Skocz do zawartości

Atak glonów (zielenice + glon nitkowaty)


Spirit
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 249
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Zrobiłem testy. NO3 jest w porządku. Natomiast PO4 zniknęło. Nadal jest 0,0 - 0,25 mg/l. Podłoże wchłonęło? Czy rośliny? Co się z tym stało?
Mam teraz znowu dolać tego fosforu do pożądanej wartości czy zostawić jak jest?

Po włożeniu torfu do filtra pH prawie nie spadło. Test robiłem jakąś godzinę po włożeniu.
Kwestia czasu czy torfu za mało?
 

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Torf

Poczekaj dłużej. Mierz kh, gh, Ph co drugi dzień. Nie pozwól aby kH spadło poniżej 5.

 

Po4 - ja bym dolał. Może podłoże wchłonęło albo rośliny były na głodzie.

W opisie tego podłoża jest napisane, że nie zawiera fosforu i azot, zatem lej tak długo aż będzie no3 10 i po4=1mg/l. Nie bój się lać.

 

 

Masz aquabasis zwykłe czy plus ?

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo wpakowałeś.  Ja bym wyjął jeśli pH<6,8. pH nie może być za niskie, chyba, że ryby to lubią. Daj połowę lub jedną czwartą tego co teraz. SUKCES. Za jakiś czas ustalisz sobie precyzyjnie ile go trzeba. Co z kH i gH ? Ile spadło ? kH najważniejsze bo ryby wybijesz.

 

Ps. Niskie pH, oraz kH=6, gH=9 wykańcza glony. twardości nie muszą być dokładnie takie, ale uważam, że to są dobre dla roślin. pH<7 szkodzi glonom.

 

 

nemo130: Piszesz że Ph poniżej 7 szkodzi glonom hmmm... Ph 6,5, Kh 4,5 - 5 glony mają się świetnie ( test na gh przeterminowany).

Edytowane przez nemo130
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuj zooleka - najtańszy i dobry. Lepszego Ci nie potrzeba.

 

Sławek 121

Może przegiąłem z tym zdaniem, ale na pewno utrudnia to życie glonom. Przy krasnorostach mnie pomogło - chociaż to nie jedyny element. Zresztą w zależności od pH zmienia się wiele procesów zachodzących w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

@Mapet: Takie wyszły wyniki i już.

 

Dlatego napisałem Ci żebyś sprawdził z RO lub demineralizowaną.

 

Tomek ja też używam torf, ale przy takich twardościach nie wierze w takie jego "cudowne" działanie, chyba że woda by była przepuszczana przez dużą jego ilość i był by często zmieniany.

Po prostu jest za słaby "kwasowo".

 

Te co możesz to usuwaj, reszta powinna sama zastopować i znikać.

Idzie 8 tydzień Waszej walki z nitkami... I nitki mają się lepiej? Coś jest nie tak...

Ty na prawdę sprawdź Swoje testy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W demineralizowanej jakie powinny wyjść wyniki PO4, NO3, pH,  KH i GH?

Ja się poddaje i po prostu wsadzę tam kosiarki i coś z gatunku "glonojadów".
Taka walka nie ma sensu bo tylko się denerwuje a żadnych rezultatów nie ma, jest tylko gorzej.
Skoro nie da się zapobiegać to trzeba leczyć.

Dodam, że przestrzegam cotygodniowych podmian wody. Wodę podmieniam na odstaną. Za każdym razem po podmianie robię wszystkie testy, potem nawożę. Następnego dnia robię kolejny raz wszystkie testy.

Nie wydaje mi się żeby glony u mnie to były tylko te szantransje bo nie wszystkie glony je przypominają.

Nitki rosną co raz dłuższe , krasnorosty totalnie porastają liście roślin, krewetki zaczynają zdychać bo znajduję białe skorupki.
Zielenicowaty pyłek zarasta całe szyby, przy wylocie z filtra rosną krzaczki krasnorostów.

Zastanawia mnie dlaczego za mojej młodości, moja mama(która nie ma zielonego pojęcia o akwarystyce) prowadziła akwarium i nigdy nie było tam czegoś takiego. Roślinność rosła, ryby żyły, było na czym oko zawiesić. A teraz, w erze testów, nawozów, soli, *w mujów nie można sobie poradzić z glonem.

Być może jestem totalnym głupkiem i się nie znam, ale napisałem tutaj z nadzieją, że są ludzie mądrzy i znający się na tym, ale widzę, że oprócz wydanych pieniędzy na testy, torf, wodę demineralizowaną nic nie zyskałem.
 
E:
Jeżeli chodzi o zjadaczy glonów to na pewno zaopatrzę się w Military Helmet i prawdopodobnie w Stiphodon sp blue neon.

 

Uważaj na słownictwo, nie tylko dorośli czytają forum. Mapet

Edytowane przez Mapet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalałem jakieś dwa miesiące przed założeniem tematu. Nie pamiętam dokładnie.

Być może nie pomoże, ale wolę zainwestować te 10 czy 15 zł w kilka żywych "czyścicieli" niż 25zł w jeden test, którego użycie nie daje mi nic oprócz wiedzy jakie mam stężenia danego pierwiastka. Po dostosowaniu wartości do odpowiednich też nic się nie zmienia. Więc wniosek jest taki, że pieniądze wyrzucam w błoto.
Jeśli mi nie zjedzą wszystkich glonów to przynajmniej dzięki kupnie tych ryb i ślimaków nie będę miał tego tak dużo po tygodniu jak do tej pory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie wartości "starej wody" wiesz jakich składników potrzebują rośliny i czego ewentualne masz braki (odpowiednie stosunki pierwiastków).

I wtedy albo nawozisz jednego pierwiastka mniej lub więcej.

To co sprawdzałeś ile masz po podmianie i od razu uzupełniałeś wszystkie braki jedną dawką?

To co zmieniasz ilość wody czy cały czas podmieniasz 40%?  I dlaczego robisz 40 %?

U roślin się nic nie zmienia, cały czas pobierają pierwiastki w takim samym tempie (nie biorę pod uwagę przyrost masy roślinnej, przycinkę lub przesadzanie).

Jak widać Twoje wyobrażenie nie skutkuje bo nadal masz glony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu Mapet ma stety rację. W starej wodzie wyjdzie konsumpcja i kumulacja składników w ciągu tygodnia. Podmianą zbijasz zawartość pierwiastków i wychodzą cuda (też to przerabiałem). A rada drastyczna: zaciemnij akwa na 3-4 dni, przestań nawozić i podmiana wody (przecież i tak nic nie pomaga).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek ja też używam torf, ale przy takich twardościach nie wierze w takie jego "cudowne" działanie, chyba że woda by była przepuszczana przez dużą jego ilość i był by często zmieniany.

 

Na tym to polega. Oj zbija.

 

Zaciemnienie nie pomoże na krasne, ale próbuj. Inne wykończysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...