Skocz do zawartości

Akwarium 60l - start.


Kalor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek witam wszystkich, gdyż jest to mój pierwszy wpis na forum.

 

Założyłem akwarium 60 litrów. Naczytałem się, ale chcę poukładać moją wiedzę.

  • Jako serce bije Aquael fzn-2 na razie na standardowym wkładzie gąbkowym w obu kubełkach. Jako, że akwarium zostało zalane wczoraj to czy modyfikować jakoś wkłady filtra (ceramika)?
  • Grzałka Aquael 75W. 
  • Podłoże czarny żwirek z usypaną na środku o pow. 1/4 plażą z piasku, na środku dwa korzenie.
  • Świetlówka 14W.
  • Kilka roślin, wstyd się przyznać, ale nie pamiętam nazw, zrobię zdjęcie i wstawię na forum. Planuję dosadzić Eleocharis parvula PONIKŁO MALEŃKIE link:http://allegro.pl/eleocharis-parvula-poniklo-malenkie-trawnik-40szt-i5922078043.html

I teraz tak na początek planuję wymianę wody 2 razy w tygodniu po ok. 10 litrów, światło będzie świecić przez ok. 8 - 10 godzin. Pod rośliny dałem pałeczki  Tetra Active Ground Sticks. Temperatura wody 26 stopni.

  1. Czy potrzebuję dodatkowego napowietrzania przy tym filtrze?
  2. Czy muszę kupić jakieś uzdatniacze? Moja woda NIE jest chlorowana.
  3. Co do filtra?
  4. No i testy, jakie są niezbędne, nie chcę kupować wszystkich dostępnych na rynku ponieważ są drogie i w tym miesiącu mogę nie dać rady.

Planowana obsada to do 15 neonów innesa, 5 - 6 krewetek red chery i 5 otosków. Zamiast otosków myślałem nad zbrojnikiem, takim który nie rośnie za bardzo.

W załączeniu dwa zdjęcia.

Pozdrawiam

post-24517-0-40701500-1481454726_thumb.jpg

post-24517-0-52726500-1481454732_thumb.jpg

Edytowane przez Kalor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O zbrojniku nie myśl.
Ten czarny żwirek nie zmienia parametrów? Często takie wymysły zatwardzają wodę i puszczają farbę.
Poza tym ostro pomniejsza wizualnie baniak, z plażą pewnie i tak się wymiesza.
Rośliny jakie masz to na pewno pistia na tafli i chyba widzę zwartkę Wendta green.
Zarówno dla otosków jak i dla Innesa wodę masz zbyt ciepłą (jakie parametry wody, na początek ph, kh, gh, no2 i no3 kropelkowe (najlepiej JBL, z tańszych ZOOLEK))
Nie jestem zwolennikiem świecenia ,,około". Lepiej kupić timer i ustawić na dokładnie ,,x" godzin.

Edytowane przez AkwarystaArtur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zarybianiem się nie śpieszę. Czekam, aż zbiornik dojrzeje. Mam timer na oświetlenie, tylko nie wiem czy lepiej będzie 8 czy 10 godzin. 

Co do grzałki to wyczytałem w jakimś artykule, że nie może być za słaba. Jaką temperaturę w takim razie ustawić na dojrzewanie, a potem dla rybek?

Testy kropelkowe tylko dla no2 i no3?

A czy te testy 6in1 są aż takie kiepskie? Bo cena jest atrakcyjna. http://allegro.pl/jbl-test-6in1-50szt-x-6-testow-ph-gh-kh-no2-no3-cl-i4968882588.html

Planuję kupić 6in1 do testów wszystkich współczynników i dodatkowo kropelkowe NO2 i NO3 JBL lub ZOOLEK. Dobrze kombinuję, czy macie lepsze rozwiązanie?

Aha, robić coś z wkładem do filtra?

Pozdrawiam i dzięki za szybkie podpowiedzi.

Edytowane przez Kalor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do grzałki to wyczytałem w jakimś artykule, że nie może być za słaba. Jaką temperaturę w takim razie ustawić na dojrzewanie, a potem dla rybek?
Tak, ale w tym wypadku za słaba odnosi się do grzania np. 100-litrowego akwarium 25-watową grzałką. Ten jakiś artykuł nie wspominał, że grzałka po nagrzaniu musi jeszcze ostygnąć? W przypadku zbyt mocnej grzałki będzie to podbijać temperaturę po wyłączeniu termostatu, a na wypadek awarii, to ugotuje Ci ryby w trymiga.

 

 

 

Testy kropelkowe tylko dla no2 i no3?
Na wszystko.

 

 

 

A czy te testy 6in1 są aż takie kiepskie? Bo cena jest atrakcyjna.
Płacisz 33zł(+przesyłka, czyli razem ok. 40zł) za 50 testów. 50 testów. 50 pomiarów. 1 pomiar kosztuje Cię 80 groszy. Wiesz, co z takiego pomiaru wyczytasz? Że woda ma np. GH gdziekolwiek między 7, a 14, albo między 14, a 21, tudzież, że jest po prostu większe od 21 (co robi ogromną różnicę rybom). Że pH jest albo 7.2 albo 8 (tym bardziej robi różnicę, bo zmienia się wykładniczo). Że masz chlor w wodzie mimo, że go nie masz. I tak dalej. Miałem testy paskowe JBLa. Nie dość, że drogie jak cholera (bo naraz wykonujesz wszystkie testy, a i tak guzik się z nich dowiesz), to jeszcze upierdliwe w daremnych próbach odczytywania. Nie bądź masochistą i nie kupuj tego, bo wydaje się tanie. Jeśli nie stać Cię na podstawowe testy, to załatw sobie chociaż kropelkowe na związki azotowe, a parametry wody jak twardość i pH sprawdź na stronie wodociągów (co i tak może być daremne, bo w kranie może cieknąć co innego).

 

 

 

Aha, robić coś z wkładem do filtra?
Do wnętrza ceramika lub lawa. Na zasys gąbka w roli prefiltra. I tyle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nie straciliście do mnie jeszcze cierpliwości, ale zanim kupię wolę się was poradzić.

Zamierzam kupić:

Wystarczy?

PH po sprawdzeniu w wodociągach ma wartość 7,5 sprawdzałem to chińskim testem papierkowym mniej więcej potwierdził, ale test od JBL zamówię również.

Edytowane przez Kalor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przesyłką wychodzi 140 zł, walizka z JBL to koszt min. 250 zł, z ZOOLEKa ok. 150 zł. A jak już mam kupować to widzę, że większość poleca właśnie JBL.

Drodzy forumowicze, będę kupować od jednego sprzedawcy, więc jedna opłata za przesyłkę. Czy to na początek wystarczy, czy jeszcze coś?

Edytowane przez Kalor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobiłeś krzywdy :)

Też tak u siebie zrobiłem w FZN2, od dołu 3 cm gąbki + złoże biologiczne + 1 cm "wata".

Czyszczę co tydzień tylko watę.

Filtr wystarczający do 60 litrów.

 

Co mogę polecić to zamiast ceramiki dać matrix sachem. Wsypując tę samą ilość co ceramiki masz znacznie większą powierzchnię dla bakterii. Ale ceramika też mi się sprawdzała więc pewnie ten matrix to moja taka fanaberia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzisiaj przyszły testy i tak z ciekawości i dla wprawy zrobiłem testy, oto wyniki:

  • PH - 7,5
  • KH - 6
  • GH - 11
  • NO2 - 0,2
  • NO3 - na górnej skali 10, na dolnej 5, którą mam podawać?

Kiedy zrobić kolejne testy? Za tydzień, dwa?

I pojawił się mały problem, a nawet kilka. Na Pisti pojawiły się bardzo małe kuleczki do 1mm jak się przyjrzałem to wydają się to być malutkie ślimaki. Wyjąłem roślinki z wody przepłukałem kranówką i obskubałem ze ślimaków. Było ich może z 5. Czy na tym etapie wczesnego dojrzewania akwarium coś z tym robić, jakaś chemia czy helenka? 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kalor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, ponownie, nie zakładam nowego tematu, bo może lepiej żebyście widzieli wszystko od startu akwarium.

A więc mam pytanie czy to jest glon? Jeśli tak to jaki? W załączniku widać na piasku. Akwarium wystartowało 3 tygodnie temu NO2-0, ale i NO3 jest ledwo wykrywalne NO3-1. Od tygodnia podaję codziennie Aquaflora carbo zooleka po 1 ml - roślinki lepiej rosną. Od tygodnia na pisaku pojawił się szary nalot, ale dzisiaj zauważyłem, że w niektórych miejscach robi się zielony.

Od dwóch dni podaję mikro, makro, potas z firmy Aquarium.net w dawkach mniejszych niż zalecane i mam wrażenie, że rośliny jeszcze lepiej rosną, może z wyjątkiem trawy bo jest od tygodnia (kolejne załączniki).

I teraz meritum, od startu nie była podmieniana woda, ani czyszczony filtr, mam zamiar zrobić to dzisiaj, bądź najpóźniej jutro. Światło to świetlówka mała bo 36cm o mocy 14w plus Aquael retrofit 8w. Ten zestaw świeci codziennie po 9 godzin. Dzisiaj dołożyłem listwę mojej roboty o mocy 11w składającej się z powerledów, 8500k, 6500k, 4500k i dwie fullspectrum. Belka ma służyć jajko dopalacz dla roślin rosnących w tylnej części akwarium.

Mam prośbę co z tym nalotem na piasku?

I proszę o identyfikację moich roślin.

Idę po wiadro do sklelpu.

 

Pozdrawiam

post-24517-0-90074000-1483124674_thumb.jpg

post-24517-0-31613100-1483124942_thumb.jpg

post-24517-0-71439000-1483124946_thumb.jpg

post-24517-0-53416300-1483124950_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływ w filtrze spadł, więc przepłukałem go w wodzie z akwarium i wymieniłem watę filtracyjną. Co do okrzemek to chciałem się upewnić czy są to okrzemki czy coś innego. Na chwilę obecną za pomocą odmulacza oczyściłem piasek.

A pomożecie zidentyfikować te rośliny, bo patrząc w atlas to nie potrafię jednoznacznie zidentyfikować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem, żeby coś na ten korzeń posadzić tylko bardziej myślałem o mchu. Co do podłoża to na razie musi zostać, to jest moje pierwsze akwarium, muszę żonę przekonać żeby z czasem kupić coś ok. 112 litrów, bo jak dla mnie było by najbardziej optymalne. 

Edytowane przez Kalor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...