Jump to content

Avokinger
 Share

Recommended Posts

Witam, mam juz dość długo akwarium 54L. W skład wchodzi :

Podłoże: Piasek

Rośliny: Troszkę ich jest ale nie interesowałam się nazwami.. 

Kamień: Piaskowiec

Filtr: 60L-100L firmy Aqua

Skład ryb: Bojownik, 2x samica bojownika(nie gryzą się), 3x kirysek pstry, 3x mieczyk, 2x mieczyk widlak, glonojad

Problem polega na tym, że przywiozłam znad morza(Bałtyk) kamienie mniejsze i większe.. i o ironio znalazłam na necie sposób jak sprawdzić które kamienie nadają się do akwa..  za pomocą kwasu (octu). Uznałam, że to będzie okej. Wsadziłam wszystkie kamienie na prawie godz do octu i po jakimś czasie sprawdzałam który ma na sobie wapno.. resztę tych dobrych wygotowałam przez 15 min w wrzącej wodzie i ostudziłam.. Co się okazało, a każdy może popełnić taki głupi błąd nie sądziłam,że może mi to zakwaszać wodę.. kiedy zmierzyłam ph wody, dosłownie miałam czerwoną fiolkę przed oczami.. od razu zareagowałam i wyciągnęłam wszystkie kamienie, wodę natychmiast podsypałam sodą oczyszczoną, ale tutaj jest pies pogrzebany jakieś drobne kamyczki musiały zostać w akwarium, bo co jakiś czas mam kwas w wodzie.. i teraz rodzi się pytanie wywalić cały żwir i jeszcze raz wszystko na nowo, czy dałoby radę jakoś temu zapobiec.. ? 

Czym to mierzysz?

Z tą obsadą to coś kręcisz, co innego na zdjęciu, co innego w opisie. Obsada też między sobą i do zbiornika pasuje niczym pięść do nosa. O czym musisz wiedzieć, bo niedługo zobaczysz, co się zacznie dziać :D

Podmień 50% wody i nie grzeb chwilowo w akwarium.

Czym to mierzysz?

Z tą obsadą to coś kręcisz, co innego na zdjęciu, co innego w opisie. Obsada też między sobą i do zbiornika pasuje niczym pięść do nosa. O czym musisz wiedzieć, bo niedługo zobaczysz, co się zacznie dziać :D

Podmień 50% wody i nie grzeb chwilowo w akwarium.

Taak wiem, Danio było na chwilkę, brat je zabierał.. troszke starsze zdjęcie dałam na szybko.. 

Ja to się dziwie, że jakie kolwiek kamienie mogą zakwaszać wodę (nie mówię o skamielinach takich jak lignit np.).

Nooo jeżeli wchłonęły ten cholerny ocet to zakwaszają.. 

pH wody 5,5 ostatnio.. Dzisiaj już około 7,5<8,0(Po dosypaniu sody oczyszczonej) . Na razie codziennie mierze pH wody, jeżeli zacznie opadać to podmienię wodę i dosypie sody oczyszczonej.. i tak dzień w dzień, bo szkoda żwiru.. stresu ryb.. no i w sumie szkoda testu na pH .. ale jakoś to ogarnę. Jeżeli przez dłuższy czas nie pomoże to będę zmuszona wszystko od nowa zaczynać i nowy żwir kupować .. 

Też jakoś mi się nie chce wierzyć w tak długo oddające kamienie. Sprawdź czy testy już nie po terminie.

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

Testy kupiłam ostatnio i na pewno nie są po terminie.. 

• 2 months later...

Matko jeszcze raz.. owszem kamienie były z wapnem, ale żeby wytrącić ten wapień zrobiłam im kąpiel w occie.. i zaczeły mi zakwaszać wodę.. Spoko już teraz to po restarcie jest inny żwir.. wszystko poszło w pi... Wiem głupi pomysł był nie ważne.. uczę się dopiero.. Co do obsady ja wiem, że bojowniki są takie jakie są, ale u mnie we trzy pływają i jest spokój zero bójek, agresywności i podgryzania..