Skocz do zawartości

wymiana 45L na 240L - jaki sprzęt i podłoże


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

To mój pierwszy post...

Od roku posiadam mały zbiornik ok 45L. Rybki - danio, neonki, molinezje, mieczyki, bocje, gurami, kosiarka, glonojad

 

Otrzymałem na prezent akwarium 240L (120x40x50) + pokrywa 2x30W świetlówka. Całość firmy WIWAL.

Na dniach odbieram komodę od stolarza - wzmacniam ją aby wytrzymała ciężar.

 

Nadszedł czas wyboru filtra, grzałki i podłoża.

Akwarium podobne do obecnego czyli sporo roślinek, korzeń, rybki również te same tylko więcej :)

 

Czytam internet - artykuły, fora - ile ludzi tyle opinii...

Lecz w temacie filtrów sporo opinii jest starszych, a obecnie np. EHEIM ma nowe modele filtrów więc.. potrzebuję waszej porady.

 

1. Filtr - zdecydowałem się na zewnętrzny kubełkowy - firmy JBL lub EHEIM

- JBL CristalProfi e1501 greenline (cena około 450zł) natomiast EHEIM nie mam pojęcia która seria ? Experience czy Professionel czy może prosty classic ?? Jakie są między nimi różnice ?

Serie najnowsze czyli Professionel 3 i 3e są zbyt drogie :( na moją kieszeń

 

2. Grzałka - tutaj wybór jest prostszy - JBL ProTemp S300lub Aquael Comfort Zone Gold ew. co myślicie o plastikowych Neoheater ??

 

3. Podłoże - i tutaj zgłupiałem.........

Obecnie mam czarny żwirek (ostre krawędzie) kupiony w zoologicznym.

Do nowego myślałem początkowo o jasnym - beżowym lecz wszyscy odradzają ze względu na komfort rybek noi mniej widoczny bród/osad.

Więc niech będzie czarny tylko teraz co najlepiej dobrać ? żwir, grys, bazalt, kwarcowy... !!! ZGŁUPIEĆ MOŻNA.

Co doradzacie ? 

Edytowane przez goldengate
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka jednak będzie EHEIM 150

https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/aquarium-heaters/thermocontrol-150W

 

JBL e1501 greenline kosztuje 399zł

EHEIM eXperience 350 (2426) kosztuje 480zł

 

Czyli eXperience będzie lepszy od JBL e1501 ? Warto dołożyć te 80zł ?

 

Czy może iść w serię professionel 3 np. 350 (2073) w cenie 585zł ? Czy jest sens ?

 

 

Co do podłoża to mówisz oi piachu nie żwirku ? Jaka wielkość ziarna ? Jaki kolor ?

Podaj jakiś link do przykładowego podłoża które sugerujesz.

 

Co powiecie o tym

http://www.akwarystyczny24.pl/aquanature-zwir-naturalny-czarny-30kg-naturalne-podloze-do-akwarium-ogolnego-i-skalnego-p-1339.html

Edytowane przez goldengate
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym żwirem który podałeś nie zejdziesz z ph poniżej 7, przemyśl jaki typ zbiornika to będzie oraz jaką obsade planujesz. Piasek ma szerokie zastosowanie i większość ryb się z niego ucieszy. Starzy wyjadacz na tym forum stosują tani i niezawodny piasek do piaskownic z marketu budowlanego.

Edytowane przez Nuanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie to akwarium z mało wymagającymi roślinami.

Rybki neony, gurami, mieczyki, molinezje, danio, kosiarki, i jakieś przydenne np. Bocja

 

Ten czarny odpuściłem, któryś z tych, tylko który (frakcja) będzie lepsza?:
 

1-2mm http://www.akwarystyczny24.pl/aquawild-river-sand-s-1-2mm-1kg-rzeczny-zwir-kwarcowy-akwarystyczny-p-3827.html

1-3mm http://allegro.pl/zwirek-kwarcowy-1-3mm-do-akwarium-2kg-aqua-szut-i3850825464.html

 

Czy może

3-4mm http://www.akwarystyczny24.pl/aquawild-river-sand-m-3-4mm-1kg-rzeczny-zwir-kwarcowy-akwarystyczny-p-3829.html

 

 

PS. Co do filtra to znajomy przekonał mnie do tego:

https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/external-filters/professionel-600

czyli model 2075

Edytowane przez goldengate
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dno PIACH, z marketu budowlanego.

Taki: m.leroymerlin.pl/uprawa-roslin/podloza-nawozy/grys-keramzyt-piasek/piasek-do-piaskownicy-zew,p78183,l387.html

Jak Cie stać to możesz kupić jakiś substrat podżwirowy.

Ps. Taka obsada to pomyłka, nie zgodzisz parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam żwir może być, ewentualnie jakieś kulki gliniano-torfowe lub tabletki nawozowe pod korzenie.

To wszystko zależy od tego jakie rośliny będziesz miał.

Sam classic zazwyczaj nie wystarcza, często bardziej potrzebny jest nawóz makro. To zależy też od wody jaką będziesz stosował, czy to zwykła kranówka czy może demineralizowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz tak zaszczepić wodę bakteriami, to dobry pomysł, jeśli możesz to jeszcze ile się da starej wody z poprzedniego zbiornika.

Czy filtry musi być nowy? Używki są o połowę tańsze i równie dobre. Eheim classic 2217 czy Jbl e1501 to byłby dobry wybór. Eheim prawdopodobnie będzie chodził ciszej, ale trudniej go wystartować na świeżych wkładach (brak pompki do odpowietrzenia).

Grzałkę dobrą wybrałeś.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie miałem przekonania do używanych rzeczy elektronicznych/elektrycznych - wolę kupić nowy z gwarancją i mieć spokój.

 

Zamówiłem 2075 i żwir 1-2mm i całą resztę gratów.

 

Czy montując filtr a dokładnie rurkę zasysającą i deszczownię robi się to w jednym rogu (stronie) akwarium ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim życiu kupiłem kilkanaście używanych lustrzanek i jeszcze więcej obiektywów. Mam 'spokój'. Kupiłem również kilka kubłów do akwarium i również 'mam spokój'. Trzeba się tylko kierować zdrowym rozsądkiem i trochę poprzebierać, powybrzydzać. Zaoszczędzone pieniądze można spożytkować w inny sposób, ale to chyba wiadomo :)

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli deszczownica będzie "rozciągnięta" na całą długość jednej szyby to ona sama zapewni równomierne rozprowadzenie wody po całym akwarium i tu będzie bez różnicy gdzie umieścisz rurkę zasysającą.

 

 

Najrozsądniej jest umieścić rurki po przeciwnych stronach żeby obieg wody był równo po całej powierzchni akwa.

Czasami mały korzonek może zmienić prąd wody, może w pustym akwarium taka rada miała by sens, ale nie tam gdzie nie wiesz nawet ile i jakie rośliny będą...

Dla każdego akwarium będzie inne rozwiązanie najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest raczej ogólna zasada dla kubełków, że rure zasysającą i wyrzucającą wodę umieszcza się na przeciwnych krótszych bokach akwarium prostokątnego. Żeby to doprecyzować do swojego typu zbiornika zmienisz kąt deszczowni, jej wysokość itd. Na forum są artykuły i porady uzytkowników jak pozyskać i spreparować korzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest raczej ogólna zasada dla kubełków, że rure zasysającą i wyrzucającą wodę umieszcza się na przeciwnych krótszych bokach akwarium prostokątnego. Żeby to doprecyzować do swojego typu zbiornika zmienisz kąt deszczowni, jej wysokość itd. Na forum są artykuły i porady uzytkowników jak pozyskać i spreparować korzeń.

Czyli deszczownię mam dać na bocznej ściance aby "wyrzucała" wodę w długość akwarium ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście uważam to za najlepsze ustawienie, tak jak mówi Mapet jest to również indywidualna kwesta każdego akwarium, niektóre elementy wystroju , pokrywa lub rośliny mogą uniemożliwić takie ustawienie. Z czasem na pewno sam będziesz wiedział najlepiej jakie ustawienie będzie dobre w twoim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem cały czas w trakcie zbierania gratów i docinania dziadowskiej pokrywy plastikowej.

Mają one dwa miejsca na montaż filtra ale kolanka EHEIM są tak duże że muszę wycinać tylne ścianki.

Mało tego ze strony gdzie będzie deszczownia i kolanko wchodzić musi przy samym rogu musiałem wyciąć więcej w obudowie.

Bo wpusty w pokrywie są 12cm od rogu akwarium a to uniemożliwia montaż deszczowni na bocznej szybie.

 

Co do wody, myślicie że warto dolewać chemię czyli jakiś uzdatniacz do wody? Czy wystarczą bakterie z małego starego akwarium i odstanie zbiornika kilka dni ??

Jakoś jestem przeciwny chemicznym wspomagaczom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem 50kg tego żwiru

http://www.akwarystyczny24.pl/aquawild-river-sand-s-1-2mm-30kg-rzeczny-zwir-kwarcowy-akwarystyczny-p-3830.html

 

 

Napisane jest:

- wielokrotnie płykany

- gotowy od razu do użycia

 

Jednak wsypałem trochę do wiadra i zalewam wodą - woda jest jakby mleczna - nieprzezroczysta.

Czy to normalne ?? Czy mam płukać dotąd aż będzie woda przejrzysta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...