Skocz do zawartości

Zaczynam z akwarystyką!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam was,już od miesiąca interesuję się akwarystyką i trochę o tym czytałem lecz nie mam jeszcze akwarium.Za 2 tygodnie na święta jako prezent pod choinkę dostaję zestaw akwarystyczny:

-Akwarium Proste [25l]

-Filtr firmy AQUA

-Grzałka firmy AQUA

-Termometr firmy AQUA

Na samym początku chciałbym się zapytać jaką karnację dobrać do tego akwarium będę mieć ok.100zł na wydatki,proszę doradzić mi rybki,podobają mi się kolorowe rybki,na sam początek chciałbym spróbować z łatwiejszymi do hodowli.

Proszę podać mi linki do jakiś elementów dekoracyjnych.

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe dobrze wiedzieć o przyszłych prezentach ;)

 

Łatwiej by Ci było zacząć od 50l... no ale 25l nie jest złe ;)

Oprócz nazw filtra i grzałki przydała by się wydajność...

Ryby, na początek gupiki lub bojownik lub drobniczki - inne ryby się nie nadają do tego litrażu.

 

Pamiętaj że po zalaniu akwarium należy czekać 2 tyg przed wpuszczeniem ryb ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 25 litrach możesz trzymać najwyżej jednego bojownika i kilka krewetek. Ale to i tak za mało, aby przy jego upodobaniach do zarośniętych baniaków, żyło mu się tam komfortowo. Skoro ma to być prezent na święta to zostało jeszcze trochę czasu. Przekonaj "Świętego Mikołaja" ze znacznie lepszym, a wcale nie dużo droższym rozwiązaniem, byłoby większe akwarium. Na przykład ok 60 litrów. Jest sporo małych ciekawych gatunków rybek, które dobrze by się w nim czuły. Pod warunkiem dostosowania obsady i pozostałych rzeczy, o których musisz wiele przeczytać, zanim cokolwiek kupisz. Zwłaszcza ryby. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że większe akwaria są lepsze,ale mam problemy,po pierwsze sam boję się na początek kupować akwarium 60 litrów,boję się że nie utrzymam takiego akwarium,moi rodzicie nie chcą się jeszcze zgodzić na akwarium większe niż 25 litrów ponieważ nie są pewni czy mi się to nie znudzi.Jestem jednego pewien że akwarystyka to będzie moje hobby,już jest :D.A tak po za tym to przeglądając dzisiaj zdjęcia znalazłem na google.pl ładne akwarium też 25 litrów w którym obsada była następująca:

-6 neonek inesa

-4 mieczyki

-I jakiś glonojad

Sądząc po wielkości tego akwarium jestem zdania że ten pan mógłby dać jeszcze 2 gupiki i akwarium było by ładne.

 

Co sądzicie o takim wystroju akwarium:

-Piasek

-Rośliny:

http://www.allegro.pl/item833094252_gal ... _4_zl.html

http://www.allegro.pl/item832911272_zyw ... nania.html

http://www.allegro.pl/item840062838_egeria_densa.html

-6 neonek inesa

-4 mieczyki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na mieczyki taki litraż za_mały .

mod: Jeszcze dopisz w osobnym poście, że na neonki również za małe. (to taka ironia) A tak na poważnie przestań odpowiadać cząstkowo i jednym słowem bo to nie pierwszy raz, jeśli nie wiesz co pisać to nie pisz, zrobi to ktoś za Ciebie. Pomijam fakt, że w paru słowach nie chciało Ci się użyć polskich znaków i sprawdzić poprawności pisowni, kolejne takie przewinienie, a skończy się to ostrzeżeniem, ale już nie słownym.

 

mod : grozisz mi jakimś czerwonym znaczkiem na profilu ? Ludzie jak dostana wladze to wariują . czekam na reakcje .

 

ahaed:widzę,że niektórym się troszkę w głowie poprzewracało.Dostajesz troszkę wolnego od forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoi rodzice mają słuszne obawy. Ale musisz pamiętać o tym, że to właśnie małe akwarium może przysporzyć wiele niepowodzeń i doprowadzić do tego, że się zwyczajnie znudzisz i odechce Ci się nim zajmować. Im mniejsze akwarium tym szybciej się "brudzi", zwłaszcza jeśli doprowadzisz do przerybienia. A z Twoich wypowiedzi, tak niestety wynika. W takim litrażu trudno też zachować odpowiednią równowagę biologiczną. Wszystko to może prowadzić to śmierci ryb i rezygnacji z, jak to nazwałeś "hobby". Więc jeśli nie masz pewności czy podołasz, to tym bardziej należy kupić większe akwarium. Poza tym zasada jest prosta :P Kupujemy największe akwarium na jakie na stać i na jakie mamy miejsce. W tym przypadku jak już pisałem wcześniej koszt 25 a 60 różni się tak bardzo. Podobnie z wymiarami (jest tylko 20cm dłuższe i 5cm szersze ;) ) Co do samej obsady to mieczyki wymagają przynajmniej 100 l, podobnie jak większość popularnych zbrojników, bo chyba te masz na myśli pisząc o "glonojadzie". Co do neonów... Ja trzymam 15 neonów czerwonych w 112 litrach i większej ilości bym nie wpuścił. Ale ma temat obsady może wypowie się ktoś, z większym doświadczeniem :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może pokaż rodzicom ten temat? Przestudiują kilka tematów na szybko i myślę, że nie będzie problemu abyś miał chociaż 50L akwarium. Zresztą czym większy baniak tym łatwiej utrzymać odpowiednie parametry wody. Jest mniej wrażliwy na błędy początkującego akwarysty. Przemyśl to ;)

 

Jeżeli jednak zostaniesz przy 25L to kupiłbym tylko bojownika. Natomiast jeżeli uda Ci się przekonać rodziców to kup:

 

Akwarium 54L - 40zł

Oświetlenie pokrywa - 85zł

Filtr polecam FAN 1 Plus - 48zł (wewnętrzny) lub kaskada FZN-1/2 - 81zł/91zł (trzeba ciąć pokrywę) jeżeli masz troszkę więcej grosza to bezkonkurencyjny będzie kubełek Minikani 80 - 110zł na allegro (na prawdę okazja za tą cenę ;])

Grzałka Hagen Elite 50W - 30zł

Termometr rtęciowy (np. firmy JBL) - 5 zł

Żwirek jaki Ci się podoba byle była dość mała granulacja. Od siebie mogę polecić bazalt z tych tańszych rozwiązań.

 

Jeżeli jednak 54L nie wchodzi w grę to poniżej masz zestaw dla baniaka 25L.

Akwarium 25L - 23zł

Oświetlenie dałbym lampkę (trzonek E14) + świetlówka energooszczędna Philips Tornado http://allegro.pl/item831546635_philips ... kazja.html - 13zł

Filtr FAN Mini Plus - 40zł lub EHEIM Pick Up 2006 - 50zł

 

Fauna:

1 bojownik

Możesz też dać krewetki jak chcesz

 

Flora:

dałbym sam mech np. java moss na korzeń i kamienie. Możliwości jest dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak,próbowałem szukać zestawu ok.60l akwarium+pokrywa do 70zł,bez skutków,w sklepie brico marche jest tam zestaw w który wchodzi:akwarium 25l,pokrywa,filt,grzałka,termometr,cena 139zł.Proszę mi znaleźć taki zestaw z akwarium 40l.Byliście mądrzy ale nie na długo.Ja muszę mieć 60zł na wystrój akwarium,więc jeżeli ktoś potrafi szukać to niech znajdzie mi takie akwarium do 150 zł tylko że 40l.proszę podać link,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może pochodź po okolicznych sklepach zoologicznych i popatrz czy nie ma jakiś promocji. Ostatnio u mnie w zoologicznym można było kupić akwarium 50l za połowe ceny! Popytaj wśród znajomych czy ktoś nie ma na odsprzedanie. Czasami się zdarza, że ktoś likwiduje akwarium i sprzedaje o wiele niższej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt 25l to jest malo dla jakich kolwie ryb.

powiem tylko ze tak male akwarium to meka nie tylko dla ryb ale bedzie i dla ciebie.

Zasada jest taka im wieksze akwarium tym jest prostrze w utrzymaniu.

po;

1 wszystko tam bedzie plywalo jak chcialo. Gdy bedziesz zasypywal jedna roslinke to druga ci wyplynie.

2 przy wyjmowaniu filtra tez bedziesz zruszal wszystko.

3 jak wlozysz reke do takiego akwarium to ryby beda sie tak stresowaly ze nie chcial bym byc na ich miejscu.

Pros rodzicow o chociaz 45l

 

Naprawde bedzie latwiejsze w utrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byliście mądrzy ale nie na długo

Ja jestem mądry cały czas. Poza tym nie wspominałeś wcześniej, że chcesz wydać 150zł więc nie wiem po co ten komentarz.

Na upartego bez problemu zamkniesz się w kwocie 150zł. Wystarczy zamiast pokrywy dać 2x żarówkę philips tornado 20W (20zł szt.)

 

Akwarium 54L - 40zł / 45L - 32zł

Filtr FAN 1 Plus - 48zł / Aqua Szut Super Mini 360 - 43zł

Grzałka Hagen Elite 50W - 30zł

Philips Tornado 20W/23W - 20zł

Razem: 138zł / 125zł

 

Przykładowe ceny z ...........

Na upartego na początku możesz odpuścić sobie grzałkę, która często jest zbędna w takim litrażu. Oświetlenie dostatecznie nagrzewa wodę. Jeżeli na upartego chcesz pokrywę to faktycznie nie ma szans zmieścić się w kwocie 150zł. Decyzja należy do Ciebie.

 

Myślę, że masz jakąś zwykłą lampę w domu z trzonkiem E27. Poza tym za 60zł chcesz kupić rośliny, żwir i rybki? Jeżeli tak to nie ma szans. Akwarystyka nie jest tanim hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Petrus, akwarystyka tania nie jest. Tu nie ma miejsca na oszczędzanie. Można z braku funduszy zrezygnować z zbędnych rzeczy, lub kupować stopniowo, a nie wszystko na raz. Ale błędem jest stawianie warunków, ze wszystko ma by na JUŻ, i to za taką śmieszną kwotę. Bo za takie pieniądze to możesz zapomnieć, ze kupisz wszystko, i będzie działało "cacy". Tutaj dobrze pasuje powiedzenie "albo rybki, albo akwarium" Więc zastanów się czego oczekujesz. Czy chcesz się zajmować akwarystyką. Czy może po prostu chcesz mieć rybki, byle by były... Dużo, kolorowo, a jak zdechną to rodzice kupią nowe... Dobrze ktoś kiedyś napisał na tym forum. "Akwarystą trzeba się urodzić, ryby może mieć każdy". Przemyśl sobie to wszystko. Może mógłbyś z rodzicami iść na kompromis. Może masz niedługo urodziny i dało by się podpiąć prezent pod dwie okazje. Może masz kieszonkowe i mógłbyś dołożyć. Babcie, ciocie, wujkowie ? Niech zrobią jeden wspólny prezent za konkretną kwotę. Obcji jest wiele. Pamiętając ze akwarystyka to cierpliwość, wyrzeczenia, koszty. Jeśli czegoś z tych 3 Ci brakuje, zastanów się na zmianą, jak to nazwałeś "hobby".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Jeżeli zdrowie i dobro Twoich podopiecznych, ma ucierpieć na takim wyliczaniu i oszczędnościach. To może lepiej za tą kasę kupić piłkę do nogi :roll: .

Wszyscy Ci dobrze radzą, więc nie rozumiem dlaczego się unosisz? Ktoś wspominał,że akwarystyka to tanie hobby ? Bo ja sobie czegoś takiego nie przypominam :roll: . Jeżeli Cię nie stać na normalny, najtańszy osprzęt do akwarium to proponuję poczekać jakiś czas i dozbierać funduszy na ten cel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zdrowie i dobro Twoich podopiecznych, ma ucierpieć na takim wyliczaniu i oszczędnościach. To może lepiej za tą kasę kupić piłkę do nogi :roll: .

Wszyscy Ci dobrze radzą, więc nie rozumiem dlaczego się unosisz? Ktoś wspominał,że akwarystyka to tanie hobby ? Bo ja sobie czegoś takiego nie przypominam :roll: . Jeżeli Cię nie stać na normalny, najtańszy osprzęt do akwarium to proponuję poczekać jakiś czas i dozbierać funduszy na ten cel.

Akwarystyka może być nie tylko tanim, ale nawet darmowym hobby. Przy prawidłowym prowadzeniu zbiornika można spokojnie spieniężać rośliny z przycinki, przychówek ryb, skorupiaków itp. Ale nie w 25l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3p pewnie, że tak ale na sam początek trzeba wydać trochę kasy a o tym jest tu mowa. O początku a nie o późniejszych działaniach czy wydatkach ;)

 

Ja oczywiście powtórzę za poprzednikami: nie kupuj małego baniaczka. Sama też zaczynałam od takiego i dość szybko okazało się, że to nie był dobry pomysł. No chyba, że wystarczy Ci jeden bojownik, w co niestety wątpię...

 

Proszę mi znaleźć taki zestaw z akwarium 40l.Byliście mądrzy ale nie na długo.Ja muszę mieć 60zł na wystrój akwarium,więc jeżeli ktoś potrafi szukać to niech znajdzie mi takie akwarium do 150 zł tylko że 40l.proszę podać link,

A co do takiego zachowania, to nie bądź takim cwaniakiem oki? Ja mam Ci szukać zestaw? A rączki i oczka oraz mózg to Ci obcięło? Ja mogę Ci tylko polecić allegro i tam szukać używanych baniaków oraz:

:arrow:Bo google nie boli

:arrow:Giełda akwarystyczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zakupiłem akwarium 53 litry jeszcze nic z tym akwarium nie robię nawet nie wyczyściłem jeszcze.W komputerze posiadałem dwa napędy DVD i kolega potrzebował akurat napędu dał mi 50 zł za roczny napęd a ja poleciałem do sklepu i kupiłem akwarium 53 litry.Czy takie może być?

Teraz prosiłbym o link do jakiejś pokrywy do tego akwarium do 80 zł!Z góry dziękuję.

Dziękuję także że doradziliście mi większe akwarium przy moim 53l stało akwarium 25l i jak tak spojrzałem cena różniła się o 15 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium 53l,ale zanim zrobię jakieś postępy chciałbym najpierw zakupić się w jakiś filtr.Niestety jeszcze nie znam się zbyt dobrze na sprzęcie akwarystycznym ale na początek chcę zakupić filtr i zobaczyłem na allegro taki filtr http://allegro.pl/item841979247_filtr_w ... ownia.html coś dziwi mnie cena ale pisze że od 40l do 120l może wtedy by się nadawał na początek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...