Skocz do zawartości

Niestety, ospa rybia...Pomocy :)


Pysio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. 

Dziś zauważyłem na dwóch rybkach w moim zbiorniku białe plamki. jest to na 90% ospa. I tu nasuwa się pytanie. Jak i czym to szybko wyleczyć. Aby zarówno rybki jak i roślinki nie ucierpiały przy tym zbyt bardzo.

 

Rybki:

Skalary

Gupiki

Molinezje

Platki

Gurami

 

Roślinki

Mech jawajski

Nurzaniec

 

Dwie chore rybki zostały już przeniesione do innego akwarium choć niestety bardzo małego. Prosze o pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zniknie, chyba że przez jakiś czas akwarium będzie bez ryb. Ten pasożyt wytwarza przetrwalniki po odpadnięciu to ryby. I teraz jeżeli podniesiesz temperaturę do 30 stopni, a ja zalecałbym nawet do 32 stopnie to musisz ją utrzymać kilka dni. Dlatego jeżeli możesz to faktycznie możesz odłowić ryby do mniejszego zbiornika i zrobić im kąpiel w jakimś środku na ospę. Ale jeżeli już jest kilka ryb zarażonych to zalecałbym jednak leczenie w ogólnym zbiorniku. Jeżeli  stosujesz chemię nie musisz podnosić  temperatury ewentualnie do 27 stopni. Pamiętaj że ten pasożyt zostanie też w akwarium nawet po przeniesieniu ryb do innego zbiornika. Natomiast po zastosowaniu leku np. po tygodniu należało by go usunąć z akwarium i ty jest kilka sposobów:

- filtracja przez węgiel aktywny prawie 100% usuniętego

- wymiana wody, z tym że w tym przypadku nie usuniesz całego leku z akwarium, ale zmniejszysz jego stężenie.

I najważniejsze przed zaczęciem leczenia podmiana wody z bardzo dokładnym odmuleniem dna.

Edytowane przez georobert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie na trzech rybkach zaobserwowałem białe plamki i są one w osobnym zbiorniku w temperaturze 29-30 stopni. Mam nadzieje ze choroba nie pojawi się na innych rybkach bo wtedy albo leczenie w zbiorniku ogólnym albo przeniesienie rybek do mniejszego zbiornika (70L) na jakiś tydzień, może dwa. Czy przez ten czas pasożyt pozostawiony w ogólnym akwarium w podwyższonej temperaturze bez żadnych żywicieli prócz ślimaków zniknie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leczyć należy wszystkie ryby, nawet te, które nie mają objawów. Albo wszystkie ryby przenieś do małego akwarium i poddaj leczeniu, a akwarium ogólne zostaw bez ryb na okres 3 tygodni, albo wpuść te ryby z objawami z powrotem do ogólnego i wlej leki. Ale pierwsze rozwiązanie jest lepsze.

 

PS. Bardziej pokrętnego opisu leczenia ospy, niż na stronie głównej nie można już chyba wymyślić ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc wszystkie przeniosę do innego akwarium i poddam leczeniu. a w ogólnym sprzątnę całe dno, zmienię trochę wody i zostawię na jakiś czas z samymi ślimakami. Tak wiem, że na głównej stronie jest troszkę to pokręcone, bo zanim założyłem ten temat chciałem skorzystać z tamtych wskazówek ale nie mogłem się połapać co i jak :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zajrzyj tu http://forum.superakwarium.pl/topic/9497-rybia-ospa-kompendium-wiedzy/

Pamiętaj żeby nie używać tego samego sprzętu w akwarium w którym leczysz ryby lekami i w tym, które leczy się samo, czyli zostawiasz je profilaktycznie puste, bez ryb, bo przenosisz pasożyta z jednego zbiornika do drugiego. W ogólnym (bez ryb) podnieś temperaturę do 28-29*C, to przyspieszy rozwój pasożyta i jego zniknięcie z akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już musi być ten sam sprzęt to chociaż go dezynfekuj, np. w chloraminie Tropicala. Chociaż dziś jej nie kupisz (święto). Nie wiem, czy wrzątek coś da. Bezpieczniej już chyba wlać do wiaderka 2x wyższe stężenie tego samego leku, którego używasz do leczenia ryb i tam zanurzać sprzęt (siatka, odmulacz), mocz przynajmniej godzinę.

A tak dodatkowo zapytam, jakim lekiem leczysz ryby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie to żadnym bo nie mam gdzie dziś zakupić.

Dziś mam do dyspozycji tylko nadmanganian potasu ale nie podaje go na razie, jutro chce zakupić lek Ichito na ospę rybią. Gdybym pojechał jutro kupić ten lek to i przy okazji ta chloraminie Tropicala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepszy lek to Costaforte SERY, ale niestety o wiele droższy od Ichtio Tropicala. Ale jak masz możliwości to polecam. Ostateczny termin podania leku to sobota - czyli maksymalnie do trzech dni od wystąpienia wysypki. Ale już dziś podnieś temperaturę do 27*C.

 

Edit: Nadmanganian nie działa na ospę, ma działanie odkażające na rany. Można nim też odkażać sprzęt ale niestety może barwić gumowe części.

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro sadzisz, iż jest zdecydowanie lepszy to postaram się kupić to Costaforte jest tylko kilka złotych droższy a skoro ma lepiej pomóc to spróbuje. Lek podam jutro koło południa jak tylko wrócę ze sklepu :) Temperaturę podnoszę od rana. z 25stopni wystawiłem na termostacie 28, w tym momencie na termometrze jest 26.

 

Więc cały sprzęt mogę odkażać w tym nadmanganie zamiast w tym czymś co mi polecałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem jeszcze u samczyka gupika na płetwie grzbietowej takie cos jakby duży biały bąbel. Nie wygląda mi to na ospę bo ma taki tylko jeden na całym ciele i jest duży. To coś ma jakieś 1,5mm długości a odstaje od ciała rybki (płetwy) na jakiś milimetr Zamieszczam zdjęcia choć w nie najlepszej jakości. Coo to może być za "narośl" na jego płetwie?

 

PS Klikając na obrazek można go powiększyć :)

 

T6zri1L.jpg

6cj3rTG.jpg

bCzQKFX.jpg

 

 

http://imageshack.us/a/img825/3898/p5300070.jpg

Edytowane przez Pysio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moje rybki też przeżyły ospę. 

Ja podawałem "Wodny roztwór fioletu gencjanowego"(kupisz go w aptece, 5zł max on kosztuje) po 3 dniach przeszło im(ale dawałem co 2/3 dzień po łyżece), nie podnosiłem temperatury w akwa tylko dałem fioletu do ogólnego. Woda była przez 3 dni po kuracji fioletowa ale z czasem to ustąpiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojemu gupikowi pomógł Green Ichtio firmy zoolek.

Wlałam zalecaną dawkę a następnego dnia ospy nie było. :)

Są różne leki. Ja na razie nie bd zmieniał leku, wiem że to działa. Do innych środków nie mam zaufania :D

PS.

Sorka że się przykleiłem do tego tematu i piszę w nim o moim akwa, ale myśę że nic nie bd miał przeciwko.

Tak że sorka jeszcze raz :razz:

Edytowane przez break456
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie znow. Chore rybki juz zdrowieją. Ale teraz niepokoi inie samicza Mieczyka Hellera. Ma na łuskach taki biały nalot jak na zdjęciu poniżej. To raczej nie jest już ospa. Więc co?!

PS zdjęcie jest z google, ale tam nie znalazłem rozwiązania mojego problemu z rybką.

 

http://img31.imageshack.us/img31/8200/akwarium03022012r012.jpg

 

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTpY5HUhdS7somEiYpk0e82S4bStFINN2djERGSTLZY2rYIGE-x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...