Skocz do zawartości

Czy SA to forum akwarystyczne?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy to jest forum akwarystyczne, czy olimpiada języka polskiego?

 

Ostatnio mam wątpliwości. Jestem zirytowana czepialstwem moderatorki aniji277. Jeśli już szukasz wszystkich błędów językowych to szukaj ich u wszystkich osób, zacznij może od siebie?

Zdarza mi się zacząć zdanie z małej litery.I wielu innym osobom. Tobie też. Przy okazji pamiętaj, że konstrukcja z dużej/wielkiej litery jest rusycyzmem, a poprawną konstrukcją jest dużą/wielką literą lub od dużej/wielkiej litery. To też zasada poprawnej polszczyzny.

 

Nie widziałam jeszcze forum gdzie tak pilnuje się czystości językowej. Szkoda że niemiłe uwagi ograniczą mój udział w tym forum ale teraz już pięć razy się zastanowię zanim cokolwiek napiszę. Pewnie moje porady są niewiele warte i forum na tym nie straci ale nie chce mi się nikomu doradzać jak zaraz moderator mi coś wynajdzie. W sumie opcja czytania zajmie mi więcej czasu...

 

Aż się spociłam sprawdzając wszystkie błędy. Czekam teraz na kamieniowanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi o to żeby patrzeć na swoje błędy i żeby łatwiej było czytać twoje posty posty. Dlatego każą robić > . , i pisać dużą literą itp.

Dostajesz kilka razy ostrzeżenie jak się nie dostosujesz kilka/kilkanaście razy to dostajesz bana i tyle , proste i logiczne :D

I na każdym PORZĄDNYM forum parzą na błędy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firewoman jak Ci się nie podoba to w czym masz problem? Zawsze możesz zmienić forum.

Jakoś inni mogą się dostosować ,a Ty masz oczywiście wielkie pretensje. Ostrzeżenia nie dostałaś tylko pouczenie.

 

Jeżeli nie potraficie zaczynać zdania od wielkiej litery to się lepiej nauczcie.

Na każdym porządnym forum dbają o ortografię.

Jesteś dorosłą kobietą, a masz z tym problem ? Ja rozumiem dzieci, ale dorosłych ?

 

Co do błędów: logujesz się przez mozzile i już wiesz gdzie robisz byki. ( akurat tego u Ciebie nie widziałam i nie o tym pisalam)

 

Czy tak ciężko jest nacisnąć shift ? I po co robić zbędną awanturę ?

 

Przypominam, że logując się na forum SA akceptujecie regulamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczuję komuś kto dał mi ostrzeżenie za brak poczucia humoru. To naprawdę dołujące.

Napisałem konkretnie tu viewtopic.php?f=99&t=16781&st=0&sk=t&sd=a w wątku co według mnie jest dużo istotniejsze dla działania tego forum. Podaję jeszcze raz tą informację: "Poprzez to edytowanie w moich tematach z reguły zanikały dyskusje (zdaje się, że często nie tylko w moich) spróbuj rozmawiać Pani Moderator poprzez edytowanie :lol: poza tym chyba macie za małe serwery, bo parę linijek robi Wam różnicę zawsze, a jak zapytałem kiedyś po co trzymacie stare bezsensowne tematy tu uzyskałem, że dla przykładu :shock::?::?: jak ktoś się urodził mega tępy to i tak nie pomyśli, że przy sprzedaży rybki podanie miejscowości jest ważnym kryterium etc. :roll:"

Poza tym na żadnym forum nie spotkałem się z tak drażliwą władzą, czy to potrzebne jest do czegoś?

Mnie też irytuję ludzka ignorancja i brak wiedzy, ale nie aż do takiego stopnia, żeby nękać ludzi przy każdej możliwej okazji.

Polecam nie rozumiejącym o czym piszę prześledzenia działań użytkownika Atreju, który robi więcej niż musi i się nie skarży nigdy jak WY biedni zatroskani. Co do Waszej wiedzy i fachowości nie mam zastrzeżeń i chętnie się uczę od Was czego się da za co dziękuję Wam jak i innym użytkownikom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majaluki nie do nas należy serwer więc o tym pisz z adminem.

Użytkownik Atreyu nie popełnia błędów gram. oraz ort. i potrafi dostosować się do regulaminu.

 

REGULAMIN - Czytałeś ? Zaakceptowałeś ? To się dostosuj.

 

 

Poza tym na żadnym forum nie spotkałem się z tak drażliwą władzą, czy to potrzebne jest do czegoś?

To chyba nie byłeś na wielu forach. Tutaj i tak jest spokojnie. Dostajecie informację, aby poprawić dany post czy temat, a na innych kasowane są odrazu i posty i tematy.

 

Odpowiedź na Twoje pytanie brzmi - tak.

Jakbyśmy nic nie robili to ciekawe kto by miał pretensje o to, że forum jest jednym wielkim śmietnikiem i nie da się go czytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

viewtopic.php?f=43&t=16794 - tu Adrian Dziki pokazuje kolejny aspekt sprawy, pewnie nie jasno i znów odwrócisz kota ogonem. Czytałaś Konstytucję RP? Dostosowałaś się? Dziewczyno ochłoń, uzależnienie od forum to nie to samo co aktywne w nim uczestniczenie. Co Ty mi chcesz udowodnić?

 

"Majaluki nie do nas należy serwer więc o tym pisz z adminem." - to właśnie jest Twój przejaw inicjatywy?

Skąd wiesz na ilu forach byłem i próbujesz zakładać, że na nie wielu? - jest to w regulaminie, osądzanie bez dowodów?

Wyraźnie napisałem, że doceniam Wasz wkład zwłaszcza merytoryczny w dyskusje różnego typu.

Jakby było tak jak piszesz tu - "Dostajecie informację, aby poprawić dany post czy temat, a na innych kasowane są odrazu i posty i tematy." - to nie było by za wiele forum w Polsce i na świecie IMO.

 

Lepsze może być wrogiem dobrego - to chyba próbował Ci powiedzieć ten kto założył ten temat.

Rozumiem, że może być problem z EGO jak w wielu wypadkach, gdy jest się wielką indywidualnością, ale tak jak pisałem wiedza wiedzą ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahahahaha

 

Uzależnienie od forum ? No chyba żartujesz. Skąd Ty możesz wiedzieć od czego ja jestem uzależniona? :zamieszany:

Tak na marginesie to może Ty ochłoń ? Tak ciężko było dostosować się ? Dorosły facet, a jak dzidzia z przedszkola się zachowuje.

Tupnij nogą ze dwa razy to Ci przejdzie ;)

 

Tak się składa, że na początku byłam zalogowana na innym forum i jak to prawie każdy nie przeczytałam długiego regulaminu i po napisaniu 2 -3 postów (niezgodnych z ich reg. dostałam na Skrzynkę PW reg., a posty zostały usunięte) i co ? i się moment nauczyłam jak pisać i co pisać.

 

Tutaj można co do niektórych pisać po 100 razy, dawać ostrzeżenia, a i tak mają to w nosie.

 

Stąd nerwy ... z jednej strony to nawet rozumiem shaniqę ... bo ile można ...

No właśnie ile można ?

 

"Majaluki nie do nas należy serwer więc o tym pisz z adminem." - to właśnie jest Twój przejaw inicjatywy?

Przepraszam bardzo, a co ja mogę zrobić w sprawie serwera :zamieszany:

 

 

Porównujesz Konstytucję RP do regulaminu SA ? :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównujesz Konstytucję RP do regulaminu SA ? :zamieszany:

anija277 a czemu nie porównać. Jeden i drugi jest regulaminem, tylko na inną skalę.

Pamiętaj, jeżeli chcesz poprawiać cudze błędy to powinnaś sama być nieskazitelna. Jak widać, każdemu, nie do końca się to udaję.

 

... akurat tego u Ciebie nie widziałam i nie o tym pisalam...

. (czy tak ciężko jest wcisnąć Alt?)

 

Rozumiem, że oczywiste naruszenia ortografii i interpunkcji powinny być "niszczone", bo to wpływa na wygląd forum, ale bez jaj. Pamiętaj, że tutaj każdy piszę na szybkiego. Dość często zdarzają się literówki. Moim skromnym zdaniem, powinno się wziąć lekko na wstrzymanie, ale to jest tylko moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czepiam się o interpunkcję i o literówki :roll:

 

Pani Firewoman poczuła się urażona tym, że zwróciłam jej uwagę 3 razy o to, by rozpoczynała zdanie z WIELKIEJ litery.

Pan Majaluki również.

 

Możecie pisać co chcecie, żale, pretensje - nie zmienię zdania co do DUŻEJ litery i koniec.

 

Jesteście dorośli i proszę się dostosować :D

Dajcie przykład nowym użytkownikom, bo potem narzekacie na dzieci neo i raportujecie posty :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarza mi się zacząć zdanie z małej litery.I wielu innym osobom. Tobie też. Przy okazji pamiętaj, że konstrukcja z dużej/wielkiej litery jest rusycyzmem, a poprawną konstrukcją jest dużą/wielką literą lub od dużej/wielkiej litery. To też zasada poprawnej polszczyzny.

Nom. troszkę się wkopałaś, ale do rzeczy... :arrow:

 

Nie widziałam jeszcze forum gdzie tak pilnuje się czystości językowej. Szkoda że niemiłe uwagi ograniczą mój udział w tym forum ale teraz już pięć razy się zastanowię zanim cokolwiek napiszę. Pewnie moje porady są niewiele warte i forum na tym nie straci ale nie chce mi się nikomu doradzać jak zaraz moderator mi coś wynajdzie. W sumie opcja czytania zajmie mi więcej czasu...

Zmusi to nie tylko Ciebie do napisania kolejnego postu. Mnóstwo postów, które na forum się zapisuje to spam i OT. Często z nawałnicą ortów. Wybacz, ale dbałość językową wymaga się od wszystkich, a to że Ania gdzieś nie poprawiła komuś błędu i/lub nie zwróciła uwagi, wynika tylko z niedopatrzenia, albo z braku czasu lub z czego innego [,które może zdarzyć się każdemu, jesteśmy w końcu tylko ludźmi]. Tak czy inaczej, wymaga się tego od wszystkich. I niech nie czuje się nikt urażony i dotknięty tym, że się mu błąd raz na jakiś czas wytknie.

 

Przejmujesz się?

Z czymś trzeba walczyć. Czemuby nie z moderacją?

 

pozdro :mrgreen:

Przykład niepotrzebnego postu z wielką ilością błędów.

P.S.: http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629503

 

Współczuję komuś kto dał mi ostrzeżenie za brak poczucia humoru. To naprawdę dołujące.

Napisałem konkretnie tu viewtopic.php?f=99&t=16781&st=0&sk=t&sd=a w wątku co według mnie jest dużo istotniejsze dla działania tego forum. Podaję jeszcze raz tą informację: "Poprzez to edytowanie w moich tematach z reguły zanikały dyskusje (zdaje się, że często nie tylko w moich) spróbuj rozmawiać Pani Moderator poprzez edytowanie :lol: poza tym chyba macie za małe serwery, bo parę linijek robi Wam różnicę zawsze, a jak zapytałem kiedyś po co trzymacie stare bezsensowne tematy tu uzyskałem, że dla przykładu :shock::?::?: jak ktoś się urodził mega tępy to i tak nie pomyśli, że przy sprzedaży rybki podanie miejscowości jest ważnym kryterium etc. :roll:"

Poza tym na żadnym forum nie spotkałem się z tak drażliwą władzą, czy to potrzebne jest do czegoś?

Mnie też irytuję ludzka ignorancja i brak wiedzy, ale nie aż do takiego stopnia, żeby nękać ludzi przy każdej możliwej okazji.

Polecam nie rozumiejącym o czym piszę prześledzenia działań użytkownika Atreju, który robi więcej niż musi i się nie skarży nigdy jak WY biedni zatroskani. Co do Waszej wiedzy i fachowości nie mam zastrzeżeń i chętnie się uczę od Was czego się da za co dziękuję Wam jak i innym użytkownikom.

Widocznie dyskusje, które prowadziłeś nie wnosiły nic konkretnego do tematu. Podobnie jak post wyżej. Zasada edytowania postów ma za zadanie utrzymanie w porządku forum, nie wyobrażam sobie tego że można by zostawić [choć i takie asy tu przychodzą czasem] 5 postów pod postem (często z ponaglaniem o odpowiedź).

 

Kto został nękany przez któregokolwiek z moderatorów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja dorzucę parę słów, bo nawet zostałem wywołany ..

 

dwie sprawy

 

1.Gramatyka - tu jestem po stronie aniqi i moderatorów, sam nienawidzę błędów ,i nie lubię jak ktoś wali byk za bykiem ... świadczy to o samym piszącym ....ale do jasnej cholery ,jak coś napiszę ,to choć raz przeczytam a nie od razu wysyłam ... no co to jest? forum publiczne ... wymagajmy od siebie minimalnych umiejętności na poziomie drugiej klasy szkoły podstawowej !!! Sprawdzajmy swoje posty i tyle ... nie mówię ,sam nieraz walnę literówkę ... ale ilekroć edytowałem swoje posty ... jak popełnię błąd - to mnie jest wstyd ....

Poziom gramatyczny niektórych piszących nadaje się do wyrzucenia ich z forum ,szczerze ,na innych forach, na których się udzielam (np GSA, channa) już dawno niektórzy byliby zbanowani ... czepiacie się ,że Was upominają, gwarantuję Wam ,na innych forach już by Was nie było (Was - czyli osób stale popełniających błędy ,piszących skrótami, językiem internetowych itd). nigdy nie pozwoliłbym na takie błędy ... nigdy i to moje stanowisko.

Uważam ,że za cierpliwość należy się dziękuję ,a nie pretensje ... wrrrrrrrrrrrrrr

 

 

2.Sprawa głupich odpowiedzi , jak napisałem w przytoczonym wątku ,jak ktoś nie ma ochoty odpisywać to niech nie odpisuje, ilość wątków jest ogromna i nikt od nikogo nie oczekuje odpowiedzi na wszystko ,również od modów ... po to są inni doświadczenie akwaryści ,zdaję sobie sprawę, że nieraz do głosu dochodzą nerwy, bo ludzie są leniwi i tak samo jak nie chce im się sprawdzać swoich postów, to tak samo nie chce im się szukać... LENISTWO !!!

 

Ale jak już biorę się za odpisywanie ,to robię to tak jak mogę najlepiej, a nie na odwal się, albo nie po to ,żeby sobie postów nabić ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również zgadzam się z aniją.

Według mnie każdy Polak powinien pisać zrozumiale i poprawnie w swoim ojczystym języku.

Trzeba trzymać się zasad ujętych w regulaminie i nie ma się co obrażać.

Nie znam Twojego wykształcenia firewoman, ale anija ma racje, jeśli nie znasz j. polskiego to jest dużo podobnych stron internetowych i możesz wybrać którąś z nich, nikt Cię tu na siłę nie trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Wróciłem z zaświatów :twisted:

 

Obawiam się, że ten temat wszystko wyjaśnia: viewtopic.php?f=32&t=15335 .

Prosiłbym uprzejmie wszystkich mniej lub bardziej zainteresowanych tematem o dostosowanie swojej pisowni.

Napisałem to teraz ogólnie. Sam nie raz popełniam błędy i wiem, że literówki itp każdemu się zdarzają. No ale jednak są pewne granice.

 

 

Ps: podoba mi się jak wytykacie moderatorowi, że nie nacisnął "alt" podczas pisania literki "ł" :D . A często sami nie widzicie ile on Waszych błędów poprawia lub nawet je po prostu je zostawia. Abyście sami zobaczyli swoje wpisy. Setki literówek, tysiące brakujących polskich znaków w Waszych wpisach. Ale najważniejsze jest brak literki "ł" w poście moderatora :D

Z jakiej okazji jest ten temat? :D To prima aprilis? :D Czy jakaś inna okazja ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz jeżeli uraziłem wytykając błąd anija, nie było to miłe z mojej strony.

Gdzieś mam papiery że "posiadam" dysleksję, dysgrafię, dysortografię. Lekarz stwierdził że za późno stwierdzili to u mnie i już nie można tego leczyć. Trudno. Obecnie dziękuję że jest coś takiego jak słownik w Mozilli i od razu mi poprawia błędy, ale błędu pisowni z małej literki nie poprawia :( a szkoda.

Rozumiem moderatorów, że "ścigają" ludzi za posty bez logiki/sensu w zdania, ale bez przesadyzmu. Czy rozpoczęcie zdania z małej litery to aż taki grzech?

 

W sumie to co piszę i tak nie ma większego sensu, bo i w tej wypowiedzi na pewno jest sporo błędów stylistycznych, gramatycznych, interpunkcyjnych. W moim języku jest też sporo naleciałości z Litwy (nie tłumaczę się). Każdy ma swoje naleciałości, słowa, wyrażenia.

 

To jest walka z wiatrakami. Ciężko jest nauczyć Polaka mówienia po polsku ( i szczerze mówiąc nie wiem jak tu ma być, czy z dużej czy z małej litery - wybaczcie).

 

PS. Miło ahaed Cię znowu widzieć :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem w polskim głąb! Zawsze miałem z tym językiem problem. Jestem typowo ścisłym umysłem. Ale przecież są komputerowe słowniki, teraz przeglądarki nawet mają je wbudowane i automatycznie podkreślają błędy. Jest to choćby w Operze czy Chrome. Dużo przyjemniej czyta się poprawne gramatycznie i ortograficznie posty.

 

Tak z innej beczki, to mam wrażenie, że pęd za równouprawnieniem i emancypacją spowodował, że wielu kobietom obca jest umiejętność samokrytyki. Po prostu kobiety wolą się w zaparte awanturować, zamiast przyznać się do błędu. Walczycie miłe panie o to, żeby kobieta była równoprawnym człowiekiem, a przecież błądzić jest rzeczą ludzką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

PS. Miło ahaed Cię znowu widzieć :P

Witam ;).

A nawiązując do tematu, to jak spojrzeć na cały ten temat to każdy pięknie, ładnie pisze. Składnie, zgrabnie, gramatycznie :D.

Ze strony zarządu forum, proszę o stosowanie tego we wszystkich swoich postach. Czasami warto napisać krótszy post, ale przejrzysty i czytelny ;). Sami widzicie jak niektóre wypowiedzi na forum wyglądają ;). Stosując się do podstawowych zasad pisowni, posty są naprawdę bardziej "miłe i czytelne" dla oka ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba widzę, że niektórych za przeproszeniem posrało z braku stabilności forum albo z innych przyczyn (może niestrawność? :zamieszany: ). Jesteśmy w Polsce, piszemy tu po polsku i koniec kropka. Zdanie rozpoczynamy z dużej litery i nie ma zmiłuj. Szczerze to rzygać mi się chce, jak czytam kolejne płacze, skargi i wytłumaczenia... Krótko i na temat: Regulamin pkt. 6.1. Ktoś się nie zgadza? To niech poszuka forum, gdzie też mają pisownię w nosie. Są takie fora, tylko pod względem wiedzy akwarystycznej również mają w nosie jej zdobywanie... Nikt z nas nie czepia się przesadnie. Zapraszam Was do przetestowania moderacji na innych forach. Tam nikt by się z Wami nie cackał jak my tutaj.

 

Fire słówko do Ciebie, bo to Ty zaczęłaś. Przejrzałam Twoje posty. Połowę z nich piszesz z małych liter. Więc nie rób zamieszania i nie wciskaj innym kitu, że tylko czasem to się zdarza. A może masz jakiś papier od specjalisty, że masz dys-Shift-cje?? A może Twoja klawiatura nie ma tego klawisza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałam moje posty i faktycznie zaczynam zdanie częściej małą literą niż mi się wydawało. Generalnie mój post był raczej w kontekście "kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem". Tak samo jak zaczynanie zdania małą literą rażą mnie rusycyzmy, błędy stylistyczne. Najbardziej rażą mnie błędy ortograficzne. Jak mamy pisać poprawnie po polsku to wszyscy.

Byłam na wielu forach, niekoniecznie akwarystycznych i nigdzie nie było takiej gorliwości w tępieniu błędów. Owszem przy dużym nasileniu tak ale nie przy małych błędach.

 

Jeśli przeszkadza Wam brak wielkich liter na początku zdania, ok, postaram się poprawić. Ja nie chcę od nikogo nic więcej ponad poprawność ortograficzną i logikę oraz czytelność postów. Bo jakby tak ktoś zaczął analizować każdy post to w 90% postów można coś znaleźć.

 

Anija, mam mówić do Ciebie Pani? Bo już się pogubiłam... Czy ma dla Ciebie jakieś znaczenie czy jestem dorosła, czy jestem dzieckiem? Wątpię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekmh...to nie pierwszy temat na forum z cyklu "moderator mnie bije" ;)

Z doświadczenia powiem że nie ma co się kłócić i żalić że zostaliśmy skrzywdzeni.

Pisanie po polsku [szczególnie gdy używamy przeglądarek ambitniejszych niż IE] trudne nie jest, w każdym razie łatwiejsze niż wytykanie sobie nawzajem błędów. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Witam.

Może ja również coś wniosę do wątku :) Prawda zawsze leży gdzieś pomiędzy, a więc nie ma sensu się sprzeczać.

Jedna strona może bardziej się starać, a druga pomijać drobne sprawy raz na jakiś czas. Trzecia może nie nakręcać konfliktu:) Wysiłek z trzech stron zaowocuje kompromisem. Akwarystyka to miejsce, gdzie kłótnia nie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie chodzi o nic innego tylko o to, że chcę nawinie wierzyć w ludzi, stąd może moja lekka próba mocniejszej rozmowy

nie będę pisał na ilu forach jestem i kim tam jestem, bo po co

mnie chodzi o coś innego: tu ładnie pisze ktoś z dystansu: "Wysiłek z trzech stron zaowocuje kompromisem. Akwarystyka to miejsce, gdzie kłótnia nie pasuje."

zgoda jest Anija?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majaluki a mógłbyś poprawić swoją wypowiedź i użyć tych dużych liter? :roll:

 

 

Ja od siebie powiem tyle. Może faktycznie za ostro wcześniej napisałam, może mnie trochę poniosło.. Ale uwierzcie, po poprawieniu dziennie tego ogromu błędów ort. na forum, to człowiekowi puszczają nerwy... Tym bardziej, jeśli się kogoś upomina kilka razy a ten dalej swoje... Dbałość o pisownię jest również okazaniem szacunku do innych forumowiczów oraz do moderatorów. Mod jednak nie powinien być jedynie sprzątaczką ale również pomagać Wam w sprawach akwarystycznych. Jeśli coś wiem, na czymś się znam, to powinnam się tym dzielić, prawda? Ale bardzo rzadko mam siły to robić, bo większość czasu spędzonego na forum przeznaczam na poprawianie Waszych postów... Może wspólnie to zmienimy? Może wszyscy się postarajmy dla siebie nawzajem? My "zieloni" na serio chcemy dobrze dla forum (dla Was) ale czasem zwyczajnie nie dajecie nam szansy...

 

Może czas zakończyć ten temat i wyciągnąć jakieś wnioski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...