Skocz do zawartości

Atak glonów (zielenice + glon nitkowaty)


Spirit
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak podawałes większą ilośc CO2, ryby łapały powietrze przy tafli (chyba, że mi się wątki pomyliły).

 

Nie pomyliły Ci się. Tak było pierwszym razem. Teraz nic takiego się nie zdarza.

 

BTW: Nie pytałem wcześniej. Nie są potrzebne Ci zdjęcia zbiornika? 

 

 

Mam takie pytanie z ciekawości: Co tak naprawdę się stanie jak wlałbym do akwarium wodę odstaną powiedzmy 4 godziny?

Wiem, że chlor zabija ryby, ale on się szybko wytrąca. A poza tym co takiego się dzieje?

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 249
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Zrobiłem podmianę.
 

PO4 - 1mg

NO3 - 20mg

Nitek sporo, krasnorosty są wszędzie, na przedniej szybie był lekki osad zielonego pyłku, na tylnej stworzyła się milimetrowa warstwa, strukturą przypominająca kamień. Trochę ciężko było to usunąć.

Co dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w wodzie nie ma chloru to spokojnie możesz wlewać, wyrównaj tylko temp. żeby ryby nie dostały szoku termicznego.

 

Podnoś to PO4, i jak możesz zwiększ ilość CO2.

Ile teraz świecisz? Zastanawiam się czy nie zaryzykować i nie skrócić czasu do 8 h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PO4 podnosić? Przecież wyszło dobre.
Myślałem,że należałoby zostawić PO4 tak jak jest a NO3 zmniejszyć. Stąd teraz podałem dawkę KNO3 = 1.5ml.

CO2 nie zwiększę bo jak? Drugiej bimbrowni nie zrobię. Także tyle ile leci, tyle będzie. I tak strasznie szybko się kończy.
Co zrobić żeby ta bimbrownia była wydajniejsza?
Zacier robię taki: 400g cukru, 25g drożdzy i litr wody.

Świecę od 12 do 21. Czyli 9 godzin.

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PO4 podnosić? Przecież wyszło dobre. Myślałem,że należałoby zostawić PO4 tak jak jest a NO3 zmniejszyć. Stąd teraz podałem dawkę KNO3 = 1.5ml.

 

Też dobrze ważne abyś utrzymał odpowiedni stosunek.

Co do bimbrowni to nie wiem, używałem na początku ale uznałem, że "za dużo wiechy się spala i cała energia idzie psu w tyłek" i kupiłem butlę.

 

Dziwne jest to Twoje akwarium :) . Takie nieokiełznane.

Mikro nie lejesz, żelaza też nie, tylko   fosfor, azot i potas, magnez masz w wodzie, filtr masz ok, oświetlenie moc/czas ok, podłoże przykryte odpowiednią ilością, temp ok... tylko to CO2... 112 L to max dla możliwości bimbrowni.

Zaczyna mi brakować pomysłów...

Może zwiększenie potasu tak do 25 mg/l by pomogło... Odcieło by to glony od pierwiastków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do bimbrowni to nie wiem, używałem na początku ale uznałem, że "za dużo wiechy się spala i cała energia idzie psu w tyłek" i kupiłem butlę.

Też już do tego wniosku doszedłem, ale trochę funduszy brak :)

 

Dziwne jest to Twoje akwarium . Takie nieokiełznane.

Zauważyłem.
Już się zacząłem zastanawiać, że to może ja coś źle robię, ale co tu można źle robić...

Można z tym potasem spróbować, ale to już chyba po podmianie.

Jeszcze mam pytanie odnośnie tego zestawu CO2. Generalnie chciałem sam skompletować zestaw bo chyba taniej by wyszło, ale znalazłem coś takiego na allegro: http://allegro.pl/g-system-plant-s-zestaw-co2-dlawik-grun-system-i3870464237.html
Niby wszystko ma, ale ta cena jakaś taka niska mi się wydaje. Nie jest to jakiś syf?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pył na szybach pojawił się znowu dwa dni temu. Dzisiaj zmierzyłem PO4 i NO3 i jest stosunek 1:10. W związku z tym już nie nawożę w tym tygodniu solami.

Rozmawiałem w akwarystycznym ze sprzedawcą i powiedział, że generalnie jak jest substrat to nawożenie solami nie jest potrzebne, ale jak już się na sole decyduje to trzeba pociągnąć za tym nawożenie CO2 i odpowiednie oświetlenie. I oczywiście się z nim zgadzam.

Powiedział jeszcze, że w moim przypadku najprawdopodobniej winą glonów jest nieodpowiednia ilość potasu lub żelaza.

W związku z tym, że mam żelazo w substracie, może potasu jest za mało ? Dodatkowo ta twarda woda utrudnia jego rozpuszczanie w wodzie. To samo dotyczy żelaza.

Jakieś sugestie? Może w ogóle odstawić to nawożenie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rozmawiałem w akwarystycznym ze sprzedawcą i powiedział, że generalnie jak jest substrat to nawożenie solami nie jest potrzebne

A nie powiedział Ci, że firmowymi można nawozić które ma w sklepie. ;) Firmowe są rozrabiane z tych samych soli. :)

Po to substrat masz przykryty podłożem, żeby nie uwalniał do wody za dużo składników. A może i też po częśći ma rację jeżeli masz przykryty substrat podłożem o dużej granulacji...

 

 

 

Jakieś sugestie? Może w ogóle odstawić to nawożenie?

 

W związku z tym, że mam żelazo w substracie, może potasu jest za mało ?

 

Kombinuj z tym potasem (wspominałem Ci prędzej ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie powiedział Ci, że firmowymi można nawozić które ma w sklepie. Firmowe są rozrabiane z tych samych soli. Po to substrat masz przykryty podłożem, żeby nie uwalniał do wody za dużo składników. A może i też po częśći ma rację jeżeli masz przykryty substrat podłożem o dużej granulacji...

 

Nie proponował mi żadnych nawozów ze sklepu. Poza tym wiem, że tamte nawozy to to samo.

Mówił, że ewentualnie mógłbym sprawdzić ile mam potasu, ale nie miał aktualnie takich testów. Tylko, że czytałem, że testy na potas są niedokładne. To prawda?

Granulacja tego żwiru to 2-4mm.

 

Trochę dziwi mnie ta sytuacja z PO4 i NO3. Ciągle zmniejszam te dawki a tego ciągle wychodzi dużo za dużo.

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testów na potas nigdy nie miałem więc Ci nie odpowiem. :)

JBL Aquabasis Plus może teraz oddaje to co nazbierało do wody.

I wiesz, że problem może być w tej granulacji...

Miałbyś ochotę spróbować dosypać piasku w to podłoże? Czy nie chcesz mieszać?

Z obi czy innego sklepu atestowany, tylko sprawdź czy nie zatwardza wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z piaskiem nie będę kombinował. W ogóle o piasku myślałem przed startem. Także piasek odpada.

To już nie rozumiem o co chodzi z tą granulacją. Za duża? Ja myślę, że przy tej warstwie i granulacji, którą mam na substracie, nie powinno być problemu. Tak czy inaczej to był najmniejszy jaki był. Poza tym u innych akwarystów można często spotkać tą granulację i jakiś substrat i nie ma czegoś takiego.

Ja to myślę, że dużym kłopotem może być za mała ilość roślin i zbyt twarda woda. Na 14-ego mam zamówione:

Bacopa Monnieri

Heteranthera zosterifolia

A ostatnio wsadziłem Ludwigia Repens Rubin.

Już na początku tego tematu była poruszana kwestia małej ilości roślin, ale nie było kasy. Potem już nie chciałem dokupować roślin bo bałem się, że wszystko zgnije od glonu, więc pokupowałem testy. Teraz zaopatrzę się trochę w roślinność i zobaczymy. Przynajmniej wiem, że przetrwają jakoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z kalkulatorem zulixa. Pokazuje mi jakieś dziwne wartości zupełnie rozbieżne z tym co mam zapisane.

http://przeklej.org/file/rgqVjM/nawozy.chemia.wody.xls

Zerknij jak możesz.

K2SO4

17g w 250ml wody destylowanej.

Dawkowanie:

Dzienne: 1x5=1,52mg/l

Tygodniowe: 7x5=10,67mg/l

 

KNO3

6g w 250ml wody destylowanej.

Dawkowanie:

Dzienne: 1x10ml=1,47mg/l

Tygodniowe: 7x10ml=10,31mg/l

 

KH2PO4

1g w 250ml wody destylowanej.

Dawkowanie:

Dzienne: 1x5ml da 0,14 mg/l

Tygodniowe 7x5ml da 1,00mg/l.

Powyższe wartości liczył mi Tomeksup. Dlatego już nie wiem, które są prawdziwe.

Edit: 

Robię trochę spamu, ale jest kolejna sprawa.

Dzisiaj w swojej mieścinie udałem się na poszukiwanie butli co2. Znalazłem w jednej z firm za około 150zł 2kg z legalizacją.
Niestety taniej nie udało mi się znaleźć.
Czego będę potrzebował do zbudowania zestawu?
Na pewno reduktor, na pewno jakiś dyfuzor do akwarium. Co oprócz tego powinienem mieć?
Chcę to zrobić jak najtaniej, także elektrozaworów nie będzie.
 

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy że wszystko jest ok. ;)

Odważ  ilość soli do rozmieszania z 1 tabelki. :) I każdego pierwiastka lejesz 10 ml  dziennie(biorąc oczywiście pod uwagę Twoje korekcje w nawożeniu).

Tak wg mnie robi mniej zamieszania bo nawet na śpiąco jest mała szansa żeby się pomylić.

A większa ilość ml daje nam mniejszą % pomyłkę w ilości podawanego pierwiastka.

Obliczenia Tomka Ci się nie zgadzają, bo masz dawki dzienne w kalkulatorze ustawione na 10 ml, a Tomek  obliczał dla potasu i fosforu podawanie dzienne na 5 ml.

 

Roślinom to będzie obojętne ale ryby będą miały mniejsze skoki pH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ahr

Dzięki.
 

Odnośnie reduktora: jest tego trochę w sklepach. Czym się kierować przy wyborze? Warto przepłacać, czy taki wystarczy?
http://www.akwarystyczny24.pl/reduktor-co2-z-rotametrem-%7C-precyzyjnie-reguluje-ilosc-podawanego-co2-do-akwarium-p-5122.html

Obliczenia Tomka Ci się nie zgadzają, bo masz dawki dzienne w kalkulatorze ustawione na 10 ml, a Tomek  obliczał dla potasu i fosforu podawanie dzienne na 5 ml.


Aaaa... Czyli ta tebelka o nazwie "Dodatek nawozu" za to odpowiada. Trochę się pogubiłem z tym kalkulatorem i chyba namieszałem z tym nawożeniem w tym tygodniu.
Czyli mam rozumieć, że w przypadku potasu, kiedy wleję go 10ml to w wodzie mam stężenie 3,65mg/L. Dobrze rozumiem?

Która to jest pierwsza tabelka?

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz namieszane K2SO4 - 7,4 g w 250 ml to tygodniowa dawka będzie 15 mg/l.

15mg/l / 7 dni tygodnia (dawek z czego jedna to 10 ml) = 2,14 mg/l lejesz jednorazowo podając 10 ml roztworu K2SO4.

Z tej tabelki:

1. Kalkulator do tworzenia typowego nawozu na podstawie zadanych dawek tygodniowych

 (chodzi mi o wyniki soli w gramach)

Wprowadź te dane do tabelki : "samoróbka makro" (zaraz poniżej), w "dodatku nawozu" zaznacz 10 ml przy makro, wciśnij "enter" i w tabelce po prawej: "Dozowanie makro (podstawowe)" pokażą Ci się wyniki ile lejesz jednorazowo a ile tygodniowo danego pierwiastka.

Potas jest sumowany ze wszystkich soli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Tak zrobiłem. Wyszło tak jak mówisz.
To już ogarniam jak to ma być.
Dzięki.

@Ahr
To super, im taniej tym lepiej.
Nigdy jeszcze nie podłączałem takiej butli do reduktora i mam głupie pytanie: czy ten reduktor musi mieć, któryś rozmiar uzależniony od rozmiaru jakiegoś elementu w butli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tej butli nie mam bo dopiero koło wtorku będzie legalizowana, także nie wiem jaka ona dokładnie jest.

Wracając do glonów.

Dzisiaj wróciłem po dwóch dniach do domu i generalnie nitek jest mniej, ale myślę, że jest to zasługa tylko i wyłącznie krewetek amano.
Nie wiem czy otoski zjadają nitkowaty, ale na pewno troszkę czyszczą podłoże i szyby.
W ogóle na tym podłożu mam taką jakby watę, czy puch(nie wiem jak to określić). Chyba ta wata jest lekko zielona. Nie wiem co to może być za glon.

Przerażają mnie nitki na moim hemiantusie. Jest ich tak dużo, że praktycznie zatrzymał się jego wzrost. Próbowałem moczyć go kilka godzin w herbacie, ale to nic nie dało. Myślę o wykąpaniu go w kwasku cytrynowym. Powiesz mi jak zrobić roztwór, ile go w nim trzymać itd? Chyba, że jest inna doraźna metoda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie moczyłem, żadnych nitek, ani nie używałek kwasku, ani herbaty.... Więc w tym Ci nie doradzę.

Największy atak spirogyry miałem jak spadł mi przepływ w filtrze (długo nie czyszczony) i niepodcinany mech się zagęścił.

Nie poruszanie się wody w mchu sprawiło skumulowanie się w nim DOC i innych pierwiastków i glon ruszył pełną parą.

Po prostu część nitek wyrwałem razem z mchem(niestety za mocno się go trzymała) a część  obciołem nożyczkami.Po "odzyskaniu" filtracji glon się cofnął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...