Skocz do zawartości

rozpoczęcie przygody z akwarystyką


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Kilka danych o mnie na potwierdzenie że nie jestem dzieciakiem i że na poważnie chcę wejść w klimat akwarystyki

Wiek 29 lat

Rodzina: żona, córka (od której się zaczyna temat rybek )

Miasto Ruda Śląska

 

Wczoraj moja córka skończyła 3 lata i dostała na urodziny kulę na chyba 5 l wody.

W kuli jest trochę różowego kamienia na dnie i na środku zielona, sztuczna roślina.

Rybki welonki szt 2 mają po 5 cm.

 

Wiem już że są skazane na śmierć, wiem że kule są na cukierki a nie dla ryb ale co zrobić jak babcia wbiła do sklepu i chciała za niewielką kasę kupić akwarium z ładnymi rybkami dla wnuczki a sprzedawca na to .....

Ogólnie już jest mętna woda bo jedzenie zalega na dnie ( jestem w trakcie wymiany wody całej ).

 

Sporo czytam przez cały dzień o akwarystyce i stwierdziłem że w to wchodzę.

 

Proszę o radę w dobraniu sprzętu wiem że pewnie już temat leci po raz 10000..... Ale może ktoś coś napisze.

 

Jak już napisałem sporo czytałem dziś i wiem co należy zrobić zanim rybki zagoszczą w moim domu.

Oprócz dobrych chęci co do rozmiaru i jakości akwarium ważna jest kasa.

Planuję zakupić akwarium z pokrywą nie idę w zestawy gotowe bo się obawiam jakości sprzętu i było by to zbyt łatwe.

Akwarium będzie miało 60 L z pokrywą oświetlenie lampa T8 i tu mi się nasuwa pierwsze pytanie bo są lampy t5. Co o tym myślicie?

 

Proszę o pomoc tylko o sprzęt czyli wszystko to co musi być do życia i utrzymania rybek a jak będę miał sprzęt to wybiorę rośliny i ryby które pożyją w akwarium 60l.

Jeśli macie zaufanych dostawców ( strony www ) gdzie mogę kupić takie akwarium proszę również o linki.

Dziękuję z góry za każdą pomoc !!

 

Luna: Dbaj o pisownię. Kończ zdania kropką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam Ci kilka podstawowych informacji i błędów jakie robisz:

1.Kula to nie akwarium(to już wiesz).

2.Kolorowe podłoże i sztuczne rośliny na pewno nie przypominają naturalnego środowiska bytu mieszkańców akwarium.

3.Im większe akwarium tym łatwiej o utrzymanie odpowiednich parametrów wody.

4.Nigdy prze nigdy nie wymienia się 100% wody w akwarium jeśli to nie jest reset.

5.Podstawowy sprzęt do akwarium to filtr(zewnętrzny lub wewnętrzny), grzałka, oświetlenie( o tym, o którym piszesz się nie wypowiem, bo się nie znam i nie mam doświadczenia z oświetleniem tego typu)

 

To jest podstawowy temat o prowadzeniu akwarium: LEKTURA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję za odpowiedź, rybki jutro oddam tak jak pisałem ale w razie powtórki, na co postaram się nie dopuścić, co robić w sytuacji gdy jedzenie zalega na dnie a jest to tylko kula bez urządzeń?

Lin przeczytałem cały ale takich podobnych postów pokrywających się w 100% już kilka dzisiaj zaliczyłem - wiem co mam kupić ale szukam porady z jakim konkretnym sprzętem macie do czynienia pewnie się nie pomylę jak napiszę że z tymi bajerami w akwarystyce jest jak z wszystkim innym można kupić buty za 50 zł i za 500 zł. Ja po prostu nie chcę kupić tanio i za 1 miesiąc znów kupić lub za drogo bo ktoś w sklepie się skapną że złapał frajera. Pewnie są w akwarystyce marki jak w obuwiu nike czy trampki z targu:) Dajcie znać z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale w razie powtórki na co postaram się nie dopuścić co robić w sytuacji gdy jedzenie zalega na dnie a jest to tylko kula bez urządzeń?

 

Karmić tyle, żeby jedzenie nie zalegało na dnie. Prawidłowo karmione ryby zjadają wszystko w ciągu kilku minut.

Kula nie nadaje się na trzymanie czegokolwiek, więc tym bardziej taka sytuacja nie powinna zaistnieć jako powtórka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedojrzałej biologicznie kuli najlepiej nie karmić wcale - ryby spokojnie nawet wytrzymają ponad tydzień bez jedzenia, a im więcej im go wrzucamy, tym więcej amoniaku pojawi się w akwarium.

 

Do 60l welonki nie bardzo by pasowała. Welonka to nic innego jak hodowlana ozdobna odmiana karasia. Karasie to spore ryby, a 60'tka to małe akwarium.

 

Różnice między T8 i T5 są, ale dotyczą przede wszystkim akwarystyki roślinnej i nie musisz sobie przynajmniej na razie tym głowy zaprzątać. Kupisz sobie zwykłą pokrywę T8 i możesz spać spokojnie, oświetlenia można zawsze później dokupić. To nie filtr który zwykle wymieniamy.

 

Najlepiej powiedz: mogę na akwarium przeznaczyć tyle i tyle, chciałbym żeby było takiej wielkości [bierz poprawkę że akwarium musi stać na czymś solidnym] i jakie ryby Cię interesują, a gdy nie masz preferencji co do obsady to choć czy wolisz kilka większych czy dużo małych. Pomożemy skompletować sprzęt w danym funduszu, ale o opiece nad akwarium musisz już poczytać sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to wiem, że lampka może być welonki to nie ryby jakie dam do 60l, bo wiem że się nie nadają, mam je bo córka dostała, jutro je oddaję.

O roślinach (żywe) i rybkach na razie nie myślę, potrzebuję wsparcia co do sprzętu, jak go będę miał to wtedy będę dobierał rośliny i rybki do zbiornika 60l.

 

AKWARIUM max 60l z podstawą, bo miejsca brak, chce mieć roślinki żywe i małą grupę ryb, nie jestem narwany jak inni co w nowe akwarium dają kilka gatunków ryb, może być np. grupka neonek jak będzie ok to się coś dołoży, muszę też ustalić co za woda leci z kranu.

 

Luna: Zaczynaj zdania z wielkiej litery, stosuj znaki interpunkcyjne. Twoje wypowiedzi będą bardziej zrozumiałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli trzymasz się tego co wyżej napisałeś, czyli baniak 60l to dobrym wyborem na filtr będzie kaskada FZN-2. To jest niewielkie akwa, więc szkoda tracić cennego miejsca na filtry wewnętrzne. Tyle tylko jeśli kupujesz akwa z plastikową pokrywą to będziesz musiał wyciąć mały fragment aby zamontować kaskadę. Nawet przy zakupie kubełka trzeba będzie prawdopodobnie ingerować ręcznie w pokrywę, bo tam są tylko małe otwory na kable do grzałki, oświetlenia i filtru wewnętrznego, a grubsze węże do filtra kubełkowego się nie zmieszczą. Więc jeśli zdecydujesz się na kubełek to może być JBL e700.

Do tego grzałka z termostatem 50W.

Jeśli chodzi o światło to wszystko zależy od tego jakiego typu planujesz akwarium. Czy z dużą ilością rośli czy np akwa w stylu BlackWater. Pamiętaj, że w przypadku oświetlenia większego niż 0,5W/l koniecznie musisz podawać CO2. Inaczej baniak zamieni się w glonowisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry ciekawe ale kosztują prawie tyle co akwarium a z uwagi na kpl start czyli nie mam nawet siatki do łapania ryb postawie na filtr wew, będzie na początek 1 gatunek ryb a budżet jest ograniczony w sumie do 400 zł akwarium prawie 200 zł proszę o namiar na filtr wew.:)

 

Jarzeniówka na 15 W czyli CO2 chyba nie będzie potrzebne.

Oto akwa + podstawa:

http://allegro.pl/akwarium-60x30x35-pro ... 33925.html

 

Brać czy nie?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium dobre bo ma prostą przednią szybę :) Sklep który wystawił wskazaną aukcje też jest ok.

Pamiętaj, że jeśli dobierzesz u nich pozostały sprzęt: filtr, grzałka itd. to zaoszczędzisz na przesyłkach oraz może wynegocjujesz mały rabat.

Filtr i grzałkę wybierz dobrej firmy wydasz trochę więcej ale dłużej posłuży.

Co do grzałki to też kwestia jak ciepło masz w pomieszczeniu w którym stanie zbiornik oraz jakie są tam wahania temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 60x30 proste - ~60zł.

Pokrywa ABS ze świetlówką 15W - 125-150zł.

Wewnętrzny filtr 50zł, kaskadowy - 80zł. [warto dopłacić]

Grzałka 50W - 40zł.

 

To taka podstawa, można oszczędzić na pokrywie robiąc trochę rzeczy samemu, ale jak nie masz smykałki i ma być to estetyczne to lepiej kupić taki najtańszy plastik.

Dostępność szkła sprawdź w pobliskim zoologu. Czasami cena jest podobna do tej w internecie z przesyłką, a tracisz ryzyko uszkodzenia w transporcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wolisz filtr wewnętrzny to np. Aquael Fan 1 Plus.

Ten zestaw jest spoko. Sam kupowałem niedawno u tego sprzedawcy i było wszystko ok. Ewentualnie możesz się przejść u siebie w mieście po paru zoologicznych i poszukać czy gdzieś taki zestaw będzie w podobnej cenie. Zaoszczędzisz nie płacąc za wysyłkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK w takim razie dziś zobaczę jakie ceny są akwarium i filtra wew. Aquael Fan 1 Plus w sklepikach na rogu i kupię ten towar, potem grzałka kolega pisał, że 50W, poczytam jeszcze i kupię. Na pewno kupię grzałkę z termostatem, pozdrawiam dzięki za pomoc, odezwę się jak będzie sprzęt i będę się przygotowywał do obsady i zalania.

 

Luna: +1 jako upomnienie za pisownię w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie akwarium z pokrywą ( oświetlenie T8 15w ), mata oraz filtr zakupione i już do mnie jadą. Teraz czas na grzałkę z termostatem. Możecie mi doradzić jaką kupić (producent), jaka jest optymalna moc grzewcza dla akwarium 63 l. Miejsce akwarium jest mało dostępne dla słońca (z dala od okna ) akwarium będzie stało w salonie w wnęce ( szerokość 2 m głębokość 1,5 m )na solidnej komodzie. Nie ma tam żadnej elektroniki która daje ciepło, oświetlenie pomieszczenia halogenowe na podwieszanym suficie. Z uwagi na mój start z rybkami raczej będą to gatunki lub gatunek najpopularniejszy np. Neon. Roślinki adekwatne do oświetlenia.

Akwarium kupiłem: http://allegro.pl/show_item.php?item=3074533925 tylko że nic więcej nie jest napisane ile jarzeniówka ma Kalwinów - będę wstanie ustalić to po dostawie a może wiecie jaki jest standard?

Filtr kupiłem Aquael Fan 1 Plus - potrzebna jest do niego jeszcze pompka ?

Z góry dziękuję za wskazówki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr moim zdaniem do bani. Miałem takowy i wylądował w kartonie, strasznie się zapycha. Sam nie wiem, może tylko mi się taki trafił. Czyszczenie co kilka dni mijało się z celem. Kolego nie lepiej było dołożyć parę złotych i kupić np. Aquaela Turbo 500 z wkładem ceramicznym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...