Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium 112l - LT za i przeciw


DNA
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Skąd taki wniosek? Wodę się bada jeśli jest tak potrzeba, sposób prowadzenia akwarium nie ma nic do rzeczy.

 

A naczytałam się grup na facebooku gdzie co raz jeden pytany o parametry wody pisze, że nie wie bo nigdy nie sprawdzał. Przy LT szczególnie takie teksty padają. Stąd wniosek. Widać błędny. Też mnie zastanawiało skąd będę wiedziała jakie ryby mogę wpuścić bez badania wody, no ale mam już jasność. Dzięki.

Książka Diany Walstad.

Niestety nie ma w naszej bibliotece... szkoda, muszę poszukać może jest ebook. Czytałam o tej książce same dobre rzeczy ostatnio, takie kompendium i zarazem podstawa akwarysty. Chcę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czytałam o tej książce same dobre rzeczy ostatnio, takie kompendium

 

Kompendium ani poradnik to nie jest. Mam tę książkę. Ciekawa ale trochę chaotycznie napisana.  Na pewno nie jest to przepis na akwarium roślinne, bardziej praca dyplomowa jeśli już miałbym do czegoś porównać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompendium ani poradnik to nie jest. Mam tę książkę. Ciekawa ale trochę chaotycznie napisana.  Na pewno nie jest to przepis na akwarium roślinne, bardziej praca dyplomowa jeśli już miałbym do czegoś porównać. 

 

Jak zwał tak zwał, ważne że zawiera cenne informacje a to już sprawdziliśmy czytając fragmenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, pytanie numer jeden: autorka książki pisze, że dodaje do ziemi ogrodowej wapno aby uczynić ją zasadową. Patrzę w dostępnych mi sklepach i wszystkie ziemie ogrodowe uniwersalne mają odczyn kwaśny. Znaczy dodać wapna by wypadało.

Patrzyłam, że jest preparat wapienny do zmniejszenia kwaśności ziemi. Ale w jego instrukcji napisane jest, że trzeba go zastosować kilka tygodni przed wysiewem, sadzeniem itp. (wiem, że dotyczy to ogrodu, ale czy tylko?)... Jest też dolomit (preparat z wapnem i magnezem) do zasadowienia ziemi.

 

Jak Wy "zasadowicie" ziemię?

 

No i pytanie numer dwa, autorka nie poleca kamieni... a ja takowe chcę. Macie kamienie w swoich LT i nic Wam ryb nie zatruwa (autorce chodzi o gnijący pokarm itp)? Kupiliśmy dziś piękne łupki drzewiaste, się płuczą... a tu taka niespodzianka...

 

Ktoś coś?

 

EDIT: zapomniałam. Autorka nie poleca piasku, zamiast niego żwirek 2-4mm. Tu usłyszałam, że najlepiej piasek. Więc jak? Kogo słuchać? :)

Edytowane przez DNA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1 - jakie rośliny chcesz mieć? Bo jeśli będą zwartki, to one akurat lubią lekko kwaśno. IMO nie ma sensu mieszać ziemi z niczym, co podniesie jej odczyn.

 

@2 - Jak sobie ułożysz kamienie tak, że będzie się zbierać gnijąca materia organiczna (czy tylko mnie bawi, że po polsku skrót to GMO?) to źle. Jak ułożysz luźno i zadbasz o odpowiednio ustawioną cyrkulację, to nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1 - jakie rośliny chcesz mieć? Bo jeśli będą zwartki, to one akurat lubią lekko kwaśno. IMO nie ma sensu mieszać ziemi z niczym, co podniesie jej odczyn.

 

@2 - Jak sobie ułożysz kamienie tak, że będzie się zbierać gnijąca materia organiczna (czy tylko mnie bawi, że po polsku skrót to GMO?) to źle. Jak ułożysz luźno i zadbasz o odpowiednio ustawioną cyrkulację, to nie ma problemu.

 

Rośliny - robię tak jak autorka radzi - sadzę różne i sprawdzę co mi zaskoczy najlepiej.

 

Kamienie... mamy te łupki... chciałam z nich zbudować coś ala jaskinia ale z wylotem... przewiew wg mnie będzie odpowiedni, bo zgodny z kierunkiem filtracji wody. Tak na prawdę to żadna jaskinia, dwa kamienie przykryte "daszkiem" ;)

Nie, absolutnie, z łupka chcę jaskinie zbudować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kamieni rób co chcesz, widziałem wiele LT zawalonych kamieniami/korzeniami i nic się nie działo niepożądanego.

Zastosuj piasek bez obaw, to również sprawdzony przez masę osób sposób.

Ziemi nie domieszkuj niczym, nie ma potrzeby :)

 

Generalnie czytając książkę DW nie traktuj jej jako jedynej słusznej opcji. To co tam przeczytasz zestawiaj z wiedzą forumową i wtedy ewentualnie wyciągaj wnioski :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra ruszyłam!

 

Teraz poproszę o radę, gdzieś w necie czytałam - a póki co nie widzę tego w książce... Dojrzewanie LT na ziemi - na początku konieczne są częste podmiany. Co ile i ile wody?


Aaaa i światło... że podczas dojrzewania świeci się krócej... Czyli ile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień 1 ... mleczna woda :)

 

Teraz fakty:

  • zbiornik 112l
  • podłoże: ziemia ogrodowa (bez dodatków) ok 4cm, na to żwirek kwarcowy (piasku niestety nie udało nam się zdobyć);
  • flora: szczerze to nie wiem :) na pewno mały i duży Heniek, reszty się nauczę, obiecuję :)
  • fauna: brak (bynajmniej nic celowo tam nie wpuściłam i nie zamierzam przez najbliższy miesiąc)
  • kamienie: kora kamienna (łupek drzewiasty)
  • kubełek Aquael Unimax 250
  • grzałka Aquael 100W (termostat/regulacja temp)
  • woda: prosto z kranu - bez dodatków z małych kolorowych buteleczek ;)
  • start 19-01-2017
  • LT
  • moje pierwsze akwarium :)

Mam nadzieję, że rośliny dadzą radę, przynajmniej część :)

 

No i powtarzam pytanie: jak często i w jakiej ilości powinnam teraz podmieniać wodę :)

 

dzien1.jpg

 

dzien1a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za chwilę do "LT" dołoży się CO2 i doda oświetlenia. :lol:

Tak zazwyczaj kończą LT. Z listy argumentów wybierz te, które pasują. Na resztę lekko przymkniemy oko. ;)

Serio wymyśliłaś trawnik w LT? I nie było piasku?

Podmieniaj wodę, tak jak w normalnym akwa, bo warstwa tego żwirku widać mizerna.

 

Niniejszy post powstał przy użyciu Redmi 3.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...