Jump to content

ahr

Moderator
 • Content count

  2,266
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  108

ahr last won the day on April 6

ahr had the most liked content!

Community Reputation

391

1 Follower

About ahr

 • Rank
  Ban Master

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa

Recent Profile Visitors

9,130 profile views
 1. Świetlówka może być, jak pasuje do lampy. Podłoża daj tyle, żeby rośliny było w czym posadzić, czyli ze 4-5cm z przodu, z tyłu trochę więcej. BW to Black Water - czarne wody, zawierające dużo garbników. Bufor to w skrócie KH, im wyższe tym trudniej zbić pH. Trawnik może być.
 2. Substraty z reguły raczej mikro dostarczają, dodatkowo służą za bufor pochłaniający właśnie makro. Niektóre chłoną fosfor jak gąbka. Moim zdaniem szkoda żebyś kupił zestaw z mikro, raczej makro, potas i ewentualnie carbo. Mikro dostarczysz dodatkowo z kranówką i karmieniem. Dawkowanie nawozów delikatnie od 1 psiknięcia dziennie. Wiadra raczej około 10l miałem na myśli.
 3. ahr

  Zakładanie 112L

  Jak nie RO, to ewentualnie jeszcze kationit wodorowy (kwaśny) albo kwas (chyba solny) ale to mniej przyjemne w zabawie. Powinieneś znaleźć jak przygotowywać wodę z użyciem kationitu.
 4. Nie. Po prostu szybko straci swoje właściwości. Dokładnie tyle co na żwirze czy piachu. Tyle ile potrzeba. tripartita sp. japan, pozostałe będą za duże do tego zbiornika. Szyszkami twardości nie zbijesz. Jak ją wrzucisz do miękkiej wody to wtedy zakwasi trochę wodę, ale przy dużym buforze to niewiele da. Zresztą nie wiem czy jesteś gotowy na BW. Chociaż w sumie to mogłoby być pierwsze BW na Amazonii. Na takim podłożu i z takim oświetleniem spokojnie sobie trawnik poradzi. Możesz sadzić. Na przód możesz poszukać czegoś w okolicach 6500K, trochę przełamie kolor.
 5. Powinien dać radę, ewentualnie Eheim 400, ten już ma dwa wyjścia i sporo mocy. Zależy co chcesz osiągnąć. Pomyśl raczej o podwieszeniu go w szafce, brzęczyk to jednak brzęczyk, jak będzie wisiał na jakieś gumie to zawsze mniej będzie szafka wpadała w rezonans.
 6. Koleżanka tak się skupia na różnej maści przeliczeniach, że gubi chyba sens ich wykonywania. Księgowa z zawodu, czy po prostu nerwica natręctw? Rośliny nie mają w tej chwili co jeść, więc jak wsadzisz ich jeszcze trochę to nie będą miały tym bardziej. Masz jakiś nawóz makroelementowy? Ewentualnie odrobinę saletry potasowej, tak na samiutkim czubku łyżeczki. Podmiany jak najbardziej, coś tam dołożysz w wodzie kranowej mikroelementów czy nawet odrobinę makro. Podmień 2-3 wiadra, to dobry przelicznik. Pomyśl o jakimś sposobie zmiękczenia wody, bo bardzo ograniczy to możliwości obsady. Chwilowo możesz dodać odrobinę octu (2-5ml dziennie), to trochę (niewiele) wpłynie na twardość, a z drugiej strony dostarczy odrobinę węgla roślinom.
 7. To posadź je w miejscu gdzie masz tego światła najwięcej, czyli na środku. Rogatek, tak jak pisze Kolega, może pływać luzem, jak masz możliwość dostać większą ilość tej rośliny to dobrze byłoby to zrobić, rogatek bardzo fajnie pomaga "wystartować" zbiorniki, bo łakomy jest na wszelkie związki w wodzie. Przesuń te korzonki trochę w tył, rośliny posadź centralnie pod lampą, będzie im łatwiej. Posiadasz jakieś informacje odnośnie parametrów wody? Jak często robisz podmiany i w jakiej ilości? Moim zdaniem są niewystarczające, sądząc po zmętnieniu. Do filtra możesz dołożyć samych gąbek albo jakieś złoże biologiczne (typu ceramika),
 8. Więcej o gatunkach inwazyjnych znajdziecie na: https://www.facebook.com/LowcaObcych/posts/206625164096564?__tn__=K-R http://www.kumakshrimp.pl/ias/#pomacea
 9. Nie samym oświetleniem rośliny żyją. Jeśli masz problemy z rozwojem anubiasa posadzonego centralnie pod świetlówką, to jej zmiana wiele nie pomoże bo ewidentnie są braki w minerałach. Brak też pomysłu chyba jak ma to akwarium wyglądać. Moim zdaniem warto rozważyć wymianę podłoża, na jakieś bardziej przydatne roślinom. Dodatkowo rośliny dobrać z puli tych mniej łakomych na oświetlenie. Czyli np. z tyłu ściana z nurzańca maskująca filtr (trochę chyba za słaby), centralnie korzeń obsadzony anubiasem lub mikrozorium, otoczony jakimiś niskimi kryptokorynami.
 10. ahr

  Zakwit Wody

  Może zacznij od dokładnego opisu akwarium według załączonego schematu, będzie prościej. Bo tak to piszesz o akwarium roślinnym a masz 3 zdychające badylki, do tego oświetlenia mnóstwo więc nie ma się co dziwić że i nie wygląda to najlepiej. Woda wygląda na dość jałową, zaraz się okaże, że filtrujesz ją przez kationit sodowy stąd niskie twardości itp itd.
 11. Czyli prawie wszystko wiesz czego nie popsuć. Takie małe akwarium wymaga uwagi i systematyczności, bo łatwo w nim zachwiać równowagę. Do tego obsada dobrana z głową i będzie dobrze. Za zestawami rozejrzyj się na portalach ogłoszeniowych, często ludzie pozbywają się nieudanych inwestycji, za rozsądne pieniądze można dostać już ulepszone zestawy producenckie. Standardową 54 powinieneś znaleźć już za 100-150zł.
 12. ahr

  Zakładanie 112L

  Mleczna to ona nie jest, raczej żółta od ziemi. Ja bym podmieniał w dużych ilościach. Nawet 95%, czyli wszystko.
 13. ahr

  Zakładanie 112L

  Samo mieszanie kontynentów nie jest jakimś wielkim przestępstwem, ważniejsze byłoby dobranie ryb względem parametrów wody jakich potrzebują. Jak u Ciebie z parametrami? Co do mlecznej wody, to spróbuj to odfiltrować wkładając watę do filtra. Przy dłuższym zakwicie zacząłbym robić podmiany wody. Oświetlenie zależne od roślin jakie wybierzesz, są takie którym zapewne wystarczy ta lampa co masz.
 14. ahr

  Smierć gupików

  Kwarantanna i aklimatyzacja zrobiona?
 15. Wyglądają na jakiś piaskowiec. Chyba nie powinny. Bardziej podejrzewałbym filtrowanie wody. Ewentualnie bazalt, bo to zło wcielone.
×