Skocz do zawartości

Zakup akwarium


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Witam. Mam zamiar zakupić akwarium o poj. 150l (40x50x75) to moje 1 akwarium więc chciałbym się zapytać ile kosztowałby zakup takiego akwarium  oraz koszty jego utrzymania głównie jeśli chodzi o prąd oraz czy lepiej byłoby zakupić gotowy akwarium czy może lepiej samemu go rozbudować oraz jakie urządzenia się składają na jego założenie czyli grzałka itp. (jaki sprzęt polecacie by fajnie akwarium chodziło i by rybki w nim nie padały, mam zamiar założyć akwarium z dużą roślinnością). Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ciekawy rozmiar akwa, sprawdź na allegro.
2. Co do prądu ja nie płacę rachunków ale myślę, że nie jest to duży koszt.
3. Nie kupuj gotowych zestawów lepiej samemu złożyć akwarium z porządnych produktów.
4. Co sprzętu to musisz poczytać http://www.superakwarium.pl/napowietrzanie-i-filtracja-cp4.html
http://www.superakwarium.pl/ogrzewanie-i-oswietlanie-cp5.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wys. to 75cm. (a teoretycznie z podania wymiarów tak wynika) to będzie trochę słabo dla roślinności ,nie wspomnę o czyszczeniu :) .Co do kosztów to zależy jak wymagającą roślinność chcesz? bo wtedy moc oświetlenia jest inna,ale kupę kasy i tak nie pójdzie.A na początek radzę zakupić testy kropelkowe i zrobić pomiary kranowitu,aby uniknąć w przyszłości problemów ;) podst:ph.kh.gh i no3 już do utrzymania zbiornika-jeżeli woda z wodociągów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje prywatne zdanie jest takie, że jeżeli ktoś chce założyć akwarium i liczy prąd dla pojedyńczego akwarium to szkoda zachodu, bo ogólnie akwarystyka to nie jest "tani sport".

Za niektóre rzeczy do akwarium lepiej dopłacić, w razie choroby ryb, dochodzą kolejne koszty (czasami nie małe)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślisz jak każdy, kto nie płaci rachunków

A ile kosztuje utrzymanie Twoich zbiorników?

Przy takim zbiorniku (oczywiście przyjmując, że 75 to nie wysokość i nie trzeba stosować HQI) koszt prądu to ok paczka fajek miesięcznie. Czy to dużo? Do tego dochodzi woda do podmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 cm wysokości jest dość mało standardowe, aczkolwiek może ciekawie wyglądać. Mnie akwarium kosztuje jakieś 40-50 pln miesięcznie w zimie(nie liczę nabijania butli, bo przy 6kg i cenie 20 złotych za nabicie to nie ma co liczyć). W lecie kiedy ogrzewanie praktycznie nie chodzi prawdopodobnie schodzę do 30. Mam 80x40x40 i 72w światła. 
Polecam najpierw kupić testy do akwarium i pomierzyć parametry wody w kranie. 

Akwa z dużą ilością roślinności:

-Zbiornik, wymiar nietypowy więc raczej szklarz, koszt pewnie około 150-250 pln.
-Filtr, da się zbudować samemu, ale jak nie masz smykałki albo złomu to wyjdzie Cię tyle co używany. W zależności co potrzeba, da się kupić od stówki wzwyż, włożyć w niego można np. keramzyt(tylko nie z akwarystycznego bo drogi). Mówię o kubełku.
-Grzałka, trzeba kupić koszt jakieś 50 pln (z termostatem)
-Oświetlenie, kupować pokrywy się nie opłaca, lepiej samemu zrobić ze spienionego pcv i zamontować od razu porządne oświetlenie. Koszta ciężko oszacować
-Co2 Zestaw z butlą kosztuje jakieś 300 pln, jak masz butlę np. od migomatu (z reduktorem) to da się zmontować za darmo praktycznie
-Podłoże, piach, kosztować Cię będzie jakieś 15-20 pln (piach do piaskownic)
-Testy, 100-300 pln, tu na prawdę polecam kupić, Ja mam zestaw zooleka i nie narzekam(walizka coś koło 120 pln)
-Osmoza o ile woda w kranie się nie nadaje - od 100 pln
-Fauna i flora, tutaj bardzo ciężko oszacować, możesz mieć za darmo jak masz znajomego który robi często przycinki, ewentualnie odchowuje młode, możesz też kupić w sklepie, co wyjdzie znacznie drożej.

Szacunkowo 700-2000. Nie jest to tanie hobby jak widać, wbrew pozorom warto jednak zainwestować tyle, bo o ile się nie zrezygnuje, a będzie chciało się zaoszczędzić na początku to koszty mogą wzrosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

75 cm to długość 40 cm szerokość 50 cm wysokość chciałem takie rozmiary gdyż weszedłby idealnie między meblami chyba że pomyślę o osobnej półce na akwarium ale przy takich rozmiarach będzie fajnie wyglądać.

W tym miejscu pytanie: czy 50cm to idealne dopasowanie zbiornika do dostępnej wysokości i czy zdajesz sobie sprawę z takiej wysokości konsekwencji? Dobrze jest mieć chociaż te 15-25 cm luzu powyżej akwarium, by móc sobie pozwolić na prace w nim. Zakładam, że nie liczysz wysokości baniaka idealnie do ograniczenia od góry. Kolejną kwestią jest oświetlenie - im wyższy zbiornik, tym więcej solary trzeba wrzucić, by zielenina na samym dnie miała się dobrze (argument odpada, gdy zechcesz zrobić biotopowy blackwater lub low-techa ze zwartkami/mikrozorium/mchami). 'Grzebanie' w wysokich akwariach też trzeba sobie wliczyć w rozpiskę - czy przy tak wysokim zbiorniku będziesz mieć wygodę jakichkolwiek prac remontowych w akwarium, od czyszczenia szyb, a  na zmianie aranżacji kończąc? Dochodzi też potrzeba takiej aranżacji filtracji mechanicznej, by wyłapywała syf z całego akwarium - nie chcesz raczej mułu odkładającego się nadmiernie na dnie.

 

No i ostatnie... wcale nie musi fajnie wyglądać. Akwarium wygląda na tyle fajnie, na ile je zaaranżujesz. Przy dużej wysokości i małej powierzchni dna, musisz postarać się wypełnić cały słup wody, jednocześnie będąc ograniczonym przez niemożność włożenia większych elementów dekoracji. Ryby muszą być dobierane do długości akwarium, więc tez nie zaszalejesz mimo złudnie większego litrażu. Potrzebujesz ryb, które wypełnią Ci cały słup wody - jednocześnie biorąc pod uwagę, że nie każdy gatunek nadaje się do mocno oświetlonego roślinniaka(jeśli takowy założysz, ciężko spekulować, gdy nie wiemy, w jakie akwarium roślinne chcesz iść) - niektóre będą w silnym świetle bardziej nerwowe i zaczną kryć się w zacienionych miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

75 cm to długość 40 cm szerokość 50 cm wysokość chciałem takie rozmiary gdyż weszedłby idealnie między meblami chyba że pomyślę o osobnej półce na akwarium ale przy takich rozmiarach będzie fajnie wyglądać.

Samo słowo "półka" mnie niepokoi. Weź pod uwagę, że to coś, na czym akwarium będzie stało, musi spokojnie wytrzymać ciężar 150-200kg. Tak jak przedmówca zauważył - warto zostawić sobie miejsce nad baniakiem. U mnie było to 30cm i jak dla mnie to na styk. Na Twoim miejscu celowałbym w wysokość 35-40cm, nie więcej. Za akwarium też warto mieć chociaż 10cm przestrzeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha dzięki za uwagi na pewno mi się przydadzą ^^

To będzie moje 1 akwarium więc raczej nie będe szalał bo wiadomo praca i nie zawsze jest czas na obserwowanie akwarium jednak z tego co widziałem roślinne akwaria wyglądają imponująco i chciałbym takie założyć oraz by nie trzeba było zbyt dużo się nim zajmować z wyjątkiem karmienia rybek lub drobynmi czynnościami jestem wstanie zamontoać sporo rzeczy by zoszczędić na takichpraach chyba że będe na emeryturze ^^

Czyli tak potrzebna jest:

- grzałka i termometr

- dobry filtr

- oświetlenie uv w zależności od rozmiaru akwarium

- coś czytałem o CO2 niewiem czy jest to potrzebne i czy to się jakoś montuje w akwarium czy jak? Da rade ktoś to opisać? I jeszcze jedno czy monuje się coś na glony by niemieć zasyfionego akwarium czy kupić glonojada ^^

Oraz czy jak się zmienia 30 % wody to się wyjmuje rybki? I czy po wlaniu nowej ilości wody trzeba odczekać aż woda będzie miała 25 st oraz czy wystarczy by wymienić te 30 % wody raz w tyg czy trzeba wymienić całą wodę bo zawsze w reszcie tej wody może zostać syf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne akwarium roślinne da się zrobić także "po kosztach" czyli odpuszczając sobie takie sprawy jak butla CO2 i jeśli nie jesteś w tym obeznany, to pozostań lepiej przy prostszej wersji. Gdybym miał teraz zakładać takie akwarium to zrobiłbym w ten sposób:

- wziąłbym akwarium, którego wysokość nie przekracza 40cm - bo im wyższe tym więcej światła, a to większy koszt

- oświetlenie, którego bym użył to jakieś 0,4-0,45W na litr wody. Taki poziom dadzą Ci 2 świetlówki t5 24W przy wymiarach akwarium 75x40x40. Barwę dałbym 6500K + 8500K

- jako podłoża użyłbym piasku, a pod rośliny, które wymagają nawożenia od korzeni dałbym kulki gliniano-torfowe

- wyposażyłbym się w dodatkowe nawozy jednego producenta i byłaby to cała linia nawozowa lub najpotrzebniejsze: potas i carbo

- wyposażyłbym się dodatkowo w testy wody na azot, potas, no i obowiązkowo standardowe na ph, gh, kh, no2, no3

- rośliny dobrałbym bardzo przemyślanie aby dawały sobie doskonale radę bez podawania CO2 i bez intensywnego oświetlenia

 

Co do glonów i "glonojada". Na akwarium o rozmiarach, które chcesz założyć nie polecam kupowania żadnych zbrojników. Również dlatego, że to "glonojady" tylko z nazwy. Tak naprawdę żadna ryba nie zastąpi Ciebie w czyszczeniu akwarium. Ty musisz o to zadbać. Jednak jeśli chcesz mieć pocieszną i względnie skuteczną ekipę czyszczącą, to najlepiej kupić małe stado otosków. Pod warunkiem oczywiście, że będziesz w stanie zapewnić im odpowiednie parametry wody. Z podmianą robiłem tak: wężykiem odlewałem około 20% wody z akwarium raz w tygodniu zasysając przy okazji syf, który nagromadził się na dnie. Na piasku to bardzo łatwe. Jeśli zauważałem spadek wydajności filtra, to płukałem też gąbki w wodzie odlanej z akwarium i tylko w takiej. Wodę wlewałem mniej więcej o temperaturze tej, która już w akwarium była. Ryb nie trzeba odławiać.

 

Zapoznaj się z podpiętymi tematami z radami dla początkujących itp bo masz bardzo dużo do nauki. Bez wiedzy nawet nie startuj bo sprowadzisz na siebie więcej kłopotów, które później będziesz naprawiać.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same wymiary zbiornika dla kogoś kto chce mieć ładną roślinną kostkę bez odpowiedniej wiedzy mogą trochę po starcie rozczarować.

Jeśli te wymiary nie są wymiarami wymuszonymi  zagospodarowaniem przestrzennym pokoju to lepiej  mieć zbiornik  80x50x50.

 

Co do kosztów za prąd to wszystko zależy jak mocno zbiornik będzie oświetlony. Jak będzie to 150l, pełne roślin   to będzie wisiało nad nim mi 100w

które będzie świeciło się ok 10h dziennie więc za światło zapłacisz ok 90gr dziennie. Do tego grzałka filtry itp. Razem licz 1zł 20 gr dziennie.

 

Samo prowadzenie zbiornika   np. roślinnego 150l może kosztować pomijając koszty prądu 120zł miesięcznie jeśli będziesz opierał nawożenie o Japońskie marki. To samo szkło możesz mieć i cieszyć się takim samym efektem za 5zł na miesiąc opierając się na EI. Aby tak było musisz posiadać jedną rzecz której nigdzie nie kupisz.  ( Wiedza ).

 

Jedno jest pewne warto dużo czytać bo niewiedza kosztuje i to bardzo dużo. Dlatego koszt prowadzenia akwarium u każdego jest inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Koszt prądu i wody?

Pompka do filtra to zazwyczaj jakieś 5, 10 może 20W?

Lampy, w zależności od mocy, u mnie w 180L to 90W przez około 8 godzin dziennie.

Za to nie używam telewizora, który jest LED'owy i własnie bierze 90W.

Grzałka? Też zależy od akwarium i jak masz ciepło w pokoju. Jeśli temp w pokoju to 20'C a w akwa 180L chcę mieć 25'C, to grzałka 50 czy tam 100W włącza się kilka razy na godzinę na kilka minut.

 

Tak jak mapet wspomniał, sama akwarystyka w pewnym momencie jest na tyle kosztowna, że koszt prądu czy wody schodzi na drugi plan.

Dodatkowo - koszta te stałe (prądu i wody) są na tyle małe, że trzeba by być naprawdę wariatem aby próbować to na rachunku wyliczyć ile doszło.

Osobiście uważam, że wymiana pralki na model mniej prądożerny oraz ekonomiczne podejście do zużycia prądu w domu (energooszczędne żarówki czy oświetlenie LED'owe) wpływa tak znacząco na rachunek za prąd, że szybko nie zauważa się tych akwariów w domu. Np. bardzo dużo można zaoszczędzić ustawiając odpowiednie plany zasilania na komputerach w domu. Ponieważ stacjonarnych komputerów w domu mam 3, do tego laptop, 2 smartfony - to okazało się że uśpienie lub zahibernowanie komputera po określonym czasie znacząco zmniejszyło moje rachunki. Zawsze uważałem, że tego nie potrzebuję, bo sprzęt wyłączam jak nie używam, ale odkąd przeprowadziłem się do domu mieszkalnego, to zauważyłem jak często zdarza się zostawić komputer włączony na kilka godzin bo przecież jest się w pobliżu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...