Jump to content

Kryc

Użytkownik
 • Content count

  82
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2

About Kryc

 • Rank
  Bywalec
 1. W najbliższej przyszłości zamierzam postawić nowy zbiornik 200l [100x40x50]. Głównymi mieszkańcami akwarium mają być Pielęgniczki. Myślę nad kakadu. Ale może się to jeszcze zmienić. Zbiornik będzie postawiony na piasku. Do tego korzenie, liście, groty z wierzby/dębu. Z roślin jakieś cieniolubne, łatwe, czyli anubiasy na korzeniach, kryptokoryny, żabienice, nużeniec. Planowana obsada (jeszcze taka wstępna wersja): 1+3 Pielęgniczka kakadu 30-50 Bystrzyk Amandy 1+2 Zbrojnik niebieski L183 Otoski Kiryski Sterby/Panda (jeszcze nad kiryskami się zastanawiam) W akwarium będzie stała dolewka wody z przelewem do kanalizacji. W planie jest dostarczanie tygodniowo ok 50-70 l świeżej wody. I teraz mam pytanie, jak przygotować wodę pod taką obsadę? Wiadomo, woda miękka i kwaśna. W kranie mam wodę o GH=13 około. Zamierzam oczywiście lać wodę RO. Mieszać z karnówką w stosunku 1:1 lub 1:2. Wtedy mam GH=4-6 około. Bez żadnych dodatkowych zabiegów to przy takich twardościach tak czy siak pH będzie dążyło do 7 lub więcej. Jak na to zaradzić? 1. Gazować CO2? Tylko przy tak mało wymagających roślinach nie będzie to stwarzało więcej problemów niż pożytku? 2. Może do filtra wrzucić torf? Tylko ile na 200l? I czy to tak naprawdę zda egzamin? A może w ogóle akwarium postawić na czystym RO i dolewać tylko i wyłącznie czyste RO? Tylko czy rośliny będą wtedy rosły?
 2. Kryc

  [200l / 250l] Pielęgniczki

  Otoski mam więc wiem jak to z nimi jest, dlatego o nich pisze jako o opcji, nad którą będę się jeszcze zastanawiał. Ale nie zgodzę się, że je widać sporadycznie. U mnie, pomimo wielu kryjówek chętnie wychodzą i żerują. Widać je niemal non stop. Ale do tego potrzebna jest grupa, żeby czuły się pewniej. Zbrojniki wiem, że syfiarze. Ale zarazem piękne i ciekawe ryby.
 3. Kryc

  [200l / 250l] Pielęgniczki

  Nikt nic? Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 4. Za jakiś czas odbieram kluczę do nowego mieszkania. I ma stanąć tam nowe akwarium. I już teraz myślę intensywnie nad praktycznymi rozwiązaniami, które mam zamiar zastosować. I nad obsadą. Tutaj chciałem uzyskać poradę odnoście obsady. Myślę nad Pielęgniczkami + uzupełnienie. Najpierw parę słów odnośnie planowanego zbiornika: Szkło: długość 100m (więcej nie upchnę, bo musi zostać miejsce na jakąś meblościankę jeszcze). Myślę nad dwoma rozwiązaniami, albo standard 100x40x50, albo klejone 100x50x50. Pod Pielęgniczki wolałbym 50 szer. Pokrywa: będzie, albo nie będzie. Zależy od paru czynników. M.in. od ryb jakie dobiorę do obsady. Jeżeli będą skoczne to pokrywa na pewno będzie. Oświetlenie: nieznane jeszcze. Raczej umiarkowane. Filtr: myślę nad Unimaxem 500. CO2: reaktor z filtra narurowego Flora: bliżej nieokreślona na tym etapie. Obsada: Jako głównych mieszkańców myślałem nad Pielęgniczkami kakadu. Układ chciałbym 2+4. Przez środek dałbym jakiś większy korzeń, żeby naturalnie wydzielić rewiry dla samców. Dla samic też by jakieś podziały powstały z korzeni, gałęzi, liści itp. Jakie są wasze doświadczenia z trzymaniem 2 samców w takim zbiorniku? Jeżeli miałoby się nie udać wtedy układ 1+3/4. Zbrojnik niebieski L183 – 1+2. Ławica: myślę nad jakąś ciekawą ławicą, ale nie za dużych rybek, żeby można było wsadzić ich więcej, myślałem tak 30-40, żeby powstała fajna ławica. Jakieś propozycje? Dobrze by było, jakby pływały w ławicy, a nie każda sobie. Zastanawiam się też nad jakimś „target fish”, ale nie mam tutaj pomysłu na to, co można by dodać. Ewentualnie jeszcze jako uzupełnienie jakieś Otoski. Ogólnie widzą mi się tam zebry, ale po pierwsze są jednak drogie, a po drugie to nie wiem czy to nie za dużo już będzie wszystkiego. I na koniec jeszcze Amano w ilości odpowiedniej do zbiornika i obsady. Proszę o jakieś rady, przemyślenia, żeby całe akwarium miało ręce i nogi. Wszelkie propozycje innej obsady też mile widziane.
 5. Kryc

  Filtr kubełkowy własnej roboty (DIY)

  Tzw beczka Pascala bądź paradoks Pascala Na fakt rozsadzenia (bądź jak piszesz przeciekania) beczki ma nie sam fakt wlewania wody, ale wysokość słupa wody zwiększona wodą znajdującą się w rurce. Wszsytko wynika też ze wzoru na ciśnienie hydrostatyczne, tj. ρ * g * h gdzie jedną ze składowych jest właśnie wysokość słupa wody Pozdrawiam.
 6. Kryc

  Filtr kubełkowy własnej roboty (DIY)

  Nie zgodzę się z tym, bo ciśnienie hydrostatyczne wytwarza się w przypadku, kiedy woda jest w spoczynku i jest spiętrzona na pewną wysokość, a nie jak tylko przepływa, choćby to było i 20 piętro. A nawet jeżeli wytworzy się jakieś ciśnienie gdzieś, to jest ono tylko chwilowe i zaraz ustępuje. Zauważ, że próby szczelności są wykonywane nie tylko pod ciśnieniem, ale i w czasie. Im dłużej woda ma możliwość penetrować mikro nieszczelności tym większa szansa, że jej się to uda. Poza tym rury kanalizacyjne są łączone na kielichy i uszczelki dlatego, ze nie występuje tam ciśnienie. Do każdej instalacji wodnej gdzie występuje ciśnienie są systemy albo skręcane z zaciskami albo klejone.
 7. Kryc

  Mineralizator vs kranówka

  Tak jak pisałem w poście powyżej chciałbym uzyskać ok. GH:5-6 KH:2-3. Co do pełnej mineralizacji z macro to wolałbym tego nie robić osobno. Jeżeli chodzi o konieczność dozowania CO2, to nie wiem czy dobrze to rozumiem, ale czy to działa w ten sposób:? 1) Mineralizator z koniecznością dozowania CO2 Rozumiem, że jeżeli podmianę zrobię wodą RO z dodanym mineralizatorem, to defakto jest to czyste RO, a parametry się stabilizują dopiero w zbiorniku przy pomocy CO2? (czy mineralizator się wlewa po podmianie bezpośrednio do akwa?). Tak czy inaczej mam w tym przypadku mniejsze bądź większe (w zależności od wielkości podmiany) wahania parametrów, tak (najpierw rozcieńczenie czystym RO, potem mineralizacja)? 2) Mineralizator bez konieczności stosowania CO2 Rozumiem, że w tym przypadku w wiaderku łatwo uzyskam wodę o zadanych parametrach i do akwarium wlewam już gotowca, tak? Czyli niejako brak wahań? Jeżeli moje rozumowanie jest właściwe, to osobiście wolałbym mineralizator bez CO2. Tylko wtedy pytanie jaki, żeby uzyskać te parametry które chcę (GH:5-6 KH:2-3)?
 8. Kryc

  Mineralizator vs kranówka

  OK, tylko zastanawiam się jaki ten mineralizator wybrać. Ponieważ nie znam się na tym, proszę tutaj o poradę. W niektórych mineralizatorach napisane jest, że wymagają dozowania CO2, żeby się rozpuściły. Ja mam CO2 w akwarium, jednak wolałbym wlewać już przygotowaną, uzdatnioną wodę. Jest też taki mineralizator, który w opisie ma informację, że nie potrzebuje CO2. Zastanawiałem się nad tymi mineralizatorami: Mineral RO turkusowy v2 (GH:8; KH:2-3) (nie wymaga CO2) http://www.akwanawoz...000-litrow.html Mineral RO niebieski v3 (GH:5; KH:3) http://www.akwanawoz...000-litrow.html Mineral RO czerwony (GH:5; KH:3) http://www.akwanawoz...000-litrow.html Czy ktoś mógłby mi tak w skrócie wyjaśnić czym się kierować przy wyborze mineralizatora i który byłby najodpowiedniejszy do moich założeń? Tak jak pisałem, chciałbym w wiaderku przygotować wodę o odpowiednich parametrach i wtedy ja wlać do akwarium. A może zna ktoś jakieś inny dobry i sprawdzony mineralizator który da mi parametry GH:5-6 KH:2-3 (takie bym chciał właśnie uzyskać)?
 9. Kryc

  [54l] Ogólne

  Ok, dzięki
 10. Kryc

  [54l] Ogólne

  Dzięki. A przy założeniu, że będzie to A. Macmasteri lub też spróbuję jeszcze z Ramirezami to czy GH:8 KH:3 to dobre parametry wody?
 11. Kryc

  [54l] Ogólne

  Na dzień dzisiejszy dalej prowadzę nierówną walkę z krasnorostami. Już ponad 3 miesiące. Od 2 miesięcy robię regularne podmiany 20% wody co 2-3 dni. Krasnali jest zdecydowanie mniej, ale wciąż pokazują się nowe ogniska... Niby są w odwrocie, ale ciągle jakoś tam żyją w tym akwarium. Walkę będę kontynuował dalej. Co do samego akwarium, to mam dwa pytania do bardziej doświadczonych kolegów/koleżanek. 1) Na chwilę obecną mieszam wodę kranową i RO w proporcji 30% kran / 70% RO, co daje mi parametry na poziomie ok: GH: 3,5, KH: 2,5. Jednak chcę zakupić mineralizator. I teraz zastanawiam się jaki. Ponieważ nie znam się na tym, proszę tutaj o poradę. W niektórych mineralizatorach napisane jest, że wymagają dozowania CO2, żeby się rozpuściły. Ja mam CO2 w akwarium, jednak wolałbym wlewać już przygotowaną, uzdatnioną wodę. Jest też taki mineralizator, który w opisie ma informację, że nie potrzebuje CO2. Zastanawiałem się nad tymi mineralizatorami: Mineral RO turkusowy v2 (GH:8; KH:2-3) (nie wymaga CO2) http://www.akwanawozy.com.pl/towar/221/mineral-ro-turkusowy-v2-2000-litrow.html Mineral RO niebieski v3 (GH:5; KH:3) http://www.akwanawozy.com.pl/towar/222/mineral-ro-niebieski-v3-2000-litrow.html Mineral RO czerwony (GH:5; KH:3) http://www.akwanawozy.com.pl/towar/225/mineral-ro-czerwony-2000-litrow.html Czy ktoś mógłby mi tak w skrócie wyjaśnić czym się kierować przy wyborze mineralizatora i który byłby najodpowiedniejszy do moich założeń i do obsady, o której poniżej. 2) Druga kwestia tyczy się obsady. Ponieważ Ramirezy mi się nie udały i chyba póki co chcę od nich odejść, zastanawiam się nad Kakadu. Akwarium 54l standard. W obsadzie mam teraz 20 simulansów i 10 otosków hoppei. Pytanie, czy w takim akwarium mogę trzymać harem kakadu i w jakiej konfiguracji? 1+3? Czy może 1+2? I do takiej obsady który mineralizator byłby najlepszy. Ja się skłaniam ku turkusowemu, bo nie wymaga CO2, więc łatwo przygotuję i wleję gotową już wodę (o ile dobrze rozumiem zasadę działania tych mineralizatorów). Tylko czy GH:8 nie jest zbyt wysokie dla takiej obsady?
 12. Hej. Zastanawiam się co jest lepszym rozwiązaniem w celu uzyskania konkretnych parametrów wody, stosowanie samej wody RO + mineralizator, czy mieszanie wody RO i wody kranowej? W kranie mam wodę o parametrach GH: 12°dH, KH: 8°dH. Na dzień dzisiejszy mieszam 7l wody RO + 3l wody kranowej, co daj mi wodę o parametrach ok. GH: 3,5°dH, KH: 2°5dH. Jednak często na forach polecane są mineralizatory. Mógłbym wtedy bardziej zróżnicować GH i KH. Ale ciekawi mi co jest "lepszym" i "bezpieczniejszym' sposobem na przygotowanie wody. I na ile te mineralizatory są bezpieczne? Mineralizatory ze strony akwanawozy są polecane na wielu forach, jednak sporo osób pisze o długim utrzymywaniu się zmętnienia. Niektórzy polecają JBL AquaDur. Jakie są wasze doświadczenia?
 13. Dla bojownika przydałoby się przykryć akwarium.
 14. Akwarium Ci wciąż dojrzewa. Daj mu czas. A z innej beczki to dozujesz CO2 i równocześnie napowietrzasz wodę. Jedno wytrąca z wody drugie. Woda wystarczająco się napowietrza przez ruch tafli.
 15. Kryc

  Krasnorosty

  Filtr mam czysty. Podłoże świeże (3 tyg temu zmieniane). Krasty niestety mają się dobrze. Robię częste podmiany. Raz dodałem zielonej herbaty (akwarium 54 lvl, dała 1 łyżeczka herbaty podana 1/2 porcji 1 dnia, 1/2 następnego). Krasty zbledły, pleśń z korzenia zniknęła. Po tygodniu już nie dawałem herbaty, tylko ustabilizowałem Co2 (butla), zrobiłem 60% podmiany i dodałem wyciąg z torfu od tropicala. pH mi spadło do 6,2 (przy KH 3). Krasty usunąłem ile się da. Pleśń wróciła. Po dwóch dniach kolejna taka podmiana (wczoraj) i uzupełnienie torfu. Teraz będę obserwował co dalej. Mam zamiar co 2-3 dni ok 20% podmieniać. I zastanawiam się czy nie dodawać trochę tej herbaty bo efekty były zauważalne.
×