Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium 150x50x50cm 10mm, Float

Oświetlenie:

Belka LED BOYU (Niebieskie i Białe diody LED) 9,8W
Świetlówka T8 18W 6500K

Prawdopodobnie świetlówka może zostać zmieniona na LEDy GU10 o zimnej temp. barwowej.

Filtracja

HMF oparty na Aquael Circulator 500. Istnieje szasna, że napęd zostanie zmieniony na Aquael Circulator 1000

Dekoracje

Kamienie oraz muszle Winniczka (sukcesywnie wymieniane na Neothauma) oraz muszle Neothauma biggrin.gif

Fauna

1+1 (będzie 1+2) ExLamprologus sp. "Ornatipinnis Zambia" WF 
I będą:

ExLamprologus callipterus (1+2)
Chalinochromis (nie wiem jaki) lub Julidochromis (tez nie zdecydowałem).

Będę się starać mieć same WF/ F1

Flora

Brak i nie planuje jeszcze.


Historia zbiornika prosta. Miałem Tanganikę małą i przeprowadzając się zachciało mi się regału. Na regał nie chciałem stawiać znów 2 małych baniaków, więc kupiłem ten i zadecydowałem, że będę kontynuować zajawkę tym biotopem bo:

1. Bardzo mi się podoba optycznie. Klimat

2. Nigdy nie miałem Tanganiki poligatunkowej, a bardzo zależy mi na obserwacjach.

3. Marzyłem o callipterusach. Mogę je mieć teraz.

4. Szkoda mi było się rozstawać z obecnymi muszlowcami (Ornatipinnisy)

5. Odpad RO biggrin.gif. Nie marnuje tak dużo wody teraz robiąc podmianki do moich SA baniaków. Jestem ECO tongue.gif.


3da9a43b48d88c87.jpg

9791dd0f19feaa1f.jpg

fe93d11e5bbc2258.jpg

95e97fd0fbb1e8da.jpg

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu dużo pisać ... wiesz dokładnie czego chcesz i, jak zwykle, wychodzi Ci to niesamowicie.

Tak jak splend wspomniał, również mam nadzieję, że podzielisz się obserwacjami. Ciekawi mnie, jak będzie zachowywał się Twój samiec zabijaka ornatipinnis w większym zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wiem w zasadzie o co pytasz. Nie wiem czy masz do czynienia z filtrami RO, czy też nie, więc ujmę to ogólnie i skrótowo.

Filtr RO działa na zasadzie ciśnienia osmotycznego. Taki filtr ma 1 wlot i 2 wyloty. Z jednego wylotu ciurka sobie woda RO- wyjałowiona woda o zerowych twardościach (którą stosuje do swoich zbiorników z Ameryką Południową). Z drugiego zaś wylotu leci tzw. odpad, czyli woda, która z definicji powinna lecieć do spływu, ale...

Jest to nadal zwykła woda kranowa. A na wyprodukowanie przykładowo 10L RO 40-50L wody trafia bez sensu do ścieku. To są gigantyczne straty, zwłaszcza jak używa się 100% do 405L i 130L zbiorników.

Tanganika zaś to wody twarde- mogę lać kranówkę do woli, tak więc czemu by nie korzystać z wody, która de facto mogła trafić do kanału?

No i takim oto sposobem dochodzę do meritum; W przypadku akwariów z Ameryką robie podmianki rzadsze i mniejsze niż w akwariach z J. Tanganika. Mogę śmiało sobie przyjąć, że podmianki będę robić w stosunku 1:3-4 i zminimalizować tym straty produkcją wody RO. 
 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to nadal zwykła woda kranowa

Mierzyłeś może parametry tej wody...tak z ciekawości pytam. Głównie chodzi  mi o twardości, bo w moim przypadku przy TWO 8gh w kranie, ze ścieku wyszło mi 12gh. Jak to ma się u Ciebie?

Drudga sprawa która nie daje mi spokoju to ta wypowiedź,która wg mnie jest niedorzeczna:

 

 

Ja odpadu nie leje do akwarium (nawet do krewetek) ze względu na minimalnie zwiększoną ilość metali ciężkich jak w kranie, wolę wlać kranówę.

 Oczywiście nie mam tu na myśli lania takiej wody do krewetek...Chodzi mi głównie o odniesienie się do tekstu tłustym drukiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardość jest deko większa, to wiadomo, ale dlatego się tym nie przejmuje mając Tanganikę :).

Odnośnie posta Mapeta. Nie wiem jak jest w rzeczywistości, ale czy metale ciężkie się koncentrują w przypadku odpadu ? Nie mierzyłęm, nie umiem, nie mam jak i nie spotkałem sie z takimi opiniani. Dlatego ja leje taka wodę, a po kondycji ryb byłoby widać czy coś jest nie tak z wodą.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drudga sprawa która nie daje mi spokoju to ta wypowiedź,która wg mnie jest niedorzeczna:

Lubię jak ktoś próbuje podważyć moje zdanie bez sprawdzenia najpierw informacji chociażby w internecie.

 

http://www.zanclus.net/filtry-i-wklady/125-membrana-ro-50-gpd.html

 

Membrana zatrzymuje 96-99 % rozpuszczonych w wodzie zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych, metali ciężkich oraz pierwiastków radioaktywnych wielkości 0,01 mikrona.

I jest jeszcze wiele informacji od producentów czy dystrybutorów danych membran, wystarczy poszukać.

Napisz im że niedorzeczne jest to że również piszą o oczyszczeniu wody z pierwiastków radioaktywnych, bakterii czy wirusów.

 

Czyli zaprzeczyłeś sobie, bo jak w wodzie odpadowej zwiększają się twardości w porównaniu do kranówy to tak samo jest np z metalami cięzkimi. Użyłem słowa "minimalnie" bo i tak nie ma ich dużo ale są.

Do takich metali np. możemy zaliczyć miedź . Mam w domu całą instalację wodną zrobioną w miedzianych rurkach, czyli automatycznie jest ona w jakiejś części wytrącana do wody. A jak wszyscy akwaryści wiedzą miedź jest dla organizmów wodnych w większym stopniu trująca jak np. dla nas.

Zanim następnym razem oskarżysz mnie, że piszę niedorzeczne rzeczy odrób lepiej pracę domową i chociaż posprawdzaj informacje, które chcesz napisać.

Pley napisał że jego odpad jest "deko" twardszy jak kranówa. I w pełni się z tym zgodzę, bo deko to nie 50% wyjściowej formy (kranówy)

Dla przykładu moja kranówa ma KH-4,5, odpad  takie słabe 5 - mierzyłem wczoraj. Sprawdź swoje testy....

Więcej moich komentarzy na ten temat dostałeś w innym temacie i w tym nie zamierzam tego kontynuować ani rozciągać po całym forum.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Doszło 6sztuk Julidochromis regani "Kipili" - 6sztuk.
Docelowo będzie 1+1 

09131dae85ee9342.jpg

0d1c3877f00f1828.jpg

326f295bc26288aa.jpg

5402e8cc28ffb3a5.jpg

98ef3e34cec03225.jpg

I doszła parka ExLamprologus similis. Miało być 2+2, ale w sklepie mieli z 11 samców i jedną samiczkę :(

444ba074cf6ecd83.jpg

175d62d4ffe5d2ad.jpg

d48ae0a913c15c7b.jpg

Doszły 2 kamienie i dojdą kolejne 2-3, ale nie mam czasu po nie iść :)

Ornatipinnis z racji agresji został odseparowany od powyższych ryb i zastanawiam się czy nie trafi do innego akwarium jako towarzystwo dla Julido transów "Kisi" ,których ostatnimi czasy mi się zachciało :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pley, przeurocze masz te similisy, opłaciła się chyba wycieczka na Kazia :D Ciągnie mnie coraz bardziej do tych ryb i do uporządkowania swoich zbiorników, a Twoje akwarium wcale a wcale nie pomaga. :P Akwa urządzone bardzo ładnie, do tego w sumie pierwszy raz widzę, by woda 'odpadowa' z RO była używana z sukcesem w akwarium, do tej pory widywałem to tylko w oczkach, ale może dlatego, że za mało jeszcze internetów zjadłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobra! 

Już teraz mam o tyle ciekawy układ, że mam co obserwować. Obecnie w zbiorniku swobodnie pływają:

1+1 ExL. similis
6szt. J. regani
0+1 ExL. sp. "Ornatipinnis Zambia" 

Julidochromisy rozszczepiły się na 2 grupy po dokładnie 3sztuki.
W każdej z grup mieszka jeden dominujący samiec, który zarządza pozostałymi rybami.

Czasem zdarza się sytuacja, że dominujące Julidy przeganiają przedstawicieli swojego gatunku, a te zamieniają się miejscówkami.

Niestety w/w miejscówki są na przeciwległych końcach zbiornika, więc aby dotrzeć do jednej z nich ryby muszą przepłynąć przez... teren similisów.

Similisy obecnie (z racji tymczasowej izolatki samca ornatpinnis) dominują w zbiorniku. Obrały teren 50x50cm, który przekopują i pilnują. Każda ryba (w tym przypadku przepływające Julidochromisy) są z automatu atakowane. W takiej sytuacji samiec similisa wypływa poza swój teren, a w tym momencie dominujące grupą Julido szykują się do ataku- obrony swojego terytorium.

Ryby się napinają, biją, ale bez ekscytacji. Są to ciekawe bitwy, a nie walki "na śmierć i życie" jak to miało miejsce w przypadku similis vs. ornatipinnis.

Najśmieszniejsze jest to, że wspominana samica ornatipinnis jest rybą statyczną, ale równiez nie pozwala sobą pomiatać. 

Jej miejscem jest ten sam kompleks kamieni, w którym żyje jedna z grup Julidochromisów i zaciekle broni swojej miejscówki. Żyje sobie spokojnie mimo tego, że po drugiej stronie kamieni żyją sobie Julidochromis, które czasem lubią się poprzeganiać biggrin.gif.

Świetne obserwacje agresji wewnątrz i zewnątrzgatunkowej. Tego mi brakowało w moich zbiornikach z Tanganiką.

Niedługo kolejne skały dojdą i trochę muszli bo... callipterusy powolutku do mnie zmierzają biggrin.gif

A co do ornatipinnisów- albo dostaną swój zbiornik, albo pójdą na sprzedaż. Do tego układu ich nie wpuszcze (samca), bo jest zbyt agresywny bysior, a szkoda mi similisów, które mimo dużej agresji są po prostu małe i z związku z tym mają marne szanse.

a794d3d6d4e36da8.jpg

509ca3d974d456bc.jpg

d68767e396714fc1.jpg


1ffaa93c444ec558.jpg
462be5736ed9ce7c.jpg



9e25d090ced56a8c.jpg

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Szał pał i zainteresowanie tematem :).

Co mogę powiedzieć (sam do siebie :D )...

Julidochromis ładnie się wybarwiają, ale rosną średnio. 4cm samiec ExL. similis zapanował nad 150cm zbiornikiem i przegania wszystko co jest w zasięgu jego wzroku. Sytuacja się zmieni, gdy dojdzie więcej przedstawicieli jego gatunku i callipterusy.

11921827_956256427754491_439809772054616

12030284_956256431087824_784557326100043

12006447_956256441087823_895014932851898

11239697_956256437754490_736064199132453

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...