Jump to content

maziama

Ekspert
 • Content count

  2,620
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  25

maziama last won the day on June 8 2019

maziama had the most liked content!

Community Reputation

135

About maziama

 • Rank
  Człowiek - Ryba
 • Birthday 07/01/1977

Informacje o profilu

 • Płeć
  Kobieta
 • Lokalizacja
  Niemcy
 • Zainteresowania
  Akwarystyka, Ogrodnictwo, Astronomia, Taniec

Recent Profile Visitors

2,420 profile views
 1. Ładne cudeńko Marzę o takich gabarytach. Jakaś obsada konkretna jest w planach, czy nastawiony jesteś głównie na rośliny, a ryby jako "dodatek"? Podejrzewam, że nie śpieszy ci się z zarybianiem, bo przy takim krajobrazie miło się patrzy nawet na same rośliny jak rosną
 2. maziama

  Cmentarz.

  To było lata świetlne temu Kto by to pamiętał. Czyli co? Zostaje nam zdać się na łaskę, albo niełaskę Adminów i czekać czy się ktoś odezwie
 3. maziama

  Cmentarz.

  Przez kontakt z portalu nie udało mi się wysłać wiadomości Spróbuję też meilem... Ciekawe czy właściciel strony i Admini w ogóle czytają to, co tu teraz piszemy... Admina może zrobić tylko właściciel, czy inny Admin też? A jakie możliwości mają Moderatorzy? EDIT: Znowu mi forum zamula
 4. maziama

  Cmentarz.

  Super pomysł Zawsze to coś nowego. Masz dostęp do zdjęć? Ja w sumie wstępnie zaczęłam ogarniać "na brudno" dział chorób. Tam w podpiętych tematach pełno jest nieaktualnych odnośników do tematów (podejrzewam, że w innych działach jest nie lepiej). Tylko to potem jakiś mod musiałby ogarnąć, albo uprawnienia na chwilę dostanę Jakby nie patrzeć, trochę gości się tu przewija codziennie. Zalogowanych użytkowników jak na lekarstwo. Może jakby nieco życia tu tchnąć, to by się rozkulało.
 5. maziama

  Cmentarz.

  Marcin nie pitol tylko chytaj za ta betoniara Kto, jak nie ty sie dobije do Adminów? A tak serio. Co w sumie można zrobić? Oprócz tego, że zaczniemy np częściej wchodzić na forum, udzielać się w tematach? I tak musielibyśmy liczyć na to, że jacyś "nowi" tu wejdą, a potem trzeba zrobić coś, żeby ich nie odstraszyć Tylko, że wtedy będziemy tu mieli na powrót same tematy o "gópikach w ciunży", a nic konkretnego. Da się jakoś ściągnąć tu starych bywalców? Macie z nimi jakiś kontakt? Są na innych forach, fejsie, czy hodują chomiki? Jakby tu zaczęli na nowo pisać o swoich akwariach, może by się trochę ożywiło. Na innych forach (nie akwarystycznych np) najwięcej bywalców "nabija posty" w różnego rodzaju grach. Jakby tu parę takich "odgapić"? Czy nie chcemy zaśmiecać forum takimi rzeczami? Encyklopedia ryb leży, coś tam nowego o chorobach można by napisać (Mapet by się przydał ). Jakieś jeszcze pomysły by się pewnie znalazły. Chopy, damy radę coś z tym zrobić?
 6. maziama

  Certyfikat strony

  No to w sumie dobrze wiedzieć, że to kiedyś minie
 7. Mała aktualizacja sytuacji. Porzuciłam tymczasowo mineralizator Aquadur (może później do niego wrócę), bo w połączeniu z nawozami N i P JBL-a ciągle dawał mi kosmiczne wartości potasu. Najpierw wywaliłam mineralizator, a potem nawozy JBL Wypróbowałam sól dla krewetek Dennerle Shrimp Salt Gh+ Kh+. Niestety Kh podnosi tylko minimalnie, dlatego "dołożyłam" dawkę "sody oczyszczonej" Dr. Oetker (w rzeczywistości jest to soda kalcynowana) i woda do podmian ma teraz u mnie Gh 10 i Kh 5, zero potasu, czyli tak jak chcę Z pewnych technicznych powodów mogę podmieniać jednorazowo jedynie 50 litrów wody w akwarium, dlatego teraz stopniowo podmieniam codziennie, aż woda się zresetuje, a konkretnie potas wyzeruje. W ten sposób niestety również pozostałe pierwiastki się wyzerują (głównie azot, fosfor i żelazo), bo nie leję żadnych nawozów, ale za nieco ponad tydzień startuję z solami. Mam nadzieję, że rośliny nie odczują aż tak braków w nawożeniu i wytrzymają jeszcze tydzień Zastanawiam się czy dobrym rozwiązaniem jest zmniejszenie na ten czas oświetlenia do 0,5 W/L i zaprzestanie/zmniejszenie dozowania CO2? Czy zostawić tak jak jest?
 8. maziama

  Certyfikat strony

  Hej, mam problem z przeglądaniem naszego serwisu, wyświetla mi przy każdej próbie otworzenia czegokolwiek, że "Połączenie nie jest prywatne", a w zaawansowanych sugeruje, że to z powodu nieważnego certyfikatu strony. Do przedwczoraj nie miałam z tym problemu, chociaż certyfikat jest nieważny już od października 2018 roku. Przeglądanie strony w trybie incognito oraz z innej przeglądarki niż Chrome nic nie daje. Ktoś coś może pomóc, czy to niezależne ode mnie?
 9. maziama

  Welonka

  Czyli za wiele nie przetłumaczysz Chociaż każde dziecko jest inne, nie wiem na jakim etapie jest twoja córa W sumie to chyba za wiele tłumaczyć nie musisz, a tak małe dziecko i tak nie ogarnie różnicy pomiędzy "za parę dni" a "za miesiąc". Jeśli więc bojownik zostanie kupiony trochę później, dla dziecka to i tak "katorga" czekania. Swoją drogą taki przykład: jakbyś córce obiecał mega pyszne lody w lodziarni po drugiej stronie ulicy, to tłumaczenie, że musi poczekać na przejściu dla pieszych aż się zrobi zielone światło, chyba wiele by nie pomogło 😛 I tak musiałaby poczekać, choćby ją tam "rozrywało" na chodniku. Tu nie ma kompromisów, nie? W akwarystyce, jeśli chodzi o zdrowie i życie ryb, też nie powinno być Wykaż się kreatywnością, zrób córce jej osobisty kalendarz, niech odfajkowuje dni do "przyjazdu" rybki. Może zadziała.
 10. maziama

  Problemy w akwarium

  Wcześniej w akwarium miałeś problemy (m.in. masę glonów), spowodowane prawdopodobnie nieodpowiednio dobraną obsadą, przekarmianiem ryb, zbyt silnym nasłonecznieniem i nieodpowiednimi parametrami. Rośliny nie rosły, bo były zaglonione, nie oczyszczały więc wody ze szkodliwych dla ryb związków. Czyli to nie do końca jest prawda, że "rybkom to nie przeszkadzało". Osłabionym złymi warunkami rybom zafundowałeś restart zbiornika, więc spory stres dla nich, dodatkowo - jak wnioskuję z twojego postu - wpuściłeś je po prostu do odstanej kranówki, zamiast do dojrzałego biologicznie akwarium. Mega osłabienie plus mega stres, plus dodatkowe niewłaściwe warunki - równa się obecne zachowanie ryb i ich umieranie. Zastanawiam się jak to możliwe, że... Niestety lata posiadania akwarium nie przekładają się na naukę, czego potrzebują twoje ryby. To tyle tytułem wyjaśnienia przyczyny. Co możesz zrobić? Dwa rozwiązania: 1 opcja. Oddać wszystkie ryby - moim zdaniem żadna z tych, które masz nie nadaje się do akwarium 30 litrów. Następnie na nowo zrestartować ten zbiornik, z dezynfekcją wszystkiego i dokupieniem nowych roślin, pozwolić zbiornikowi dojrzeć biologicznie i dopiero wpuścić do niego maksymalnie jednego samca bojownika wspaniałego. 2 opcja. Kupić większy zbiornik, urządzić go od podstaw, pozwolić mu dojrzeć i przenieść ryby z 30 litrów do tego większego, dojrzałego zbiornika. Zanim większy zbiornik dojrzeje sprawdzać testami akwarystycznymi poziom azotynów, azotanów i fosforanów - przy zbyt wysokich wartościach robić częściowe podmiany, aż te wartości spadną do bezpiecznych poziomów. Ryby co prawda będą wtedy pływały w dużej ilości czystej kranówy, ale przynajmniej nie będą podtruwane. Niestety nie gwarantuje to, że przestaną chorować i umierać, gdyż masz u siebie w akwarium ryby, które potrzebują skrajnie odmiennych parametrów, dla przykładu: gupiki - zasadowa woda a razbory - kwaśna woda, neony - chłodna woda a razbory - ciepła woda. Nie da się więc zapewnić wszystkim tym rybom dobrych dla nich parametrów. Musisz zdecydować się na te które mają podobne wymagania, a resztę oddać.
 11. maziama

  Welonka

  W jakim wieku jest córka? Jeśli wolno zapytać Na kompromis można iść, gdy obie strony mają rzeczowe argumenty, ale żadna nie chce całkowicie ustąpić Niestety w akwarystyce nieraz te "skróty" źle się kończą dla ryb Możesz wlać już dziś, ten preparat działa cały czas, wypłukujesz go jedynie robiąc podmianę wody, więc do soboty będzie tam na pewno Co do oświetlenia LED niestety nie pomogę, są tu znawcy tematu, więc może pomogą. W granicach 25-27 stopni, ale nie mniej niż 25. Jeśli akwarysta ma zdrowe rośliny i - co ważniejsze - zdrowe ryby, to lepiej od akwarysty kupować rośliny, większa szansa, że się przyjmą.
 12. maziama

  Welonka

  Najpierw kup żwir, rośliny, grzałkę i oświetlenie. Następnie umyj akwarium, wypłucz korzeń. Wsyp porządnie wypłukany żwir, zamontuj grzałkę i porządnie wymyty filtr, włóż korzeń. Nalej świeżej wody z kranu (jeśli nalewasz całkiem zimną wodę, musisz zaczekać aż grzałka nagrzeje nieco wodę, tak przynajmniej do 20 stopni, zanim posadzisz rośliny), posadź rośliny, włącz sprzęt (filtr, grzałkę i oświetlenie). I w takim stanie ma to sobie "deptać" przez około 2-4 tygodnie, żeby akwarium dojrzało biologicznie (poczytaj o obiegu azotu w przyrodzie, akwarium). Pytanie kontrowersyjne. Dlatego niczego nie zalecam, niczego nie odradzam. Napisze po prostu z doświadczenia. Bojowniki to bardzo wytrzymałe ryby, znoszą więc przez jakiś czas nawet niekorzystne dla nich warunki. Co nie oznacza, że jest to dla nich zdrowe. Możesz "przyśpieszyć" czas dojrzewania zbiornika, wpuszczając tego bojownika wcześniej niż za 2-4 tygodnie od startu akwarium i baaaaardzo oszczędnie go karmiąc. Ale to wcale nie zmniejszy ilości szkodliwych związków przemiany materii - wręcz przeciwnie, zwiększy je, bo bojownik będzie jadł i wydalał, a to co wydali muszą przerobić specjalne "dobre" bakterie, których na starcie w akwarium nie ma (ich kolonie rozwijają się właśnie w czasie tych 2-4 tygodni). Poziom związków azotu będzie więc wzrastał szybciej i będzie wyższy, niż przy dojrzewaniu zbiornika bez ryb. Cykl azotowy zamknie się więc szybciej, ale będzie to szkodliwe dla pływającego tam bojownika. Doświadczeni akwaryści pilnowaliby testami parametry wody i reagowali w przypadku zbyt wysokich poziomów szkodliwych związków. Ty jednak jesteś początkującym akwarystą i nie ma pewności czy w porę będziesz wiedział jak zareagować. Pytanie brzmi, czy warto się śpieszyć i narażać świadomie żywe stworzenie na ewentualne problemy ze zdrowiem, a nawet życiem? Uprzedzę jednak niecierpliwość początkującego i napiszę, że absolutnie nie wpuszczaj bojownika do świeżo nalanej kranówki (czyli: dziś kupno bojownika, urządzenie akwarium i wpuszczenie ryby). Chlor i inne związki zawarte w "czystej" kranówie mogą doprowadzić do uszkodzenia płetw, a nawet skończyć się martwicą. Jeśli już koniecznie musisz - co stanowczo odradzam! - wpuścić bojownika szybko, to zastosuj preparat Tetra Aqua Safe - jest to uzdatniacz do wody i choć jest ich wiele na rynku, to tylko ten w mojej praktyce akwarystycznej sprawdził się w sytuacjach awaryjnych, gdy trzeba było ryby szybko przenieść do świeżej wody. Podkreślam - nie zalecam takiego działania, bo stosuje się tą metodę tylko w sytuacjach kryzysowych, wymagających szybkiego działania. Tutaj taka sytuacja nie ma miejsca, bo ty masz czas, tylko cierpliwości brakuje Decyzję zostawiam tobie.
 13. maziama

  Welonka

  Nie chodziło mi o to, że żwir jest zbędny w akwarium, tylko, że jeśli to jest biały żwir (w domyśle marmurowy) to będzie zatwardzał wodę, a taka woda nie nadaje się do trzymania np. bojownika, który musi mieć raczej kwaśną wodę. Powtarzam, do tych 30 litrów niestety nie nadają się żadne ryby, oprócz jednego bojownika. Nawet małe neonki, to ruchliwe i ławicowe ryby - nie dość, że potrzebują przestrzeni do pływania, to jeszcze powinny pływać w sporej grupie. Rozumiem twoje rozterki, po pierwsze początkującego akwarysty, po drugie taty, które chce zrobić córce przyjemność. Niestety wielu początkujących, popełniając podstawowe błędy - typu: welonka w kuli lub w za małym akwarium, albo maleńkie akwarium i trochę rybek - bardzo szybko zniechęca się do akwarystyki, kiedy ryby zaczynają chorować i umierać. Posłuchaj więc doświadczonych akwarystów - ja też kiedyś zaczynałam i chciałam mieć welonkę w kuli , na szczęście mi to odradzono - i kup do tego akwarium najładniejszego bojownika jakiego znajdziesz, a gwarantuję ci, że będzie to pupilek twoje córy, a ty będziesz zadowolonym akwarystą. Na razie skup się na urządzeniu tego zbiornika, czyli wymiana żwiru (jeśli to faktycznie marmur - polej go octem, poza akwarium oczywiście, jeśli się pieni to właściwie pewne, że to marmur), kup drobny kwarcowy o naturalnej barwie, granulacja 1-3mm, żadnych kolorowych; do tego mała grzałka z termostatem 25W i do tego sporo roślin: moczarka, kabomba, małe odmiany żabienicy lub kryptokoryny, na powierzchnię wrzuć dużą garść rogatka. Koniecznie pokrywa lub chociaż szyba na górę. Co do oświetlenia, to zależy czy kupisz gotową pokrywę, w której już jest świetlówka, czy dasz szybę, a wtedy będzie potrzebna lampa, np Aquael Decolight 11W lub coś podobnego. Ozdoby tylko naturalne, korzeń jak najbardziej wskazany, jeśli estetycznie ci nie przeszkadza to mogą też być łupiny kokosa (do kupienia w sklepie zoologicznym lub samemu zrobić) z wydrążonymi otworami, na kształt jaskiń. Żadnych sztucznych statków, figurek itp. Pokarm polecam tylko płatkowany, np. z Tropicala Betta - granulowanymi bojowniki potrafią się "zaczopować" Artykuł o bojownikach - https://forum.superakwarium.pl/topic/45365-bojownik-wspaniały-betta-splendens/
 14. maziama

  Welonka

  Niestety, większość sprzedawców w zoologicznych ma tylko sprzedać towar, czyli tak "doradzić", żeby klient kupił jak najwięcej, nie koniecznie z korzyścią dla klienta Ale tego już doświadczyłeś, więc zanim następnym razem udasz się do sklepu, upewnij się, że wiesz czego chcesz, bo na sprzedawcę liczyć nie powinieneś. Jeśli nadaj chcesz pozostawić to akwarium to tak, umyj je wodą z octem i dobrze wysusz. Żwir - zależy jaki ci sprzedawca "doradził". Jeśli to żwir kwarcowy to doradzam wyparzenie go (nawet wygotowanie, normalnie w jakimś starym garnku, na piecu), bo z poprzednimi rybami przywlokłeś sobie prawdopodobnie choroby, dlatego trzeba zdezynfekować żwir, jeśli chcesz go ponownie użyć. Jeśli to żwir biały lub czarno-biały to nie przyda ci się w tym zbiorniku - będzie zatwardzał wodę. Jeśli chcesz zostawić ten litraż (30 litrów) to nie planuj żadnych innych ryb, w tym welonki, oprócz 1 samca bojownika wspaniałego. Jeśli chcesz konkretnie welonkę, to musisz zakupić dużo większy zbiornik - ta ryba dużo je i dużo z siebie wydala, więc mocno zanieczyszcza wodę. W 30 litrach będzie się zwyczajnie truć. Sztuczną roślinkę odłóż na półkę jako ozdobę albo wyrzuć - nie nadaje się do akwarium, bo po pierwsze nie ma pozytywnego wpływu na środowisko w akwarium, a po drugie ryby często uszkadzają sobie o nie płetwy. Tak, po zalaniu akwarium wodą i załączeniu filtra ma on być włączony 24 godziny na dobę. Samym rybom wystarczyłoby światło dzienne, które dociera do akwarium. Ale zbiornik potrzebuje żywych roślin i odpowiedniego oświetlenia (moc, barwa światła i ilość godzin świecenia). Zależy jaki pokarm. O akwarium pisałam wyżej. Żywe rośliny - koniecznie. O reszcie poczytaj w temacie, który podaję poniżej. Lektura podstawowa: https://forum.superakwarium.pl/topic/3510-zakładanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy/ Dodatkowo wspomnę, że jak już prawidłowo założysz akwarium i pozwolisz mu przez 3-4 tygodnie dojrzewać (o czym mowa w linku powyżej), to jednocześnie pozbędziesz się zarodników prawdopodobnie ospy, którą opisywałeś u drugiej welonki - w ciągu 3 tygodni ten pasożyt zginie z braku żywiciela (ryb). Piszę o tym, bo o ile akwarium zdezynfekujesz octem, żwir wygotujesz, ale zostaje jeszcze filtr, który też musiałbyś zdezynfekować - nie będzie jednak takiej potrzeby, pod warunkiem, że się nie pośpieszysz i nie wpuścisz zbyt wcześnie ryb.
 15. Słuchaj, ja bym nie chciała nic sugerować, ale to akwarium samo ci podpowiada, że pora je wreszcie na większe zamienić Masz niepowtarzalną okazję Można je uszczelnić silikonem po całej długości, ale nie masz gwarancji, czy wkrótce następne przecieki nie powstaną z innej strony, skoro to wiekowe akwarium.
×