Skocz do zawartości

Atak glonów (zielenice + glon nitkowaty)


Spirit
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

To co sprawdzałeś ile masz po podmianie i od razu uzupełniałeś wszystkie braki jedną dawką?

Tak dokładnie robię. Pytałem Tomka czy mogę od razu podać dawkę, która da docelowe stężenie i powiedział, że tak.

 

Podmieniam 40%. A podmieniam 40 bo ostatnio miałem podmienić 50%,potem za 4 dni 40%. Ale nie uzyskałem informacji czy po podmianie 40% dalej podmieniać tyle samo, czy już powiedzmy 15, albo 30%.

 

Ja nie mam żadnego wyobrażenia jak powstrzymać przyrost. Staram się trzymać stosunki i wartości pierwiastków w odpowiednich zakresach i tyle. Za mało mam wiedzy i praktyki żeby kombinować z nawożeniem.

 

Co do zaciemnienia to raczej jest to bezsensowne dlatego, że to zlikwiduje tylko glony (i to z tego co widzę nie wszystkie), a nie przyczynę ich przyrostu.

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 249
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Na tym to polega. Oj zbija.

 

Zaciemnienie nie pomoże na krasne, ale próbuj. Inne wykończysz.

 

Ja wiem że na tym to polega ale nie przy takich twardościach, torfem.

By musiała go być bardzo duża ilość żeby to zbić.

 

Spirit  jak możesz opisz jeszcze raz akwarium, bo szczerze nie chce mi się przedzierać przez to co napisaliście do tej pory w temacie.

Prawdopodobnie na dzień dzisiejszy akwarium jest przenawożone, chociaż robisz podmiany 40 % ale dajesz za każdym razem dawki tygodniowe, a stosunki pierwiastków nadal zaburzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to od początku:

Litraż: 112L
Oświetlenie: 2x24W (Sylvania 6500K i Sylvania 10000K), świecę 10 godzin dziennie.
Podłoże: JBL Aquabasis Plus + czarny bazalt + żwir kwarcowy.
Filtr: JBL e901(chyba) zewnętrzny.

Nawożenie:

K2SO4(stężenie 17g w 250ml wody demineralizowanej)

Dawkowanie: 2ml dziennie. 14ml tygodniowo.
KNO3(stężenie 6g w 250ml wody demineralizowanej)
Dawkowanie: 10ml dziennie, 70ml tygodniowo.

KH2PO4(stężenie 1g w 250ml wody demineralizowanej)

Dawkowanie: 5ml dziennie. 35ml tygodniowo.
Ocet kuchenny
Dawkowanie: 5ml dziennie.


Obsada:
x gupików moskiewskich (ale przerybienia raczej nie ma),
6 x RC,
Kilka Anetome Hellena,
1 x Babka,
1 x Filopaludina Military Helmet.

Testy z wczoraj(5.12.2013r.):

pH = 8
PO4 = 0,5 mg/l
NO3 = 5mg/l

Nawiozłem:
20ml KH2PO4
35ml KNO3
Te dawki różniły się o kilka mililitrów, bo obliczałem to tak żeby PO4 wyniosło 1mg/l a NO3 10mg/l.
Dzisiaj wsadziłem troszkę torfu do filtra.

GH-KH jeszcze nie mierzyłem.
 

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni zastanawiam się co mogłeś zrobić nie tak, że w tak krótkim czasie doprowadziłeś akwarium do takiego stanu. Próbuje porównać ze swoim startem: aquabasis pod żwirem, 2x24W, filtr nawet słabszy bo unimax 150.

Pierwsza myśl: substrat. Grzebiesz, przesadzasz rośliny, uwalniasz mikro do słupa wody. Zerkam na zdjęcia swojego akwa, robiłem to samo, ale takiej tragedii to nie miałem.

Druga myśl: masz rośliny czerpiące składniki głównie ze słupa wody, walisz makro a nic mikro (bo teoretycznie masz w podłożu).

Myśl kolejna: po co dajesz makro jak masz 40 (+) gupików? A nie masz roślin które by to zużyły?

 

Pytanie: jak do momentu wystąpienia problemu wyglądały podmiany wody (dobra, doczytałem, 10% to jednak trochę mało przy takiej masie roślinnej) i po jakim czasie od uruchomienia akwarium zostały wpuszczone ryby (i w jakiej ilości)?

 

Jeśli w chwili obecnej akwarium wygląda gorzej niż na zdjęciach z 16.11. to ja na Twoim miejscu wywaliłbym wszystko. Piach/drobny żwir, bez substratów, ewentualnie pod korzenie roślin (tych pobierających z podłoża) jakieś kulki g-t albo tabletki nawozowe. Microsorium, rogatek czy rotala nie potrzebuje żyznego podłoża. Przy takiej obsadzie wystarczy im to co jest w wodzie pomiędzy podmianami. Nawożenie ograniczyłbym do potasu i węgla (carbo/ocet/co2). Teoretycznie niby by się dało wyjść z tej sytuacji inaczej, ale to będzie chyba najlepsze rozwiązanie. Tylko przed tym zabiegiem podkarm ryby a potem zrób im dobrą głodówkę (one przeżyją te 3-7 dni, tylko żebyś karmieniem nie zdemolował i tak chwiejnej biologii)

 

Wybacz, że nie odpowiedziałem Ci dwa miesiące temu po pierwszym moim poście w tym temacie (o te rogatki i inne) i .

Sam walczę z różnymi glonami pojawiającymi się w moich zbiornikach i zazwyczaj książkowa wersja: "trzymaj NO3:PO4 tak żeby było 10:1" niewiele pomaga. Przerabiałem substraty, ziemię, teraz próbuję sił z piachem. Nie ma złotego środka, trzeba obserwować to co się dzieje w zbiorniku i często, teoretycznie słuszne porady, trzeba odstawić w kąt. I o ile na walkę z szantrasjami znalazłem jakiś sposób to na zielenice nie bardzo mogę coś poradzić.

 

Trzymam kciuki, jakoś z tego wybrniesz. Tylko się nie poddaj, jak się okazuje często rozwiązanie jest prostsze niż by się wydawało.

 

A za swoją nieocenioną pomoc w tym temacie kolegę tomeksup mianuję (jak sam to kiedyś określił) szarlatanem forumowym. Jeśli ktoś chciałby kiedykolwiek skorzystać z jego porad, proponuję sprawdzić czy aby na pewno przeczytał temat w którym się wypowiada. I jeśli jego porady sprowadzają się do: "trzymaj NO3:PO4 tak żeby było 10:1", to nie ma sensu czytać dalej...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza myśl: Rośliny przesadzałem raz w taki sposób, że wyjąłem całkiem z podłoża. Jak już coś z nimi robię to najczęściej dzielę i wkładam w inne miejsce. No, ale to zawsze jest jakieś grzebanie w podłożu. Tak czy owak robię to bardzo rzadko.

 

 

Druga myśl: masz rośliny czerpiące składniki głównie ze słupa wody, walisz makro a nic mikro (bo teoretycznie masz w podłożu). Myśl kolejna: po co dajesz makro jak masz 40 (+) gupików? A nie masz roślin które by to zużyły?

Próbowałem zidentyfikować te rośliny, ale Tomek mi nie odpowiedział. Może Ty mi podasz nazwy tych roślin? Wtedy będę mógł się nimi bardziej zainteresować.
Wiem tylko, że na pewno siedzi Rogatek.
A tej ostatniej myśli w ogóle nie rozumiem. Co mają te gupiki do podawania makro?

 

 

Pytanie: jak do momentu wystąpienia problemu wyglądały podmiany wody (dobra, doczytałem, 10% to jednak trochę mało przy takiej masie roślinnej) i po jakim czasie od uruchomienia akwarium zostały wpuszczone ryby (i w jakiej ilości)?

Ryby chyba zostały wpuszczone jakiś tydzień później, może troszkę wcześniej. Wiem, że szybko je wpuściłem. I wpuściłem kilka tych gupików i Anetome Hellena.

 

Jeśli w chwili obecnej akwarium wygląda gorzej niż na zdjęciach z 16.11. to ja na Twoim miejscu wywaliłbym wszystko. Piach/drobny żwir, bez substratów, ewentualnie pod korzenie roślin (tych pobierających z podłoża) jakieś kulki g-t albo tabletki nawozowe. Microsorium, rogatek czy rotala nie potrzebuje żyznego podłoża. Przy takiej obsadzie wystarczy im to co jest w wodzie pomiędzy podmianami. Nawożenie ograniczyłbym do potasu i węgla (carbo/ocet/co2). Teoretycznie niby by się dało wyjść z tej sytuacji inaczej, ale to będzie chyba najlepsze rozwiązanie. Tylko przed tym zabiegiem podkarm ryby a potem zrób im dobrą głodówkę (one przeżyją te 3-7 dni, tylko żebyś karmieniem nie zdemolował i tak chwiejnej biologii)


Zdjęcia obecnego stanu:
http://imageshack.us/photo/my-images/401/0oyi.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/268/szp2.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/24/3ge6.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/11/cbti.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/51/98eo.jpg/

Na zdjęciach wygląda jakby całe akwarium było brązowe, ale woda jest klarowna i jest tak... normalnie. Pomijając glony.
Wydaje mi się, że gorzej nie jest, jeżeli chodzi o krasnorosty na trawkach. Ale np. te nitki na korzeniu i kamieniu to jest horror.
Wolałbym uniknąć takiego wywalania żwiru itd. bo nie za bardzo będę miał teraz na to czas (zaliczenia na uczelni i Microsoft). Wolałbym jakąś nieinwazyjną metodę, jeśli taka jest.

 

Wybacz, że nie odpowiedziałem Ci dwa miesiące temu po pierwszym moim poście w tym temacie (o te rogatki i inne) i . Sam walczę z różnymi glonami pojawiającymi się w moich zbiornikach i zazwyczaj książkowa wersja: "trzymaj NO3:PO4 tak żeby było 10:1" niewiele pomaga. Przerabiałem substraty, ziemię, teraz próbuję sił z piachem. Nie ma złotego środka, trzeba obserwować to co się dzieje w zbiorniku i często, teoretycznie słuszne porady, trzeba odstawić w kąt. I o ile na walkę z szantrasjami znalazłem jakiś sposób to na zielenice nie bardzo mogę coś poradzić.   Trzymam kciuki, jakoś z tego wybrniesz. Tylko się nie poddaj, jak się okazuje często rozwiązanie jest prostsze niż by się wydawało.   A za swoją nieocenioną pomoc w tym temacie kolegę tomeksup mianuję (jak sam to kiedyś określił) szarlatanem forumowym. Jeśli ktoś chciałby kiedykolwiek skorzystać z jego porad, proponuję sprawdzić czy aby na pewno przeczytał temat w którym się wypowiada. I jeśli jego porady sprowadzają się do: "trzymaj NO3:PO4 tak żeby było 10:1", to nie ma sensu czytać dalej...


To nic. Wiem, że nie ma złotego środka, ale myślałem, że jednak te sposoby, które były mi podawane są w miarę przemyślane a nie książkowe.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem substraty, ziemię, teraz próbuję sił z piachem.

 

Co ci nie pasuje w ziemi ? Hmm wiem, w ziemi bardzo szybko kończy się węgiel i trzeba dozować, mało kto o tym wie.

 

A za swoją nieocenioną pomoc w tym temacie kolegę tomeksup mianuję (jak sam to kiedyś określił) szarlatanem forumowym.

 

Dzięki za docenienie. Można dać ten tytuł przed nickiem ?

 

A tak na poważnie. Przez cały czas trwania tego problemu zastanawiałem się co jest nie tak. Im bardziej zagłębiałem się (wy także) tym mniej rzeczy znajdowałem, których można się czepiać.

 

W wypowiedzi ahr też nie ma konkretnych rad.

 

1) Oczywiście gupiki i inne zwierzątka są nawozem. Czasem coś padnie, czasem przegniesz z pokarmem i masz skoki no3 i po4 oraz C. W akwarium wiele rzeczy jest nawozem. Główne to: osady denne, pokarm, ryby, podłoże, kulki g-t tak uwielbiane tutaj. Pewnie wiele innych jeszcze. Tylko, że kolega ma już dobre no3 i po4.

 

2) Zastanawialiście się skąd jest Fe ? Z podłoża ? Ciekawe ile tam go jest ? Producent podaje, że tam jest.

 

3) Walka z glonami to nie hop siup. Po każdej zmianie należy odczekać min. tydzień aby ocenić efekt. Ja walczyłem z krasnorostami 6 miesięcy próbując większość złotych srodków z inetrnetu.

 

4) Cieszę się, że do rozmowy włączyli się inni użytkownicy.

 

5) Nie bez powodu mój kolega - właściciel sklepu zoologiczego powiedział: Wiedza polskich akwarystów jest na poziomie sprzed 20 lat.

 

6) Co do metod, które polecam. Każdą z nich sam stosowałem i konsultowałem z innymi, którzy stosowali te same metody. Badania był prowadzone niezależnie.

 

7) Panowie, a może przyczyna tkwi w filtrze ? Tzn. w braku stabilizacji biologicznej ?

 

 

 

To nic. Wiem, że nie ma złotego środka, ale myślałem, że jednak te sposoby, które były mi podawane są w miarę przemyślane a nie książkowe.

 

 

Książki są po to aby czytać i wiedza tam opisana nie jest bzdurą. W przeciwnym razie co roku ktoś by odkrywał, że Ziemia kręci się wokół słońca. Czytałeś jakąkolwiek niezależną książkę akwarystyczną inną niż galerię zdjęć ?

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc co robić Panowie?

Dodam tylko, że filtr zakupiłem używany. Aczkolwiek był on praktycznie nowy a właściciel nie miał problemów z glonami.

E: Czy grubość żwiru na substracie może mieć znaczenie? W miejscu tej "plaży" jest go bardzo mało, dosłownie warstewka. Może po prostu substancje z substratu wydostają się nadmiernie do wody? Chociaż jak dla mnie to wydostają się tak czy siak, ale może ilość jakoś się zmniejsza.

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zdjęciach powiem tylko tyle.... Masakryczna masakra.

Nie będę czytał co piszą inni, skupie się tylko na Twoich postach.

 

 

 

Oświetlenie: 2x24W (Sylvania 6500K i Sylvania 10000K), świecę 10 godzin dziennie.

 

Zmiana świetlówki 10000 K na jaką kolwiek inną (6500 K lub 8000K). 10000 K rośliny mało co z tego widma korzystają, co za tym idzie praktycznie masz dla nich tylko 24 W.

Skracasz czas świecenia do 7 h. Co dwa dni zwiększasz o pól h.

 

 

 

Filtr: JBL e901(chyba) zewnętrzny.

 

Jakie wkłady, jak czyszczony, co ile?

 

Nawożenie:

Z tego co podajesz i jakie masz roztwory wychodzi stosunek NO3:PO4 prawie 10:1 to to jest  ok ale...

Jak na dzień dzisiejszy myślę, że rośliny miały za dużo "szczęścia" ogranicz podawanie fosforu i azotu o połowę.

Może akwarium być przenawożone o te pierwiastki.

Podajesz za mało potasu z Twoich dawek wynika że podajesz go około 10 mg/l tygodniowo.

Zwiększ dawki K2SO4 do 7 ml  co da Ci w przybliżeniu stosunek potasu do azotu jakieś 2:1 (będziesz podawał potasu około 20 mg/l tygodniowo). Magnez pomijam bo masz twardą wodę, prawdopodobnie masz go dość, ale twardość nie tylko on powoduje.

Czy jesteś w stanie postawić chociaż bimbrownię?

Przydało by się dodatkowy więgiel, przy okazji też trochę zakwasi Ci wodę ale na cuda nie licz, jak w przypadku torfu przy takich twardościach. Żeby spadło pH kwasy pierwsze zachodzą w reakcję z węglowodorami (zbija twardość). U  Ciebie jest co zbijać więc pH może tylko delikatnie się wachać. Przerabiałem torf u siebie w kranie mam KH-4, pH-7.5 i tego za dużo torf nie ruszył...

Nie miałem armatki torfowej (bo ta może by coś zdziałała, ale w filtrze).

Odmulanie z podmianą taką jakie robisz do tej pory 40 %.

Po tygodniu , testy, podmiana 20 %.

Zrób testy demineralce (wszystkie) i podaj wyniki.

 

 

 

Czy grubość żwiru na substracie może mieć znaczenie? W miejscu tej "plaży" jest go bardzo mało, dosłownie warstewka. Może po prostu substancje z substratu wydostają się nadmiernie do wody?

 

Może  mieć i to wpływ na glony, warstwa żwiru na substracie powinna być około  3 cm i więcej.

 

Co ci nie pasuje w ziemi ? Hmm wiem, w ziemi bardzo szybko kończy się węgiel i trzeba dozować, mało kto o tym wie.

 

Chyba wie o tym prawie każdy "ogrodnik" lejący carbo, ocet, zakładający bimbrownię lub system CO2.  Przecież węgiel to główny budulec. Inaczej po co to by było?

 

 

 

2) Zastanawialiście się skąd jest Fe ? Z podłoża ? Ciekawe ile tam go jest ? Producent podaje, że tam jest.

 

 

kulki g-t tak uwielbiane tutaj

 

Tak zwane uwielbiane tutaj kulki zawierają glinę i torf jak "zapewne" każdy wie glina jest "nośnikiem" dużej ilości żelaza a torf pomaga w rozkładzie jego na pierwiastki lepiej przyswajalne dla roślin. Więc dla roślin z rozbudowanym systemem korzeniowym to chyba wystarczający zastrzyk żelaza? Więc ja nie widzę żadnych przeciwskazań polecania ich.

 

 

 

Wiedza polskich akwarystów jest na poziomie sprzed 20 lat.

To niech się zajmą uświadamianiem a nie wciskaniem bubli i niepotrzebnych rzeczy ludziom którzy mają małą wiedzę w tym zakresie. Ilu widziałeś sklepikarzy którzy dobrze potrafili dobrać obsadę do parametrów wody i warunków w akwa, doradzili jak je udekorować, nawozić? A ilu co wciskają ludziom kule i pierdzącego powietrzem nurka?

Rozumiem ze biznes to biznes i nie wszyscy są tacy sami.

 

Zresztą.. nie ma co bić piany.

Każde akwarium jest inne, nie widzimy go na żywo, nie wiemy co się w nim dzieje, większość porad to takie zgaduj zgadula, my coś poradzimy a czy właściciel się do tych rad ustosunkuje? Czy zrobi taką podmianę jaką radziliśmy? Nie wiemy a będzie pisał że dalej jest problem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana świetlówki 10000 K na jaką kolwiek inną (6500 K lub 8000K). 10000 K rośliny mało co z tego widma korzystają, co za tym idzie praktycznie masz dla nich tylko 24 W.

Skracasz czas świecenia do 7 h. Co dwa dni zwiększasz o pól h.

 

Na pewno nie zaszkodzi.

 

 

W miejscu tej "plaży" jest go bardzo mało, dosłownie warstewka. Może po prostu substancje z substratu wydostają się nadmiernie do wody

 

Pewnie tak jest.

 

 

i tego za dużo torf nie ruszył...

 

Żeby torf ruszył kH i gH to musi być TORF KWASNY - nie zasadowy - odkwaszany węglanami, które podbijają kH i gH. U mnie w 4 dni zbijało o 4st.

 

 

Tak zwane uwielbiane tutaj kulki zawierają glinę i torf jak "zapewne" każdy wie glina jest "nośnikiem" dużej ilości żelaza a torf pomaga w rozkładzie jego na pierwiastki lepiej przyswajalne dla roślin. Więc dla roślin z rozbudowanym systemem korzeniowym to chyba wystarczający zastrzyk żelaza? Więc ja nie widzę żadnych przeciwskazań polecania ich.

 

Gdzieś miałem skład gliny. O tutaj:

 

SiO2   55,00 - 62,14 %

Al2O3   15,70 - 17,70 %

TiO2   0,70 - 0,90 %

Fe2O3   6,09 - 7,90 %

MnO   0,04 - 0,17 %

MgO   2,20 - 3,20 %

CaO   0,33 - 0,81 %

Na2O   0,06 - 0,26 %

K2O   2,90 - 3,50 %

P2O5   0,05 - 0,18 %

 

 

To niech się zajmą uświadamianiem a nie wciskaniem bubli i niepotrzebnych rzeczy ludziom którzy mają małą wiedzę w tym zakresie. Ilu widziałeś sklepikarzy którzy dobrze potrafili dobrać obsadę do parametrów wody i warunków w akwa, doradzili jak je udekorować, nawozić? A ilu co wciskają ludziom kule i pierdzącego powietrzem nurka?

 

To biznes. Ludzie są sami sobie winni.

 

 

 

Dobra działaj

1) świetlówka

2) bimbrownia

3) może przysyp tą plażę ?

 

 

Odmulanie z podmianą taką jakie robisz do tej pory 40 %.

 

Odmulając wszystko z osadów walnie do wody i nawet po podmianie będzie wysokie stężenie. Osady są nawozem. Ja bym ich nie ruszał.

 

 

 

Napisz koniecznie o filtrze.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek doradzałeś koledze przez 8 tygodni, efekty były słabe jak nie żadne.

Więc Spirit musisz wybrać za kogo radami "idziesz" bo gdzie kucharek sześć tam piersi 12...

 

 

 

To biznes. Ludzie są sami sobie winni.

Gdyby był przykładnym akwarystą i  sprzedawał ludziom i doradzał dobrze by tego nie było.

Jak ludzie są sami winni? Początkujący? Ty od razu wiedziałeś wszystko?

 

 

 

Żeby torf ruszył kH i gH to musi być TORF KWASNY - nie zasadowy - odkwaszany węglanami

Ty chyba żartujesz uświadamiając mnie z tym "kwaśnym torfem"... Naprawdę mi nie musisz pisać jaki torf jest potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówkę jakoś zorganizuję. Zupełnie obojętnie jaka? Byle 24W i 8000K?
No i skrócę ten czas świecenia. Co dwa dni mam go zwiększać, ale do jakiego czasu docelowego?

Filtr: Filtr czyszczony nieregularnie. Ale powiedzmy, że raz w miesiącu.
Czyszczę węże i gąbki, które są w najwyższym koszu. Nie wylewam z niego wody żeby nie wywalić tego syfu, który podobno jest bakteriami nitryfikacyjnymi.
Wkłady to chyba ceramika (różni się tylko kształtem) i gąbki. Wsadziłem tam jeszcze torf.

Bimbrownia: Jestem w stanie zrobić wiele rzeczy, ale potrzebuję rzeczowych wskazówek, instrukcji i informacji jak sterować dozowaniem gazu z bimbrowni. :).
Bimbrownia ma służyć podawaniu dwutlenku węgla, tak?

Poprzednio jak wsadziłem torf to pH spadło z 8 do 6 z groszami. Teraz spadło do 7,4-7,6, ale jest go dużo mniej niż poprzednio.

Jeżeli chodzi o podmiany, teraz podmieniłem 40% i zrobiłem testy, nawiozłem. Więc teraz znowu mam zrobić podmianę 40%, nawieźć fosforem i azotem według Twoich wskazówek a po tygodniu podmienić już tylko 20%?

Testy zrobię może dzisiaj jak dam radę.

Co do tej grubości żwiru - dokupiłem woreczek i już go wsypałem. Teraz jest jakieś 2cm z kawałkiem żwirku nad substratem w najcieńszym miejscu.

Mój torf jest kwaśny - 3,5-4,5pH

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bimbrownia: Jestem w stanie zrobić wiele rzeczy, ale potrzebuję rzeczowych wskazówek, instrukcji i informacji jak sterować dozowaniem gazu z bimbrowni. :). Bimbrownia ma służyć podawaniu dwutlenku węgla, tak?

http://forum.superakwarium.pl/topic/39176-bimbrownia-pytania-og%C3%B3lne-porady-itp/

Tak.

 

 

Jeżeli chodzi o podmiany, teraz podmieniłem 40% i zrobiłem testy, nawiozłem. Więc teraz znowu mam zrobić podmianę 40%, nawieźć fosforem i azotem według Twoich wskazówek a po tygodniu podmienić już tylko 20%?

Hmmm. Podmień  teraz jeszcze 20 % dolej potasu. Za tydzień przed podmianą testy.

Dziś już testów nie musisz robić i tak praktycznie nic nam nie powiedzą....

 

 

 

Filtr: Filtr czyszczony nieregularnie. Ale powiedzmy, że raz w miesiącu.

Filtr czyścisz jak zmniejszy mu się przepływ, ja kubełek otwieram minimum co pół roku.

Im rzadziej, tym lepiej.

 

Edit:

 

Ile masz koszy tej ceramiki?

 

 

Świetlówkę jakoś zorganizuję. Zupełnie obojętnie jaka? Byle 24W i 8000K?

8000K czy 65000K będzie ok. Wsadź to co masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz koszy tej ceramiki?

 

Wydaje mi się, że 4. Nie chcę go otwierać i sprawdzać. W najwyższym są gąbki o różnej przepuszczalności. W kolejnych jest ta ceramika, ale te kamyczki różnią się kształtem. I nie wiem czy one są dokładnie takie same, czy może różnią się składem czy czymś.

 

 

8000K czy 65000K będzie ok. Wsadź to co masz.

Kupię 8000K bo to chyba ma znaczenie. A 6500 już jest.

 

Narazie podawać ocet normalnie?

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co do tej bimbrowni. Wybrałem dla siebie pierwszy zacier, wiem już jak ją zbudować, przerywam dozowanie przez odkręcenie korka albo wyjęcie rurki, ale nie wiem ile czasu CO2 ma być podawane do akwarium? Ciągle? Kilka godzin dziennie? Czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bimbrownia jest niestabilna, ale masz 112 L jak będziesz podawał 24 h nic nie powinno się stać.

Obserwuj ryby w  nocy lub nad samym ranem czy nie pływają przy powierzchni i nie łapią powietrza.

Jak tak będzie to będziesz musiał ograniczać podawanie CO2 w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek doradzałeś koledze przez 8 tygodni, efekty były słabe jak nie żadne.

 

A ty gdzie byłeś w tym czasie ?

 

Gdyby był przykładnym akwarystą i  sprzedawał ludziom i doradzał dobrze by tego nie było.

Jak ludzie są sami winni? Początkujący? Ty od razu wiedziałeś wszystko?

 

To biznes. Ciekawe co byś ty zrobił mając sklep i patrząc na złotówki i wyżywienie rodziny ?

 

Ty chyba żartujesz uświadamiając mnie z tym "kwaśnym torfem"... Naprawdę mi nie musisz pisać jaki torf jest potrzebny.

 

Nie żartuję. Tytuł moderatora nie oznacza wiedzy absolutnej.

 

Podmień  teraz jeszcze 20 % dolej potasu.

 

Nie wiem czy to dobry pomysł. Dolewanie nawozów, które nie są zużywane, bo rośliny nie rosną lub słabo rosną prowadzi do kumulacji i przedawkowania.

 

Filtr czyścisz jak zmniejszy mu się przepływ, ja kubełek otwieram minimum co pół roku.

 

 

Możesz go wcale nie otwierać jeśli nie zapycha się. Co z żywotnością mediów. Niektóre to co pochłoną po pewnym czasie oddają do wody ?

 

Narazie podawać ocet normalnie?

 

Ocet był testowany w akwariach stabilnych biologicznie. Ostrożnie z nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty gdzie byłeś w tym czasie ?

 

O dłuższego czasu "nie wcinam" Ci się w tematy, powinieneś to zauważyć.  Chyba że z czymś ostro się nie zgadzam.

 

 

 

To biznes. Ciekawe co byś ty zrobił mając sklep i patrząc na złotówki i wyżywienie rodziny ?

To nie usprawiedliwia jego dennych tekstów i poziomu. Dobrze doradzające sklepy też prosperują.

Czyli kwestia odpowiedniego zarządzania. :) Czyżby on z tym był na poziomie 20-lat do tyłu i nie potrafił sobie inaczej poradzić jak tylko zarabia na oszukiwaniu ( to jest odpowiednie słowo, bo to robi) ludzi?

 

 

 

Nie żartuję. Tytuł moderatora nie oznacza wiedzy absolutnej.

 

Zakładając BW, przeszedłem wszystko.... CO2, torf, kwas i tak na końcu stanęło na RO. Wszystko po to żeby mieć wodę o odpowiednich parametrach. A moja kranówa to pH-7.6 i KH-4. Jak  siedziałem tylko w roślinach nie przejmowałem się pH.

 

 

 

Nie wiem czy to dobry pomysł. Dolewanie nawozów, które nie są zużywane, bo rośliny nie rosną lub słabo rosną prowadzi do kumulacji i przedawkowania.

 

Nie będę przytaczał postów w których co doradzałeś prędzej...

Nie zauważyłeś że robił testy po podmianie, Ty mu kazałeś lać pełne dawki tygodniowe od razu po...

Praktycznie rośliny jadą tylko na  0,2 W/l,  Potasu o połowę za mało, kumulacja reszty...

Po to podmiana po podaniu Twoich dawek i  podanie wyrównującej dawki potasu. To mogło blokować pobieranie reszty. Nie zauważyłeś tego?

 

 

 

Możesz go wcale nie otwierać jeśli nie zapycha się. Co z żywotnością mediów. Niektóre to co pochłoną po pewnym czasie oddają do wody ?

 Nie rozumiesz dosłownie:

 

 

Filtr czyścisz jak zmniejszy mu się przepływ, ja kubełek otwieram minimum co pół roku. Im rzadziej, tym lepiej.

 

Jakie pochłanianie? Przez co? Przez ceramikę? Ceramikę wymieniasz jak popęka, na to ma czasami kilka lat.

 

Tomek nie wiem jak długo zajmujesz się akwarystyką, czasami za szybko wyciągasz z czegoś wnioski bo raz coś Ci tak wyszło, spróbuj różnych wariantów danej kombinacji wtedy będziesz mógł porównać czy to na pewno to...

Jak wiesz akwarium potrzebuje czasami miesiąca żeby było widać czegoś wyniki.

Jak długo je masz? Ile wariantów danej "przypadłości" testowałeś?

 

Co do octu się nie wypowiem, bo nie stosowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, czekamy na efekty po zmianach...

 

Ty mu kazałeś lać pełne dawki tygodniowe od razu po...

 

Jasno było powiedziane żeby trzymać proporcje 10:1. Jeśli czegoś było zero i dawka tygodniowa podnosiła do właściwego poziomu to miał wlać.

 

Miał zerowe po4, wysokie no3 i kazałem podać dawkę tygodniową aby podnieść po4 do 1,0mg/l. To samo z k2so4 lane było stanowczo za mało. Po sprawdzeniu w kalkulatorze radziłem zwiększyć. Przeczytaj jeszcze raz.
 

 

K2SO4(stężenie 17g w 250ml wody demineralizowanej)

 

Dawkowanie: 2ml dziennie. 14ml tygodniowo.

 

Daje :

0,61mg/l dziennie 

4,27mg/l tygodniowo

 

 

 

KNO3(stężenie 6g w 250ml wody demineralizowanej)
Dawkowanie: 10ml dziennie, 70ml tygodniowo.

 

 

1,47 dziennie

10,31 tygodniowo

 

Potas, K+

0,93 dziennie

6,49 tygodniowo

 

KH2PO4(stężenie 1g w 250ml wody demineralizowanej)

Dawkowanie: 5ml dziennie. 35ml tygodniowo.

 

fosforany, PO4-3

0,14 dziennie

1,00 tygodniowo

 

Potas, K+

0,06 dziennie

0,40 tygodniowo
 

 

Ocet kuchenny

Dawkowanie: 5ml dziennie.

 

Ok jeśli nie ma złych objawów.

 

Zatem spójrzcie na potas.

Dawkując k2so4 w ilości 2ml dziennie głodzimy rośliny. Dawkując kno3 i k2so4 jednoczenie podajemy dobrze potas.

 

 

Zatem działajcie...

 

 

A może przyczyna to nadmierna ingerencja w zbiornik ?

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, nie wiem z jakiego kalkulatora korzystasz (ja używam zulixa) ale mi wychodzą całkiem inne wartości jak Tobie...

Za każdym razem masz zawyżone wartości.

Jeżeli Ty uważasz jak ze stosunki P:N:K  - 1:10:10 są dobre  to się zgodze że jest ok....

Ja zawsze podawałem dawki potasu do akwarium żeby stosunek wyglądał od 1,5 do 2  w stosunku do azotu czyli

P:N:K - 1:10:18 więc dużo się różni od Twoich i takie stosunki staram się utrzymać.

Jakie kolwiek dawki byś mu nie kazał podawać, robił testy po podmianie....

Zatem staramy się działać a Ty już przestań mieszać , bynajmiej w tym temacie.

 

Jak masz ustawiony filtr?

Dyfuzor znajduje się po przeciwległej stronie niż filtr? Tafla wody porusza się po całej powierzchni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...