Skocz do zawartości

Ortografia i gramatyka - zasady


mei
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Powiem tak;

mam 24 lata, zdaną maturę (i to dobrze) studiowałem prawo(humanistyczny kierunek jakby nie patrzeć) - rzuciłem i jest mi z tym dobrze, teraz jestem w trakcie robienia szkoły optycznej, przeczytałem mnóstwo książek, jestem laureatem ogólnopolskiego konkursu na prace z literatury, a mimo to żadne z wielu zajęć "resocjalizacyjnych" na które uczęszczałem w celu "wyleczenia" z dysleksji nie pomogły...

 

i teraz mając już troszkę większy życiowy exp niż dzieciak z podstawówki popostwu przykro mi się robi jak czytam hasła "debil"; "kretyn" "leń" itp

 

sami tak często polecacie szukać info najpierw w googlach więc zróbcie to sami zanim zaczniecie pisać takie rzeczy

 

ps.

dodajcie proszę was wszyscy inteligentni, ZDROWI i mądrzy - skoro jesteście takimi geniuszami powiedzcie czym się na co dzień zajmujecie skoro innych spychanie do OHP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • Odpowiedzi 88
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Trot-a ja cię po części rozumiem.Co prawda nie mam tego kłopotu,choć czasem za szybko coś napiszę i nie zobaczę błędu,ale mój kolega-wygrał nie jeden konkurs historyczny,ale ma poważny kłopot z pisownią.To jest niezależne od niego.Po prostu robi błędy ortograficzne i myli litery nie dla tego że nie umie pisać czy ma gdzieś Polskę-jest prawdziwym patriotą,ale to nie jest od niego zależne.Trening w pisaniu i wymowie robi też swoje,lecz nie pomoże w 100 %,więc trzeba być wyrozumiałym,chociażby przez kulturę osobistą.A do cuśik zamiast coś,czy zyd a nie Żyd można się przyzwyczaić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując główny wątek tematu chciałbym poruszyć problem jednego z najczęściej powielanych błędów, pisowni post scriptum. Dozwolone są jedynie dwie formy zapisu PS, bądź P.S., po czym stawiamy dwukropek. Treść rozpoczynamy wielką literą.

 

Dobrze:

PS: Zdanie...

P.S.: Zdanie...

 

Źle:

Ps zdanie ...

ps. zdanie ...

ps: zdanie ...

itp.

 

Stopniowo będę kolejne tego typu posty dopisywał. Mam nadzieję, że ktokolwiek cokolwiek z tego wyniesie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dobrze a co z tymi co mają zagraniczne komputery?W moim przypadku za to dostalem ostrzeżenie uważam że niesłusznie Atreyu.Gdybym mógl to bym pisał poprawnie to co pisalem te błędy nie robilem ich z lenistwa czy zlośliwości ale z powodów technicznych .Bo akurat ortografia jest moją silną stroną ale,czy niemożność ustawienia polskiego ma mnie dyskwalifikować?Chyba lepiej pomóc pisać albo zapytać w czy jest problem jak zrobił Ahaed dla mnie efekty widzicie sami, a nie od razu dawać ostrzerzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze a co z tymi co mają zagraniczne komputery?W moim przypadku za to dostalem ostrzeżenie uważam że niesłusznie Atreyu.Gdybym mógl to bym pisał poprawnie to co pisalem te błędy nie robilem ich z lenistwa czy zlośliwości ale z powodów technicznych .Bo akurat ortografia jest moją silną stroną ale,czy niemożność ustawienia polskiego ma mnie dyskwalifikować?Chyba lepiej pomóc pisać albo zapytać w czy jest problem jak zrobił Ahaed dla mnie efekty widzicie sami, a nie od razu dawać ostrzerzenie.

Zagraniczny komputer [lub raczej system] czy to angielski, rosyjski czy chiński ma język polski i można na nim pisać polskie znaki..

Problem ogranicza się tylko i wyłącznie do tego że większość o tym nie wie/nie umie tego przestawić.

Już chyba kilkunastu osobom udowodniłem że jednak "da się". ;)

Miałem nawet zrobić temat z dokładnym opisem zmiany języka, miałem już nawet zrzuty ekranu krok po kroku... ale padnięcie dysku ostudziło moje zamiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nauczyciel, nauczycielem, ale są przeglądarki (z których i tak pewnie korzystacie) które podkreślają wyrazy napisane z błędem tylko nie chce się wam potem każdego wyrazu poprawić.

Też mam dysortografie. I co z tego. Korzystam z darów techniki i nawet jak maile piszę to najpierw w wordzie a potem wrzucam do outlooka.

Więc jeżeli się chce to można.

 

A najbardziej mnie denerwują Ci co piszą tematy bez polskich znaków. Ludzie, skoro się logujecie to znaczy że przeczytaliście regulamin. Stosujcie się do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abrakadabra! Poniżej zamieszczam zaklęcia leczące walenie byków!

Należy je czytać w skupieniu i ciszy aż nie zadziałają!

 

Literę ż piszemy, gdy: a) następują wymiany głoskowe:

ż — g nadproże — próg, książka — księga, uważny — uwaga

ż — dz księża — księdza, mosiężny — mosiądzu

ż — h drużynowy — druh, Sapieżyna — Sapieha

ż — z zamrażarka — mrozu, mażę — mazać, włażę — włazu

ż — ź zagrożenie — groźny, duży — duzi, wożą — wozić

ż — s boży — boski, mężny — męski, węższy — wąski, książę — księstwo;

b) występuje ona po literach r, l, ł: drżenie, rżeć, ulżyć, łże;

c) wchodzi w skład partykuły -że lub tworzy partykułę -ż, np. niemalże, skończże, weźże, jakże, takoż, jakiż;

d) występuje po literze n w wyrazach zapożyczonych, np. aranżacja, branżowy, rewanżysta;

e) występuje w następujących wyrazach rodzimych i w formacjach od nich pochodnych: gżegżółka, mżawka, piegża.

Ponieważ litera ż występuje w wielu wyrazach zarówno rodzimych, jak i obcych, wątpliwości co do ich pisowni należy rozstrzygać za pomocą słownika.

 

Kiedy piszemy "u" a kiedy "ó"

 

"ó" piszemy w tedy gdy wymienia sie na "o,e,a"

 

np.: kółko - koło

piórko - pierze

skrót - skracać

 

"ó" piszemy w zakończeniach rzeczowników typu - ów, -ówna, -ówka

 

Np.: Rzeszów, kryjówka, główna

 

Wyjątki: skuwka, zasuwka

 

Kilkadziesiąt wyrazów piszemy przez ó mimo braku wymiany na -o, -a, -e, i ich trzeba się nauczyć.

Najpopularniejsze to: jaskółka, góra, żółw itp.

 

"u" piszemy: w większości polskich wyrazów

 

- na końcu wyrazów: pomału, do teatru, panu

- na początku wyrazu, choć są wyjątki - ósmy, ów, ówczesny, ówdzie.

- w zakończeniach rzeczowników typu -unek, unka, -ura, -usz, -us (opatrunek, kultura, piegus, kapelusz),

oraz w końcówkach typu –uję, -ujący (maluję, kupujący) – „uje się nie kreskuje”

- gdy nie działa żadna zasada dotycząca pisowni ó

 

He he, wiem że trudno w to uwierzyć, ale w Google to znalazłem.

 

A za brak polskich czcionek kasacja postu i warn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze miałem problemy z ortografią i pisownią i chyba jest tak nadal choc się staram kontrolowac i pewne reguły znam, niestety mam problem z " c "z kreską mam wszystkie inne tak jak ś, ż, ź, ó, ł, ale " c " z kreską nie mam :( pytałem kolegi informatyka co to może byc i stwierdził że po prostu jest jakiś błąd przy wgrywaniu systemu. Niestety nie bedę formatował komputera, więc prosze o wyrozumiałośc przy moich postach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

skoro już tak się czepiamy, to i przyczepmy się do 'władz'. Tyle się mówi interpunkcji i ortografii, tak się tego pilnuje a tu co?

Dołączona grafika

Nie istnieje taka odmiana jak 'akwarii', tylko akwariów, a po 'nr' nie stawia się kropek. Nie chciałem urazić autora powyższego tekstu, z góry przepraszam jeśli cię uraziłem. Może czasem się zastanowimy zanim zwrócimy uwagę?

 

Zdania zaczynamy pisząc duże literki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie straszne, MASAKRA!!! aż się nie da tego czytać, przez te dwa karygodne błędy nie zrozumiałem w ogóle co autor miał na myśli, to on sprzedaje korzenie czy kokosy??? bo nie wiem czy mam kupić korzeń NR..................... pincet do zFoiH akwariumUF.

 

 

Jednym słowem, pojechałeś Emb dzisiaj śledzę każdy twój post i jak postawisz gdzieś źle przecinek to cie pojadę jak burą ...

 

Oczywiście też nie miałem zamiaru nikogo urazić swoją wypowiedzią. Po prostu lubię się czepiać a już na pewno nie będę śledził niczyich postów. Pozdrawiam

 

Przepraszam za wszystkie błędy wszelkiego rodzaju w mojej wypowiedzi. Nie ók ze mnie i muszem frucić do szkouy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli i mis się coś przydarzy,popełnić jakiś błąd ,to nie jest rzeczą złą zwrócenie na nią uwagi.

Ja ostatnio mam bardzo dużo czasu ;) i posprawdzam sobie błędy kolegi ,który tak bardzo przeprasza ,a i tak swoje robi---Zobaczymy co jest grane :D:D:D

Powiem jeszcze ,że każdy ma prawo do pomyłek i my jako modzi nie karzemy od razu ostrzeżeniem tylko zwracamy uwagę na pisownię.Ja gdybym tak dobrze znal Język Polski jak kolega to na polonistykę bym poszedł ,a nie siedział tu na forum :zamieszany:

Pozdrawiam serdecznie i zastanówcie się tak naprawdę czego się czepiacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogrzebcie lepiej w akwariach zamiast szukać u któregoś z modów braku kropki w wypowiedzi itp.

Błędy, które my popełniamy są kroplą w morzu tego co widać na forum.

Ot i mądre słowa powiedział.

Jeśli to się komuś nie podoba,to możemy baczniej się przyglądać pisowni i może surowsze kary stosować. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej, co się stało. Jak trzeba się przylepić to się przylepiacie, a jak zwykły szary user się doczepi to nagonka ;) Nie chodzę i nie szukam błędów u modów, wisi mi to, a że teraz mi się nudzi to postanowiłem ponarzekać, nie wolno mi? :D

 

PS Zdarza się, że się i o przecinek doczepiacie, więc nie wiem o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To ja morz dorzucę swoje 3 grosze ;)

Sam jestem dyslektykiem i robię błędy ale:

 

1) Jeśli ktoś robi błędy to niech tak jak ja zainstaluje mozillę i problem z głowy ;)

2) U mnie również nie da się pisać litery ć ale są na to sposoby, można wyłączyć CCC używając programu process explorer, można pisac wszędzie literę c a potem popoprawiać podkreślone wyrazy w mozilli (ja tak robię) albo spróbować magicznej metody którą ktoś już w tym temacie opisał

 

Mnie osobiście błędy ortograficzne w wypowiedziach nie przeszkadzają (oczywiście w "przeciętnych" ilościach), bardziej rażące jest to że czasami wypowiedzi jakie widuję są kompletnie pozbawione jakiegokolwiek sensu, są jak zlepek przypadkowych słów. Na szczęście rzadko kiedy widuję takie posty tu na forum (zapewne dzięki pracy moderatorów ;) ) ale np. w komentarzach pod artykułami na stronie superakwarium około 3/4 postów to zwyczajny bełkot ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Administrator

"Trochę" pojechałeś z tymi analfabetami. :roll:

Jak tego nie wkleję, to mam rozumieć, że jestem analfabetą? :roll:

Trudno, jakoś się z tym pogodzę :roll:

A tak przy okazji, to czerwona czcionkę ma zastrzeżoną zarząd forum. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • Administrator

Znalazłem dzisiaj na innym forum (nie związanym z akwarystyką) ciekawy post:

 

Czy Szanowna Moderacja, Jej Wysokość Administracja i Najświetniejsza Redakcja byłyby tak łaskawe dostrzec problem braku poszanowania Ojczystej Mowy w wypowiedziach uczestników forum? Czytając wypowiedzi zamieszczane na forum mam nieustające wrażenie, iż dane jest mi obcować głównie z dyslektykami, osobami dotkniętymi przez dysgrafię lub wręcz z analfabetami. Nic mi nie wiadomo o tym aby audio....pl było forum kierowanym dla osób jakimś stopniu niepełnosprawności intelektualnej. Może zatem, wzorem jakże chwalonego tutaj forum elekt....pl, udałoby się wprowadzić jakieś mechanizmy pozwalające skorygować istniejący stan rzeczy?

 

Źródło: http://www.audio....pl/nasza-piekna-polska-mowa.html

Copyright © Audio....pl

Z innych for, na jakich przebywam, mam powklejać podobne tematy?

Jak widać poprawna pisownia jest wymagana wszędzie i drażni to także użytkowników a nie tylko moderację! O dziwo.

Więc jak ktoś dostanie kiedyś ostrzeżenie za pisownię, to proszę nie podnosić lamentu z tego powodu.

Niestety muszę to napisać: a jak się nie podoba, to są inne fora. Polecam znane forum np:o pielęgniczkach. Gdzie wylatuje się czasem po jednym napisanym błędnie i beznadziejnie poście. Bardzo ciekawe też jest forum o roślinkach akwariowych, gdzie nikt nie słucha o braku pl znaków itp. Od razu przyznawane jest kolejne ostrzeżenie za głupie tłumaczenia. Podawać inne fora akwarystyczne? Jakiegokolwiek bym nie podał, to wszędzie wymagają poprawnej pisowni. A jak się nie podoba to do widzenia.

 

Ostatnio mnie nie było kilka dni na forum. Jak przejrzałem kilka pierwszych lepszych postów z brzegu. Do tego otrzymałem kilka wypowiedzi moderatorów nad treścią i pisownią tematów. To popieram w 100% zdanie jakie zostało zacytowane na górze mojego posta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...