Jump to content

Ktoś

Gram, Pomagam - Wspieram WOŚP
 • Content count

  648
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2

About Ktoś

 • Rank
  Gram, Pomagam - Wspieram WOŚP
 • Birthday 12/16/1980
 1. Ups. Ale mi wyszło. Miało być "ślinić" się do szkła. Przepraszam za mój błąd. W porządku, już poprawione. A świnie naprawdę są fajne ; ) / Luna
 2. Kim jest akwarysta - zboczeniec, który lubi ślinić się do szkła. Jakie cechy - silna wola żeby nie pchać łap za często do akwa, oraz szybkie ruchy jak woda się z akwa zacznie wylewać. Czym jest akwarium - jest to ozdoba każdego pomieszczenia w którym się znajduje.
 3. Witam. Pewnie większość z was już ma zdefiniowane komu puszcza 1% ale może niektórzy jeszcze nie. Zwracam się z prośbą o wpisanie w picie danych mojego syna Franka. Parę dni temu skończył 7 lat. 14 marca 2014 dowiedzieliśmy się że ma coś na wątrobie i dostaliśmy skierowanie na dokładne badania do Centrum Zdrowia Dziecka w wawie. Wylądowaliśmymy tam następnego dnia (sobota) na oddziale gastroenterologii i mieliśmy zaplanowany na poniedziałek tomograf i usg. W niedziele lekarzowi się nudziło chyba na dyżurze bo wysłał nas na usg i rtg. W sumie całe szczęście że to zrobił bo dla radiologa 'coś' nie podpasowało. Okazało się że na wyrobie jest guz który wnika do żyły watrobowej która idzie do prawego przedsionka. Szybko na echo i potwierdzenie opisu radiologa. W prawym przedsionku jest twór połączony szypułką z guzem w wątrobie. Następnego dnia tomograf i potwierdzenie badań usg, rtg i echo. Guz na wątrobie o wielkości 11cm a w twór w sercu prawie 4 cm. We wtorek 18 marca okolo 8.30 echo które trwało ponad godzine i było w trakcie robienia chyba 8 lekarzy różnych specjalizacji. Około 10 mieliśmy już rozmowę z kardiochirurgiem na temat operacji ratującej życie jaką przeprowadzi. Także 3 dni po trafieniu do czd Franek ląduje na stole. Ale to dopiero początek jego leczenia. Wynik histopatologii był bardzo szybko. Nowotwór złośliwy mięsak wątroby z wnikiem do serca w ostatnim stopniu zaawansowania. Guz ze względu na umiejscowienie i wielkość jest nie operacyjny. Po tygodniu od operacji pierwsza chemia. Po kilku chemiach stado badań i konsultacji chirurdzy stwierdzili ze biorą go na stół. Po co? Żeby w końcu zająć się guzem w wątrobie. Końcem sierpnia rozmowa z szefem zespołu chirurgów i szykowne Franka do operacji -wycięcie prawego płata wątroby wraz z guzem i troszkę lewego. Operacja się skończyła po 13 h. Wynik histopatologiiczy guz w 100 % martwy. Chemia dalej leci. Od operacji jest 6 a od początku leczenia dostał ich już 13 a to jeszcze nie koniec. Ostatnio się dowiedzieliśmy że jeszcze minimum rok jeżdżenia na chemię - około 300 km w jedną stronę. Koszty ponoszone są znaczne. Paliwo, suplementy diety, leki, środki opatrunkowe do obsługi dojścia centralnego oraz szereg pozostałych rzeczy o których człowiek nie pamięta a wykłada kase. Zaskurniaki szybko topnieja dlatego was proszę o pomoc. Przekazcie 1 % na Franka. Fundacja 'Nasze Dzieci' Franciszek Staranowicz KRS 0000249753 Nr konta 76 1240 1109 1111 0010 1163 7630 Z góry bardzo dziękuję za pomoc. Leszek A tutaj filmik Franka
 4. Przepraszam, że mnie tak dawno nie było a ja ten temat zacząłem. Z tego co wszyscy wiemy i jest powatrzane wszędzie welon to rodzina karpiowate i powinno się trzymać w chłodnych wodach, ale ostatnio słyszałem jakiś reportaż że jednak w ciepłych wodach karpiom jest lepiej. Rosną do większych rozmiarów i podchodzą więcej razy do tarla. Co do genetyki, pokoleń i parametrów. Tak naprawdę to w ciągu roku z wf możesz zrobić f3 a przy gupikach to jeszcze więcej. Także w ciągu lat kilku możesz mieć zupełnie inną genetykę od wyjściowej. Na studiach rolniczych tego uczą wlasnie na genetyce
 5. Ok, tylko czy mówisz przy okazji o przejściu wszystkich etapów aklimatyzacji ryb? Czy standard, 30 min na wyrównanie temperatury i do akwa. A potem podmianami 20% na ro co tydzień. Czy to jest ta aklimatyzacja?
 6. Pley, my tez kiedyś żyliśmy na drzewach jedliśmy paluchami. I co. Jakoś się przystosowaliśmy. Czy teraz jak byśmy wrócili na drzewo to byłoby lepiej? Pley, ty zawsze sprawdzasz, ok tylko twoje gatunki są na tyle specyficzne, że nie kupisz ich w każdym sklepie. Są one od kilku pokoleń trzymane we właściwych tym gatunkom warunkach. A ryby dostępne ogólnie w sklepach? O czymś takim mogą tylko pomarzyć i to kilka f wstecz. W tym momencie jak będziesz chciał zrobić warunki naturalne dla biotopu może się okazać że rybom nie polepszy warunków a pogorszysz.
 7. Herezji? Pley, taka sama herezja jak lanie nieodstanej wody do akwa. Albo kombinowania przy parametrach wody. Ulepszanie ich. Najpierw sprawdź w jakich parametrach trzymał te ryby hodowca bo sprzedawca I tak miał w kranówce.
 8. Przepraszam że tu o to pytam ale lekkiej wiązanie do tematu jest. Krzysiek, wytłumacz mi "To ryby z BW, więc przydało by im się nawet lekkie zabarwienie wody (kwasy humusowe)..." Rozumiem że jak by miał wf, no f1 do f3, ale nie przy fxx które są sprzedawane w polskich sklepach a rodzice ich od kilku pokoleń mieszkają w czysto ukierunkowanej wodzie. Dla tych ryb to wsio jedno czy woda jest zabarwiona czy nie. Także zabarwienie wody ma sens przy rybach dobrych genetycznie anie tych które są w masowej sprzedaży lub przy robieniu biotopu. Z Waszej wymiany zdań wywiązała się ciekawa dyskusja, zatem utworzyłam dla niej osobny temat. / Luna
 9. Masz racje. Masz duży problem z filtrem. Masz go o wiele za małego. Jak byś miał tam tylko rośliny to ok. By wystarczył. Ale że chcesz mieć jeszcze ryby, to wybacz ale musisz go wymienić. Cykl azotowy mógł się zamknąć ale po wpuszczeniu ryb biologia została ostro zachwiana i masz teraz skutki. Co do filtrów, jeżeli chcesz z aquaela to osobiście bym polecał min unimaxa 150 a jeszcze lepiej 250. W tedy długo nie będziesz musiał się martwić o czyszczenie kubła.
 10. Osobiście - wolę wszystkie filtry mieć na zewnątrz. Fakt, hamburg nie bezie tak szpecił, ale jak byś chciał umieścić fan1 do hamburga to byś stracił około 10cm z długości akwa. Chyba że byś robił jakiegoś łamańca.
 11. Pley, nie uważasz że 60l nie jest za małe na hamburga? Jak by nie kombinować, trochę zabierze miejsca w akwa.
 12. Ktoś

  Aquael Minikani 120

  Z tego co mówi chłopak z aquaela to 120 max do 80l.
 13. Ktoś

  filtr do kostki 30l aquaela

  Unimax to nawet jak na mnie to przegięcie Pewnie stanie na fzn myśląc o nano. Kto wie.
 14. Jak w temacie. Jaki filtr do shrpia 30l aquaela. Kaskada fzn czy coś z kubła?
 15. Ktoś

  Malawi Dziwnie Się Zachowują

  Widzę że wszystkie najważniejsze informacje zawarłeś w tym jednym zdaniu. To ja odpowiem też jednym. Za małe akwarium na jakiekolwiek ryby z jeziora malawi.
×