Jump to content

przemo-lukas

Użytkownik
 • Content count

  250
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  11

Everything posted by przemo-lukas

 1. przemo-lukas

  Bimbrownia co2 nie działa !

  Na aukcjach możesz zakupić coś takiego. Proste i tanie. http://mebelki.strefa.pl/nowa%20bimbrownia%20i%20soda/P1030060.JPG A tu masz mój sposób: http://forum.superakwarium.pl/topic/32665-moja-bimbrownia/
 2. 1. Mir-1B f/4 + średni pierścień m42. 2. Jak wyżej.
 3. Coś blizszego akwarystom. Woda:
 4. Wszystkiego najlepszego w nowym roku. 1. 2.
 5. Może i mocno odbiegam od tematu, ale w świątecznym klimacie.
 6. 1.Koniczyna. Szkło: vivitar 28 2.Zarodnie mchu płonnika. Szkło Sigma 200/3.5 macro.
 7. Karma dla ptactwa w skali makro. 1 2
 8. W wodociągach znajdziesz informacje o parametrach. Do tego chcecie akwarium roślinne? Jakie macie oświetlenie w akwarium? Dobór obsady to ni tylko woda ale i inne elementy biotopu.
 9. przemo-lukas

  schemat bimbrowni

  Czym bliżej dyfuzor tafli wody, tym mniej gazu rozpuści się w niej. Tak więc i możesz zostawić 24h/dobę.
 10. przemo-lukas

  Belka oświetleniowa problem

  Ja ogólnie nie zależnie czy statecznik jest elektroniczny czy magnetyczny nigdy nie zdecydowałbym się montować go na belce/pokrywie nad lustrem wody: 1, względy bezpieczeństwa 2, dodatkowy ciężar 3, problemy z odprowadzeniem ciepła. Plexi również odradzam. Zamów oprawki bryzgoszczelne do trzonka T8 i po zprawie. Możesz przy okazji zamówić uchwyty do świetlówek.
 11. AquaCase dla rockmana. Wytrzymałość ok. System i cena - nie dyskutuję, każdy robi na ile go stać i jak mu się podoba, więc jeśli uzyskałeś zamieżony efekt - ok. Gartuluję. Niemniej jeśli ja miałbym zrobić akwa dla kapeli rockowej z całą pewnością nie robiłbym tych "boczków". Raczej optiwhite i czyciutko na krawędziach. Jeśli już się upierać, to jedynie pionowa płyta z tyłu wzmocniona na tyle, aby utrzymać pokrywę. Ciekawym pomysłem dla takiej stylistyki byłaby "minirampa" z halogenami HQI. P.s. Ceramikę bym wywalił. Jeśli zajmuje się elektroakustyką, to nie utopię głosników.
 12. Założyciel wątku ma rację. Nawet w ramach jednego forum jest wiele sprzecznych informacji. Zazwyczaj uzytkownicy piszą o nawożeniu solami, jednak są też informacje o gotowych nawozach, lub/i o nawożeniu gotowcami plus ewentualne braki odrębnymi solami. Moim zdaniem - każde akwarium to indywidualny biotop. Niestety trzeba sprawdzic to metodą prób i błędów. Ja na ten przykład nawożę gotowcami (makro, mikro i węgiel plus oddzielny potas). Producentów nie wymienię, bo po pierwsze sam ekeperymentuję, po wtóre nie chcę siać fermentu. Ale czy źle czy dobrze prowadzę akwarium możesz zobaczyć w mojej galerii. Co do biotopów dla kiryska: Tu masz kiryska w naturalnym środowisku. Moim zdaniem powinieneś też poszukać książki Pani Diany Walstad. Może okazać się bardzo pomocna.
 13. przemo-lukas

  Jak nakarmić glonojady

  Ja to widzę w ten sposób. Welon jest bardzo wytrzymałą rybą z rodziny karpiowatych. Sadyści te biedne stworzenia trzymają w kulach po kilka lat wodę wymieniając jak sie "zabrudzi". Wtedy chlust im kranówy. Zbrojniki już tak wytrzymałe nie są. A do czego zmierzam. Parametry z kranówy raczej są stałe i skoro ryby wytrzymały 7 lat, to nic złego im nie powinno się dziać nadal. Ale co jest tu zmienną? Odchody ryb, które ciągle rosną. Moim zdaniem zbyt żadko lub za mało podmieniana jest woda, do tego może być zbyt słaba filtracja. Jeśli jest mało roślin (a w takim "małym" akwarium z takimi gatunkami jest to wielce prawdopodobne) to może gromadzić się nadmiar amoniaku i azotynów. Tym bardziej, że jak padł pierwszy zbrojnik zaczęłaś najgorsze co można było zrobić - "bardziej" dokarmiać ryby. Co bym zrobił: odmulił dno, wymienił znaczną część wody, dosadził roślin i nie przekarmiał ryb. A jeśli można wiedzieć, jaki masz filtr? (Tak wiem, sprzedawca zapewniał, że będzie dobry).
 14. przemo-lukas

  Bimbrownia + spiek ceramiczny

  Zrób z kostki brzozowej. Nie ma co kombinować. I odkładaj na instalację. Butlę, reduktor, zawór precyzyjny i spiek można już kupić do 200zł.
 15. Powyżej z SuperTakumar 50/1.4 Poniżej Jupiter 9: 1. 2.
 16. przemo-lukas

  Jakiś fajny pomysł na 112l

  Oj nie pomagasz sobie pomóc. Mapet podał linki, z których wynika, że raczej trzeba wszystko zaplanować i wykonać raz a dobrze. Ja przed zakładaniu akwarium (po wielu latach) bardzo długi okres czasu edukowałem się podglądając jak wyglądają inne baniaczki i jak "działają". I naprawdę nie da się już więcej napisać, jeśli nie zechcesz odpowiedzieć na pytanie dotyczące wody.
 17. przemo-lukas

  Jakiś fajny pomysł na 112l

  Huberrt88, ale jakąś obsadę planujesz? Podaj parametry wody. Choćby z wodociągów. Jeśli chcesz mieć akwarium roślinne jak na obrazku, musisz raczej zastanowić się nad nawożeniem i oświetleniem. W sumie dwutlenek węgla to też "nawóz" więc i trzeba zastanowić się nad jego podawaniem. Bimborwnie to dobre na początek. Ale docelowo raczej polecę instalację CO2. Ale od początku: Parametry wody? Co kupiłeś ze sprzętu? Filtry, światło, grzałki?
 18. W sumie miały być zachody, a jakoś uważałem, że temat mocno oklepany. Ale i ja w końcu popełniłem zachód. 1. I coś szkłami manualnymi (Tomioka 55/1.4) 2. 3.
×