Jump to content

splend

Moderator
 • Content count

  1,851
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  27

Everything posted by splend

 1. splend

  Metnienie wody

  Mętna woda to zakwit pierwotniaków. W prawidłowo prowadzonym akwarium woda powinna się wyklarować sama po pewnym czasie. Większym problemem w tym akwarium biorąc pod uwagę jego wielkość, a właściwie małość w stosunku do pływającej w nim obsady, będą azotyny, szczególnie że akwarium nie dojrzało przed wpuszczeniem ryb. Jeśli faktycznie nie ma co zrobić z tymi rybami ( najlepiej by było je oddać komuś kto ma odpowiednio duże dla nich akwarium ) to możesz próbować ratować sytuacje biostarterami które przyspieszają dojrzewanie akwarium ( do nabycia w sklepach zoologicznych ) oraz posadzić zdecydowanie więcej roślin.
 2. splend

  Czy moja molinezja jest w ciąży

  Raczej odbytową.
 3. splend

  Gupik w ciąży

  Jeśli się zdecydujesz na restart akwarium, to trzeba będzie odkazić cały zbiornik oraz cały osprzęt. Nowe ryby będzie można wpuścić dopiero po kilku tygodniach jak akwarium dojrzeje. (Poczytaj o dojrzewaniu akwarium). Przed wpuszczeniem ryb będzie trzeba sprawdzić parametry wody takie jak NO2 i NO3 które pozwolą stwierdzić czy akwarium już dojrzało, oraz takie parametry jak pH, GH, KH które pozwolą na dobranie odpowiedniej obsady, dostosowanej również do wielkości zbiornika.
 4. splend

  Gupik w ciąży

  Dobre wyniki w leczeniu ospy rybiej daje preparat Ichtio.
 5. splend

  Gupik w ciąży

  Tak, ta samica jest kotna. Czy ona czasem nie jest chora na ichtioftiriozę ( ospę rybią )?
 6. splend

  Pirania roslinozerna

  Ryba na zdjęciu to prawdopodobnie Pirapitinga czyli Pirania Pacu. 1. W akwariach do około 60 - 70 cm. 2. Możliwe, choć jest to na ogół ryba płochliwa. 3. Są, ponieważ ryby to też ich pokarm. Pirania Pacu odżywia się zarówno pokarmem roślinnym jak i zwierzęcym. Akwarium 250 litrów jest zdecydowanie za małe dla tych ryb. Są to ryby stadne które powinno się trzymać w ilości kilku, kilkunastu sztuk.
 7. splend

  Co to za rybka

  Wygląda jak danio malabarskie.
 8. Temat został wyczerpany/ problem rozwiązany. Zamykam - jeśli chcesz temat kontynuować, coś dodać, nie zgadzasz się z zamknięciem, proszę o kontakt z moderatorem.
 9. splend

  Restart 60 l

  Autor tematu dostał porady co może zrobić. Zależy to już tylko od Niego czy będzie chciał założyć akwarium od nowa i tak jak należy, czy będzie próbował walczyć z istniejącymi problemami w tym zbiorniku. Jak na razie to nie wiadomo nawet jakie są parametry wody i z jaką chorobą trzeba się uporać.
 10. splend

  Restart 60 l

  W tym akwarium będzie mu ciężko te ryby wyleczyć. Jeśli odda je komuś kto się na tym zna i ktoś kto umieści je w odpowiednim akwarium kwarantannowym, na pewno te ryby będą miały większe szanse na wyleczenie niż tu. Tu pływają w zbiorniku niedojrzałym i nie wiadomy w jakich parametrach.
 11. splend

  Restart 60 l

  Napisałem że: Mając na myśli restart nie chodziło mi o to że masz wylać wodę, nalać świeżej i znów wpuścić ryby bo to jest bez sensu i mija się z celem. Robiąc restart tak jak należy krok po kroku, to najpierw powinieneś znaleźć dla ryb nowy "dom". I tak część z nich nie powinna być w tym akwarium. Raz że dla mieczyków i molinezji akwarium powinno być większe, a dwa że nie znasz parametrów wody i nie wiadomo dla których ryb są odpowiednie. Akwarium i cały osprzęt zdezynfekować, najlepiej umyć to wszystko w roztworze nadmanganianie potasu. W roztworze nadmanganianie potasu możesz także wymoczyć rośliny. ( nadmanganian potasu można za parę zł kupić w każdej aptece ) Po dezynfekcji akwarium zalać na nowo. Za podłoże możesz użyć nawet zwykłego piachu. Przy hodowli ryb denny, a także i niektórych innych ryb, piach w wielu przypadkach jest najlepszym rozwiązaniem. Posadzić rośliny. Pod rośliny możesz włożyć np: kulki gliniano-torfowe. Uruchomić filtr, oświetlenie i jeśli rośliny tego wymagają to grzałkę. I teraz czekasz nawet kilka tygodni aż akwarium dojrzeje ( poczytaj o dojrzewaniu akwarium ) Miedzy czasie kupujesz testy do badania parametrów wody. Na początek wystarczą testy do badania pH, GH , KH co pozwoli stwierdzić jakie ryby mogą pływać w Twoim akwarium. Potrzebne będą też testy do badanie NO2 I NO3 co pozwoli stwierdzić czy akwarium już dojrzało. Jeśli akwarium będzie dojrzałe i będziesz znał parametry wody, wtedy będzie można zastanowić się nad prawidłową obsadą. Jeśli nie chcesz tego robić i chcesz zostać przy obecnej obsadzie, co jest błędem, to możesz próbować ratować sytuację tak jak Ci napisałem w poprzednim temacie:
 12. splend

  Nie wiem co to za choroba

  Załóż tema w dziale Pytania początkującego akwarysty a na pewno znajdą się osoby które Ci podpowiedzą jak prawidłowo założyć akwarium.
 13. splend

  Nie wiem co to za choroba

  Na chwilę obecną możesz próbować ratować sytuację podmianami wody. Najlepiej by było gdyby to była woda wzięta już z dojrzałego i pewnego akwarium w którym ryby są zdrowe. Druga rzecz to podjęcie leczenia ryb, ale żeby to dobrze zrobić trzeba prawidłowo zdiagnozować chorobę. W Twoim przypadku jeśli chodzi o leczenie, sprawa się bardziej komplikuje ze względu na to że ryby pływają w niedojrzałym akwarium i przynajmniej część z nich w nieodpowiednich dla siebie parametrach wody takich jak pH, GH, KH. Obstawiam że NO2 też jest ponad normę. Moim zdaniem najlepiej by było zacząć od początku i tak jak należy - krok po kroku. Ale jeśli nie chcesz robić restartu, to próbuj ratować sytuację podmianami.
 14. splend

  Nie wiem co to za choroba

  Trudno z tych zdjęć określić co to za choroba. Obstawiał bym ospę rybią, ale pewności nie mam. Poczytaj o tej chorobie i porównaj z objawami u swoich ryb. Tak jak napisał Mapet, obsada jest źle dobrana. Maszy ryby wymagające różne parametry fizyko-chemiczne wody. Zbiornik jest niedojrzały, a to jest jeden z powodów chorób u ryb. ( poczytaj o dojrzewaniu akwarium ).
 15. Warto też zaglądać do naszej encyklopedii ryb https://forum.superakwarium.pl/forum/83-encyklopedia-ryb/ Jest tu opisanych wiele gatunków, m.in jest też prętnik.
 16. Skąd, to już wiadomo - od weterynarza. Znajomy przy flexibakteriozie, przy skażonym całym akwarium, uratował część obsady stosując antybiotyk doxicylinę. Po prostu otwierał kapsułki i wsypywał ich zawartość do akwarium. Niestety nie znam dawkowania. Musiałabyś poszukać w internecie w jakiej ilości to podawać. Ale przede wszystkim trzeba mieć pewność że jest to faktycznie flexibakterioza, a nie coś innego. Jak wiadomo skuteczność leczenia zależy od prawidłowo postawionej diagnozy, a tu wydaje mi się że tej pewności do końca nie ma. Kolejna ważna rzecz przy hodowli błędnikowców ( prętniki, gurami, bojowniki itp. ) to to że temperatura powietrza na taflą wody nie powinna się różnić od temperatury wody w akwarium, a już na pewno nie powinna być znacznie niższa, ponieważ wtedy łatwo może dojść u tych ryb do przeziębienia błędnika, a to w konsekwencji może skutkować innymi dolegliwościami.
 17. Zdjęcia faktycznie słabej jakości i trudno z nich cokolwiek rozpoznać. Jeśli to faktycznie flexibakterioza to niestety ale jest to choroba która może w krótkim czasie " przetrzebić " obsadę w akwarium. Oprócz rad które otrzymałaś powyżej, ja proponuję ( oczywiście jeśli jest to flexibakterioza ) zastosowanie antybiotyku. P.S. Stosuj się do regulaminu 6.2 ''Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”.
 18. splend

  Śmierć otosków i choroba danio

  Akwarium jest za małe jak dla tych ryb. Otoski, dania, kiryski to gatunki stadne które powinno się trzymać w ilości co najmniej kilku sztuk. Po zalaniu akwarium wodą, posadzeniu roślin i uruchomieniu filtra, akwarium powinno stać bez ryb przez kilka tygodni, aby mogło dojrzeć ( poczytaj o dojrzewaniu akwarium ) Jeśli parametry wody są rzeczywiście takie jak zostały podane w poście wyżej, to są one tragiczne dla tych ryb. Powinny być niższe. Skrzywienie ciała u ryb może być Plistoforozą, chorobą która często pojawia się u ryb które pływają w nieodpowiednich warunkach. W obecnej sytuacji kupowanie kolejnych ryb mija się z celem. Najlepiej byłoby zacząć od nowa i tak jak należy.
 19. splend

  Szczupieńczyki Karłowate i Gupik Endlera

  Temat został wyczerpany/ problem rozwiązany. Zamykam - jeśli chcesz temat kontynuować, coś dodać, nie zgadzasz się z zamknięciem, proszę o kontakt z moderatorem.
 20. splend

  Prośba o poradę

  Biała woda to prawdopodobnie zakwit pierwotniaków. Takie coś się zdarza w niedojrzałym akwarium. Powinno zniknąć samoistnie po kilku dniach jak akwarium zacznie się stabilizować. Nalot na korzeniu również może wystąpić w niedojrzałym akwarium, czasami tak się zdarza. Na ogół nie ma to wpływu na życie w akwarium i po jakimś czasie najczęściej samo ustępuje. Możesz ten nalot próbować usuwać mechanicznie, ale problem zarówno z mleczną wodą jak i nalotem na korzeniu powinien rozwiązać się sam po dojrzeniu akwarium.
 21. Fakt, błędów wiele. Akwarium jest malutkie, ale i w takim akwarium da się stworzyć odpowiednie warunki dla ryb. Zaczynając od nowa, powinno się najpierw zdezynfekować obecny zbiornik i sprzęt. Można to zrobić np: przy użyciu nadmanganianu potasu ( do kupienia w aptece ). Później zalać zbiornik na nowo, umieścić w nim podłoże, najlepiej piach, posadzić rośliny i czekać aż zbiornik dojrzeje. Między czasie kupić testy do badania parametrów wody takie jak: pH, GH, KH, NO2, NO3. Kiedy akwarium będzie już dojrzałe można pomyśleć nad obsadą. Takie małe akwarium zrobić najlepiej jednogatunkowe. Są gatunki ryb które można w takim akwarium hodować, ale jakie to będą gatunki będzie zależało o parametrów wody. Zobacz np: takie gatunki jak Danio perłowe ( ryba ta jest często błędnie nazywana razborą galaxy ), Drobnotka nadobna, Drobniczka jednodniówka.
 22. splend

  Aquael Leedy 60 - nowy zbiornik

  Tutaj masz fajny temat dotyczący testów:
 23. splend

  [63l] - uzupełnienie obsady?

  Temat został wyczerpany/ problem rozwiązany. Zamykam - jeśli chcesz temat kontynuować, coś dodać, nie zgadzasz się z zamknięciem, proszę o kontakt z moderatorem.
 24. splend

  problem z identyfikacją

  Przypominają Akary błękitne.
 25. splend

  Aquael Leedy 60 - nowy zbiornik

  Zawsze można dobrać obsadę pod istniejące parametry wody, bez ''zabawy'' w ich korygowanie. Co oczywiście nie zmienia faktu że powinno się mieć przynajmniej podstawowe testy do badania parametrów wody.
×