Jump to content

k0zz

Użytkownik
 • Content count

  212
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Everything posted by k0zz

 1. k0zz

  Identyfikacja glonów

  Czołem, Zwracam się do was z prośbą o identyfikacje glonów. Nie pasuje mi to do niczego. Fizycznie wygląda jak zielona wata / zielone włoski ale kolor brązowy... Macie pomysł co to może być? Jak filtrowałem chemicznie za pomocą zeolitu, purigenu, phosphoguard i wegiel aktywny to było czysto. Jak całość zamieniłem na ceramikę to po czasie takie akcje własnie mam... Filtracja to mechanik fx4 i biolog unimax700. Baniak 375L. W baniaku 2 x duze akary pomaranczowopletwe i 5 kirysow sterby. Roslin bardzo niewiele. Podmiany co 1 lub 2 tygodnie na RO - okolo 50%
 2. k0zz

  Akwarium 200l

  Moim zdaniem GH i KH należy podnieść. Wygląda na to, że lejesz RO bez żadnej mineralizacji
 3. Baniak sobie hula ponad trzy miesiące. W baniaku 375L siedzi tylo parka akar pomarańczowopłetwych. Zastanawiam się, czy nie wystarczyłaby tylko pompa aquala 2000 + duża gąbka zamiast Unimax700 + FX4. W baniaku samo drewno i dwie kryptokorynki w doniczkach. Podmieniam co tydzien 30% na RO ale zamierzam robić to co 2 tygodnie. Co myślicie?
 4. Mam taki temacik, może ktoś z was ma swoje doświadczenia i jest w stanie podpowiedzieć. Baniak 150x50x50 z bardzo cienką ( mniej niż 1 cm ) warstwą piachu + 4 spore korzenie + 2 doniczki z kryptokoryną. Całość można szybko wyjąć, wyczyścić i wrzucić z powrotem. Do tego słabe oświetlenie 2x39W. Baniak w założeniu ma generować bardzo mało pracy a główną ozdobą mają być ryby. Docelowo pewnie akary pomarańczowopłetwe. Na tą chwilę, tydzień po restarcie, całość wygląda bardzo ładnie. Nie wiem jakim cudem ale woda jest kryształowo czysta. Tak czystej wody nie miałem nigdy ( RO + mineralizacja kranowitem ). No i teraz mam dwa pytania: 1. Wychodzę z założenia, że aby zapobiec glonom muszę krzem, fosfor i azotyny / azotany wyeliminować do 0. W Unimaxie 700 siedzi od góry - gąbka, wata, węgiel aktywny, matrix, zeolit, purigen, phosguard. Czy taki zestaw spełni oczekiwania? 2. Wyloty Unimaxa ruszają taflą wody dość mocno ale tafla faluje na 1/4 długości baniaka. Pozostała powierzchnia jest prawie nieruchoma. FX4 miesza kilka cm pod taflą wody. Czy waszym zdaniem trzeba to jakoś mocniej napowietrzać? FX4 skierować wyżej? Domontować kurtynę z bąbekam?
 5. Na tych fotkach, co pokazałaś, to specjalnie glona nie widać. Coś tam na szybie jest ale bez tragedii. Jak wstawisz fotkę baniaka to łatwiej będzie zrozumieć konstrukcję twojego akwarium. Nikt go nie będzie oceniał pod kątem artystycznym Pamiętaj żeby ten zeolit przepłukać dosyć mocno. Ten zeomax od aquaela pyli i parę ładnych razy go zawsze płuczę. Wsypuję do filtra jak woda po płukaniu jest już bardzo leciutko zachmurzona W baniaku tego nie widać.
 6. U mnie to wygląda tak. 5 sporych pielęgnic ( ale nie dorosłych ) + pięć danio malabarskich około 10cm + 5 kirysów sterby + obfite karmienie mrożonkami + woda nie podmieniana od dwóch tygodni + praktycznie zero roślin + 2 opakowania zeomax dedykowane na 400L = No3 - 7. Nie wiem jakby to wyglądało bez zeolitu. W sumie spodziewałem się, że będzie w okolicach zera ale te 7 to nienajgorzej. Możesz wkleić zdjęcie całego baniaka? Jak mocno i długo tam świecisz?
 7. Ja u siebie zeolit trzymam na samym dole. Czyli juz po mechanicznej i biologicznej filtracji. Tak radzi aqael na opakowaniu i tak mam u siebie. I chyba ma to sens. Na 375 litrow uzylem dwoch pudelek. Jedno jest dedykowane na 200l. Sprawdze jutro poziom no3 i dam znac.
 8. Z purolite nie miałem do czynienia ale faktycznie podobno jest bezkonkurencyjny jeśli chodzi o NO3. Ale z tego co kojarzę to koszt też jest całkiem spory. Tak się zastanawiam jeszcze nad zeolitem. Sam używam zeomax od aquaela w celu zbicia no3 do 0. Mam baniak 375 w którym pływa 5 sporych pielęgnic i w którym mam jedną niewielką kryptokorynę. Szczerze mówiąc nie wiem jaki mam poziom No3 ale glonów zupełnie brak więc wychodzę z założenia, że no3 jest bardzo malutko... Sprawdzę dziś poziom testami i dam znać. Z tym, że ja leję tylko wodę RO. Może w kranie masz wodę z dużym poziomem No3. Sprawdzałaś to?
 9. Czołem, Mam pytanie o anubiasy. Każdy kupiony przeze mnie anubias po po kilku tygodniach umiera. Zaczyna się od gnicia tego grubego korzenia od którego odchodzą klasyczne korzenie. Potem odpadają listki i praktycznie jest po roślinie. Trzymałem je w większym i w mniejszym świetle. Przywiązywałem do kamieni i drzewa. Wkładałem w szczeliny między gałęziami aby nie kaleczyć ich nitką. Korzenie były obmywane dość mocnym strumieniem jak i były w miejscach gdzie woda prawie stała. Trzymałem w wodzie i twardej i miękkiej. Nie wiem co robię nie tak, ale nie potrafię utrzymać anubiasów Chyba z żadną inną rośliną nigdy nie miałem takiego kłopotu. Będę wdzięczny za pomoc / podpowiedzi.
 10. Możesz wrzucić do filtra purigen. Skutecznie zbija no3 ale to chyba najdroższy sposób aby pozbyć się no3.
 11. k0zz

  Uszkodzone szkło

  Moim zdaniem te wyszczerbienie w tym miejscu nie powinno mieć znaczenia dla wytrzymałości baniaka. Ewentualnie przykleiłbym jakąś szklaną łatkę jeśli nie pasuje Ci wymiana baniaka w tej chwili. Jakbyś dał jakieś lepsze fotki to byłoby łatwiej coś powiedzieć. Widziałem bardzo duże akwaria z mocno pękniętymi szybami i łatami i już od kilku lat nie było kłopotu ze szczelnością.
 12. No też jestem ciekaw jak z tą sodą. Kolega z pracy kiedyś się pochwalił, że ma instalacje zmiękczającą wodę z wodociągów - właśnie tą żywicą. Parametry miał GH = 0 i KH=24. - sam sprawdzałem, bo miał być moim źródłem miękkiej i darmowej wody Jego żona, biolog, choć nigdy nie interesowała się akwarystyką, to raczej sceptycznie podchodziła do użycia tej wody w akwarium, Szukałem trochę informacji na necie ale ciężko coś znaleźć. Na RA ktoś pisał, że jednak przepuszcza to przez RO aby pozbyć się tej sody. Z kolei inni mówią, że jak chcemy podbić KH to najlepiej sodą. Podejrzewam, że wszystko zależy od poziomu tej sody. A, i nie wiadomo też jak z buforowaniem Co2 za pomocą KH z sody.
 13. k0zz

  [240L] Dzikie wody Majsterpila

  Paskowe testy sa do bani. Sa kompletnie niewiarygodne. Mozna wode ro i kran mieszac jak Ci sie podoba. RO to gh = 0 i kh = 0. Mieszajac pol na pol z kranixem obnizasz twardosc kranowki o polowe. Jesli masz w akwarium ryby to nie wiem czy mozna tak od razu twardosc zbic o polowe.
 14. k0zz

  Coś zmienia odczyn Ph

  Strasznie kombinujecie a moim zdaniem temat jest dość prosty. PH zależy od ilości rozpuszczonego CO2 do poziomu KH. Być może zależy też od innych rzeczy, ale my skupiamy się na Co2. Stała ilość CO2 w wodzie to około 3 - 5 mg/l Mając tą informację, patrzysz na tabelę KH - PH i widzisz przy jakim KH jakie będziesz miał PH. Chcesz PH = 7 musisz zbić KH do 1. Jeśli nie chcesz zbijać KH, to podajesz więcej CO2 i wtedy PH też będzie spadać. Oczywiście w ten sposób PH można zmniejszyć tylko do pewnej granicy aby nie zagazować ryb. Jeśli jakiekolwiek elementy wystroju akwarium będą podnosić KH to będą podnosić PH. Poza tym, nie ma sensu badać świeżej wody z kranu czy RO. Woda najpierw musi się odstać i dopiero wtedy można mierzyć PH. Cały ten mój wywód sprawdziłem na swoich baniakach. Jakiś czas temu pytałem na forum czy ryby mogą żyć KH=0 i w sumie nie było jednoznacznej i pewnej odpowiedzi. Postanowiłem sprawdzić to sam Mam mineralizator który podbija tylko GH, KH w ogóle nie podnosi. Do baniaka leję tylko RO + mineralizator. Efekt to woda o GH = 10, KH = 1, Ph = 7. Gdy miałem w roślinnym GH = 9, KH = 5 woda bez CO2 zawsze była w granicach Ph 7.6 - 7.8 Po przygazowaniu było 6.6. Patrząc na swoje ryby to nie widzę zmiany zachowania gdy trzymałem je w wodzie z KH powyżej 5. Kryptokoryny i anubiasy rosną. Czyli te węglany nie są potrzebne gdy w baniaku mało światła i bardzo niewymagające rośliny.
 15. k0zz

  Coś zmienia odczyn Ph

  Widać po dmuchnięciu, jakby nie było co2, w wodzie rozpuściło się to co2 i ph spadło. Trochę do dziwnie generalnie brzmi ale inaczej się tego wytłumaczyć nie da. Chcecie mieć niskie PH bez Co2 i innych "wspomagaczy" lejcie wodę RO i mineralizujcie tylko GH. Czym niższe KH tym niższe PH.
 16. k0zz

  Problem z brązowym nalotem

  Moim zdaniem za okrzemki odpowiada spora ilość krzemu w wodzie. Z tego co czytałem to krzem jest nieszkodliwy dla człowieka, więc woda w kranie ma tego całkiem sporo. Wiele osób radzi przeczekać lub zwiększyć światło. U mnie nic nie pomagało i okrzemki ciągnęły się miesiącami. W końcu padła decyzja - w baniaku prawie sama woda RO + PhosGuard w filtrze. Baniak ma 4 tygodnie i zero okrzemek czy innych glonów. Baniak ciemny, praktycznie samo drewno. Podmieniam już tylko na RO. I tak mi się wydaje, że te okrzemki są właśnie przez ten krzem w wodzie. U mnie w mieście woda jest bardzo twarda i podejrzewam, że krzemu też w pytę.
 17. k0zz

  Oświetlenie do 112L

  Wszystko zależy od tego jak chcesz poprowadzić akwarium. Czy ma to być baniak z wymagającymi roślinami które potrzebują dużo światła i pełnego nawożenia czy raczej mało wymagające rośliny. Pamiętaj, że duże oświetlenie wymagać będzie pełnego nawożenia + Co2. Co do samych świetlówek Aquaela to ja mam akurat dobre zdanie. Moim zdaniem wystarczą dwie - jedna plant i jedna sunny. Akwarium już kupiłeś? Jeśli nie, to pomyśl nad prostym zamiast profilowanego. Moim zdaniem duże lepiej wszystko się prezentuje, ale rzecz jasna jest to kwestia gustu.
 18. Krótkie pytanko. Mam baniak 375L obsadzony praktycznie samymi korzeniami. Aktualnie pływa około 50 neonów czerwonych i 5 kirysów sterby. Planowałem zmianę obsady, ale te małe świecące rybki bardzo podobają się mojemu niemowlakowi Nie wiem czy para akar pomarańczowopłetwych byłaby równie atrakcyjna Ale do rzeczy. Co polecilibyście dołożyć do tych neonów ? Zona mówi, kup drugie tyle neonków ale może mógłbym wpuścić jakieś inne małe ciekawie ubarwione rybki ? Dzięki za pomoc.
 19. k0zz

  Rdzawy nalot - okrzemki?

  Trochę mało informacji. Jaka woda ? Jakie oświetlenie ? Najlepiej wrzuć zdjęcie.
 20. k0zz

  KH a ryby.

  Cześć, Mam takie pytanie. Czy rybom do szczęścia jest potrzebne KH? Jak wiadomo, różne gatunki mają swoje preferencje odnośnie twardości wody. Jak rozumiem, chodzi o twardość ogólną, czyli GH. A co z KH ? Czy może być zero? Stawiam nowy baniak bez roślin. Używam wody RO i mam mineralizator Diskus Preis który podnośni tylko GH. Czy dla ryb nie będzie problemu gdy KH będzie na zero ?
 21. k0zz

  KH a ryby.

  Czyli generalnie nie wnikasz w twardości wody jaką masz u siebie?
 22. k0zz

  KH a ryby.

  Mapet a czym mineralizujesz RO ? Jakimś specyfikiem czy kranixem ?
 23. k0zz

  KH a ryby.

  Pamiętajcie, że w moim przypadku rozmawiamy o akwarium bez roślin i bez nawożenia CO2. - KH nie zmienia się gdy podajemy CO2. Zmienia się tylko PH. - KH bywa większe od GH w przypadku gdy zmiękczamy wodę poprzez wymianę jonową. Z reguły w cyklu sodowym. Po takim zmiękczeniu wody będziemy mieć wodę GH=0 i KH=0. Ale, jeśli zmierzymy KH testami akwarystycznymi, to wyjdzie nam KH >0. A to dlatego, że testy akwarystyczne na KH sprawdzają węglany a woda zmiękczona w ten sposób ma dużą zawartość węglanów sodu. Z tego co kiedyś czytałem, węglan sodu jest obojętny dla ryb natomiast nigdzie nie znalazłem informacji, czy takie KH jest buforem CO2. Po forach można znaleźć informację, że ludzie podnoszą KH sodą oczyszczoną ale z jakim efektem to nie wiem. Przydałby się link to tego artykułu Zulixa odnośnie jego opinii na KH i twardość. Moim zdaniem KH nie powinno mieć wpływu na zachowanie ryb ale to tylko takie wydaje mi się. Ciężko znaleźć coś pewnego na ten temat.
 24. k0zz

  KH a ryby.

  Ale co to jest KH. KH to jest twardość węglanowa. Ryby potrzebują węglanów? A jeśli tak... to po co ktoś stworzył mineralizator podnoszący tylko GH? A co z systemami podłoży amazonia które zbijają kh do 0 ?
 25. k0zz

  [45l] Biotop Azja (Tajlandia)

  No naprawdę świetnie to wygląda. Ryby wydają się prze-szczęśliwe. Sam myślę o czarnych wodach ale kompletnie nie wiem jak się za to zabrać. Jedyne co potrafię to pędzić rośliny na Co2
×