Jump to content

k0zz

Użytkownik
 • Content count

  212
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

k0zz last won the day on June 15 2017

k0zz had the most liked content!

Community Reputation

7

About k0zz

 • Rank
  Dyskutant
 1. k0zz

  Identyfikacja glonów

  Czołem, Zwracam się do was z prośbą o identyfikacje glonów. Nie pasuje mi to do niczego. Fizycznie wygląda jak zielona wata / zielone włoski ale kolor brązowy... Macie pomysł co to może być? Jak filtrowałem chemicznie za pomocą zeolitu, purigenu, phosphoguard i wegiel aktywny to było czysto. Jak całość zamieniłem na ceramikę to po czasie takie akcje własnie mam... Filtracja to mechanik fx4 i biolog unimax700. Baniak 375L. W baniaku 2 x duze akary pomaranczowopletwe i 5 kirysow sterby. Roslin bardzo niewiele. Podmiany co 1 lub 2 tygodnie na RO - okolo 50%
 2. k0zz

  Akwarium 200l

  Moim zdaniem GH i KH należy podnieść. Wygląda na to, że lejesz RO bez żadnej mineralizacji
 3. Baniak sobie hula ponad trzy miesiące. W baniaku 375L siedzi tylo parka akar pomarańczowopłetwych. Zastanawiam się, czy nie wystarczyłaby tylko pompa aquala 2000 + duża gąbka zamiast Unimax700 + FX4. W baniaku samo drewno i dwie kryptokorynki w doniczkach. Podmieniam co tydzien 30% na RO ale zamierzam robić to co 2 tygodnie. Co myślicie?
 4. Na tych fotkach, co pokazałaś, to specjalnie glona nie widać. Coś tam na szybie jest ale bez tragedii. Jak wstawisz fotkę baniaka to łatwiej będzie zrozumieć konstrukcję twojego akwarium. Nikt go nie będzie oceniał pod kątem artystycznym Pamiętaj żeby ten zeolit przepłukać dosyć mocno. Ten zeomax od aquaela pyli i parę ładnych razy go zawsze płuczę. Wsypuję do filtra jak woda po płukaniu jest już bardzo leciutko zachmurzona W baniaku tego nie widać.
 5. U mnie to wygląda tak. 5 sporych pielęgnic ( ale nie dorosłych ) + pięć danio malabarskich około 10cm + 5 kirysów sterby + obfite karmienie mrożonkami + woda nie podmieniana od dwóch tygodni + praktycznie zero roślin + 2 opakowania zeomax dedykowane na 400L = No3 - 7. Nie wiem jakby to wyglądało bez zeolitu. W sumie spodziewałem się, że będzie w okolicach zera ale te 7 to nienajgorzej. Możesz wkleić zdjęcie całego baniaka? Jak mocno i długo tam świecisz?
 6. Ja u siebie zeolit trzymam na samym dole. Czyli juz po mechanicznej i biologicznej filtracji. Tak radzi aqael na opakowaniu i tak mam u siebie. I chyba ma to sens. Na 375 litrow uzylem dwoch pudelek. Jedno jest dedykowane na 200l. Sprawdze jutro poziom no3 i dam znac.
 7. Z purolite nie miałem do czynienia ale faktycznie podobno jest bezkonkurencyjny jeśli chodzi o NO3. Ale z tego co kojarzę to koszt też jest całkiem spory. Tak się zastanawiam jeszcze nad zeolitem. Sam używam zeomax od aquaela w celu zbicia no3 do 0. Mam baniak 375 w którym pływa 5 sporych pielęgnic i w którym mam jedną niewielką kryptokorynę. Szczerze mówiąc nie wiem jaki mam poziom No3 ale glonów zupełnie brak więc wychodzę z założenia, że no3 jest bardzo malutko... Sprawdzę dziś poziom testami i dam znać. Z tym, że ja leję tylko wodę RO. Może w kranie masz wodę z dużym poziomem No3. Sprawdzałaś to?
 8. Czołem, Mam pytanie o anubiasy. Każdy kupiony przeze mnie anubias po po kilku tygodniach umiera. Zaczyna się od gnicia tego grubego korzenia od którego odchodzą klasyczne korzenie. Potem odpadają listki i praktycznie jest po roślinie. Trzymałem je w większym i w mniejszym świetle. Przywiązywałem do kamieni i drzewa. Wkładałem w szczeliny między gałęziami aby nie kaleczyć ich nitką. Korzenie były obmywane dość mocnym strumieniem jak i były w miejscach gdzie woda prawie stała. Trzymałem w wodzie i twardej i miękkiej. Nie wiem co robię nie tak, ale nie potrafię utrzymać anubiasów Chyba z żadną inną rośliną nigdy nie miałem takiego kłopotu. Będę wdzięczny za pomoc / podpowiedzi.
 9. Możesz wrzucić do filtra purigen. Skutecznie zbija no3 ale to chyba najdroższy sposób aby pozbyć się no3.
 10. k0zz

  Uszkodzone szkło

  Moim zdaniem te wyszczerbienie w tym miejscu nie powinno mieć znaczenia dla wytrzymałości baniaka. Ewentualnie przykleiłbym jakąś szklaną łatkę jeśli nie pasuje Ci wymiana baniaka w tej chwili. Jakbyś dał jakieś lepsze fotki to byłoby łatwiej coś powiedzieć. Widziałem bardzo duże akwaria z mocno pękniętymi szybami i łatami i już od kilku lat nie było kłopotu ze szczelnością.
 11. No też jestem ciekaw jak z tą sodą. Kolega z pracy kiedyś się pochwalił, że ma instalacje zmiękczającą wodę z wodociągów - właśnie tą żywicą. Parametry miał GH = 0 i KH=24. - sam sprawdzałem, bo miał być moim źródłem miękkiej i darmowej wody Jego żona, biolog, choć nigdy nie interesowała się akwarystyką, to raczej sceptycznie podchodziła do użycia tej wody w akwarium, Szukałem trochę informacji na necie ale ciężko coś znaleźć. Na RA ktoś pisał, że jednak przepuszcza to przez RO aby pozbyć się tej sody. Z kolei inni mówią, że jak chcemy podbić KH to najlepiej sodą. Podejrzewam, że wszystko zależy od poziomu tej sody. A, i nie wiadomo też jak z buforowaniem Co2 za pomocą KH z sody.
 12. k0zz

  [240L] Dzikie wody Majsterpila

  Paskowe testy sa do bani. Sa kompletnie niewiarygodne. Mozna wode ro i kran mieszac jak Ci sie podoba. RO to gh = 0 i kh = 0. Mieszajac pol na pol z kranixem obnizasz twardosc kranowki o polowe. Jesli masz w akwarium ryby to nie wiem czy mozna tak od razu twardosc zbic o polowe.
 13. k0zz

  Coś zmienia odczyn Ph

  Strasznie kombinujecie a moim zdaniem temat jest dość prosty. PH zależy od ilości rozpuszczonego CO2 do poziomu KH. Być może zależy też od innych rzeczy, ale my skupiamy się na Co2. Stała ilość CO2 w wodzie to około 3 - 5 mg/l Mając tą informację, patrzysz na tabelę KH - PH i widzisz przy jakim KH jakie będziesz miał PH. Chcesz PH = 7 musisz zbić KH do 1. Jeśli nie chcesz zbijać KH, to podajesz więcej CO2 i wtedy PH też będzie spadać. Oczywiście w ten sposób PH można zmniejszyć tylko do pewnej granicy aby nie zagazować ryb. Jeśli jakiekolwiek elementy wystroju akwarium będą podnosić KH to będą podnosić PH. Poza tym, nie ma sensu badać świeżej wody z kranu czy RO. Woda najpierw musi się odstać i dopiero wtedy można mierzyć PH. Cały ten mój wywód sprawdziłem na swoich baniakach. Jakiś czas temu pytałem na forum czy ryby mogą żyć KH=0 i w sumie nie było jednoznacznej i pewnej odpowiedzi. Postanowiłem sprawdzić to sam Mam mineralizator który podbija tylko GH, KH w ogóle nie podnosi. Do baniaka leję tylko RO + mineralizator. Efekt to woda o GH = 10, KH = 1, Ph = 7. Gdy miałem w roślinnym GH = 9, KH = 5 woda bez CO2 zawsze była w granicach Ph 7.6 - 7.8 Po przygazowaniu było 6.6. Patrząc na swoje ryby to nie widzę zmiany zachowania gdy trzymałem je w wodzie z KH powyżej 5. Kryptokoryny i anubiasy rosną. Czyli te węglany nie są potrzebne gdy w baniaku mało światła i bardzo niewymagające rośliny.
 14. k0zz

  Coś zmienia odczyn Ph

  Widać po dmuchnięciu, jakby nie było co2, w wodzie rozpuściło się to co2 i ph spadło. Trochę do dziwnie generalnie brzmi ale inaczej się tego wytłumaczyć nie da. Chcecie mieć niskie PH bez Co2 i innych "wspomagaczy" lejcie wodę RO i mineralizujcie tylko GH. Czym niższe KH tym niższe PH.
 15. k0zz

  Problem z brązowym nalotem

  Moim zdaniem za okrzemki odpowiada spora ilość krzemu w wodzie. Z tego co czytałem to krzem jest nieszkodliwy dla człowieka, więc woda w kranie ma tego całkiem sporo. Wiele osób radzi przeczekać lub zwiększyć światło. U mnie nic nie pomagało i okrzemki ciągnęły się miesiącami. W końcu padła decyzja - w baniaku prawie sama woda RO + PhosGuard w filtrze. Baniak ma 4 tygodnie i zero okrzemek czy innych glonów. Baniak ciemny, praktycznie samo drewno. Podmieniam już tylko na RO. I tak mi się wydaje, że te okrzemki są właśnie przez ten krzem w wodzie. U mnie w mieście woda jest bardzo twarda i podejrzewam, że krzemu też w pytę.
×