Skocz do zawartości

Ortografia i gramatyka - zasady


mei
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym, że coraz więcej użytkowników ma wyraźne problemy z językiem polskim, to proponuję wrzucać tutaj zasady pisowni i ortografii. Oczywiście wiele z Was zasłania się dysortografią ale tak szczerze, to nie nazywajmy zwykłego lenistwa w ten sposób! Prawdziwą dysortografię ma może 0,1% forumowiczów, reszta po prostu ma pisownię w 4 literach :roll:

 

Co mnie najbardziej drażni:

 

Większość ma problem z końcówkami Ą i OM. Z roku na rok jest gorzej...

 

Słabe światło szkodzi (komu? czemu?, liczba mnoga) roślinOM :!:

Rotala jest (kim? czym?, liczba pojedyncza) roślinĄ :!:

 

Czy to tak trudno zapamiętać :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Może gramatycznym orłem nie jestem, ale większości przypadków wystarczałoby mieć firefoxa i znać jako tako język polski [widziałem ostatnio zdania tak złożone że za nic nie można było zrozumieć o co chodzi].

 

Eh...a niektórym wystarczy że dopiszą sobie do sygnaturki "nie mam polskich znaków" albo "nie mam dużych liter" - jak to robi sporo osób :roll::roll::roll::roll: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja dorzucę co mnie denerwuje:

 

- często piszecie małymi literami, rozpoczynając zdania

- nie stosujecie przecinków np. przed wyrazami: że, albo, ponieważ, jeżeli, i, o, w, we, z, ze, inaczej, tudzież, jest itp.

Czasami nie stosując tych przecinków, czy też kropek zdanie traci sens i trudno je odczytać.

- pisze se, zamiast sobie.

 

Błędami ortograficznymi jest pisanie "u" zamiast "ó", lub "ż" zamiast "rz"

Może podam kilka definicji:

Zazwyczaj po spółgłoskach m.in. b, d, g, h, ch, k, p, t, z piszemy "rz"

Prawie wszystkie słowa z "rz", odmieniają się na wyrazy zamiast z "rz" z "r" np. drzewo, bo drewno

Słowa z "ó", odmieniają się na "o" np. rów, bo rowy. Wyrazy zakończone na "ów", zawsze mają "ó" w tej sylabie np. Kraków, brak (czego?, kogo?) rowów.

Zasada "uje" się nie kreskuje, czyli wyrazy zakończone na sylabę "uje" mają "u" otwarte np. brakuje, montuje.

 

Ps. Są to podstawowe zasady, ale warto je przypomnieć, bo niektórzy tego nie przestrzegają. Postaram się jeszcze coś przygotować. Mei przydałoby się coś tak wykombinować żeby ten temat nie poszedł na marne, bo wiesz my tu napiszemy trylogię o tym, a dzieci neo nadal będą pisać głupoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna zasada

 

Oto kilka słów/zwrotów, z którymi są problemy:

 

Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać...

 

 

 

 

 

 

Jest taka choroba jak dysortografia. Np. jucha robi celowo błędy i nikt się nie czepia, według mnie za takie coś trzeba było by się wziąć.

Łukasz, ja też czasem celowo robię błędy ale to doskonale widać, czy to specjalnie (dla żartu/ironii) czy nie. Wiem, że jest takie coś jak dysortografia, napisałam o tym powyżej. Ale nie wmówisz mi, że nagle 80% Polaków ma dysortografię :roll:

 

 

Może gramatycznym orłem nie jestem, ale większości przypadków wystarczałoby mieć firefoxa i znać jako tako język polski [widziałem ostatnio zdania tak złożone że za nic nie można było zrozumieć o co chodzi].

 

Eh...a niektórym wystarczy że dopiszą sobie do sygnaturki "nie mam polskich znaków" albo "nie mam dużych liter" - jak to robi sporo osób :roll::roll::roll::roll: .

Firefox niestety na końcówki Ą/OM nie poradzi a mnie takie błędy rażą niemiłosiernie... Ale na większość typowych byków taki firefox w zupełności wystarczy.

 

 

ps. Proszę nie robić zbędnego OT w tym temacie. To nie ma być wolna dyskusja ale podawanie zasad pisowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ch piszemy, gdy wymienia się w innych formach tego samego wyrazu lub w innych wyrazach na: sz

 

np.:

 

mucha - muszka,

wydmuchać - wydmuszka,

trochę - troszkę,

 

Ch piszemy po literze s np.: schab, schody, wschód.

 

Ch piszemy na końcu wyrazów, np.: na drogach, orzech, zuch.

 

Wyjątki: druh, Boh (nazwa rzeki).

 

H piszemy, gdy wymienia się w innych formach tego samego wyrazu lub w innych wyrazach na: g, ż, z, dz,

 

np.:

 

wahać się - waga,

druh - drużyna,

błahy - błazen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...- często piszecie małymi literami, rozpoczynając zdania

- nie stosujecie przecinków np. przed wyrazami: że, albo, ponieważ, jeżeli, i, o, w, we, z, ze, inaczej, tudzież, jest itp...

Nie stawia się przecinka przed "i" , "w" , "we", "z" , "ze" , "tudzież" , "o" , "jest" , "inaczej" - to są łączniki zdań. Przed łącznikami nie stawia się przecinków.

 

Ale na pewno stawia się przecinek

przed:

a, ale, lecz, jednak, jednakże, zaś, wszakże, owszem, natomiast, tylko, tylko że, jedynie, przecież, raczej, tymczasem, za to, więc, dlatego, toteż, to, zatem, wobec tego, skutkiem tego, wskutek tego, czyli, to jest, to znaczy, innymi słowy,

 

po:

ach, hej, halo, o, ho, oj.

 

Nie stawiamy przecinka po:

albo, ani, bądź, czy, i, lub, niż, oraz, tudzież + te co podawał "GostiMati"

 

 

Ja dodam łatwy do zapamiętania wierszyk, dzięki któremu nie będziecie robić błędów na "rz".

 

Prosi babka Tadka daj kawałek gnatka chleba jeszcze więcej."

 

Po pierwszych literach tego wierszyka pisze się rz. Oczywiście nie dotyczy wyjątków typu pszczoła, pszenica...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Eh...a niektórym wystarczy że dopiszą sobie do sygnaturki "nie mam polskich znaków" albo "nie mam dużych liter" - jak to robi sporo osób.

Z tym "nie mam dużych liter" to już oczywiste kpiny bo nie znam klawiatury bądź systemu operacyjnego, który uniemożliwiałby używanie wielkich liter :lol: .

Natomiast jeśli chodzi o "polskie znaki" to część osób nie wie, że można zmienić układ klawiatury, druga część wie, że można ale nie wie jak, natomiast trzeciej części najzwyczajniej się nie chce.

 

Dlatego, aby zapobiec tego typu wymówkom proponuję aby gdzieś przykleić post informujący o sposobie zmiany układu klawiatury na umożliwiający korzystanie z polskich znaków nawet przy innym domyślnym języku systemu.

Może to być na przykład coś podobnego do posta, który umieściłem na innym forum: http://forum.dobreprogramy.pl/polski-uk ... 23848.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, nie ma systemów operacyjnych które nie obsługują polskich znaków ;)

A jak ktoś nie może ich pisać to znaczy po prostu tyle że nie potrafi przełączyć języka klawiatury na polski ;)

Niektórzy też używając na co dzień cudzego komputera boją się że ustawią język na stałe, albo będą musiały co chwilę to przełączać, takim osobom [i tym którzy piszą Y zamiast Z :roll: ] polecam SHIFT+CTRL ;)

 

No i jest jeszcze częsty problem u osób posiadających Radeony z pisaniem literki Ć.

Wystarczy wejść w panel karty [ikonka ATI na pasku koło zegarka] i wyłączyć funkcję "klawisze dostępu", do tego można z edytować skrót do CCC [jedyny jaki jest domyślny] z ALT+C, na np. ALT+G i po problemie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Osobiście nie uznaję problemu z polskimi znakami.

W 1% przypadków mogą to być problemy z oprogramowaniem, itp. W 99% przypadków jest to normalne lenistwo. A podpisy w stylu: nie mam polskich znaków, i mam angielską vistę i tym podobne. Osobiście uważam jako śmiech na sali . I proszę nie pisać potem na PW pytań: dlaczego dostałam/em ostrzeżenie? I tak moderatorzy ulgowo traktują większość wpisów, gdyż literówki się każdemu zdarzają. Ale ewidentne podpisy w profilach świadczą o braku poszanowania innych użytkowników oraz pracy moderatorów.

Żeby potem nie było, że się teraz tylko wymądrzam. Ten post jak i wiele moich innych zostały napisane z laptopa kupionego w Holandii, z holenderską wersją visty . Jako język systemu mam ustawiony angielski. Ś ś Ć ć Ą ą Ę ę Ż ż Ó ó Ń ń Ź ź Można napisać polskie znaki ? Jak widać można. A co najciekawsze, to mogę napisać także wielkie litery: ABCDEFGH............. :roll:

Ciekawe nie ? ;) A podobno jest to niemożliwe :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.grupy.egospodarka.pl/Zreform ... 894,8.html

Oni chcą by wszystkie następne pokolenia miały złamane życie już w pierwszych dniach szkoły, przez ortografię.

Hahaha szczyt wszystkiego :zamieszany: :lol: Kpiny jakieś :lol: Za 5 lat to zaczną się protesty nt. samodzielnego korzystania z WC... Dzieci też będą miały złamane życie, musząc sobie same tyłki podcierać :roll: A jak ktoś z Was poprze tą akcję to uprzedzam, za miło nie będzie miał na tym forum...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grupy.egospodarka.pl "Zreformujmy-ortografie-Dyslektycy-laczcie-sie-bo-mnie-zaszczekaja" ,t,273894,8.html

 

Tak. Niech się łączą, wszyscy najlepiej... Proponuję też aby zrobili sobie jakieś spotkanie, wystarczy wtedy * napalmem i problem solved.

Kiedyś nie było wszelakich dysmózgowi.. Było swojsko brzmiące "jełop" "kretyn" A i było na to lekarstwo.. OHP się zwało. Ukończenie szkoły podstawowej za pomocą łopaty.

 

*cenzura na wyraźne żądanie Pani Moderator Mei która zagroziła mi wprost i bezpośrednio embargiem na pokazywanie baniaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mei, nawet nie wypada komentować tych wytworów zrozpaczonych dzieci, które dostały wielką krechę na klasówce. Uważam, że sprawdziany z ortografii powinny odbywać się przez cały okres nauczania. Szybko zniknąłby problem tzw. dysleksji/ dysortografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wypowiem się jako dysortografik i dyslektyk w jednym, to że ktoś nie zwraca uwagi na błędy nie znaczy że ma dysortografię, większość osób popełniających błędy na forum albo się śpieszy, albo po prostu cierpią na groźną chorobę o nazwie lenistwo!

Wiem że każdy kto ma dysortografię powinien ćwiczyć nad pisownią, zresztą to jest wymagane do badań kontrolnych, które mam co kilka lat, najlepiej niech osoby popełniające liczne błędy ortograficzne zainstalują Mozille Firefox bardzo dobra przeglądarka która wytyka wszystkim ich błędy, sam z niej korzystam i wiem jak potrafi ułatwić życie.

 

Pozdrowienia dla wszystkich moderatorów których krew zalewa podczas rozszyfrowywania i poprawiania niektórych postów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...