Skocz do zawartości

Problem z glonami 400 l


przemek1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od jakiegoś czasu mam problem z glonami czy może ktoś pomuc:

 

[b]1.Kiedy akwarium zostało zalane - ok 1,5 roku temu

[b]2.Litraż i wymiary akwarium - 153 x 43 x 61 = 401 L

[b]3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)-  4 świetlówki 36 Wat = 144 Wat

[b]4.Jak długo świecisz (ile godzin)- 9 godzin

[b]5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa - żwir granulacja 0,2 - 0,6 mm

[b]6.Filtracja - aqael 500

[b]7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.)

[b]8.Ozdoby (jakie)- brak

[b]9.Rośliny (ile,jakie)- nie znam nazw

[b]10.Ryby - obsada (jw.)- 5 paletek , 4 gurami , 20 neonkek, 8 glonojadów, 3 bocje , 2 mułojady

[b]11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 1 w tygodniu od 80 do 100 L

[b]12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- carbo (węgiel) -5 naciśnięć dziennie k+plus (potas) - 1 naciśnięcie co 3 dni  oraz żelazo 7 naciśnięć dziennie

[b]13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)-  jest

[b]14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3 - 0,15, PO4 - 0,5 , KH - 6, GH - 10, , Ph - 6,8 ,Fe -1,5  Potas - 30

[b]15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik -  nie

[b]16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? - 3 razy dziennie i niezostaje pokarm.

[b]17.Fotka całego zbiornika i fotka detali -

 

[b]Opis problemu- jak na fotce

post-20068-0-30447500-1390905968_thumb.jpg

post-20068-0-95898100-1390906076_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachwiany stosunek N/P. Sprawdź faktyczny przepływ wwody w filtrze. Osobiście na taką wanienke widziałbym 2 takie kubły. Jak często i w jaki sposób czyścisz filtr. Uzupełnij nawożenie bo ilość naciśnięć nic nie mówi ;] jakie nawozy lejesz do wody?

Edytowane przez Nuanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

przepływ wody jest ok a nawony to napisałem

Tzn ile litrów na godzinę?

 

 

Podmiane wody też napisłaem ile i co jaki czas robie.

Myjesz filtr przy każdej podmianie? w wodzie z kranu ?

 

 

a skoro parametry są dobre to chyba znaczy że odpowiednią ilość stosuje

Skoro są ok to w czym tkwi problem? Nie są ok nawozisz tylko jednym pierwiastkiem z 3 makroelementów(nie licząc węgla). Brakuje w twojej wodzie Azotu którego stosunek do fosforu powinien wynosić 10:1 , sam policz jaki stosunek jest u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO3 - 0,15,

 PO4 - 0,5 

, KH - 6, 

GH - 10, , 

Ph - 6,8 ,

Fe -1,5  

 

Po4 podnieś do 1,0mg/l, no3 do 15mg/l.

 

Fe jest tragiczne ! 1,5mg/l  ?! Potrujesz wszystko. Obniż. 0,42 to maks.  U ciebie powinno być 0,1mg/l.

 

Masz skopane nawożenie i to jest przyczyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po4 podnieś do 1,0mg/l, no3 do 15mg/l. Fe jest tragiczne ! 1,5mg/l ?! Potrujesz wszystko. Obniż. 0,42 to maks. U ciebie powinno być 0,1mg/l. Masz skopane nawożenie i to jest przyczyna.

Zastosuj się do tego, sprawdz ile Fe masz w kranówie. Filtracja mechaniczna to nie wszystko, kubły mają przede wszystkim służyć jako biologi. Za często myjesz filter, przez co niszczysz kolonie bakterii w nim zamieszkałe i stąd też takie niskie poziomy no3.

Podajesz CO2? Napisz jak dystrybuujesz go w baniaku.

Edytowane przez Nuanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za sałby biologicznie filtr, masz. paletki  często karmisz, nie oszukujmy się... widzę po swoich, produkują dużo odchodów.

Jaka barwa światła?

Kiedy robisz testy? Po podmianie czy przed?

I naprawde przydał by im się piasek. Moje wydmuchują żarcie z piasku u Ciebie nie mają takich możliwośći, żarcie Ci zalega i być może to jest problemem zakwitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem przez 2 miesiące 2 filtry jeden pożyczony i nic się nie zmieniło .A testy robię co drugi dzień. co do podłoża to wymieniłem miesiąc temu z granulatu na żwir. A miedzy kamieniami nic nie zostaje.

 

Co do światła to mam dwie neutralne jedną do roślin i jedną do barwienia. firmy zod med.  są to świetlówki 36 watowe.

 

już cuda robiłem i nic nie pomaga. A i w ogóle nie puszczają mi rośliny bąmbelków od jakiś 2  tygodni brak fotosyntezy.


A co do podłoża to na zdjęciu jest czyste tylko że bardzo mam zagloniony żwirek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do światła to mam dwie neutralne jedną do roślin i jedną do barwienia. firmy zod med. są to świetlówki 36 watowe.

O barwę chodziło mi o K.

Te glony to taka wata (rhizocolonium)?

Głównym powodem jego jest przenawożenie żelazem, jak i DOC który Ci się zbiera w podłożu przez zalegające pożywienie/odchody.

Oznaką tego może być zagloniony żwirek. W jaki sposób podajesz CO2? Możesz opisać jak odmulasz akwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o barwe niepamietam ile K jednak jak kupowałem dobre jednak to było ok 8 miesięcy temu

Jeślichodzi o żwirek to to nawewno jest czysty odmulam go przy każdej podmianie wody i robie to dość dokładnie odmulaczem, a zresztąmój ma ok miesiąc bo wymieniłem z granulatu. i niewdać żeby bardzo sie coś osadawiało na dnie .

Jeślichodzi o CO2 to dodaje go: z butliwężyliem do licznika bombelek następnie dodyfuzora ktury jest połączony z  wylotowym przewodem z filtra.


pare płędów zrobiłem :)


a badania jeszczedzisiaj robiłemi wyszło mi jak wyżej tylko Fe = 0,1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, więc tak...

Miesiąc temu zmieniałeś podłoże, zachwiałeś tym biologię w filtrze.

Przesadzałeś rośliny, ich system korzeniowy zstał nadszarpnięty i musiały go odbudwać.

Od raz po zmianie podłoża zacząłeś dawkować nawozy, i świecić pełnym czasem 9h.

Rośliny nie były "gotowe" na pobieranie  pierwiastków jakie im lałeś do wody, dodatkowo od nowa zaczął się zamykać cykl azotowy- NO3 poszło w górę.

Podczas postoju roślin wykorzystały to glony, dosłownie miały szwedzki stół...

Zmniejsz czas świecenia, ogranicz nawożenie, usuń glony ile możesz...

 

Zadbaj o pisownię, należy do części regulaminu i powinna być przestrzegana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie problem mam taki jak napisałemponad pół roku granulat zmieniłem bo sie zrobiło błoto i dlatego zmieniłem a to ze zmieniłem niema wpływ na to co sie dzieje u mnie ponieważa przez jakieś5 miejsięcy wcześniej było to samo  co jet teraz.

JKeszcze dodamże zrobiłem ciemnie na 3dni ale potymnie dawkwałem bardzo małą ilość preparatów ani nie swieciłem wszystkimi świetlówkami przez pare dni a jednak problm powstał znowu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy mam zoolek natomiast z potasem już kombinowałem podniosłem nawet do 60 ale nic nie dawało.

zastanawiam się natomiast czy nie za mało mam oświetlenie bo stosunek Wat do litrów mam 0,37. Ale z drugiej strony rośliny ładnie rosną.

Natomiast kolejny raz się poprawie:5 naciśnięć dziennie k+plus (potas) - 1 naciśnięcie co 3 dni oraz żelazo 7 naciśnięć dziennie - mój błąd

 

  Dozuje :  5 naciśnięć dziennie carbo       ,  7 naciśnięć dziennie żelazo      1 naciśnięcie na co 3 dni potas - poprawnie

 

Natomiast przez pół roku naprawdę dużo już próbowałem parametry mam prawie książkowe jednak suma sumie nie jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego jak nie wiesz jakie oznaczenie ma potas to znaczy że nie masz pojęcia więc lepiej przestań piać.

 

a co do filtracji jak już 3 raz pisze miałem 2 filtry aqael 500 przez 2 miesiące i było to samo więc nie od filtracji jest to spowodowane.


A poza tym nie kombinuje na chybił trafił bo jakieś pojęcie mam i wolał bym żeby. Pomogli mi w problemie ludzie którzy jakieś pojęcie mają i najlepiej większe niż ja. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego jak nie wiesz jakie oznaczenie ma potas to znaczy że nie masz pojęcia więc lepiej przestań piać.

Raczej Ty nie zrozumiałeś o co mu chodzi... Nie chodziło o oznaczenie potasu (K- o  czym zapewne bardzo dobrze wie) ale jednostki w jakich wyraziłeś te 60 czy są to mg/l czy Jego "garści".

Filtracja to nie tylko przepływ a również złoża biologiczne. W jakiej ilości je masz? W takim filtrze mieści się mała garść ceramiki, a na takie akwa to bardzo mało (wspominałem o tym prędzej)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, jeśli nie potrafisz stawiać kropek, przecinków i budować ZROZUMIAŁYCH zdań to wiesz co masz zrobić. 

 

Ja mam się domyślać jednostek ? W szkole też wszyscy mają się domyślać co książę miał na myśli ?

 

Masz niewłaściwy stosunek no3:po4. 15:0,5 czyli 30:1. 

 

U mnie po przekroczeniu 20:1 występował już zakwit. Redfield i Buddy powiedzieli by ci to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...