Skocz do zawartości

54 litry - początkujący pyta o podstawy


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jako, że jest to mój pierwszy post na forum, to witam wszystkich serdecznie i proszę o cierpliwość i wyrozumiałość dla nowicjusza :)

Postanowiłem zacząć przygodę z akwarystyką. Zamierzam kupić akwarium 54 litry.
Jak mi już kilka osób doradziło, lepiej żeby było to akwarium płaskie, a nie wypukłe.
Teraz pytania:
1. Jaką moc filtra polecacie do takiego akwarium?
2. Jaką grzałkę? Bo rozumiem, że musi być. Jakie firmy warte są uwagi jeśli chodzi o filtry i grzałki.
3. Rybki - na pewno chcę mieć gupiki pawie oczka. Podobają mi się też płatki, glonojady, kirysy i ślimaki. Mogę mieć to wszystko, a jeśli tak to w jakich ilościach? Jakie jeszcze ryby polecacie do towarzystwa dla gupików?
4. Jak dużo roślin dokupić do takiego akwarium?
5. Jaki rodzaj dna?

6. Co jeszcze muszę kupić?
Dodam jeszcze, że zamierzam mieć jakaś jedną większą ozdobę - czaszka:) muszlę i ewentualnie korzeń.
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr AquaSzut Turbo 500 będzie wystarczający.

 

Grzałka 50-75W

 

Gupiki będą OK do tego litrażu.

 

Jakie rośliny to zależy od oświetlenia. Podejrzewam, że będziesz mieć 1x15W, to znacznie ogranicza wybór roślin.

 

Podłoże też może być uzależnione od roślin.

 

Z ozdób dobre będą kamienie otoczaki i korzeń. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jako, że jest to mój pierwszy post na forum, to witam wszystkich serdecznie i proszę o cierpliwość i wyrozumiałość dla nowicjusza :)

Postanowiłem zacząć przygodę z akwarystyką. Zamierzam kupić akwarium 54 litry.

Jak mi już kilka osób doradziło, lepiej żeby było to akwarium płaskie, a nie wypukłe.

Teraz pytania:

1. Jaką moc filtra polecacie do takiego akwarium?

2. Jaką grzałkę? Bo rozumiem, że musi być. Jakie firmy warte są uwagi jeśli chodzi o filtry i grzałki.

3. Rybki - na pewno chcę mieć gupiki pawie oczka. Podobają mi się też płatki, glonojady, kirysy i ślimaki. Mogę mieć to wszystko, a jeśli tak to w jakich ilościach? Jakie jeszcze ryby polecacie do towarzystwa dla gupików?

4. Jak dużo roślin dokupić do takiego akwarium?

5. Jaki rodzaj dna?

6. Co jeszcze muszę kupić?

Dodam jeszcze, że zamierzam mieć jakaś jedną większą ozdobę - czaszka:) muszlę i ewentualnie korzeń.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi :)

@1 Polecam Aquael Versamax 2do takiego baniaczka

@2 50W z termostatem

@3 Z tym spokojnie zanim akwarium dojrzeje minie jeszcze trochę czasu ;) Poza tym przydało by się znać parametry twojej kranówki, chyba że planujesz filtr RO?

@4 Zależy co chcesz w nim mieć? Czy to ma być akwa roślinne? Jeśli tak to jakie będzie oświetlenie?

@5 Jeśli do twojej wody pasowały by kiryski jakieś to piasek do  (polecam ZEW do piaskownic z OBI)

@6 Na początek szkło,podkład pod szkło, podłoże,filtr, grzałka to najważniejsze. Rośliny, kulki gt pod korzenie jeśli będzie piasek jako podłoże. Noi proponuję testy wody

Tylko korzeń... żadnych czaszek nie wkładaj ani muszli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że żaden z wyżej podanych zestawów nie jest godny polecenia... Ale takie jest moje zdanie.

Uwierz mi że lepiej skompletować osprzęt samemu, nie będzie taniej ale napewno dużo lepiej.

Sam ostatnio kupowałem szkło 60x30x30 i zapłaciłem 40zł za nówkę. Do tego filtr Aquael FZN-2 90zł i grzałka Aquael 50W 40zł i masz zestaw za 170zł.

Pokrywę dociąłem na wymiar u szklarza za grosze i dokupiłem moduł oświetleniowy aquaela 6W.

 

Lepiej zainwestować na starcie w lepszy sprzęt niż później się martwić i wymieniać jak zbiornik już wystartuje.

Edytowane przez damianzgierz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zrobić tak po kolei:

- znajdź gdzieś w galerii czy google mało wymagający zbiornik, który Ci się podoba i ułóż sobie w głowie plan

- w zależności od tego co będziesz chciał osiągnąć zdecyduj, czy możesz kupić np belkę oświetleniową i kaskadę, czy zwykłą pokrywę i filtr wewnętrzny lub kubeł

- dobierzmy do planu rośliny, które dadzą u Ciebie radę

- kup wszystko co potrzebujesz (podłoże: piasek, pod rośliny kulki gliniano-torfowe - najłatwiej)

- zaaranżuj akwarium, zalej, uruchom filtr

- teraz masz około 4 tygodnie zanim akwarium dojrzeje, więc w tym czasie możesz kupić testy wody kropelkowe (Zoolek, pH, GH-KH w sumie max 30zł)

- po sprawdzeniu wody zdecydujemy na jaką obsadę możesz sobie pozwolić

 

W międzyczasie zadawaj pytania. Rozwiejemy każdą wątpliwość, a Ty unikniesz błędów.

 

Od razu Ci powiem, że lepiej zrezygnować z czaszek i innych sztucznych ozdób. Raz, że wygląda to po prostu źle i tandetnie, a dwa to nie wiesz jaką chemią było to potraktowane = może szkodzić. Korzenie i kamienie sprawdzają się w roli wystroju najlepiej. Nawet szyszki olchy, gałęzie czy liście dębu wyglądają bardzo i ładnie i przede wszystkim naturalnie.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr w tym zestawie masz bardzo słaby. Przede wszystkim chodzi o jego wielkość. Uwzględniając wymiary podane na stronie to jest 0,34l objętości całego filtra (licząc po prostopadłościanie, bez zaokrągleń), od tego trzeba odjąć całą pompę. W rezultacie masz koło 0,2l na wkład. Będziesz go czyścił co tydzień i zastanawiał się czemu nie daje rady. Nie mówiąc o utrzymaniu równowagi w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć dobrze:

Oświetlenie: 2x Aquael Leddy Smart 6W Sunny (150zł)

Filtr: Aquael FZN-1 (90zł)

Szkło: szukaj na olx lub gdzieś w niedrogim sklepie (50zł)

Grzałka: szukaj używki na OLX, atman lub aquael (30zł)

 

Niewiele przekraczając budżet mamy naprawdę fajny zestaw. Jednak do tego trzeba doliczyć rośliny, które możesz przy odrobinie szczęścia dostać od kogoś za darmo. Korzeń można znaleźć. Można też na spokojnie odłożyć kilka zł więcej i odczekać. 

 

Masz też opcję z pokrywą, gdzie z akwarium zapłacisz max 150zł. Za stówkę, która zostanie możesz kupić wtedy filtr wewnętrzny i grzałkę. Zmieścisz się w budżecie. Tyle że masz mało światła i z roślinami nie poszalejesz. Dodatkowo zajmujesz miejsce w akwarium filtrem, który ma niekoniecznie dużo miejsca na złoża filtracyjne. Podsumowując - gorsze wyjście.

 

Możesz też zrobić dobrze wyglądające 25-litrowe akwarium, ale wtedy wpuścisz max kilka samców Endlera. Do tego jedna lampka, którą przytoczyłem wyżej i ta sama kaskada i gra :)

 

EDIT: nie zauważyłem, że wspomniałeś o kwocie 350zł. Wtedy pierwsza opcja.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Możesz też zrobić dobrze wyglądające 25-litrowe akwarium, ale wtedy wpuścisz max kilka samców Endlera. Do tego jedna lampka, którą przytoczyłem wyżej i ta sama kaskada i gra :)

 

 

 

25l mam w domu nawet z pokrywą, ale jak o wyczytałem na tym i na innych forach - 25l to podobno nie akwarium:)

To tak na podsumowanie póki co, żeby wiedział np. w sklepie o co pytać:

Pokrywa + Oświetlenie: na jaki parametr mam patrzeć przede wszystkim i jaka wartość tego parametru ma być minimalna i ewentualnie polecane firmy?

Filtr: na jaki parametr mam patrzeć przede wszystkim i jaka wartość tego parametru ma być minimalna i ewentualnie polecane firmy?

Szkło: tu wiem, że lepiej płaskie

Grzałka: na jaki parametr mam patrzeć przede wszystkim i jaka wartość tego parametru ma być minimalna i ewentualnie polecane firmy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrywa i oświetlenie: 

W pokrywie standardowej dostaniesz 1x15W T8, co jest mizernym światłem. Maksymalne światło "bezpieczne", a więc takie, przy których nie musisz dozować CO2 dla roślin z zewnątrz, to około 0,5 W/litr. Przelicznika tego nie stosujemy przy ledach. Tu bardziej sprawdzają się lumeny. Jeśli masz 1 źródło światła, to powinno ono mieć temperaturę barwową 6500K. Jeśli dwa, to można dać 2x6500 lub pomieszać 6500 z 8500.

 

Filtr: powinien posiadać możliwie dużo miejsca na złoża filtracyjne. Wydajna filtracja biologiczna to podstawa. Przy tym budżecie, którym dysponujesz, zaproponowane wcześniej filtry się sprawdzą. Chyba, że pytasz ogólnie, to warte uwagi są filtry Eheim, JBL, Tetra, Aquael... Jeśli producent podaje, że filtr nadaje się np od 100 do 200 litrów, to należałoby to czytać, że nadaje się do 100 ;)

 

Grzałka: atman, aquael, eheim jager - najlepsze grzałki. Jaka moc to wyjaśnił Dhuz w innym temacie:

 

 

Bez grzałki - akwarium jest przykryte, a temperatura pomieszczenia jest równa, bądź 1-2 stopnie niższa od docelowej. Grzałka 0,25W/l - akwarium jest przykryte, a temperatura pomieszczenia jest 2-3 stopnie niższa od docelowej temperatury w akwarium. Grzałka 0,5 W/l - akwarium jest przykryte, ale temperatura pomieszczenia jest o 5-6 stopni niższa od docelowej temperatury w akwarium Grzałka 1 W/l - akwarium jest odkryte
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pokrywa i oświetlenie: 

W pokrywie standardowej dostaniesz 1x15W T8, co jest mizernym światłem. Maksymalne światło "bezpieczne", a więc takie, przy których nie musisz dozować CO2 dla roślin z zewnątrz, to około 0,5 W/litr. Przelicznika tego nie stosujemy przy ledach. Tu bardziej sprawdzają się lumeny. Jeśli masz 1 źródło światła, to powinno ono mieć temperaturę barwową 6500K. Jeśli dwa, to można dać 2x6500 lub pomieszać 6500 z 8500.

 

To jak ma się ta aukcja do tego, bo tutaj mamy ledy? http://allegro.pl/aquael-classic-box-60-zestaw-akwarium-proste-54l-i6663815814.html

 

I wyrwę się jeszcze z jednym pytaniem do przodu. Przeglądam galerię z Waszymi pięknymi zbiorniczkami i zauważyłem, że większość z Was nie ma tła w akwariach. Czemu ?

 

 

 

 

Edytowane przez Wasio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...