Jump to content

splend

Moderator
 • Content count

  1,851
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  27

splend last won the day on January 12 2019

splend had the most liked content!

Community Reputation

176

About splend

 • Rank
  Nie przegadasz

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zainteresowania
  Akwarystyka i terrarystyka.

Recent Profile Visitors

9,925 profile views
 1. splend

  Metnienie wody

  Mętna woda to zakwit pierwotniaków. W prawidłowo prowadzonym akwarium woda powinna się wyklarować sama po pewnym czasie. Większym problemem w tym akwarium biorąc pod uwagę jego wielkość, a właściwie małość w stosunku do pływającej w nim obsady, będą azotyny, szczególnie że akwarium nie dojrzało przed wpuszczeniem ryb. Jeśli faktycznie nie ma co zrobić z tymi rybami ( najlepiej by było je oddać komuś kto ma odpowiednio duże dla nich akwarium ) to możesz próbować ratować sytuacje biostarterami które przyspieszają dojrzewanie akwarium ( do nabycia w sklepach zoologicznych ) oraz posadzić zdecydowanie więcej roślin.
 2. splend

  Czy moja molinezja jest w ciąży

  Raczej odbytową.
 3. splend

  Gupik w ciąży

  Jeśli się zdecydujesz na restart akwarium, to trzeba będzie odkazić cały zbiornik oraz cały osprzęt. Nowe ryby będzie można wpuścić dopiero po kilku tygodniach jak akwarium dojrzeje. (Poczytaj o dojrzewaniu akwarium). Przed wpuszczeniem ryb będzie trzeba sprawdzić parametry wody takie jak NO2 i NO3 które pozwolą stwierdzić czy akwarium już dojrzało, oraz takie parametry jak pH, GH, KH które pozwolą na dobranie odpowiedniej obsady, dostosowanej również do wielkości zbiornika.
 4. splend

  Gupik w ciąży

  Dobre wyniki w leczeniu ospy rybiej daje preparat Ichtio.
 5. splend

  Gupik w ciąży

  Tak, ta samica jest kotna. Czy ona czasem nie jest chora na ichtioftiriozę ( ospę rybią )?
 6. splend

  Pirania roslinozerna

  Ryba na zdjęciu to prawdopodobnie Pirapitinga czyli Pirania Pacu. 1. W akwariach do około 60 - 70 cm. 2. Możliwe, choć jest to na ogół ryba płochliwa. 3. Są, ponieważ ryby to też ich pokarm. Pirania Pacu odżywia się zarówno pokarmem roślinnym jak i zwierzęcym. Akwarium 250 litrów jest zdecydowanie za małe dla tych ryb. Są to ryby stadne które powinno się trzymać w ilości kilku, kilkunastu sztuk.
 7. splend

  Co to za rybka

  Wygląda jak danio malabarskie.
 8. Temat został wyczerpany/ problem rozwiązany. Zamykam - jeśli chcesz temat kontynuować, coś dodać, nie zgadzasz się z zamknięciem, proszę o kontakt z moderatorem.
 9. splend

  Restart 60 l

  Autor tematu dostał porady co może zrobić. Zależy to już tylko od Niego czy będzie chciał założyć akwarium od nowa i tak jak należy, czy będzie próbował walczyć z istniejącymi problemami w tym zbiorniku. Jak na razie to nie wiadomo nawet jakie są parametry wody i z jaką chorobą trzeba się uporać.
 10. splend

  Restart 60 l

  W tym akwarium będzie mu ciężko te ryby wyleczyć. Jeśli odda je komuś kto się na tym zna i ktoś kto umieści je w odpowiednim akwarium kwarantannowym, na pewno te ryby będą miały większe szanse na wyleczenie niż tu. Tu pływają w zbiorniku niedojrzałym i nie wiadomy w jakich parametrach.
 11. splend

  Restart 60 l

  Napisałem że: Mając na myśli restart nie chodziło mi o to że masz wylać wodę, nalać świeżej i znów wpuścić ryby bo to jest bez sensu i mija się z celem. Robiąc restart tak jak należy krok po kroku, to najpierw powinieneś znaleźć dla ryb nowy "dom". I tak część z nich nie powinna być w tym akwarium. Raz że dla mieczyków i molinezji akwarium powinno być większe, a dwa że nie znasz parametrów wody i nie wiadomo dla których ryb są odpowiednie. Akwarium i cały osprzęt zdezynfekować, najlepiej umyć to wszystko w roztworze nadmanganianie potasu. W roztworze nadmanganianie potasu możesz także wymoczyć rośliny. ( nadmanganian potasu można za parę zł kupić w każdej aptece ) Po dezynfekcji akwarium zalać na nowo. Za podłoże możesz użyć nawet zwykłego piachu. Przy hodowli ryb denny, a także i niektórych innych ryb, piach w wielu przypadkach jest najlepszym rozwiązaniem. Posadzić rośliny. Pod rośliny możesz włożyć np: kulki gliniano-torfowe. Uruchomić filtr, oświetlenie i jeśli rośliny tego wymagają to grzałkę. I teraz czekasz nawet kilka tygodni aż akwarium dojrzeje ( poczytaj o dojrzewaniu akwarium ) Miedzy czasie kupujesz testy do badania parametrów wody. Na początek wystarczą testy do badania pH, GH , KH co pozwoli stwierdzić jakie ryby mogą pływać w Twoim akwarium. Potrzebne będą też testy do badanie NO2 I NO3 co pozwoli stwierdzić czy akwarium już dojrzało. Jeśli akwarium będzie dojrzałe i będziesz znał parametry wody, wtedy będzie można zastanowić się nad prawidłową obsadą. Jeśli nie chcesz tego robić i chcesz zostać przy obecnej obsadzie, co jest błędem, to możesz próbować ratować sytuację tak jak Ci napisałem w poprzednim temacie:
 12. splend

  Nie wiem co to za choroba

  Załóż tema w dziale Pytania początkującego akwarysty a na pewno znajdą się osoby które Ci podpowiedzą jak prawidłowo założyć akwarium.
 13. splend

  Nie wiem co to za choroba

  Na chwilę obecną możesz próbować ratować sytuację podmianami wody. Najlepiej by było gdyby to była woda wzięta już z dojrzałego i pewnego akwarium w którym ryby są zdrowe. Druga rzecz to podjęcie leczenia ryb, ale żeby to dobrze zrobić trzeba prawidłowo zdiagnozować chorobę. W Twoim przypadku jeśli chodzi o leczenie, sprawa się bardziej komplikuje ze względu na to że ryby pływają w niedojrzałym akwarium i przynajmniej część z nich w nieodpowiednich dla siebie parametrach wody takich jak pH, GH, KH. Obstawiam że NO2 też jest ponad normę. Moim zdaniem najlepiej by było zacząć od początku i tak jak należy - krok po kroku. Ale jeśli nie chcesz robić restartu, to próbuj ratować sytuację podmianami.
 14. splend

  Nie wiem co to za choroba

  Trudno z tych zdjęć określić co to za choroba. Obstawiał bym ospę rybią, ale pewności nie mam. Poczytaj o tej chorobie i porównaj z objawami u swoich ryb. Tak jak napisał Mapet, obsada jest źle dobrana. Maszy ryby wymagające różne parametry fizyko-chemiczne wody. Zbiornik jest niedojrzały, a to jest jeden z powodów chorób u ryb. ( poczytaj o dojrzewaniu akwarium ).
 15. Warto też zaglądać do naszej encyklopedii ryb https://forum.superakwarium.pl/forum/83-encyklopedia-ryb/ Jest tu opisanych wiele gatunków, m.in jest też prętnik.
×