Skocz do zawartości

Glonojad w akwarium


ryszard233
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jest konieczne, a wręcz niewskazane.

 

"Glonojady" to nazwa handlowa dla zbrojnikowatych, które może oprócz kilku rodzajów będących wybitnymi wyjątkami, np. Otosków, nie jedzą glonów. Za to produkują zatrważające ilości odchodów, które do wzrostu glonów mogą się przyczyniać. :)

 

Zbrojnikowate powinno się trzymać w akwarium świadomie, nie jako ekipę sprzątającą, gdyż nią zwyczajnie nie są.

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konieczne nie jest, ale czasami zbrojniki mogą stanowić ciekawe urozmaicenie obsady. Nie można ich jednak traktować jako ekipę sprzątającą akwarium, bo od tego jest akwarysta.

 

Należy też zauważyć że zbrojnik to nie glonojad, a glonojad to nie zbrojnik. Są to różne gatunki ryb należące do różnych rodzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako glonojady, o które się tu rozchodzi, to wg mnie najlepsza jest gąbka lub czyścik... A na poważnie to z doświadczenia wiem, że jako "ekipa od zjadania glonów" to nie zbrojniki niebieskie, otoski czy większe zbrojnikowate (L. pardalis czy P. gibbiceps) tylko kosiarki. 

Ponadto, 

 

Nie można ich jednak traktować jako ekipę sprzątającą akwarium, bo od tego jest akwarysta.

i przytoczony przeze mnie cytat jest odpowiedzią na pytanie dot. "ekipy na glony".

 

 

 

Wiec wieksza obsada otosków jako glonojady?

Można trzymać dużą ilość otoskow (wskazane, bo ryba stadna (oczywiście zależy od tego czy mamy odpowiednio duże akwa)) ale nie można liczyć na to, że one pozbędą się ZA NAS glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wymagane, pomocne. Chociaż stare "glonojady" (Zbrojniki Niebieskie) nie żreją glonów.

 

Najlepsze są otoki, na drugim miejscu kirysy. To zryb. Są krewetki czyszczące i ślimaki, czasami warto zainwestować :)

 

Jeszcze jeden bezsensowny Twój post a polecą ostrzeżenia. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam..Czy konieczne jest trzymanie tzw.glonojada w akwarium?

Ja swojego zbrojnika lamparciego oddałem znajomemu bo miał juz okolo 10 cm...a akwarium mam 112l.

Bardzo dobrze zrobiłeś, że go oddałeś, bo gibcio zdecydowanie nie nadaje się do takiego litrażu. W sumie to do mało którego litrażu się ta ryba nadaje... :razz:

 

Najlepsza "ekipa czyszcząca" to sam akwarysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Heh. sam posiadam 6 kosiarek, które jak były małe - to wręcz je kochałem. Teraz w 180L urosły na tyle, że wyglądają jak zgraja rekinów, nie mówiąc że potrafią skutecznie (rozmiarem) przegonić wszystkie inne ryby. Co do zbrojników, gdyby było mnie stać, sam bym kupował tylko zbrojniki, które pomimo że często są ukryte przez cały dzień, to uważam je za jedne z najładniejszych ryb. Ostatnio napaliłem się na jedną parkę w lamparcim / lawowym upierzeniu, ale koszt 900 zł za parę stanowczo mnie zniechęca. Jak założe następne 180L to wtedy do obecnego może sobie kupię, aby się rozmnożyły. Na dzień dzisiejszy czekam aż mi mały zbrojnik welioniasty podrośnie i oby był samicą, bo mam już ładnie wyglądającego samca który od pół roku czeka na partnerkę. Postaram się dzisiaj może jakieś zdjęcia zrobić, bo i tak obiecałem portalowi rybyakwariowe że im podeślę jakieś nowe zdjęcia a nie będę całego sprzętu (12 kg ponad wszystko) ściągał na parter bezcelowo :) (nawet gdzieś dodatkowa soczewka macro się znajdzie co by krewetki pofotografować).

Edytowane przez edmun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja kiedyś widziałem takiego "wielkiego potwora" myślałem, że to glonojad. A widzę, że mogłem się pomylić. Leżał sobie w akwarium. Na pierwszy rzut oka myślałem, że to jest gałąź. Ale się ruszyła. I myślę co to jest. A to podpłynęło do szyby i się do niej przykleiło. No mogło mieć z dwadzieścia parę cm jak i nie więcej. Po prostu pierwszy raz coś takiego widziałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glonojad syjamski  (Gyrinocheilus aymonieri). Nie należy do zbrojnikowatych a podstawą jego diety są glony. :)

OP używa tego sformułowania konkretnie w kontekście sumów z rodziny Loricariidae, do swojego akwarium 112l. Zastanów się, dlaczego odpisałem o zbrojnikach pomijając glonojada właściwego. Rybę poniekąd obecnie niszową, na jej własne szczęście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...