mierzeńskiej dotyczący kwarantanny, aklimatyzacji i tzw. "mieszania biologii". W tej chwili możesz wspomóc trochę ryby stosując preparat wzmacniający typu Zoolek Aquasan Immuno lub Kordon Prevent Ich, raczej nie zaszkodzą, a może pomogą.
 14. Bierze się belkę, patrzy czy ładnie świeci i czy rośliny rosną. Nie zawraca sobie głowy liczeniem, akwarium to nie statek kosmiczny. Aquaelem może ładniej doświetlisz zbiornik rozsuwając belki i boki (bo są dłuższe). Chihiros będzie miał tę przewagę, że wysterujesz moc światła w zależności od potrzeb, a dokładając jakiś sterownik zrobisz świty/zmierzchy, czy inne burze. No i cenowo wychodzi lepiej. Nawet ze sterownikiem i dodatkowymi nóżkami.
 15. Udało się opanować sytuację? Na pierwotniaki i zielenice najskuteczniejsza metoda to wata do filtra i czas. Jesteś zadowolony ze swojego akwarium? 1. Skąd bierzesz wodę, że masz takie dziwne parametry? 2. Jesteś przekonany, że dokładnie usunąłeś wszystkie truchła ślimacze z podłoża? Wszystkie te środki trujące sprowadzają się do problemu rozkładających się szczątków, z którymi sobie biologia nie radzi. Jedyna i skuteczna metoda to helenki. 3. Podłoże nie dość że dyskusyjnej urody to jak na uprawę roślin jest go zdecydowanie za ubogo. Moim zdaniem w takich zbiornikach mało obsługowych najlepiej sprawdza się piach. Pod niego ewentualnie jakieś kapsułki, kulki gliniano-torfowe albo pałeczki nawozowe punktowo pod rośliny. Dolewanie różnej maści chemii to też dyskusyjny sposób, czas jest najważniejszy. Przy restartach warto użyć rogatka w dużej ilości wrzuconego luzem do akwarium, pozwala zapanować nad początkiem cyklu azotowego. No i karmienie, ograniczone do minimum, co dwa, trzy dni, dopóki nie odbuduje się flora bakteryjna.
×