Skocz do zawartości

200L Skalary i ... co dalej ?


bedekkk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zamówiłem akwarium 200 l z full wyposażeniem (grzałka, filtr i inne przydatne rzeczy), Szafkę stolarz robi żeby była solidna pod wagę, wszystko ładnie i pięknie ale ... Chciałbym tam umieścić skalary, myślę, że parka wystarczy (ew.4 szt), jakie rybki mogę wraz z nimi chodować (czy dodatkowo krewetka wchodzi w grę jeśli tak to jaka i w jakiej ilości) i jakie rośliny są wskazane ? Proszę o jak największy "wybór" rybek...chciałbym, żeby była w składzie "ekipa sprzątająca" (glonojad i coś jeszcze)  oraz coś ładnego, nie koniecznie malutkiego. Bardzo proszę o pomoc w przyjaznym dla stworzeń oraz efektownym dla oka zarybieniu . Dziękuję.
ps. czy zbrojnik lamparci może egzysotać ze skalarami ? jeśli tak to w jakiej ilości? ( ew. bocja wspaniała, Piskorki Kuhla) - a może któreś z nich zgrają się ze skalarami ? ;-)

Edytowane przez bedekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1: podaj wymiary akwarium.
2: podaj parametry wody, którą dysponujesz (czy ewentualnie masz możliwość dostosowywania pod ryby, które chcesz).

3: zbrojnik lamparci może egzystować ze skalarami, ale mam nadzieję, że nie spróbujesz trzymać 60-centymetrowego zbrojnika lub 25-30centymetrowych bocji w 200l brutto akwa. :P

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik 100X40X50. A dokładnie to taki http://allegro.pl/zestaw-200l-profil-pok-mata-ska-full-wyp-gratisy-i5247626108.html, Wody jeszze w nim nie ma bo dopiero dziś kupiłem. Proszę o podpowiedź jak taką wodę dostosować do skalarów. Co do Zbrojnika czy innych wymienionych przeze mnie rybek to pytam bo nie chcę na siłę stworzeń męczyć a chciałbym mieć ładne ryby w akwarium.Jeśli do kupionego przeze mnie zestawu coś jeszcze potrzebuję to równiez proszę o wskazówki. Dziękuję.

ps. link nie ma być reklamą tylko pokazaniem zestawu który nabyłem i podpowiedzi co do niego.(co wsypać pod żwirek ?)

Edytowane przez bedekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim akwarium wybór do obsady masz spory, jednak wszystko będzie zależało od parametrów wody.

Tak jak napisał Dhuz zbrojnik lamparci i bocje wspaniałe na pewno odpadają, poza tym bocje wspaniałe to ryby stadne i zdecydowanie lepiej czują się w większej grupie składającej się z co najmniej z kilku osobników. Zamiast zbrojnika lamparciego ze skalarami można trzymać w takim akwarium inne zbrojniki jak choćby popularne zbrojniki niebieskie.

Jeśli chcesz hodować ryby denne to niezbędny jako podłoże będzie piach. Warto to rozważyć przed założeniem akwarium.

Załóż akwarium, pozwól mu dojrzeć i zbadaj parametry wody. Wtedy się okaże czy masz odpowiednią wodę pod interesujące Cie ryby czy trzeba ją ewentualnie korygować.

Testy do wody kupić najlepiej kropelkowe. Na początek powinny wystarczyć testy do badania NO2 i NO3 które pozwolą stwierdzić czy akwarium już dojrzało, a także testy do badania pH, GH, KH które pozwolą na dobranie odpowiedniej obsady.

Dodam jeszcze że w standardowym akwarium 200 l można trzymać co najwyżej jedną dobraną parę skalarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie ;) Proszę o więcej podpowiedzi ;-) Nie chcę narobić szkód tylko dla tego, że "debiutuję". Postaram się jak najlepiej przygotować rybom akwarium przez najbliższe 3 -4 tyg. Co jeszcze mogę wpuścić do skalarów ? Nie chcę, aby wszystkie były denne. Czy piskorki kuhula lub krewetki mogą się w nim znaleźć ? chciałbym, aby akwarium żyło i cieszyło oko. I jak pytałem we wstępie,kogo zatrudnić do sprzątania (glonojad? kirysek?)

Edytowane przez bedekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ryb stadnych mogą być np: neony czerwone, załobniczki, różne gatunki bystrzyków, niektóre gatunki kirysków, niektóre zbrojniki ( zbrojniki można trzymać również pojedynczo czy w parach ) i wiele innych ryb ( oczywiście nie wszystkie razem ) Ryby te wymagają najogólniej mówiąc wody lekko kwaśniej i miękkiej.

Jednak co do wpuszczenia ryb do tego akwarium to jest jeszcze daleka droga. Najpierw należy tak jak pisałem wyżej zrobić tak:

 

Załóż akwarium, pozwól mu dojrzeć i zbadaj parametry wody. Wtedy się okaże czy masz odpowiednią wodę pod interesujące Cie ryby czy trzeba ją ewentualnie korygować.

Tu masz fajny temat o testach do wody http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-do%C5%9Bwiadczenia-i-opinie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw poczytaj o wymaganiach ryb  jakie chcesz mieć  czy w ogóle  da się je jakoś pogodzić  np temperatura ,ph ,gh .... .

Chcesz ryby już wpuszczać a nic nie wiesz o wodzie jaką masz w kranie  ,kłaniają się testy   .,a aby dostosować wodę pod ryby  kłania się filtr RO .

 

Co do sprzątania to  TY jesteś od tego ,ale można dobrać obsadę która pomaga w walce z glonami np otoski, krewetki ammano ,ślimak military helmet ,zatoczek różowy  ,ale   oni za ciebie roboty nie odwalą  co tygodniowej podmianki ,czyszczenia szyb itp itd

 

PS  co  do ceny akwarium to przepłaciłeś sporo ..w dodatku te wszystkie gratisy (filtr grzałka  to się  nadają na śmietnik)  do takiego baniaczka to tylko filtr kubełkowy

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już czytam co pod linkiem siedzi, co do sprzątaczy miałem na myśli bardziej jak zadbać aby akwarium było jak najdłużej czyste, jak to przygotować, a wymieniając glonojada (który podobno glonów nie zjada) chodziło mi czy jakieś rybki wspomagają proces oczyszczania akwarium.


Ok , pod linkiem są opisane testy do sprawdzania ale jak od zera przygotować przyjazne środowisko dla sklalarów (podłoże, rośliny) ew,. jak to regulować zanim wpuszczę ryby ?  (ponawiam pytanie o krewetkę czy może egzystować bezpiecznie ze skalarem )


Najpierw poczytaj o wymaganiach ryb  jakie chcesz mieć  czy w ogóle  da się je jakoś pogodzić  np temperatura ,ph ,gh .... .

Chcesz ryby już wpuszczać a nic nie wiesz o wodzie jaką masz w kranie  ,kłaniają się testy   .,a aby dostosować wodę pod ryby  kłania się filtr RO .

 

Co do sprzątania to  TY jesteś od tego ,ale można dobrać obsadę która pomaga w walce z glonami np otoski, krewetki ammano ,ślimak military helmet ,zatoczek różowy  ,ale   oni za ciebie roboty nie odwalą  co tygodniowej podmianki ,czyszczenia szyb itp itd

 

PS  co  do ceny akwarium to przepłaciłeś sporo ..w dodatku te wszystkie gratisy (filtr grzałka  to się  nadają na śmietnik)  do takiego baniaczka to tylko filtr kubełkowy

Nie chcę ryb wpuszczać, przeczytaj dokładnie co piszę, chcę dobrze przygotować akwarium zanim wpuszczę a pytam o ryby żeby wiedzieć jak je przygotować. Nie zniechęcaj mnie - pomóż , też kiedyś zaczynałeś, głupie pytanie dla Ciebie są ważne dla mnie ;) (ok wymienię filtr na kubełkowy jeśli faktycznie warto)

Edytowane przez bedekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do "ekipy czyszczącej" do skalarów polecam jakieś stadko kirysków, skalary ich nie tykają, a kiryski chętnie dojedzą każde resztki, chyba większość odmian kirysków znosi wystarczająco wysokie temperatury, żeby skalary nie marzły ;) Chyba że chodzi o jakichś glonożerców, wtedy do tak niedużego akwarium to otoski albo kosiarki, jedne i drugie się tu nadają. Większość tzw. glonojadów to ryby przerastające akwarium 200l. Prawda jest taka, że sprzątanie robić trzeba tak czy siak ręcznie, ryby mogą tylko ułatwić sprawę zamieniając glony i resztki jedzenia na kupy...

Krewetki - pyyyszności, może jakieś amano (bo duże) dadzą radę się uchować, ale pewnie będzie walka.

Ogólnie - urządź akwarium, kup filtr z prawdziwego zdarzenia (zdecydowanie kubełek, taka mała pompka, to chyba tylko za napowietrzanie może robić), kup i zrób testy i wtedy można rozmawiać :) Jeśli chcesz jakiekolwiek ryby denne, czy drobne pielęgniczki - koniecznie piasek kwarcowy na dno, inaczej się poranią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę ryb wpuszczać, przeczytaj dokładnie co piszę, chcę dobrze przygotować akwarium zanim wpuszczę a pytam o ryby żeby wiedzieć jak je przygotować. Nie zniechęcaj mnie - pomóż , też kiedyś zaczynałeś, głupie pytanie dla Ciebie są ważne dla mnie ;) (ok wymienię filtr na kubełkowy jeśli faktycznie warto)

Ale ja cię nie zniechęcam ,napisałem ci co powinieneś najpierw zrobić .Widzę ze masz pełno zapału i już byś chciał ryby podziwiać w akwarium ,ale spokojnie bez pośpiechu im więcej poczytasz o rybach im dokładniej się przygotujesz tym mniej problemów później ,mniej stresów i wydanej kasy .

Co do filtra to dobry kubełek to podstawa i bez tego akwarium nie" pojedzie "

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim akwarium wybór do obsady masz spory, jednak wszystko będzie zależało od parametrów wody.

 

Najpierw poczytaj o wymaganiach ryb jakie chcesz mieć czy w ogóle da się je jakoś pogodzić np temperatura ,ph ,gh .... .

 

Tak to jest, jak się nie czyta pytań ze zrozumieniem, a pytanie  w trzecim poście?:

 

Proszę o podpowiedź jak taką wodę dostosować do skalarów.

 

Jednak najlepiej zjechać kogoś za coś czego nie zrobił:

Chcesz ryby już wpuszczać a nic nie wiesz o wodzie jaką masz w kranie ,kłaniają się testy

 

Gdzie autor o tym pisał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o podpowiedź jak taką wodę dostosować do skalarów.

Filtr RO i armatka torfowa lub kationit.

 

 

Co jeszcze mogę wpuścić do skalarów ? Nie chcę, aby wszystkie były denne. Czy piskorki kuhula lub krewetki mogą się w nim znaleźć ? chciałbym, aby akwarium żyło i cieszyło oko. I jak pytałem we wstępie,kogo zatrudnić do sprzątania (glonojad? kirysek?)

Po pierwsze, weź pod uwagę, że skalary Cię wiele nie nacieszą w takim akwarium. Przede wszystkim, by dobrała się para, potrzebujesz grupy ryb, z których ona się wyłoni. Skalary to ryby stadne, a Ty chcesz(i możesz) mieć w tym akwarium tylko parę. Będą dużo mniej aktywne, niż mogłyby być w większym. Po drugie - z ryb pływających w toni neony czerwone lub zwinniki blehera, z ryb przydennych kiryski spiżowe powinny się mieć w miarę ok w temperaturach, w które lubią skalary. I tyle, 3 gatunki, 20 sztuk stadnych w toni, 10 przydennych i wystarczy. ;)

 

Ok , pod linkiem są opisane testy do sprawdzania ale jak od zera przygotować przyjazne środowisko dla sklalarów (podłoże, rośliny) ew,. jak to regulować zanim wpuszczę ryby ? (ponawiam pytanie o krewetkę czy może egzystować bezpiecznie ze skalarem )

Podłoże piach do piaskownic(np. ZEW), do dekoracji korzenie, tylko tak ułożone, by ryby miały gdzie pływać. Co do roślin, na powierzchnię zbiornika pistia i rzęsa, do dekoracji przymocować jakieś anubiasy czy mikrozorium. W podłożu możesz posadzić zwartki. Krewetek ze skalarami nie trzymaj. Zeżrą je.

 

ok wymienię filtr na kubełkowy jeśli faktycznie warto

Filtr kubełkowy nie jest jakimś remedium na wszystkie problemy. Nawet kaskada aquael FZN-3 odpowiednio wypełniona poradziłaby sobie z tej wielkości akwarium.

Edytowane przez Dhuz
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowie w 2 sklepach z rybkami doszedłem do wniosku, że będą 3 parki młodych skalarów i do nich będę dobierał resztę obsady.

Ciekawe skąd będziesz wiedział,że to pary skoro chcesz młode kupić :shock:  no i wybór dość słaby jak na takie małe szkło .No ,ale to już napisano .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

Nawet u dorosłych skalarów trudno jest rozróżnić płeć, a co dopiero u młodych.

Ok. Może faktycznie nie przemyslałem wpisu. Suma sumarum chodziło mi o 6 skalarów licząc, że może akurat 3 pary uda się dobrać ... ;-) No i Panowie 200 l dla 6 skalarów nie mówcie że to aż tak dramatycznie mało ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedną dobraną parę skalarów w 200l. Aż tak strasznie nie prześladują współplemieńców. Raczej same bywają osaczane przez kawalerów bez partnerki. Inne ryby są przez nie ignorowane. Niestety te ryby są za duże na 200l, zwłaszcza jak dorosną  i w planach mam zbiornik około 500l. To są piękne ryby i ławica dorosłych ryb prezentuje się znakomicie.

 

Wodę do podmian przygotowuję tak: 50% kranówka i 50% demi. W filtrze jest torf a w akwarium liść katapangu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...