Jump to content

maziama

Ekspert
 • Content count

  2,584
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  25

maziama last won the day on June 8 2019

maziama had the most liked content!

Community Reputation

135

About maziama

 • Rank
  Człowiek - Ryba
 • Birthday 07/17/1977

Informacje o profilu

 • Płeć
  Kobieta
 • Lokalizacja
  Niemcy
 • Zainteresowania
  Akwarystyka, Ogrodnictwo, Astronomia, Taniec

Recent Profile Visitors

1,549 profile views
 1. Podejrzewam, że chodzi o brak podmian. Jak jesteś w domu robisz podmiany zapewne częściej niż raz na 6 tygodni. W wodzie wodociągowej są różne składniki, niekoniecznie obecne w gotowych nawozach. Ale to tylko przypuszczenie, bo nie piszesz czy stosujesz wodę wodociągową, czy RO, no i co to znaczy, że "o akwarium dba siostra".
 2. maziama

  Tęczanki w 98l???

  https://forum.superakwarium.pl/topic/45736-tęczanka-wspaniała-melanotaenia-boesemanii/ Zwróć uwagę na podpunkt: "Akwarium" Z własnego doświadczenia nie polecam tej tęczanki do zbiorników mniejszych niż 240 litrów (przy standardowych wymiarach). To spore ryby i bardzo ruchliwe z natury.
 3. maziama

  Poziome szybki w akwarium

  Te szybki to wzmocnienia akwarium, żeby zmniejszyć obciążenie szyb zbiornika pod naporem wody. Można je wyciąć zwykłym nożykiem do tapet (nacinasz z dwóch stron, czyli od góry i od dołu). Z powrotem przyklejasz je na silikonie akwarystycznym. Ja swoje musiałam "przemieścić" nieco niżej, bo pokrywa nie pasowała. Całkowitego usunięcia tych wzmocnień nie poleca się - chyba że na własne ryzyko - w końcu po coś je tam producent umieszcza. Poza tym oryginalnie przyklejone wzmocnienia to jednak fachowa robota, więc jak kiepsko stoisz w temacie, to może lepiej samemu się za to nie brać Lepiej usuwać szybki w pustym zbiorniku, bo podczas wycinania drobinki silikonu/kleju mogą dostać się do wody.
 4. Od kiedy przestawiłam się na filtry zewnętrzne zawsze kupuję JBL Cristal Profi. Są właściwie niesłyszalne, warunek - dokładne odpowietrzenie Minusem i słabym punktem tych filtrów jest niestety uszczelka pod głowicą, więc jak już się go zaleje i uruchomi lepiej nie otwierać i nie grzebać Poza tym - dla mnie nr 1, przynajmniej w tym przedziale cenowym (na allegro ok. 350 zł). Do twojego akwarium model e702 i przy niezbyt licznej obsadzie na połowie mocy filtra woda będzie kryształ. Co do czyścików magnetycznych, raz użyłam i poleciał do kosza (patrz: kamyczki o których pisał ahr ). Czyścik na rączce sprawdza się gdy po prostu bez moczenia rąk chcesz przetrzeć "mgiełkę" na szybach, ale przy zabrudzeniu wymagającym odrobiny siły moim zdaniem niewypał - więcej się człowiek namacha niż to warte. Lepiej zamoczyć łapkę po łokieć i zwykłą gąbką wyczyścić sobie szybę, co w upalne dni łączy przyjemne z pożytecznym. Grzałka Aquael lub Hagen - sprawdzone, mało awaryjne.
 5. Post długi ale "gładko" się go czyta, dzięki odpowiedniej pisowni więc za to ci dziękuję. Na wszystkie pytania nie odpowiem, są tutaj lepsi eksperci ode mnie, ale kilka słów dorzucę do tematu. Po pierwsze powinieneś już teraz znać parametry wody, którą masz w kranie, bo według tego będziesz dobierał obsadę, a według obsady będziesz dobierał wystrój (podłoże, rośliny) akwarium. Możesz też spreparować wodę o odpowiednich dla planowanych ryb parametrach, ale to już się trzeba z tym "pobawić". Pomyśl więc już teraz jakie chcesz mieć ryby, czy inne stworzenia i sprawdź wodę, czy masz dla nich odpowiednią. Potem dopiero można myśleć o podłożu - niektóre ryby wymagają piachu zamiast żwiru, inne kopią w podłożu więc ziemia pod podłożem może być ryzykowna (dla początkujących), niektóre ryby "wolą" ciemne podłoże, innym kolor nie robi różnicy. Rodzaj roślin ma znaczenie przy mocno kopiących rybach i takich, które lubią konsumować wszelkie zielsko, wtedy należy wybierać twarde, sztywne gatunki roślin i takie które trudno wykopać z podłoża. Reasumując: najpierw parametry wody, potem jakie ryby chcesz mieć, potem reszta. Co to symulacji dnia i nocy. Mam belkę LED i świetnie się sprawdza u mnie Easy LED Control 1 plus. Przerzuciłam się na taki rodzaj oświetlania zbiornika (stopniowo) i nie zamieniałabym już chyba na "klik i świeci". Nie wiem czy ryby ale ja jestem bardziej spokojna PS. Ekwiwalent zamieniałabym na ekwipunek Chyba, że nie zrozumiałam sensu zdania 😛
 6. maziama

  25l kiryski

  Ani kiryski, ani krewetki, ani żadne inne stworzenie akwariowe nie "służy" do tego, żeby pozbywać się zamulonego dna Wręcz przeciwnie - każdy mieszkaniec taki syfek "produkuje". Jeśli więc dołożysz kiryski (które nawiasem mówiąc nie nadają się do tego akwarium) to nie tylko zwiększysz ilość tego syfku, ale też zamiast tylko na dnie, będziesz go miał wszędzie (kiryski intensywnie przekopują dno). Powód twoich problemów? Zbyt mały zbiornik na twoją obsadę - gupiki bez przerwy coś jedzą (jak nie pokarm, to glony), więc dużo wydalają, dlatego nie nadążasz z odmulaniem. Częstsze odmulanie by pomogło, ale przy mocno zabrudzonym dnie zanim odmulisz "upłynie sporo wody", a to może destabilizować zbiornik. Dlatego odpowiednia wielkość akwarium (względem obsady) to nie jakiś wymysł utrudniający życie akwarysty, ale właśnie rozwiązanie wielu niepotrzebnych problemów. Powinieneś więc postarać się o odpowiednio większy zbiornik dla twoich podopiecznych, a do tego czasu mocno ogranicz karmienie. Jak masz możliwość to odmulaj dno nawet codziennie, przy mniejszych podmianach wody.
 7. maziama

  Porada

  Podstawowa sprawa: 34-litrowe akwarium nadaje się tylko dla jednego bojownika wspaniałego lub krewetek. Jak z tym się pogodzisz i wybierzesz którąś z opcji, wtedy można pomyśleć o jakiejś ciekawej aranżacji.
 8. maziama

  Problem z welonką.

  Zarówno sól jak i cmf stosuje się w leczeniu ospy, ale czy to pomoże twojej welonce to zależy również od tego, w jakich warunkach ją leczysz. Dodatkowy stres osłabia ryby i ich układ immunologiczny. W takich przypadkach nawet najlepsze leki mogą nie pomóc w wyzdrowieniu. Opisz zbiornik w jakim leczysz welonkę.
 9. maziama

  Problem z welonką.

  Odpowiem tylko na to pytanie: Tak, przeszkadza jej gupik. Nie pytasz: dlaczego? Ale napiszę. Welonka długi czas była sama, kolejni lokatorzy to stres dla "starych" mieszkańców akwarium. Wprowadzenie kolejnych ryb do tak małego zbiornika podwoiło ten stres, bo każda ryba potrzebuje odpowiednio dużo przestrzeni do pływania (i nie ma tutaj znaczenia tylko wielkość ryb, ale też inne rzeczy). Słabsze gupiki wkrótce po wpuszczeniu padły, więc to "było już dla nich za wiele", a dodatkowo istnieje ryzyko, że dolegało im coś więcej niż tylko stres i mogły czymś "poczęstować" welonkę. Stąd inne niż zwykle zachowanie welonki. Właściwie nie wiem jakiej pomocy oczekujesz. Na pytanie odpowiedziałam. Co do samego zbiornika i pływających tam ryb, to proszę najpierw przeczytaj: https://forum.superakwarium.pl/topic/3510-zakładanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy/
 10. maziama

  Pomoc w leczeniu

  Jak tam bojek? Jakaś zmiana, poprawa?
 11. maziama

  Pomoc w leczeniu

  Jakoś nie mogę w necie znaleźć dawkowania tego ketapangu z Trocpicala DavyJones, mam cichą nadzieję, że to żadna z wymienionych przez ciebie chorób, bo rzeczywiście marne szanse na wyleczenie Ale po tygodniu od zachorowania to już byłoby chyba źle z rybcią, gdyby to było coś poważnego? Tak czy owak, dobrze, że bojek jest oddzielony od reszty. Pytanie do Izu, jak pozostałe ryby? Czy nie mają też jakiś niepokojących objawów? PS. AquaSafe z Tetry to zupełnie inna bajka niż inne "AquaSafe'y" 😜
 12. maziama

  Pomoc w leczeniu

  O ketapang pytałam, czy z Easy Life Ale Aqua Safe też bardzo pomocny w chorobach i w czasie rekonwalescencji, chociaż na razie nie ma potrzeby podawać. Liczę, że jeszcze nie jest tak źle z bojusiem i się wyliże EDIT: Postaraj się przy wymianie wody jak najmniej go stresować. Zamiast łapać do siatki i wyławiać lepiej delikatnie "zagarnąć" go bezpośrednio do jakiegoś małego pojemnika (oczywiście zabezpiecz pojemnik przed wyskoczeniem bojka, w czasie wymiany wody )
 13. maziama

  Pomoc w leczeniu

  Dlatego pisałam o wymianie całej wody na świeżą, żeby bojek nie pływał już w lekach. Ketapang w płynie może być, działa bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo. Masz ten z Easy Life? Muszę zerknąć jak tam z dawkowaniem, ale mogłabyś nieco więcej wlać niż zaleca producent (oczywiście po wymianie wody, bo nie wiem jak tam z innymi preparatami reaguje) Podwyższona temperatura przy zaczopowaniu jak najbardziej wskazana, ale tu mamy podejrzenie bakterii (niedawno wysadzone oko z białą obwódką), dlatego nie znając przyczyny lepiej nie ryzykować. Głodówka na przemian z groszkiem jest OK, ale pod warunkiem, że on ten groszek wcina i że po pierwszym podaniu nastąpiło wypróżnienie. Jeśli nie, to zjadając groszek, czy cokolwiek innego, jeszcze bardziej się zaczopowuje. Dlatego bezwzględnie zero jedzenia przez tydzień, nawet jakby bojek na rzęsach stawał Dlatego poleciłam ci wrzucenie roślin, zawsze jakieś tam minimalne glony są, to sobie bojek w ostateczności coś skubnie. Jeszcze żadna ryba z głodu nie padła, z przejedzenia to i owszem, więc on nie jest osłabiony brakiem pokarmu, tylko tym co go w środku męczy. Fishtamin podawaj 1 kroplę raz na tydzień, wystarczy. Oczywiście zakładam, że bojek nadal w szpitaliku pływa, nie w ogólnym? Masz pokrywę na tym akwarium?
 14. maziama

  Pomoc w leczeniu

  Ewidentnie się zaczopował Jeśli nie ma innych objawów to ja bym spróbowała z głodówką, ale naprawdę nawet okruszka płatka nie może dostać. Temperatura 25-26 stopni i częsta obserwacja. jeżeli cokolwiek zacznie się zmieniać w wyglądzie i zachowaniu, trzeba od razu reagować. Jeżeli się nie wypróżni, może się rozwinąć bakteryjne zapalenie (o ile jeszcze nie ma tam bakterii, ale to tylko "gdybanie"). Nie jestem za tym, żeby od razu "profilaktycznie" faszerować lekami przeciwbakteryjnymi, ale może ktoś bardziej doświadczony inaczej zaleci. Wymieniłabym całą wodę na RO (bez uzdatniacza), trochę (lub więcej niż trochę) roślin pływających i innych po prostu rzuconych do wody, żeby miał się gdzie schować, żadnych ozdób, zameczków i innych kryjówek. Jak masz możliwość zakupić liście ketapangu to kawałeczek bym wrzuciła. Soli nie poleca się do ryb "kwaśnolubnych", bo mogą źle reagować, choć bojowniki to odporne ryby
 15. maziama

  Pomoc w leczeniu

  Normalnie napisałabym ci, żebyś wymieniła całą wodę w szpitaliku na dojrzałą z ogólnego, ale w tym przypadku nie mam pewności czy woda z dojrzałego akwarium ma dobre parametry. Masz jakiś uzdatniacz do wody? Nie piszesz nic o innych objawach: leżenie na dnie, zataczanie się, odstające łuski, płochliwość itp? Piszesz, że trzy dni głodówki spowodowały zmniejszenie brzuszka więc kontynuuj głodówkę.
×