Skocz do zawartości

Bimbrownia. Pytania ogólne, porady, itp.


ahaed
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zrób sobie 1410 czyli 1 litr wody 400g cukru (2 szklanki) 10 g drożdży ja dałem tak 1/4 kostki. Wode zagotowałem odlałem sobie tak 750ml i w gorącej wodzie rozpuściłem cukier te 250ml wlałem do innej szklanki i odczekałem tak z 20 minut żeby ostygła woda i w niej rozpuściłem drożdże mieszając cały czas. Później zlałem wszystko do dużej butli potrząsłem jeszcze z minute i podłączyłem wszystko po 30-40 minutach już się pojawiły pierwsze bąbelki w drugiej butelce.

1410 - najlepsze jak do tej pory proporcje.

 

A co do mojego wcześniej opisanego problemu to już został rozwiązany. Przyczyną był plastikowy zaworek akwarystyczny, który nie wytrzymywał ciśnienia podawanego z bimbrowni. Co najdziwniejsze na próbie z wodą było wszystko ok, ale po pewnym czasie zauważyłem lekko kapiącą wodę z tego jednorazowego badziewia. Te plastikowe zaworki się wyrabiają. A ile przy tym nerwów zmarnują to ... :evil:

 

Co do kostki z lipy czy też lipy w strzykawce to dają one taki sam efekt. Miałem kamień napowietrzający i nie polecam - chyba, że jako tymczasowe rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 778
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Zrób sobie 1410 czyli 1 litr wody 400g cukru (2 szklanki) 10 g drożdży ja dałem tak 1/4 kostki. Wode zagotowałem odlałem sobie tak 750ml i w gorącej wodzie rozpuściłem cukier te 250ml wlałem do innej szklanki i odczekałem tak z 20 minut żeby ostygła woda i w niej rozpuściłem drożdże mieszając cały czas. Później zlałem wszystko do dużej butli potrząsłem jeszcze z minute i podłączyłem wszystko po 30-40 minutach już się pojawiły pierwsze bąbelki w drugiej butelce.

 

rainbow - Nie powtarzaj postów !

Jak na razie robiłem właśnie 1410. I wyszło jak zawsze :). Teraz będę robił trochę inne proporcje. Później napiszę jak mi wyszło. Trzymajcie kciuki! :twisted:

 

Edit: Dałem 1,5l wody, 6 szklanek cukru i około 70/80 gram drożdży na 3l. butelkę. Hm... efekt w drugiej butli buforowej było widac po upływie 90 minut. Całą noc bimbrownia była podłączona do akwarium, i niestety nie poleciał ani jeden bąbelek CO2. Stwierdziłem ze coś musi być nie halo w tej butli, więc od nowa zrobiłem koreczki uszczelniające. Owszem, teraz widać że ta butla buforowa "pompuje" CO2 do akwa, lecz niestety, nie ma siły wypchnąć go z wężyka (widać bąbelek który się cofa i idzie do przodu w połowie węża). Pomyślałem że może przyśpieszę jakoś fermentację, więc dosypałem jeszcze pół szklanki cukry, oraz dwie torebeczki ryżu (podobno przyśpiesza :) ). Hm... na jakieś 5 sekund pomogło :P szło jak głupie, ale tylko przez 5 sekund... ; /. Potem znów bąbelek w rurce utknął. Zacier produkuje tak mniej więcej po 3/4 duże bąbelki CO2 na sekundę. Wody w butli buforowej jest troszkę mniej niż połowa 1,5 litrowej butli, czy to może być przyczyną że za małe ciśnienie w niej jest? Macie może jakieś pomysły? :P

Chciałbym zwrócić uwagę że postarałem się to uszczelnić, i nie da się odkręcić koreczka od butelki nie rozszczelniając jej... ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako dyfuzor była drabinka, zaworu zwrotnego nie było, bimbrownia była ustawiona nad akwarium.

Zrobiłem drugą butlę z zacierem, 1,5l z proporcjami 1l wody, 4 szklanki cukru i 50gr. drożdży, i podłączyłem obie butle z zacierem do jednej buforowej, też nic. w nerwach wywaliłem całą aparaturę i zamówiłem na allegro cały zestaw do CO2 ;). Koniec z pędzeniem bimberku- przynajmniej przeze mnie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem z 2x 1l butelek, dałem w 1 butelkę 0,5l wody o tem. koło 25c przegotowaną, tak samo w 2 ale wodę letnią do podmiany w akwarium, a składniki takie: 5dag drożdży, 2 szklanki cukru, 1 łyżeczka sody. A jako dyfuzora co2 używam turbo filtra 1000l/h wirnik rozbija co2, najlepszego rozpuszania co2 nie znalazłem.:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bimbrownię może nawet już od miesiąca. Wszystko cacy. Niestety jest tylko jeden problem: regulacja ;/

 

Świeży zacier mi poddusza rybki - goni tak, że indykator robi się żółty. Dopiero po 2-3 dniach stabilizuje się to.

 

Co do rozpuszczania CO2, to podłączyłem do turbinki filtra, więc nie potrzeba dużego ciśnienia, można powiedzieć, żadnego ciśnienia. Tym samym problemy z uszczelnianiem całego systemu - nie istnieją (filtr wysysa CO2 z butelek) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bimbrownię może nawet już od miesiąca. Wszystko cacy. Niestety jest tylko jeden problem: regulacja ;/

 

Świeży zacier mi poddusza rybki - goni tak, że indykator robi się żółty. Dopiero po 2-3 dniach stabilizuje się to.

 

Co do rozpuszczania CO2, to podłączyłem do turbinki filtra, więc nie potrzeba dużego ciśnienia, można powiedzieć, żadnego ciśnienia. Tym samym problemy z uszczelnianiem całego systemu - nie istnieją (filtr wysysa CO2 z butelek) :)

Nie chodzi o podłaczenie do tego co napowietrza wodę, tylko od dołu do tego co nakłada się gąbkę na to i jest ok.:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem nowy na forum mam akwarium 240 l ,nie piszę ale dużo czytam postów i już jako doświadczony życiem 44 l człowiek ,zauważam jedno , nikt nie czyta ,nie dociera do wielu ,że czytanie jest podstawą wiedzy. Za nim zrobiłem pierwszą bimbrownię przeczytałem wszystkie posty dwa razy . Budowa i zasada działąnia jest prosta jak budowa cepa. Podstawą jest szczelność wystarczy wywiercić 2mm mniejsze otworki w zakrętkach i przeciągnąć rurki obcążkami lub innym narzędziem i nie ma siły na nieszczelność .Zawór zwrotny ,rurki za 3 zł w aptece do podawania kroplówek z "licznikiem babęlków" a nie za 11 plus przesyłka na allegro /czytać i uczyć się/. dwie butelki 1.5 l i 05 l jak już pisano tu wielokrotnie cztery szklanki wody, ja daję z RO ,dwie szklanki cukru .Rozmieszać na ciepło z 1/4 kostki drożdzy i to wszystko.Kostka lipowa na allegro za 4 zł plus przesyłka ,samemu 1zł strzykawka i kawałek lipy.Tyle Temat zamknięty .Jeśli komuś nie wychodzi to tylko jego wina.Po prostu niedbale wykonana konstrukcja. Trzeba wybulić na zestaw z butlą CO2., Pozdrawiam i z góry przepraszam za łopatologię. Czytać i jeszcze raz czytać.Maciek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szczelność to podstawa.

Co prawda ja nie mam bimbrowni a reaktor Co2 oparty na kwasku cytrynowym i sodzie - ale póki nie osiągnąłem absolutnej szczelności, miałem niesamowity problem z optymalnym wyregulowaniem produkcji Co2

a co do szczelności - ja poszedłem troszkę dalej.

Odwiedziłem serwis rowerowy i dostałem 5 dziurawych dętek z wentylami presta. Czemu presta - mają średnicę 6mm i są nagwintowane zewnętrznie na całej długości.

W butelce wypaliłem odpowiednią ilość dziurek gwoździem - ważne żeby wypalać powoli i dokładnie - żeby w miejscu wypalania nie pękła butelka podczas wkładania wentyli.

i postąpiłem tak:

na wentyl nałożyłem podkładkę stalową i uszczelkę gumową - wyciętą z dętki. Następnie przy pomocy stalowego cienkiego drucika włożyłem to do butelki i od wewnętrznej strony wsadziłem w otwór.

Od zewnątrz znowu podkładka gumowa z dętki, podkładka stalowa i nakrętka, która była na wentylu.

Dosyć solidnie skręciłem, następnie wentyle obwinąłem kilkoma warstwami taśmy teflonowej, na to naciągnąłem wężyki akwarystyczne. I jest szczelnie.

Ja otwory robiłem w butelce a nie w nakrętce, gdyż nakrętka będzie pracowała - dolewanie kwasku wymiana sody, butelka będzie stabilniejsza.

tak to się prezentuje

w razie pytań służę pomocą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem nowy na forum mam akwarium 240 l ,nie piszę ale dużo czytam postów i już jako doświadczony życiem 44 l człowiek ,zauważam jedno , nikt nie czyta ,nie dociera do wielu ,że czytanie jest podstawą wiedzy. Za nim zrobiłem pierwszą bimbrownię przeczytałem wszystkie posty dwa razy . Budowa i zasada działąnia jest prosta jak budowa cepa. Podstawą jest szczelność wystarczy wywiercić 2mm mniejsze otworki w zakrętkach i przeciągnąć rurki obcążkami lub innym narzędziem i nie ma siły na nieszczelność .Zawór zwrotny ,rurki za 3 zł w aptece do podawania kroplówek z "licznikiem babęlków" a nie za 11 plus przesyłka na allegro /czytać i uczyć się/. dwie butelki 1.5 l i 05 l jak już pisano tu wielokrotnie cztery szklanki wody, ja daję z RO ,dwie szklanki cukru .Rozmieszać na ciepło z 1/4 kostki drożdzy i to wszystko.Kostka lipowa na allegro za 4 zł plus przesyłka ,samemu 1zł strzykawka i kawałek lipy.Tyle Temat zamknięty .Jeśli komuś nie wychodzi to tylko jego wina.Po prostu niedbale wykonana konstrukcja. Trzeba wybulić na zestaw z butlą CO2., Pozdrawiam i z góry przepraszam za łopatologię. Czytać i jeszcze raz czytać.Maciek.

Zamiast strzykawki i lipy można zastosować pumeks biały (taki stosowany do usuwania naskórka).

Ja zrobiłem kostke 1,5x1,5x1,5 cm nawierciłem i wetknełem wężyk i nawet nieźle rozbija bąbelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś foto ? z tym pumeksem ?. A nadmiar CO2 przy włączonym filtrze(filtr z napowietrzaczem) może zaszkodzić rybkom ? bo boje sie że będzie za dużo co2 w akwarium, aktualnie jest litr zacieru w proporcjach litr wody z rozpuszczonym cukrem i 2 łyżeczki drożdży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam taką sprawę. Mam zamiar zrobić bimbrownie. Mam już zrobiony dyfuzor ale chcialem coś się spytać. Bo dostałem schemat budowy ale tam jest coś takiego jak licznik bąbelków.. czy to jest konieczne?

 

I jaki skład do bimbrowni? Akwarium 72 litry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...