Skocz do zawartości

Świeżak - problem z krasnorostami, krótkimi i długimi nitkami


Mexico
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

"Szkoły" są różne, jedni trzymają większość makro w podłożu, inni decydują się na nawożenie głównie słupa wody. Podłoże jałowe się uzupełnia kulkami, lub pałeczkami nawozowymi. Jak się ma w większości łodygowce to nie ma specjalnego sensu posiadanie bogatego podłoża. Jeśli ma się dużo roślin z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym to nawożenie samego słupa nie jest aż tak bardzo konieczne. Ja osobiście preferuję podłoże jałowe i tam gdzie trzeba dodaję pałeczki nawozowe i kulki. Aczkolwiek każdy robi tak, żeby było dobrze. W moim mniemaniu, przy niemalże każdym systemie który obecnie funkcjonuje, da się osiągnąć spektakularny efekt, kwestia, że trzeba się tego nauczyć, wiedzieć co się robi, no i mieć sporo cierpliwości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulki pod rośliny o mocnym systemie korzeniowym(kryptokoryny, żabiennice), plus pod te które potrzebują dużo żelaza i są go w stanie z podłoża wyssać (większość roślin czerwonych).Zależnie

od wielkości korzeni od jednej do trzech. Pałeczki, kapsułki pod co chcesz, nie musisz z nimi przesadzać. Ja daję dodatkowo pod rotalę.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony, my się obawiamy że na magicznych poodłożach będziesz miał zarośnięte akwarium, ale niestety nieładnie i znowu glonami...

Co Ci szkodzi spróbować z piachem i kulkami? Koszt tego żaden. Zobacz jak u Beńka w iwagumi rośnie elosiek na takim podłożu. I brak glonów.

Oczywiście nie będziesz miał gęstego zieleniaka w 3 tygodnie, nie będziesz musiał kosić co tydzień, ale jest szansa że w końcu zacznie to wyglądać.

Zrobisz i tak jak zechcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nic mi nie szkodzi. Czy z takim żwirkiem jak niżej będzie dobrze czy lepiej z piaskiem?Gdzieś czytałem że piasek może z czasem mocno się ubijać i robią się twarde strefy czy beztlenowe....W każdym bądź razie że roślinkom ciężej się zakorzenić...

 

http://allegro.pl/zwirek-piasek-kwarcowy-brazowy-akwa-2-3-mm-1kg-i5159951584.html

http://allegro.pl/zwirek-piasek-kwarcowy-czarny-akwarium-2-3-mm-1kg-i5348766993.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po Waszych poradach kolejna odsłona mojego akwarium. Tym razem stworzyłem coś takiego. Oczywiście krótki opis:

 

Zbiornik 54l 60x30x30
Filtracja: Aquael MiniKani 120 + skimmer Fluval'a
Media filtracyjne: gąbka, wata, keramzyt, ceramika
Podłoże: Czarny żwirek kwarcowy o granulacji 2-3 mm
Ogrzewanie: AquaEl Easy Heater 75W
Oświetlenie: Belka Hagen Glo 2x24 W (SYLVANIA AQUASTAR, SYLVANIA GROLUX)\
Tło: Czarne
Ozdoby: Korzeń(red wood moor), kamienie, rośliny
Co2: Butla wysokociśnieniowa 1b/2sek,
Nawożenie: W tej chwili tylko EasyCarbo w przyszłości: Mikro: Fe, Intermag Plus, Makro: sole KH2PO4, K2SO4, KNO3, MgSO4.
Temperatura: 25°C

Fauna:
BRAK

Flora:
- mech Weeping KAPIĄCY
- mech Spiky Moss
- mech Phoenix Fissidens Fontanus
- Anubias barteri var. nana
- Hemianthus callitrichoides Cuba
- Alternanthera reineckii 'mini'
- Microsorium Fork Leaf RARYTAS
- Microsorium Pteropus Trident
- Alternantera reineckii
- Didiplis diandra
- Eustralis stelalta
- Heteranthera zosterifolia
- Ludwigia arcuata
- Rotala rotundifolia
- Rotala wallichii
- Bacopa monnieri
- Cryptocoryne wendtii
- rotala sp pearl
- Hemianthus Micranthemoides
- Limnophila aromatica
- Micrantheum umbrosum
- Staurogyne repens

 

20151002 195333

 

 

P.S. Kiedy zrobić pierwszą podmiankę???

Edytowane przez Mexico
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na podłoże JBL Manado z JBL Aquabasis.

 

Manado... Do tej pory w całej historii akwarystyki nie wymyślono nic lepszego. Ba! JBL Manado definitywnie zamyka dyskusję na temat podłoży. Raz i na zawsze!

 

Oszczercy bredzą o zatwardzaniu wody, wypływaniu posadzonych roślin, ale gdyby choć w minimalnym stopniu znali jakiś język obcy to na worku z Manado przeczytaliby, że należy go wypłukać kilkakrotnie gorąca wodą. "Niestety JBL polski język znać nie pisać oraz". Więc nie przeczytasz po polsku tej ważnej wskazówki.

 

Plusy Manado:

  • Manado nie zatwardza wody.
  • Rośliny sadzone w Manado nie wypływają, jeśli wiesz jak to zrobić. Jeśli po posadzeniu w Manado Twoje rośliny wypływają to nie wiesz jak je sadzić w Manado.
  • Manado jest w zasadzie jałowe - to zaleta, bo nie musisz robić codziennych podmian jak przy Ada za 150zł/9l.
  • Manado jest tanie.
  • Manado buforuje (pochłania nawozy)
  • Manado jest wieczne (z punktu życia zbiornika)
  • Manado nie wygląda źle, a jeśli jesteś daltonistą to Manado wygląda pięknie.
  • W Manado bardzo dobrze ukorzeniają się rośliny - wszystkie korzenie roślin są białe.

 

Minusy Manado:

  • Manado nie ma minusów, no może poza jednym: wyprodukowała go firma JBL

 

Ciekawostki:

  • Manado jest jedynym udanym produktem firmy JBL. Stwierdzam to na podstawie moich doświadczeń z produktami tej firmy: Filtrami zewn (2x) i wewn (2x), odbłyśnikami, świetlówkami, czyścikami do węży, nawozami i innymi preparatami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpieranie się testami kropelkowymi w przypadku  podłoża ADA ma jak najbardziej sens pomijamy tylko test na Po4. Jeśli chodzi o pobieranie lub jak to zwał chłonięcie przez podłoże składników lanych do słupa wody to ADA jak każdy inny granulat  łyka strasznie Po4 i badanie go mija się z celem. Bo w początkowej fazie ile by go nie podał to testy i tak pokażą zero. Miałem i mam to podłoże i nigdy nie pobierało mi mikro :) Fe mierzę zawsze wieczorem max do 30 min od podania. Pamiętajmy, że po 6 miesiącach   podłoże przestaje chłonąć ale nie zaczyna oddawać jak to się często czyta. Po prostu pamiętajmy o zredukowaniu Po4,  podając go w takiej samej ilość jak od startu doprowadzamy do kumulacji Po4 w zbiorniku  i tak rodzi się teoria o oddawaniu a nie nasyceniu podłoża.

 

Dla mnie patrząc na Manado z punktu czysto akwarystyki roślinnej to jedno wielkie nieporozumienie. Pisząc w jednym słowie to badziewie i to straszne lekkie jak mąka wygląda jak kopalnia rudej gliny w dodatku jałowe.Podnosi twardość wody. Jeden z moich pierwszych granulatów które sobie zafundowałem po 20 latach zabawy z ziemią od kreta.

Edytowane przez Weder z rośliny akwariowe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minusy Manado: Manado nie ma minusów, no może poza jednym: wyprodukowała go firma JBL

No to żeby nie było tak pięknie i wspaniale o tym podłożu, to zapomniałeś o jeszcze jednym wielkim minusie (oczywiście jeśli mówimy o zbiorniku z rybami). Jego zastosowanie w zbiorniku, wyklucza zarybienie akwarium wszystkimi rybami dennymi i pielęgnicowatymi ;) .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to żeby nie było tak pięknie i wspaniale o tym podłożu, to zapomniałeś o jeszcze jednym wielkim minusie (oczywiście jeśli mówimy o zbiorniku z rybami). Jego zastosowanie w zbiorniku, wyklucza zarybienie akwarium wszystkimi rybami dennymi i pielęgnicowatymi ;) .

 

Oczywiście to prawda. To jest podłoże do akwarium roślinnego w którym ryby denne nie są pożądane. Taki samiec Ancistrusa jak się zakocha to potrafi zrobić lej aż do samej spodniej szyby. Jeśli pod Manado jest jakiś substrat to można sobie ze szczęścia w łeb palnąć. Pielęgnice też? Ja mam skalary. :)

 

Jeszcze raz to napiszę, bo widzę, że weder nie czyta postów przed napisaniem swojego. Manado nie zatwardza wody, jeśli zostanie spreparowane tak jak napisane jest to w instrukcji.

 

Co do lekkości Manado, owszem jest lekkie ale Rataj jest jeszcze lżejszy i tygodniami kulki pływają po powierzchni.

 

Jak komuś źle rośliny rosną na Manado i w nim szuka przyczyny to niestety nawet ADA nie wyleczy tej przypadłości.

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 1 miesiąc temu...

Co masz w kubełku? Samo w sobie podkręcanie CO2 raczej pomoże ale nie rozwiąże problemu. Jak u Ciebie z dystrybucją CO2 w akwa? Nie ma stref które stoją? Tak patrzę na te foty z bodaj listopada i się zastanawiam czy to takie światło, czy rośliny zamiast zielonych są biało zielone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mówiłem, że blade. Braki mikro. Jak rośliny odżyją to glony znikną, chociaż na początku mogą dostać trochę kopa. Rób częstsze podmianki jeśli tak się stanie.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez WitoldM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...