Jump to content

Weder z rośliny akwariowe

Użytkownik
 • Content count

  26
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1

About Weder z rośliny akwariowe

 • Rank
  Małomówny
 1. Weder z rośliny akwariowe

  Świeżak - problem z krasnorostami, krótkimi i długimi nitkami

  Podpieranie się testami kropelkowymi w przypadku podłoża ADA ma jak najbardziej sens pomijamy tylko test na Po4. Jeśli chodzi o pobieranie lub jak to zwał chłonięcie przez podłoże składników lanych do słupa wody to ADA jak każdy inny granulat łyka strasznie Po4 i badanie go mija się z celem. Bo w początkowej fazie ile by go nie podał to testy i tak pokażą zero. Miałem i mam to podłoże i nigdy nie pobierało mi mikro Fe mierzę zawsze wieczorem max do 30 min od podania. Pamiętajmy, że po 6 miesiącach podłoże przestaje chłonąć ale nie zaczyna oddawać jak to się często czyta. Po prostu pamiętajmy o zredukowaniu Po4, podając go w takiej samej ilość jak od startu doprowadzamy do kumulacji Po4 w zbiorniku i tak rodzi się teoria o oddawaniu a nie nasyceniu podłoża. Dla mnie patrząc na Manado z punktu czysto akwarystyki roślinnej to jedno wielkie nieporozumienie. Pisząc w jednym słowie to badziewie i to straszne lekkie jak mąka wygląda jak kopalnia rudej gliny w dodatku jałowe.Podnosi twardość wody. Jeden z moich pierwszych granulatów które sobie zafundowałem po 20 latach zabawy z ziemią od kreta.
 2. Weder z rośliny akwariowe

  Zakup akwarium

  Same wymiary zbiornika dla kogoś kto chce mieć ładną roślinną kostkę bez odpowiedniej wiedzy mogą trochę po starcie rozczarować. Jeśli te wymiary nie są wymiarami wymuszonymi zagospodarowaniem przestrzennym pokoju to lepiej mieć zbiornik 80x50x50. Co do kosztów za prąd to wszystko zależy jak mocno zbiornik będzie oświetlony. Jak będzie to 150l, pełne roślin to będzie wisiało nad nim mi 100w które będzie świeciło się ok 10h dziennie więc za światło zapłacisz ok 90gr dziennie. Do tego grzałka filtry itp. Razem licz 1zł 20 gr dziennie. Samo prowadzenie zbiornika np. roślinnego 150l może kosztować pomijając koszty prądu 120zł miesięcznie jeśli będziesz opierał nawożenie o Japońskie marki. To samo szkło możesz mieć i cieszyć się takim samym efektem za 5zł na miesiąc opierając się na EI. Aby tak było musisz posiadać jedną rzecz której nigdzie nie kupisz. ( Wiedza ). Jedno jest pewne warto dużo czytać bo niewiedza kosztuje i to bardzo dużo. Dlatego koszt prowadzenia akwarium u każdego jest inny.
 3. Weder z rośliny akwariowe

  Oświetlenie do 112l do wyboru

  Grolxa w swoim akwarium ma od zawsze jest to bardzo dobra świetlówka ale do zbiorników HT czyli z podawanym Co2 z butli. Takie mam zdanie na temat tej konkretnej świetlówki . Grolux wymaga wymieszania czyli uzupełnienia go innymi świetlówkami. Ja w swoim zbiorniku obecnie mam od przodu aquastara 10000k, groluxa, i od tyłu 865 czyli 6500k. Sam w sobie grolux nie wywołuje zielenic punktowych. Jeśli chciałbyś się doszukiwać przyczyn od strony nawożenia to może być to spowodowane zbyt małą ilością fosforu w stosunku do azotu. Jedna z teorii mówi, że w zdrowym LT punktowa zielenica świadczy o dojrzałości zbiornika i na roślinach wolno rosnących jest objawem normalnym jeśli obejmuje starsze liście. Do LT polecam świetlówki 865.
 4. Panowie a podawaliście kiedyś ocet do zbiornika typowo roślinnego ? Podobno działa podobnie jak aldehyd .Sporo o tym czytałem i słyszałem ale nigdy nie stosowałem.
 5. Weder z rośliny akwariowe

  larwy komarów

  Larwy komarów są dość bezpiecznym pokarmem jeśli pochodzą z beczki na działce. Śmiało można podawać. Dla mnie jednym z najbezpieczniejszych żywych pokarmów jest biała larwa komara ( Wodzień) czyli szklarka. Warto zapoznać się z opracowaniami dr. Maja Prusińska. Opisała bardzo szczegółowo większość dostępnych żywych pokarmów wykorzystywanych w akwarystyce. Artykuły można znaleźć bez problemu w internecie.
 6. Weder z rośliny akwariowe

  Zakładanie krewetkarium 25L

  Musiałbyś mieć jakąś czujkę która informowałaby wiatrak o tym czy ma się włączyć czy nie. Na rynku jest kilka gotowych rozwiązań. Dennerle nano cool air eco. https://www.youtube.com/watch?v=VqSBnXuNHhc
 7. Weder z rośliny akwariowe

  Stężenie Fe w wodzie.

  Jeśli patrząc na to od strony Fe w zbiorniku które pobierają rośliny to za mało. W akwarium ogólnym Fe powinno oscylować w granicy 0,2ppm. W zbiorniku roślinnym w zależności od jego charakteru od 0,3- do 0,5ppm. Jeśli będziesz miał bardzo wymagające rośliny przy pełnym nawożeniu EI w zbiorniku HT mocno zarośniętym, zagazowanym i oświetlonym. To wartość ta może być podniesiona nawet do 0,8ppm. Wszystko zależy od tego co masz, jakie rośliny jaki typ akwarium posiadasz. Warto pamiętać, że jeśli już zdecydujesz się na dodawanie Fe do zbiornika to podawać go w postaci jonów żelazowych ( fe2+) np. W postaci glukanianu. Który jest najlepiej przyswajalny przez rośliny wodne na pewno lepiej niż byś podawał go w formie EDTA połączonego z jonem żelazowym ( fe3+). Jeśli dokonujesz pomiaru Fe za pomocą testów kropelkowych to maksymalnie 30 min od podania Fe do zbiornika. Fe podajemy albo wieczorem po zgaszeniu światła albo rano ok 5 godzin przed zapaleniem się oświetlenia się w zbiorniku. Ma to na celu uniknięcia kontaktu helatu ze światłem. Ważną rzeczą jest aby nie łączyć przy podawaniu go z Po4.
 8. Weder z rośliny akwariowe

  Zakładanie krewetkarium 25L

  Lato mamy w pełni a w zbiornikach od 28 do 30 C. Warto pamiętać, że mchy nie lubią wysokiej temperatury, krewetki też nie przepadają za tak ciepłą wodą. U siebie zawsze na przełomie lipca i sierpnia widzę spowolnienie w moim kreweciaku z mchami.
 9. Weder z rośliny akwariowe

  Zakładanie krewetkarium 25L

  Jeśli chcesz coś czerwonego i mniej wymagającego to polecam Red Cherry. Ciężko mi powiedzieć ile ich obecnie jest w moim kreweciaku ale myślę, że ok 150szt. Na oko bo policzyć ich się nie da. Widzę od dawna, że ilość krewetek oscyluje na stałym poziomie raczej już ich nie przybywa. Zaczynałem od 4 szt. Są codziennie dobrze dokarmiane. Co do potasu jeśli na razie nie podajesz CO2 to jego lanie codziennie mija się z celem.
 10. Weder z rośliny akwariowe

  Krewetkarium 30 L

  Zgadza się krewetkom nie ale jeśli chcesz posiadać w krwetkarium niektóre z roślin to jesteś skazany na grzałkę. Zwłaszcza zimową porą gdy temperatura w pokoju wynosi do 21C.
 11. Weder z rośliny akwariowe

  Krewetkarium 30 L

  Temperatura nigdy nie przekracza 25C. Grzałka jest z termostatem więc pracuje w automacie. Zbiornik pokazywałem ( dwa filmy ) w tym temacie post 17. http://forum.superakwarium.pl/topic/47669-zakładanie-krewetkarium-25l/?hl=weder
 12. Weder z rośliny akwariowe

  Krewetkarium 30 L

  Wypowiem się odnośnie grzałki. Jeśli się na nią decydujesz to warto brać większą. Ja w swoim zbiorniku 25l mam grzałkę Aquael gold 100w. Dlaczego dałem taką dużą? Odpowiedz jest prosta ponieważ w wymiarach tej grzałki ( długość, grubość ) nie ma praktycznie większej różnicy pomiędzy 25w a 100w. Grzałka 100w mieści mi się idealnie do zbiornika. Cena 25w to ok 33zł cena 100w to 48zł. Różnica to 15zł. ale przyszłościowo jeśli będziesz chciał postawić sobie kreweciaka 112l spokojnie ogrzejesz go tą samą grzałką. Temperaturę jaką mam to 25C. Do tego zbiornika spokojnie kup FZN-1 mam go w 25l i nie ma żadnej pralki.
 13. Weder z rośliny akwariowe

  Zakładanie krewetkarium 25L

  Moje krewetki jedzą Hikari Shrimp Cuisine, Pokarm bardzo dobry szybko opada na dno i nie brudzi wody. Dodatkowo podawana jest cała linia pokarmów Dennerle - Shrimp King. Bardzo dobre mają tylko jeden minus są drogie. Jedno opakowanie kosztuje ok 42 zł.
 14. Weder z rośliny akwariowe

  Zakładanie krewetkarium 25L

  Rośliny a zwłaszcza mchy najlepiej rosną do 25C. Zresztą jest zasada, czym masz niższą temperaturę tym glony mają gorzej. Ja granulaty zalewałem i kranem i RO i jeden i drugi sposób miał plusy i minusy. Tak wygląda moje krewetkarium 25l. Miłego oglądania Tu 9 miesięcy po zalaniu. https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8 Tak obecnie 500 dni po zalaniu. https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk Dziś zbiornik przeszedł spore koszenie, następne za 2 miesiące.
 15. Weder z rośliny akwariowe

  Zakładanie krewetkarium 25L

  Ja jadę na DISCUS. Do podmiany raz na 2 tyg ( 8l wody ) daje 2ml proszku więc mineralizator jest bardzo wydajny. W połączeniu z nim mam w zbiorniku PH ok 6,7 GH 6 KH 3. Tu wszyscy czytają ze zrozumieniem i odpowiedz już padła. Pod krewetki wymagające - najlepiej gotowy granulat stabilizujący parametry wody - BENIBACHI Pod RC możesz dać - piasek, żwirek, a jeśli chcesz mieć bardziej wymagające rośliny dajesz albo podkład pod to albo zalewasz zbiornik na granulacie typowo pod zbiorniki roślinne np. ADA amazonia. lub Aqua art. aquasubstrate II.
×