Skocz do zawartości

Atak glonów (zielenice + glon nitkowaty)


Spirit
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ok.

Na razie nie zmniejszałem dawek nawozów, także nawożę:

K2SO4 - 5ml,
KH2PO4 - 4ml
KNO3 - 8ml
I cały czas działa bimbrownia. Zbudowałem ją za pomocą zaworków rowerowych i jednego zaworu akwarystycznego(głupio zrobiłem bo to mało efektywne), więc gaz musi mieć odpowiednie ciśnienie żeby mógł lecieć, dlatego zacier staram się wymieniać co tydzień wraz z podmianą, bo po tygodniu CO2 zaczyna dawkować się partiami.

Nikt z nas nie pomyślał żeby sprawdzić twardość wody z kranu. Jej KH to 15 a GH 16. Stąd taka woda w akwarium.
Tylko teraz nie mam pomysłu jak ją zmiękczyć domowym sposobem. Czytałem, że można przegotowywać. Ale wtedy podobno spadnie tylko GH. Najprościej byłoby kupić filtr RO, ale to niestety spory wydatek.

Znasz jakieś sposoby?

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 249
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Pamiętasz pw-a dotyczącego kwasu?

To ten sposób.

Tak jak pisałem Tobie z uwagi na wiek niektórych użytkowników, nie będę tego pisał tutaj.

Zabawa z kwasem jest przy nieodpowiednim obchodzeniu z nim niebezpieczna, a ja nie chcę brać za nikogo odpowiedzialności.

Ewetualnie aquacid, pH down czy jak to się tam nazywa, ale wydasz na to kupe kasy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem testy:

pH - 7,5
PO4 - 1,5
NO3 - 20

Nie robiłem testów twardości bo już wiemy, że to woda jest twarda i ten parametr się nie zmienia.

Dzisiaj nie zrobiłem podmiany bo nie miałem kiedy. Zrobię jutro. Chyba nic strasznego się nie stanie?
Dzisiaj nie będę w ogóle nawoził bo to bez sensu chyba(?).
Jeżeli chodzi o kwas to niestety nie będę mógł go w najbliższym czasie kupić, dlatego na początek spróbuję wodę wygotować.

Co myślisz o takim dawkowaniu:

KH2PO4 - 2,5 ml
KNO3 - 4ml
K2SO4 - 5ml

Zastanawiam się nad tym potasem. Skąd mam wiedzieć ile powinienem go podawać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nic strasznego się nie stanie?

Niby nie powinno, chociaż trochę "zakrzywi nam wyniki przed kolejną podmianą.

 

 

 

Dzisiaj nie będę w ogóle nawoził bo to bez sensu chyba(?).

Zawsze coś wlej, chociaż pół dawki. Dlatego np. lepszy efekt daje nawożenie dzienne jak raz na tydzień.

 

PO4 możesz trochę zwiększyć  w porównaniu z dawką z poprzedniego tygodnia. Resztę zostaw.

 

 

 

Skąd mam wiedzieć ile powinienem go podawać?

Ja zawsze go lałem zgodnie z wyliczeniami kalkulatora, bez względu ile podawałem azotu czy fosforu.

Ewentualnie obserwuj u roślin stożki wzrostu, jak będziesz podawał za dużo będą się "zwijać"-palić.

 

Masz może jakiś zapasowy filtr w domu, żeby go wsadzić na jakiś czas do akwarium, napchany czymkolwiek co mogło by robić za dodatkowe złoża biologiczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dopiero się odzywam bo nie miałem wcześniej możliwości. Nawet nie miałem możliwości zająć się akwarium, także nie było niczym nawożone. Oczywiście glonów pojawiło się multum.
Dopiero w tym tygodniu będę nawoził dawkami tak jak pisałem, tylko to PO4 zwiększę.

Mam dodatkowy filtr Fluval U2, ale trochę nie mam jak go zamontować, a nie chcę mieć go przy przedniej szybie. Poza tym wydaje mi się, że jest on zbędny, ponieważ mam w zewnętrznym filtrze trzy kosze ceramiki. Więc myślę, że złoża biologiczne mam dosyć obfite.

Jedyne co zaobserwowałem to to, że ten glon nitkowaty faktycznie kocha prąd wody. Dokładnie tam gdzie był poddany temu prądowi wody nitki szły przez całą długość akwarium. Teraz zmniejszyłem przepływ na wylocie filtra, ale chyba i tak to w niczym nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz możliwość, przedłóż deszczownicę np na cała tylnią szybę, jeżeli nie to rozwierć w niej dziurki na większe, spowoduje to spadek w niej ciśnienia i da Ci mniejszy prąd wody. Masz ją ustwioną lekko do góry żeby "dmuchała" Ci po tafli (sorry za takie pytanie, ale to też ważne)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie zmniejszyłem po prostu przepływ na wylocie z filtra i moim zdaniem taki prąd jest dobry (jeśli nawet nie za mały).
Ustawiłem ją lekko w górę i małe fontanny na tafli się pojawiają, ale niestety pokrywa obniża mi tą deszczownię i jest ona pod skoszona.

Jak ona powinna być ustawiona prawidłowo? Niby głupie pytanie, ale sam już nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze miałem ustawioną pod wodą, jakieś 2 cm pod taflą (nie lubie słuchać chlupania wody).

 

No właśnie też tego nie lubię.

 

 

Wzdłóż tylniej szyby, skierowana do frontu, delikatnie pod kątem do góry. Pchała do przodu całą wodę, bez robienia na powierzchni żadnych fontann.

 

A wlot do filtra gdzie ustawiać wtedy? Gdzieś nisko przy dnie na tylnej szybie? Czy to obojętne?

 

 

U mnie teraz mimo naprawdę wolnego nurtu wody, nitki są z każdym dniem co raz dłuższe. Już w tym momencie mają jakieś 30 cm przy dnie. Te, które są przy tafli są gdzieś o połowę krótsze.

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A wlot do filtra gdzie ustawiać wtedy? Gdzieś nisko przy dnie na tylnej szybie? Czy to obojętne?

 

Obojętne.

 

 

 

U mnie teraz mimo naprawdę wolnego nurtu wody, nitki są z każdym dniem co raz dłuższe. Już w tym momencie mają jakieś 30 cm przy dnie. Te, które są przy tafli są gdzieś o połowę krótsze.

 

Z tym co było poprzednio coś się poprawiło czy nie widzisz zbytnio wyników tych "naszych" zabiegów?

 

 

 

Tylko CO2 z bimbrowni.

Nadal trochę mnie to dziwi, że przez to miałeś przyduchę... Nie, wiem dlaczego ale tak jakoś tylko brak CO2  mi przychodzi na myśl...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym co było poprzednio coś się poprawiło czy nie widzisz zbytnio wyników tych "naszych" zabiegów?

Dwa tygodnie temu po pierwszej korekcie było o wiele lepiej. Glonów było wyraźnie mniej. Zresztą pisałem wyżej o tym.

Potem niestety zaniedbałem akwarium i teraz tych glonów jest dużo. Musimy poczekać aż wszystko wróci do normy.

Trochę straciłem głowę bo mam sesję i już nie wiem czy wodę podmieniłem w niedzielę czy w poniedziałek i nie będzie wiadomo czy w niedzielę wypada 7 dzień nawożenia, czy szósty.

Ale podmienię w niedzielę te 20% i wcześniej zrobię testy. A po podmianie będę podawał dawki soli takie jak teraz. Chyba, że wyniki wyjdą  bardzo złe to wtedy jakąś korektę "na oko" zrobię.

Nie wiem czy rozumiesz o co mi chodzi bo chyba naplątałem ;).

 

Ustawiłem tą deszczownię na tylnej szybie a wlot do filtra na bocznej.

 

 

 

Nadal trochę mnie to dziwi, że przez to miałeś przyduchę... Nie, wiem dlaczego ale tak jakoś tylko brak CO2  mi przychodzi na myśl...

Jakoś nie zrozumiałem o co Ci chodzi teraz.

 

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wiem czy rozumiesz o co mi chodzi bo chyba naplątałem

 

Nie naplątałeś, będzie tak ok.

 

 

 

Mapet, dnia 30 Sty 2014 - 17:41, napisał: Nadal trochę mnie to dziwi, że przez to miałeś przyduchę... Nie, wiem dlaczego ale tak jakoś tylko brak CO2 mi przychodzi na myśl... Jakoś nie zrozumiałem o co Ci chodzi teraz.

Jak podawałes większą ilośc CO2, ryby łapały powietrze przy tafli (chyba, że mi się wątki pomyliły).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...