Skocz do zawartości

Atak glonów (zielenice + glon nitkowaty)


Spirit
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Więc mam zlikwidować całą warstwę podłoża? Już tak robiłem, ale glon wraca.
Filtr ma chyba dobry przepływ, Dzisiaj najwyżej przepłukam gąbkę.
Mimo wszystko spróbuję "na chama" wyciągnąć całą warstwę tego czegoś. Przez jakiś czas będzie spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 249
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Poszukaj piachu, który nie zatwardza wody... Z OBI 7 zł za 27 kg (chyba tyle..) Zasyp nim to Twoje podłoże.potem piach opadnie niżej i będziesz miał to swoje na wierzchu a jak nie będzie Ci się podobało to wybierzesz swoje.

Coraz bardziej jestem przekonany że Twoje problemy masz od podłoża, raz oddaje, raz pobiera pierwiastki z wody i "chwieją" Ci się parametry.

A najwięcej glonów przy podłożu, to potwierdza.

Myślę, że za taką cenę warto spróbować. Tylko dobrze wypłukaj piach jak się zdecydujesz, bo bedziesz zasypywał nim zalane już akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli piach opadnie to potem znowu będzie to samo. Jaki więc w tym sens? Nie lepiej np. przysypać wszystko większą ilością żwirku? Mam jeszcze sporo czarnego bazaltu.

E: Testy wyglądają tak:

PO4 - 1,5mg/l
NO3 - 5mg/l
pH - 7,5
Twardości jeszcze nie mierzyłem.

Słabo to wygląda bo tak jak pisałem trochę namieszałem z tym nawożeniem. 

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale jeśli piach opadnie to potem znowu będzie to samo. Jaki więc w tym sens?

Nie będzie to samo, bo "zatka Ci dziury" pomiędzy bazaltem. A jak bazalt Ci się podoba to zostanie na wierzchu.

 

 

 

Słabo to wygląda bo tak jak pisałem trochę namieszałem z tym nawożeniem.

Ale tutaj to już wiesz co masz robić. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie to samo, bo "zatka Ci dziury" pomiędzy bazaltem. A jak bazalt Ci się podoba to zostanie na wierzchu.

 

No powiedzmy, że zatka. Tylko nie rozumiem dlaczego akurat u mnie podłoże miałoby robić takie dziwne rzeczy, skoro u innych akwarystów nie ma takich dziwnych sytuacji. A jednak obawiam się, że będzie to wszystko wyglądało tragicznie a poza tym może coś zacząć gnić bo tam już stworzy się warstwa, w której nie będzie żadnej cyrkulacji wody.

 

Oczywiście Twoje przypuszczenia uważam za całkiem sensowne, tylko, że jak już wrzucę tam piach a okaże się, że to nic nie pomoże, to może się okazać, że będę miał syf. A piasku już się nie pozbędę.

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sam piasek w akwarium, syfu nie mam a ryby karmie 4 razy dziennie lub więcej.

W drugim piasek a pod nim torf, ryby dzikie i delikatne i nic im się nie dzieje.

Dobrze odmulisz, zasypiesz piaskiem i nic nie będzie się działo.

Jak uznasz że wygląda tragicznie, poruszasz trochę ręką po podłożu i bazalt jako, że jest o większej frakcji "wyjdzie" na wierzch i będzie wyglądało po staremu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest to jakiś sposób. A nie uważasz, że najpierw należałoby obniżyć twardość wody? I regularnie nawozić CO2?
Po jutrze odbieram butlę i dopiero będę zamawiał resztę elementów.

W ogóle czy moje parametry wody można już uznać za nie zagrażające wysypem glonu? Chodzi mi dokładnie i PO4 i NO3 bo twardość to wiadomo.
Co do twardości to wlewam teraz przegotowaną wodę do akwarium, twardość spadła do 15. I tak jest twardo, ale już mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale np. na środkowej części akwarium mam bardzo drobny żwirek, którym warstwa substratu jest grubo pokryta, a mimo to w tym miejscu tworzy się ten "kożuch", czy też "wata". Jak zwał tak zwał. Także jak widzisz, mimo ubicia podłoża, nadal coś powoduje te glony.

Teraz od dwóch dni nie podaję dwutlenku bo mi się bimbrownia skończyła i stwierdziłem, że nie ma sensu już robić nowej i wydaje mi się, że nitki jakby troszkę przyspieszyły. Nie wiem czy to ma związek, ale jakoś tak się zbiegło. Może pH wzrosło od braku nawożenia dwutlenkiem.

Dzisiaj odebrałem butlę. Jest na niej napisane, że jest przeznaczona do CO2, także wymiarami nie powinienem się przejmować. Nie wiem tylko o jakiej uszczelce wcześniej pisałeś i gdzie jej na tej butli szukać.

Jeżeli chodzi o zestaw to miałby wyglądać tak:

1. Reduktor z dwoma zegarami, który polecał Ahr.
2. Zaworek precyzyjny Camozzi: http://allegro.pl/camozzi-zaworek-precyzyjny-1-8-i3935224788.html (tutaj trochę nie wiem jak go podłączać i co z tymi złączkami).
3. Jako dyfuzor dam chyba kostkę lipową.
4. Licznik bąbelków raczej plastikowy. Np. http://allegro.pl/aqua-nova-co2-licznik-babelkow-plastikowy-i3914696047.html
5. Jeżeli chodzi o zaworek on/off. Po co mi to potrzebne? Trochę nie ogarniam, bo reduktor, który już mam zamontowany w butli ma zawór. Reduktor, który kupię też będzie miał zawór. Więc jeszcze trzeci zawór jest mi potrzebny?
6. Wiadomo, że jeszcze wężyk, zaworek zwrotny itp, ale to już pomijamy.

Dzisiaj chciałbym zamówić jak najwięcej rzeczy także oceńcie ten zestaw i wyjaśnijcie o co chodzi z tą uszczelką i zaworkiem on/off.

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapetowi pewnie chodziło o taką plastikową, ale ją w reduktorze raczej znajdziesz.

Do połączenia zaworka precyzyjnego z reduktorem potrzebny Ci będzie nypel 1/8. Z drugiej strony zaworu szybkozłączka do wężyka z gwintem 1/8.

Nie wiem jaki zawór masz na myśli, ale raczej jest on zupełnie zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki zawór masz na myśli, ale raczej jest on zupełnie zbędny.

Chodziło mi o zawór, o którym mowa w pkt. 3 na tej stronie: http://www.forumakwa.pun.pl/kompletowanie-zestawu-co-z-butla-wysokocisnieniowa---15.htm

 

 

 

Do połączenia zaworka precyzyjnego z reduktorem potrzebny Ci będzie nypel 1/8. Z drugiej strony zaworu szybkozłączka do wężyka z gwintem 1/8.

A nie wystarczą złączki dołączone do tego zaworka precyzyjnego? http://allegro.pl/camozzi-wloski-zaworek-precyzyjny-2-zlaczki-i3949651676.html

 

Znalazłem u siebie w Lublinie taki reduktor: http://allegro.pl/reduktor-argon-co2-do-migomatu-zawor-odcinajacy-i3973585311.html

Nadawałby się on tak samo jak ten, który podałeś? (http://allegro.pl/show_item.php?item=3880777014#tabsAnchor)

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie kupię ten reduktor z Lublina.

Czyli ten nypel wciskam w zaworek precyzyjny a z drugiej strony zaworka wąż. Potem licznik bąbelków i zaworek zwrotny. Z tym zaworkiem zwrotnym to chyba odwrotnie. No nie ważne narazie.

W tym zaworku precyzyjnym rozumiem, że wszystko do przyłączenia go do węża i reduktora jest i pozostaje tylko złożyć wszystko do kupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem reduktor z tym nieszczęsnym nyplem. Chciałem na krótko połączyć to wężykiem zielonym, ale nie idzie tego szczelnie zrobić.

Gdybym chciał zmontować wszystko na szybkozłączki to wtedy szybkozłączkę wstawiam zamiast tego nypla przy reduktorze, tak?
To samo w zaworze precyzyjnym.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak kupię ten wąż: http://www.akwarystyczny24.pl/waz-cisnieniowy-pu-6x4mm-1m-do-instalacji-co2-p-149.html to powinien być dobry?
Jaką szybkozłączkę z akwarystyczny24 powinienem kupić do tego reduktora?
Jest sens dopłacać do zaworku Camozzi, czy wystarczy np. http://www.belio.pl/p12179,zaworek-precyzyjny-gwint-1-8-szybkozlaczki-ultra-dokladny.html

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem już ten zestaw CO2.

Mam tylko taki problem odnośnie wody w akwarium. Od jakiegoś czasu wlewam przegotowaną. W tym tygodniu zauważyłem, że jak wieczorem zgaśnie światło to rano woda jest mętna. Po jakiejś godzinie znów staje się klarowna.
Z czego to wynika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Tak się zastanawiam nad tym stosunkiem NO3:PO4. Czemu akurat 10:1? Moim zdaniem każde akwarium jest inne i te stężenia nie mogą  być takie same. Zauważyłem, że przy stosunku 10:1 glonów jest mniej, ale bez szaleństwa. Wydaje mi się, że warto spróbować obniżyć NO3 do poziomu 6mg/L na początek i zobaczyć co będzie się działo.

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz  już o co chodzi z nawożeniem, umiesz kontrolować odpowiednie pierwiastki, więc możesz zacząć eksperymenty.

Tylko pamiętaj nitki to nie zawsze zły stosunek  NO3 do PO4.

Jak obniżysz NO3  zwróć uwagę czy nie zaczynają występować sinice u Ciebie.

Może w końcu znajdziesz ten "złoty środek" na Swoje akwarium. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się uda.

 

Jak obniżysz NO3  zwróć uwagę czy nie zaczynają występować sinice u Ciebie.

Wiesz co... Ja nie wiem czy u mnie już ich nie ma. Jak popatrzyłem teraz na zdjęcia sinic, to ten pył na szybach właśnie identycznie wygląda. Ponadto dywanowy nalot na dnie w kolorze zielonym na to wskazuje. Nie jest to taki dywan, który łączy się ze sobą, ale jest na każdym poszczególnym kamieniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że już nikomu nie chce się ciągnąć tego tematu, ale napiszę...

Woda w akwarium po każdej nocy jest mleczno biała. Jak się na nią patrzy to wygląda tak jakby w środku były "chmury" :). Po kilku godzinach woda się klaruje.
Troszkę poczytałem i chyba to jest DOC. Najważniejsze pytanie to jaka może być przyczyna pojawienia się tego?
Walczyć z tym tymi bakteriami nitryfikacyjnymi i watą w filtrze czy jakoś inaczej?

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, to nie wiem co to może być, nigdy nie miałem tak, że po zapaleniu światła się to pokazywało i po kilku h znikało.

Jeżeli to DOC to siedzi Ci to w podłożu...

A co z podłożem zrobić doradzałem Ci prędzej.

Jeżeli nie czyściłeś filtra, ani nic w nim nie zmieniałeś to nie jest to wina biologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...