Jump to content

Zubr_86

Użytkownik
 • Content count

  67
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1

About Zubr_86

 • Rank
  Forumowicz
 1. Zubr_86

  Ludzie, MAM NARYBEK!!!! :D

  Molinezje? Przez pierwsze 24h o pokarm nie trzeba się martwić, mają jakieś swoje pożywienie. Potem można je karmić zwykłym suchym pokarmem, tylko trzeba go rozgnieść dokładnie w palcach na pył i zobaczyć czy jedzą a pewnie będą jadły dnia 2 lub 3 najdalej. Nie przejmowałbym się odchodami narybku, jeszcze dwa tygodnie temu trzymałem w 15l około 70 sztuk (50-55 molinezji, 10 gupików i 5 mieczyków), woda podmieniania raz w miesiącu, filtr chodzi jedynie w nocy a poziom NO2 wynosi 0 lub 0.025. Od 1 września stopniowo wyławiam co większe okazy i wrzucam do głównego akwarium 145l, w sumie wyłowiłem 2 mieczyki i 8 molinezji. Narybek można spróbować odchować do rozmiaru 1-2 cm i oddać/sprzedać, do zoologa hurtowo 10-20-30 sztuk a detalicznie to trochę roboty. Ja tak zamierzam zrobić, zostawię sobie kilka molinezji, mieczyków i gupiki ale większość molinezji sprzedam lub oddam do zoologa. Godne warunki, owszem im większe akwarium tym lepiej ale niech nikt nie będzie tak naiwny aby sądzić że nawet 450l może zastąpić rzekę/jezioro.
 2. A to przepraszam: to o czym mówili Splend, Locdog, Dhuz, to prawda ale jak już się pojawiły konkretne objawy to należałoby określić chorobę i ją wyleczyć, bo sama z siebie jakoś nie wydaje mi się aby ustąpiła.
 3. Zubr_86

  [145] Ogólniak Zubra

  Mnie też aranżacja się nie podoba, ale cóż, dziś lepiej nie umiem, powoli się udoskonali, dodam korzeń a póki co zostanie jak jest. Z korzeniem też będzie trochę roboty, "ukradłem" go z fałdy korzeni z terenu przygotowywanego pod budowę drogi, obecnie pozbywam się kory. Skalary, tak wiem, minimum 200l ale 145l to nie taka duża różnica, a te skalary nie są jeszcze zbyt duże. Poza tym, chciałem poruszyć taką kwestię, jak wyglądają statystyki odnośnie akwariów w polskich domach? Byłem w 4 sklepach akwarystycznych, w żadnym nie było akwariów 200l na sprzedaż, może 100-112 litrów maksymalnie ale skalary były we wszystkich sklepach. Mam jakoś wrażenie że większość skalarów trafia do akwariów o znacznie mniejszym litrażu i wymiarach niż moje. Ja sam w połowie lat 90-tych, miałem akwarium może do 40 litrów i miałem w nim skalary, żyły do likwidacji akwarium. Podejrzewam że nie byłem odosobnionym przypadkiem, szczególnie że sprzedawcy wcale nie muszą uświadamiać klientów bo to szkodzi ich biznesowi. Chociaż są i wyjątki, wczoraj byłem świadkiem, przyszła dziewczynka i sprzedawca jej powiedział że do jej akwarium co ona tam ma to takie ryby jakie ma na myśli to nie bardzo i że właściwie to nie wiele do takiego akwarium może wrzucić, chyba że narybek. Wiem, ale nie mogłem inaczej, piasek był wymieszany z ziemią, szczególnie te ostatnie warstwy (około 50%), woda czarna, smród. Samym wypłukaniem się nie zadowoliłem. Około 3 dnia NO2 wskazywało 1 ale wczoraj (dzień 8) było już 0.025. Nie wiem, najmocniejsze jakie będą, dowiem się na miejscu. Póki co jednak dość mocno się spłukałem z kasy i to raczej temat na do końca września. W sumie te ledy co mam, dawały radę, widać było dużą różnicę a to był jeden pasek o długości akwarium + dwa skrawki na 10 cm. Teraz planuję dwa paski na długość akwarium, może trzy. Myślę że gorzej nie będzie przy dodatkowych 5 cm głębokości.
 4. @Luna, ciekawe czy odrybienie i dojrzewanie akwarium sprawi że białe plamy znikną?
 5. Witam W końcu mam, planowany od maja duży zbiornik na rybki Zbiornik powstał na zamówienie z uwagi na nietypowe wymiary mojej szafki (98x35). Sama szafka została wzmocniona dodatkowym blatem o grubości 18 mm, wewnętrznymi elementami drewnianymi na całą wysokość szafki i grubości 7 na 7 cm. Nóżki od szafki zostały dodatkowo postawione na drewnianych klinach, które pozwoliły dokładniej wypoziomować akwarium. Przesiadka z 70 litrów odbyła się w kilku etapach. Najpierw kupiłem nowy filtr (Aquael Turbo 1000) co pozwoliło mu w 70l dojrzewać około 2 tygodni. Później odlałem około 30 litrów wody z akwarium i opróżniłem zbiornik by wrzucić do niego z powrotem ryby + sprzęty + 30 litrów wody a następnie w etapach kolejne 30 litrów świeżej wody. Piasek musiałem dokładnie wypłukać i wygotować, ponieważ ziemia, pod nim znajdująca się bardzo śmierdziała. Następnym etapem po przygotowaniu szafki było zagospodarowanie nowego akwarium: na pierwszy ogień poszło podłoże, później świeża woda (około 60 litrów) i rośliny. Następnego dnia wrzuciłem 60 litrów z rybami. Data założenia: 1 września 2015 Wymiary zbiornika: 98x33x45 czyli 145 litrów brutto Oświetlenie: 60 cm pasek ledowy, tymczasowo Filtracja: Aquael Turbo 1000 (gąbka + ceramika) oraz Pat Mini (gąbka), czyli do 1400 litrów na godzinę. Podłoże: ~70% biały piasek 0.3-0.5 mm, 30% czarny bazalt 2-4 mm Technika CO2 : brak Gatunki i ilość ryb: - Skalary (6) - Mieczyki (3+2 młode) - Molinezje (7+5 młodych) - Gupiki (6) - Zbrojniki pospolite (3) - Kiryski (6, małe) Rośliny: różne, nie znam się Inne sprzęty: grzałka 100W Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp: żadnych nawozów, preparatów, ryby karmione są: - TerraMin (Tetra) - drobnoziarnisty pokarm bez nazwy - tabletki roślinne i wieloskładnikowe, także bez nazwy - dziś po raz pierwszy mrożona ochotka. Fotka: W niedługim czasie zamierzam zbiornik nieco dopieścić: - oświetlenie 2x 98 cm pasków ledowych - korzeń - dodatkowe pojemniki dla filtra
 6. Zamiast próbować konkretnie pomóc, to "eksperci" jak zwykle dają ogólnikowe rady. Wrzuć zdjęcie tych plam (bo to jest bardzo konkretny objaw dolegliwości), bo z tych co widać to mam skojarzenie z rybią ospą, o czym wspominałem wcześniej. @dół: Spamuj sobie
 7. Leży w bezruchu, szczególnie bokiem, nie reaguje na szturchania a przy tym nie rusza skrzelami to właściwie na 100% znaczy że martwa.
 8. Na płetwie to prawdopodobnie rybia ospa, u mnie green ichtio pomógł + 28 stopni przez kilka dni.
 9. Dlaczego miałby spaść przepływ?
 10. Kupiłem jakiś czas temu filtr Aquael Turbo 1000 dla akwariów 150-250 litrów. Zawiera on BIO pojemnik oraz gąbkę. Na oko powiem że sama gąbka jest jakieś 5x większa niż ta z filtra Pat Mini Chciałbym go jednak troszkę ulepszyć, do wyboru jest BIO pojemnik + gąbka oraz: - duża gąbka, - BIO pojemnik + gąbka - BIO pojemnik x2 Co dokupić? Oraz: czym ewentualnie wypełnić dodatkowe BIO pojemniki? W pierwszym mam oryginalny wkład ceramiczny, czym wypełnić pozostałe? Więcej ceramiki? Biobale? Zeolit? Coś innego? E: obecnie mam akwarium 145 litrów, zrobię fotki jak jej jeszcze dopieszczę, wystartowało 1 września.
 11. Zubr_86

  Zakup akwarium

  Myślisz jak każdy, kto nie płaci rachunków
 12. Zubr_86

  Zatrute ryby

  Masz bardzo odpowiedzialnego znajomego.
 13. Zubr_86

  akwarium na wymiar...

  Pewnie już nieakutalne ale odpowiem. Akwarium zamawiane u zoologa o którym wspomniano wyżej o wymiarach 98x33x50 cena ~360 zł Dlatego zamówiłem u szklarza reklamującego się w Kielcach na OXL, cena 250 zł z tym że zdecydowałem się na wysokość 45 cm i cena wyszła dokładnie 230 zł, grubość szkła 8 mm + wzmocnienia. Akwarium zamówione było we wtorek a od piątku mam je w domu
 14. Zubr_86

  [72] Moje pierwsze od lat akwarium

  Administracja nie reaguje na wyzwiska? Zatem, Pley, sam jesteś głupi, masz niewiarygodny ból tylnej części ciała, nie możesz sobie darować że zignorowałem wasze "porady" i poszedłem własną drogą a na dodatek również osiągnąłem sukces. Poza tym, nie jesteście jedynymi akwarystami, choć za takich chcielibyście się uważać, witamy w rzeczywistości. @down: Czytaj ze zrozumieniem cały wątek, głąbie. Kolejny z bólem odbytu.
 15. Zubr_86

  [72] Moje pierwsze od lat akwarium

  A o co cię konkretnie szczypie? Nie zmieniłem obsady, nie zmieniłem akwarium a woda robi się przyjazna dla ryb... chodzi o to że obyło się bez waszych niektórych "rad"? Radzę się z tym pogodzić.
×