Skocz do zawartości

Bimbrownia. Pytania ogólne, porady, itp.


ahaed
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 778
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Filmik nakręcony wczoraj 15 min po nastawieniu, ale dziś pyka jeszcze szybciej :D a zacier robiłem na oko. Około 50 g drożdży, 2 szklanki cukru i 3/4 wody butelki 1,5l.

Sposób przygotowania:

W letniej wodzie (300 ml) rozpuściłem drożdże i przelałem do butelki. Do drugiej butelki wsypałem cukier i zalałem gorącą wodą. Kilka energicznych ruchów butelką i cukier się rozpuścił całkowicie co jest ważne. Odstawiłem butelkę na balkon żeby ostygło. Kiedy już woda z cukrem była letnia wlałem ją do butelki z drożdżami, dolałem resztę przegotowanej, letniej wody do 3/4 objętości butelki i lekko wymieszałem.

Po 15 min zaczęło wszystko ładnie pracować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo drożdży. Wątpię, aby fermentacja trwała dłużej niż tydzień. Mocno upraszczając to jest u Ciebie trochę ponad litr wody (ok 1100ml), 500g cukru i aż 50g drożdży. Drożdże to grzyby, które do życia potrzebują cukrów prostych. Jeśli jest zbyt mało "pożywienia" to długo nie pociągną. Tak więc trzymał bym się bliżej proporcji tysiąc + czterysta + dziesięć.

 

Na filmie widać, że znaczna część CO2, nie rozpuszcza się w wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić dyfuzor, który rozbija na mniejsze bąble. Nie chodzi mi o "marnotrawstwo" co2, tylko o to, aby gaz miał możliwość rozpuszczenia się w wodzie.

Można pomyśleć też o dzwonie.

 

Więcej drożdży + stosunkowo mało pożywki/cukru = gwałtowniejszy/krótszy proces fermentacji. Wnioski nasuwają się same. I nie jest to kwestia "mojego zdania" a wstrętnej natury tych grzybów. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj też?

 

A co z drożdżami? ;)

 

Widzę, że swą wiedzę czerpiesz z podpisów pod filmikiem. Znalazłem pierwszy lepszy aby zilustrować drobniejsze bąbelki.

O.k. Ty rób jak chcesz, ale to jest temat "ogólny", z którego ludzie czerpią wiedzę. Więc napiszę jedynie, że można lepiej dystrybuować CO2 stosując n.p. dyfuzor ze strzykawki i lipy viewtopic.php?f=40&t=19402

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie z podpisów. Wystarczy spojrzeć co jest w tle, ale nie o to tutaj chodzi. Coś dziś pokombinuje. Teraz CO2 podłączone jest pod filtr wewnętrzny. Wczoraj leciało około 3 godz i padły mi 2 krewetki, a glonojady jakość odratowałem, także rozpuszczalność jest chyba dobra. Na razie muszę zadowolić się tym co mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.k. Nie przypatrywałem się, niemniej chodziło mi o to jak wyżej...

U Ciebie bombluje jak diabli, ale nie o to chodzi.

Dobrze radzę. Zrób zacier z mniejszą ilością drożdży, można też pomyśleć o "spowolnieniu" samego procesu. Można zastosować dodatkowo jakiś prosty "zawór". Na przykład wykorzystując "kroplówkę". Wysokością montażu samego dyfuzora też można regulować ilość rozpuszczanego CO2.

Ja bimbrownię zostawiam 24h. i nic złego się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zrobiłem bimbrownie według wskazówek [1410] i wszystko ok ,w 2 butelce pojawiają się bąbelki oraz jak zanurzę w akwarium wężyk to też, na jakieś 4-5 s bąbelek. I tu stoi kwestia rozpuszczania. Zakładam zwykły kamień bąble nie lecą ,zamawiam na allegro kamień lipowy ,z nadzieją zakładam i też nie lecą. aktualnie próbuje rozpuścić co2 dzięki szklance,ale nie wiem czy coś z tego wyjdzie. Co powiecie na taki dzwon : http://allegro.pl/mhk-filtus-dzwon-do-r ... 98089.html zda on egzamin ? bimbrownia poradzi sobie z czymś takim ? Jeśli nie to jaki jest tani ,skuteczny sposób na rozpuszczenie co2 w akwarium. Byłbym wdzięczny o linki z allegro.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym wężykiem mam tak samo. Kiedy włożę do niego kawałek filtra papierosowego to nic nie leci (a wcześniej leciało). Myślę, że to kwestia szczelności. W momencie kiedy zakładasz kostkę wytwarza się większe ciśnienie w butelce i po prostu się rozszczelnia. Na temat dzwonu mogę powiedzieć Ci tylko tyle, żebyś poszukał opinii o nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co2 podajesz na 2 zbiorniki?

Podaje na jeden skoro 2 otwory ma zakręcone. Ale po co Ci trójnik? Może trójnik jest gdzieś pęknięty? Ja dwa razy kupowałem i po kilku dniach zaczynały pękać.

Dlatego zadałem to pytanie, aby dowiedzieć się jaka jest idea tego trójnika do bimbrowni.

Jeśli trójnik jest Ci niepotrzebny, to go po prostu zlikwiduj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...