Skocz do zawartości

54 litry - początkujący pyta o podstawy


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Sam mam pokrywę aquael classic i jest bardzo fajna. Możesz śmiało wycinać otwory, do tego pokrywę można otworzyć bez konieczności jej zdejmowania. Fajne pokrywy i estetyczne. Polecam. Filtr trochę mały, ale pewnie na początek ci wustarczy. Z czasem pewnie i tak go wymienisz :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam w końcu jakiś punkt zaczepienia :) A co do wielkości to chodzi mi po głowie te 63l bo to szerokość ta sama, a tylko wysokość większa...ehhh chyba zaczyna mnie to wciągać :)

To teraz szukam filtra i grzałki.

Edytowane przez Wasio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Filtr trochę mały, ale pewnie na początek ci wustarczy. Z czasem pewnie i tak go wymienisz :smile:

Ja bym nie powiedział, że wystarczy na początek, bo początkującym trudno opanować glony itd a dobry filtr, z miejscem na złoża pomaga ustabilizować akwarium i dzięki temu popełnione przez nas błędy mniej nas bolą.

Jak już masz doświadczenie rób co chcesz, zalej i szalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

chodzi mi po głowie te 63l

Serdecznie polecam, bo sam miałem 54-kę i brakowało mi wysokości. Na dole piach, na górze pokrywa i w sumie zostawało 22 cm przestrzeni do obserwacji.

 

 

 

Filtr trochę mały, ale pewnie na początek ci wustarczy.

Tutaj lepiej nie stosować półśrodków. Wydajna filtracja to mniej kłopotów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie polecam, bo sam miałem 54-kę i brakowało mi wysokości. Na dole piach, na górze pokrywa i w sumie zostawało 22 cm przestrzeni do obserwacji.

 

 

 

Tutaj lepiej nie stosować półśrodków. Wydajna filtracja to mniej kłopotów. 

Ale przecież w tym zestawie nie ma filtra.

 

Czy moglibyście u tego sprzedającego znaleźć fajny filtr i grzałkę do tego akwarium?

Edytowane przez Wasio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież w tym zestawie nie ma filtra.

 

Wróć. Fakt! Nie wiem skąd mi się to wzięło... Może miałem otwarty jeszcze jakiś inny zestaw. W takim razie zmieniam zdanie, filtr z zestawu nie jest wytaczający :P

 

Z tego co kojarzę ta pokrywa ma dodatkowe miejsca na belki led

 

Co do pokrywy to pisałem o dokładnie tej pokrywie, także tutaj się wszystko zgadza. Ale pokrywa nie ma fabrycznie dedykowanych mocowań pod dodatkowe oświetlenie. Stara wersja pod świetlówki T8 miała gniazda do przykręcenia mocowań, nowa pod LEDy już nie ma. Ale miejsca jest dużo i za pomocą odpowiednich uchwytów (np: http://skroc.pl/c43fd - choć tuba LED jest minimalnie węższa od T8, ale kawałkiem gumy można to ustabilizować - sam mam tak zrobione) można swobodnie montować dodatkowe oświetlenie.

 

Czy moglibyście u tego sprzedającego znaleźć fajny filtr i grzałkę do tego akwarium?

 

Filtr: http://allegro.pl/aquael-versamax-fzn-2-filtr-kaskadowy-200l-gratis-i6068853627.html

Grzałka: http://allegro.pl/aquael-comfortzone-fix-50w-grzalka-do-akwarium-i6072580602.html (moc zależy jaką chcesz temp. w akwarium utrzymywać w stosunku do temp. w pokoju)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do optycznego powiększenia akwarium to nie wiem. Ale większość osób ci to odradzi, bo nie uważa tego za 'ładne'. Sam też mam takie zdanie, ale to jest tylko i wyłącznie kwestia gustu. Nie wiem ile roślin chcesz mieć w akwarium, ale przy odpowiedniej ilości odpowiednich roślin na trzecim planie tło jest mało widoczne i tylko uwypukla rośliny.

Jak nie chcesz czarnego to możesz dać np. niebieskie.

Ja dla przykładu mam czarne płaskie łupki przyklejone do plexi i następnie do szyby akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dość że taka fototapeta nie powiększy optycznie akwarium, to do tego zepsuje cały efekt. Ryby zgubią się na tym tle i nie zaprezentują swoich pięknych barw. Tutaj nie ma się nad czym zastanawiać. Bierz czarne tło na naszą odpowiedzialność - nie będziesz żałować.

 

Widziałem na żywo zbiorniki z tłem typu fototapeta roślinna, jednolite czarne, jednolite niebieskie, jednolite białe i strukturalne. Strukturalne prezentowało się równie dobrze jak czarne (ale strukturalne mogą się różnić), białe dobrze wygląda w mocno oświetlonym roślinniaku, niebieskie jest wg mnie średnim wyborem, ale może się podobać. Natomiast kolorowe tło wygląda z reguły tandetnie. Jeśli dołożymy do tego ceramiczne zameczki, nurka z bąbelkami z uszu, to już w ogóle "wieś tańczy i śpiewa".

 

Natomiast bardzo ciekawym pomysłem jest szary lub ciemny papier lekko pognieciony, imitujący skalistą strukturę.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. To powiedzmy mam już szkło, pokrywę z oświetleniem, grzałkę i filtr, no i tło. Teraz kolejne pytania:

1. Termometr - jakiś specjalny, czy co tam znajdę u tego sprzedającego?

2. Co na podłoże? Nie wiem jakie chce rośliny jeszcze.

3. Ozdoby: z muszli chyba zrezygnuję, bo widzę, że odradzacie raczej, niż polecacie. Mam ładną muszlę z nad morza, ale jak odradzacie to sobie bym darował. Z czachy mimo, że mówicie, że to tandeta nie zrezygnuję - żona się uparła jako warunek akwarium :) A i mi się podoba.

Chcę kupić jeszcze korzeń jakiś ciekawy, na co mam zwrócić uwagę? Z jakiego drzewa?

4. Jaką podkładkę pod akwarium?

5. Coś jeszcze ze sprzętu? Siatkę do łapania już mam. Odmulacz?

6. No i ryby. Ile maksymalnie może być ryb w 54l ? Mój pomysł na początek (to chciałbym wszystko mieć, niekoniecznie w tych ilościach):

- 5-6 gupików pawie oczko (2 samce i 3-4 samiczki)

- 3 platki (tu chyba też lepiej ze dwie samiczki na samczyka)

Jako czyściciele:

- glonojad

- jakiś kirysek (pstry?)

- ślimak  i i tu się zastanawiam. Bo zawsze miałem ampularię, ale w sklepie pan mi polecił (nazwy nie pamiętam) takiego mniejszego, ale ponoć dużo lepiej czyszczącego. Miał muszlę taką jak ampularia, nie podłóżną, ale ponoć rośnie do wielkości paznokcia.

Co sądzicie a takiej obsadzie? Za dużo czy można jeszcze coś dodać, a jeśli można to co?

 

Dużo pytań :)

Edytowane przez Wasio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli będziesz miał wybór pomiędzy takim za 2zł a takim za 6zł, to weź droższy. Kiedyś kupiłem najtańszy i oszukiwał mnie o 2 stopnie. Taki ładny był, długi, żółty... ale nie musi być ładny bo i tak lepiej go gdzieś z tyłu w kącie schować.

2. Piasek do piaskownic z marketu budowlanego. Pod rośliny kulki gliniano-torfowe.

3. Skoro się upierasz przy czaszce, to nie będę nalegał. Sprawa indywidualna. Korzeń może być red moor.

4. Jakąś standardową piankę dostaniesz.

5. Odmulacz niepotrzebny. Z piasku łatwo zbiera się syf zasysając go wężykiem, np przy podmianach wody.

6. Zobaczymy po testach wody. Pamiętaj, że żadna ryba akwarium za Ciebie nie wyczyści, od tego jesteś Ty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką minimalną średnicę powinien mieć wężyk do odsysania wody?

Ja odsysam wężem 12/16 od JBL e901. Jak na JBL produkt jest bardzo udany i funkcjonalny. :)

 

Jeśli obawiasz się o jakość odsysania, to zamiast węża JBL możesz użyć takiego z Castoramy o zewnętrznej średnicy 16mm.

 

Wąż o mniejszym przekroju będzie dłużej "pompował" wodę, a używając węża o większym przekroju możesz nie dać rady zassać wody.

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dość że taka fototapeta nie powiększy optycznie akwarium, to do tego zepsuje cały efekt. Ryby zgubią się na tym tle i nie zaprezentują swoich pięknych barw. Tutaj nie ma się nad czym zastanawiać. Bierz czarne tło na naszą odpowiedzialność - nie będziesz żałować.

 

Widziałem na żywo zbiorniki z tłem typu fototapeta roślinna, jednolite czarne, jednolite niebieskie, jednolite białe i strukturalne. Strukturalne prezentowało się równie dobrze jak czarne (ale strukturalne mogą się różnić), białe dobrze wygląda w mocno oświetlonym roślinniaku, niebieskie jest wg mnie średnim wyborem, ale może się podobać. Natomiast kolorowe tło wygląda z reguły tandetnie. Jeśli dołożymy do tego ceramiczne zameczki, nurka z bąbelkami z uszu, to już w ogóle "wieś tańczy i śpiewa".

 

Natomiast bardzo ciekawym pomysłem jest szary lub ciemny papier lekko pognieciony, imitujący skalistą strukturę.

Sprzedająca ma w ofercie coś takiego http://allegro.pl/aquael-czarne-tlo-strukturalne-do-akwarium-60x30-i5811791004.html spora cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim wpuścisz do akwa gupiki zastanów się czy będziesz miał co zrobić z młodymi. Wiem, że to fajna sprawa jak się rybki mnożą, ale żebyś sobie tym krzywdy nie zrobił i nie musiał za chwilę walczyć ze skaczącym azotem.

Może i masz rację, ale:

1. Mam do gupików ogromny sentyment z dzieciństwa i uważam je za najpiękniejsze ryby akwariowe.

2. W moich 54l i tak nie będę miał jak poszaleć z innymi rybami

3. W każdym artykule o gupikach jest napisane, że są one najlepsze dla początkujących - czyli dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...