Skocz do zawartości

Atak glonów (zielenice + glon nitkowaty)


Spirit
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wylot filtra to deszczownia z dwóch rurek. To jest poniżej powierzchni wody. Jedna rurka skierowana do góry, druga lekko w dół. Pod wylotem jest wlot do filtra. Niestety woda nie porusza się po całej tafli. Mogę jedynie spróbować obie rurki skierować do góry. Ten filtr ma takie kolanka, że nie mam możliwości umieścić wylotów bliżej lustra wody. Dyfuzor jest na tej samej ścianie co wlot i wylot filtra.

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 249
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Dwie rurki od deszczownicy ustaw delikatnie pod kątem do tafli wody, żeby było widać jak  "popycha" wodę do frontu akwarium.

Ewentualnie możesz coś podłozyć pod kolanka, żeby podnieść deszczownicę wyżej lub obniżyć poziom wody.

CO2 z dyfuzora nie powinno być zasysane przez filtr, jeżeli tak jest, przestaw dyfuzor.

 

Tomek wtrącałeś się przez 8 tygodni... i to nic nie pomogło (w tym temacie)... więc może przyszedł czas żebyś odpuścił.

Do Twojej wiadomości, to nie wachania mogą spowodować nitki, tylko niedobór CO2, to samo tyczy się równomiernego rozprowodzania CO2...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekręciłem rurki tak żeby większy strumień leciał w lustro wody i wsadziłem dyfuzor. Teraz nie zauważam żadnych przyduch. Ryby raczej normalnie pływają.

Ale jako dyfuzor mam zamontowaną kostkę od "brzęczyka", więc te bąbelki są dosyć duże. Podobno kostka lipowa daje mgiełkę, ale w zoologicznym była tylko taka za 20 zł, więc dałem spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam możesz zrobić ze strzykawki i suchej gałązki lipy.

 

No właśnie o tym myślałem.

 

 

W takim wypadku ustaw dyfuzor na przedniej szybie. Będą płyneły pod prąd co za tym idzie będą miały dłuższą drogę do pokonania na powierzchnię i większa część z nich się rozpuści.

 

Nie będą płynęły pod prąd. Lecą pionowo do góry i raczej nic tego nie zmieni.

 

E:

 

Jednak z tym brakiem przyduchy trochę się pospieszyłem. Niektóre ryby koczują w jednym rogu akwarium (tu gdzie pokrywa jest lekko nad szkłem i jest dopływ powietrza) i dotleniają się. Może powinienem zwiększyć czas świecenia żeby rośliny produkowały więcej tlenu?

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie będą płynęły pod prąd. Lecą pionowo do góry i raczej nic tego nie zmieni.

 

Deszczownica która popycha wodę po powierzchni powoduje, że przy przedniej szybie woda płynie w dół w kierunku dna, przy tylniej płynie do góry.

Jeżeli ustawisz dyfuzor przy przedniej szybie, bąbelki lecąc pionowo do góry, lecą pod prąd wody wywołany deszczownicą ustawioną przy tylniej szybie akwarium.

 

Zwiększenie czasu świecenia mało co Ci pomoże, jak dla mnie to dziwna sytuacja bo akwarium 112 L to max dla bimbrowni tym bardziej, że masz dyfuzor z kostki napowietrzającej który daje słabe rozpuszczanie CO2.

Zwiększenie czasu świecenia nie pomoże w walce z nitkami, a tak apropo ile teraz świecisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Deszczownica która popycha wodę po powierzchni powoduje, że przy przedniej szybie woda płynie w dół w kierunku dna, przy tylniej płynie do góry. Jeżeli ustawisz dyfuzor przy przedniej szybie, bąbelki lecąc pionowo do góry, lecą pod prąd wody wywołany deszczownicą ustawioną przy tylniej szybie akwarium.

Teraz się zgadzam. Wcześniej jakoś źle się zrozumieliśmy. Problem w tym, że nie mogę w ogóle podnieść deszczownicy, przez co strumień z niej jest skierowany do góry i ma za zadanie poruszać wodę i słabo daje strumień do przedniej ściany. Musiałbym ciąć pokrywę. Szukałem dodatkowych kolanek do tego filtra, ale nie mogę znaleźć. To by było najlepsze rozwiązanie.

 

Zwiększenie czasu świecenia mało co Ci pomoże, jak dla mnie to dziwna sytuacja bo akwarium 112 L to max dla bimbrowni tym bardziej, że masz dyfuzor z kostki napowietrzającej który daje słabe rozpuszczanie CO2.

Mnie szczerze mówiąc też dziwi fakt tej przyduchy właśnie przez te duże bąbelki. Dodam, że nie wszystkie ryby mają przyduchę. Tylko te starsze gupiki tak koczują w tym rogu i łykają tlen. Cała reszta normalnie sobie żyje.

Świecę teraz dokładnie 7 godzin. Od 10 do 17.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że cisza tu zapanowała.
Dopiero dzisiaj zrobię podmianę wody bo wcześniej nie było jak. I postaram się kupić świetlówkę, jeżeli będzie dostępna.
Jeszcze raz dopytam o te testy. Przed odmuleniem i podmianą mam zrobić wszystkie testy?
Ciąglę nawożę CO2, ale ryby łapią przyduchę i odlączam dopływ na noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Widzę, że cisza tu zapanowała.

Teraz Twój "ruch" więc nie ma po co pisać.

 

 

Przed odmuleniem i podmianą mam zrobić wszystkie testy?

 

Tak, przed. Do nawożenia najważniejsze są NO3, PO4, ewentualnie żelazo. Jak zrobisz wszystkie, to będziemy wiedzieć jak "trzyma" się biologia u Ciebie, wiec nic nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję te Twoje zmagania i dochodzę do wniosku, że chyba jednak powinieneś postawić to akwarium od początku.

Nowe podłoże, nowe dekoracje, nowe rośliny lub stare rośliny z usuniętymi zaglonionymi liśćmi.

 

Przecież Ty nie masz żadnej przyjemności z tego akwarium. Masz natomiast już pewne doświadczenie, które może pomóc Ci uniknąć błędów, które na pewno popełniłeś w obecnym zbiorniku.

 

Jest cała masa wątków, które opisują jak zrobić akwarium od A do Z i powinieneś z tej wiedzy skorzystać. Zawsze możesz skonsultować swoją koncepcję tu na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dawno o tym myślałem, ale nie wiem jak to zorganizować.

Po pierwsze: musiałbym coś zrobić z rybami na jakiś tydzień albo dwa.
Po drugie: coś musiałbym też zrobić z roślinami, chyba nie mogłyby leżeć w jakiejś misce bez filtracji(?)
Po trzecie: Jak bezpiecznie wyjąć substrat i kamienie żeby to wszystko się nie zmieszało?

Zastanawiam się jeszcze nad FKD: http://allegro.pl/f-k-d-mega-skuteczny-srodek-na-glony-hit-i3785693275.html

 

nemo130: Nie zastanawiaj się, tylko się posłuchaj :razz:

Edytowane przez nemo130
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat rośliny mogą leżeć w misce, bez filtracji przez kilka dni i to w dodatku bez oświetlenia.

Ryby mogą pływać w wiadrze z filtrem i grzałką, niekarmione przez dwa trzy dni.

Filtra masz powiedzmy dojrzały, więc restart akwarium będzie mniej kłopotliwy.

 

Przemyśl sobie i ustal co byś chciał zrobić ze swoim zbiornikiem, pochwal się pomysłem, popiszmy o tym, a dopiero potem działaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież restart będzie musiał trwać ze dwa tygodnie, zgadza się?

Generalnie chciałbym osiągnąć coś takiego jak cob_ra tutaj(post 35): http://forum.superakwarium.pl/topic/38802-160l-og%C3%B3lne-aktualizacja/page-2  

Chciałbym żeby akwarium było gęsto zarośnięte (tak żeby nie było widać tylnej szyby). Pomysł z plażą był nietrafiony moim zdaniem.

BTW: Zrobiłem testy. 

pH - 8

PO4 - 0,5mg/l

NO3 - 5

Twardość ogólna - 17

Twardość węglanowa - 16-17

Jakoś przestał ten torf działać, albo jest go za mało. Natomiast twardość wzrosła. Reszta standard.

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież restart będzie musiał trwać ze dwa tygodnie, zgadza się?

 

Użyj części wody ze starego akwarium i części starego podłoża. Filtr oczywiście stary nieczyszczony. Przyda się też jakiś preparat bakteryjny lub wspomagający namnażanie bakterii. Stosowany codziennie z tym co w/w pozwoli zminimalizować kłopoty podczas restartu.Dużego pola manewru nie masz. Musisz wpuścić ryby nawet w tym samym dniu. Chyba, że zdobędziesz drugi filtr.

 

Jeśli myślisz o roślinach to zastosuj substrat pod żwir. Sera, Tetra, JBL, Tropica, produkują tanie i dobre substraty podżwirowe. Rośliny będą rosły znacznie lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz całe użyć ponownie. Tylko żadnego odkażania lub wyparzania.

Gratuluję koledze poczucia humoru.

Robiłeś kiedyś restart na takim podłożu?

 

Ja podtrzymam tylko to co pisałem kilka stron temu: na chwile obecną nie masz potrzeby stosowania substratu.

W mojej 112 po restarcie 1,5 miesiąca temu jeszcze nie wszystkie rośliny ruszyły (głównie te korzeniowe), a na chwilę obecną i tak mam za dużo mikro które dodaję z wodą z podmian i żarciem. Masa roślinna nie nadąża z przerabianiem tego, chociaż CO2, potasu i magnezu im nie żałuję. Rotala, rogatek, mikrozoria czy inne epifity na prawdę nie potrzebują żyznego podłoża.

 

Rozumiem że szkoda Ci wywalić te podłoże w które zainwestowałeś kilka złotych, ale w cenie dwóch piw kupisz w markecie budowlanym 20kg worek piasku do piaskownic, w zupełności wystarczający na potrzeby Twojego zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gratuluję koledze poczucia humoru. Robiłeś kiedyś restart na takim podłożu?

 

Dziękuję za uznanie. Używane substraty wykorzystuje się ponownie w zbiornikach. Wystarczy przysypać je cienką warstwą nowego substratru. Nawet nie trzeba wyjmować starego.

 

 

 

w cenie dwóch piw kupisz w markecie budowlanym 20kg worek piasku do piaskownic, w zupełności wystarczający na potrzeby Twojego zbiornika.
 

 

To kolego propozycja z lat '80 XX wieku. Cała akwarystyka poszła mocno do przodu - substraty, albo wróciła do natury - ziemia. Rośliny źle rosną na samym piachu. Z czego mają czerpać składniki odżywcze?  To, że Ty twierdzisz, że rośliny u ciebie rosną dobrze, nie znaczy że tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...