Skocz do zawartości

Problem z glonami 400 l


przemek1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym na miejscu kolegi wyjął z kubła te wszystkie magiczne zbijacze NO3, zasypał wszystko ceramiką i tak jak Tomek powiedział podmieniał wode w stosunku RO:kran 7:1. Ewentualnie jeśli już nic nie pomoże to zostanie pewnie tylko kupno UV. I zakwit zlikwiduje i ewentualne patogeny, oczywiście używana z głową a nie 24/7, bo i wytłucze wszystkie pożyteczne bakterie. Robienie restartów nie ma najmniejszego sensu skoro problem powraca. Podmieniana woda jest słaba i tyle, skoro na dzień dobry ma 80mg/l w kranie. A ciekawe jak swoją drogą ile tam jest fosforu, żelaza itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SKŁAD CHEMICZNY Nazwa

składnika Symbol Zawartość średnia

[mg/dm3] Wartość dopuszczalna

[mg/dm3] Kielce-

Białogon Zagnańsk Polska Unia

Europejska Wapń Ca+2 90,19 62,20 n.n. n.n. Magnez Mg+2 8,53 12,20 50 50 Sód Na+ 10,00 5,00 200 175 Potas K+ 1,20 2,00 n.n. n.n. Żelazo ogólne Fe 0,01 0,04 0,2 0,2 Siarczany SO4 -2 41,60 45,30 250 250 Chlorki Cl- 27,90 15,40 250 200 Azotany NNO3- 4,25 4,30 11,36 11,36 Fluorki F < 0,10 < 0,10 1,5 1,5

n.n. - nie normowane

 

 

TWARDOŚĆ OGÓLNA WODY KIELECKIEJ Wskaźnik Stopień Norma wg Rozp

MZ z 29.03.2007 Białogon Zagnańsk Dyminy Twardość

ogólna mmol 0,6-5,0 2,58 2,02  3,00 mval 1,20-9,99 5,15  4,04  5,99  mgCaCO3 60-500 258 202  300  stopień

niemiecki

dH 3,36-27,97  14,42 11,31 16,77 stopień

angielski

Clarka 4,20-34,97  18,03 14,14 20,97 stopień

francuski

dF 5,99-49,85  25,7 20,16  29,89 jednostka

używana

w USA

ppm 59,89-498,60 257,04 201,64  298,96 

 

http://wod-kiel.com.pl/jakosc-wody-,28.html      Na tej stronie są parametry wody z moich wodociągów   tylko niewiem jaki jest przelicznik azotanowy z mg/dm3 na mg/l   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia musze kupic inny test bo cos jest nie tak.  Ale to juz 2 test z zoolek który mi pokazywal że w kranie mam 80 mg/l.  

 

Regulamin 6.1. Mapet


To coś mi te testy kłamią to wychodzi z tego ,że trzeba wyjąć wszystko oprócz ceramiki i podmieniać zwykłą kranówką??             Nawet filtrowaną nie trzeba??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu bawiłem się w akwarium roślinne typu "holender" i oczywiście stosowałem wszystkie te "cuda" typu sole, kalkulatory Zulixa, gotowe nawozy, mnóstwo testów które teraz zalegają mi w półce i pomimo zrównoważonego stosunku kluczowych pierwiastków glony rosły tak samo pięknie jak i rośliny. Ileż było kombinacji, przyciemniania, zmiany mediów filtracyjnych,podmiana wody i mnóstwo innych mniej lub bardziej ważnych czynności a i tak gloniszcze miało się dobrze. 

Według mnie pomogła dopiero zmiana oświetlenia, prawdopodobnie to była przyczyna powstawania moich glonów (nie znam się ale chodzi chyba o barwę światła).

Co prawda nie mam teraz typowego zbiornika roślinnego to nie mniej jakaś zielenina u mnie jest i ma się w miarę dobrze a o glonach czytam tylko i wyłącznie w wątkach innych forumowiczów więc nieśmiało sugeruję, że to oświetlenie może mieć znaczenie przy pojawianiu się u Ciebie glonów (jego barwa, czas świecenia)

Może się mylę ale i tak życzę powodzenia !

Pozdrawiam.

Edytowane przez lesiu681
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym żadnych cudawianek nie robił, dla mnie to pic na wodę całe te pochłaniacze NO3. Zwykła ceramika w formie krążków czy tam porowatych kulek, jakaś gąbka itp. Potem tylko spokój i stabilizacja. Parametry wody kranowej masz normalne, takie jak mówią przepisy. Nie trzeba żadnych zbijaczy azotu. Najlepszym zbijaczem azotu są bakterie w filtrze i podłożu oraz rośliny w akwarium. Niczego więcej do szczęścia nie trzeba. Powiem tak, miałem kiedyś zakwit przy paletkach i było to spowodowane dużym - za dużym karmieniem i brakiem bakterii nitryfikacyjnych w akwarium. A to dlatego, że naczytałem się głupot i biegałem w wodą podmienianą co 2-3 dni, bo się naczytałem "specjalistów" że trzeba walić tony żarcia i zmieniać wodę jak głupi bo wtedy ryby szybciej rosną. Może i rosną ale to nie jest akwarystyka tylko tuczenie i katowanie ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście stoi przy oknie ale mam zasłoniętom zawsze żaluzje wiec światło słoneczne na nie nie pada.


W niedziele wyjołem z filtrów pochłaniacze no3 zostawiłem tylko  , 1 x MicroMec , 1 x SintoMec , 2 x ceramika podstawowa zamiast pochłaniaczy no3 włożyłem poprostu gąbkę. żobacze co będzie sie działo..

 

+1 za pisownię. Zasłoniętom, żal!!!

Edytowane przez nemo130
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci szczerze, ekspertem w akwarystyce nie jestem ale pracuje w odnawialnych źródłach energii w fotowoltaice i wiem jak działają promienie słoneczne. Nawet jeżeli zasłonisz okno a słońce będzie intensywne to zatrzymasz tylko 60%-70% światła. Nie wiem jakie masz te żaluzje  bo jeżeli takie jak ja, papierowe albo materiałowe to tak będzie. Chyba, że masz aluminiowe wtedy masz szanse zatrzymać 85% promieni słonecznych.

 

Ciężko mi powiedzieć jak to przekłada się na twoje glony ale ja na_pewno nigdy nie zdecydował bym się postawić akwarium w pobliżu okna nawet zasłoniętego.

 

Filip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na roślinniak to całkiem fajna kranówa, jak na paletki to taka niespecjalna.

 

PS. Czy nie proponowałem Ci żebyś odstawił żelazo? A w zasadzie to mógłbyś odstawić wszystko, poza węglem i potasem (ale o tym chyba też wspominałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...